Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť rodinný dom?

Pridané: 23.6.2023 14:30:00 Počet zobrazení: 1269

Štýlový interiér domu.


Chystáte sa zariaďovať rodinný dom? Poradíme vám, ako na to.

 

Dobrý dizajn interiéru je rozhodujúci pre vytvorenie pohodlného a esteticky príjemného domova. Či už ste sa práve presťahovali do nového domu alebo chcete dať svojmu súčasnému priestoru svieži vzhľad, zariaďovanie vášho domova môže byť namáhavý, ale vzrušujúci a obohacujúci proces.

Cieľom tohto článku je previesť vás krokmi pri zariaďovaní domu, od plánovania a analýzy priestoru až po výber farieb, nábytku, osvetlenia a úložných riešení. Predstavíme si aj niektoré populárne štýly interiérového dizajnu. Dodržiavaním rád v našom článku môžete svoj dom premeniť na krásny a funkčný domov, ktorý odráža váš štýl a spĺňa potreby vašej rodiny.

 

Minimalistická jedáleň s dizajnovými doplnkami.

 

V našom článku sa dozviete:

Ako začať s plánovaním

Analýza a plánovanie priestoru

Zariadenie jednotlivých miestností

Výber farieb a materiálov

Nábytok a doplnky

Osvetlenie

Úložné priestory

Trvalá udržateľnosť a ekologické dizajny

 

Ako začať s plánovaním

Zhodnotenie potrieb rodiny

Jedným z prvých krokov plánovania zariadenia vášho rodinného domu by malo byť správne zhodnotenie potrieb vašej rodiny. Do úvahy treba brať počet detí, prípadne či nejaké ďalšie plánujete, prácu a koníčky členov domácnosti, ich vek a špeciálne potreby, ale aj veci ako množstvo a typ oblečenia, ktoré vlastníte, frekvencie a charakter návštev, ktoré k vám zavítajú a mnohé iné. Všetko spomínané totiž ovplyvňuje, ako budete potrebovať využívať váš priestor.

Ak máte viacero detí, budete im pravdepodobne chcieť dopriať dostatok priestoru na hranie, učenie, ale aj na súkromie. Budete preto musieť rozmýšľať, ako využiť dostupný priestor tak, aby mali všetky, alebo aspoň väčšinu týchto potrieb naplnených.

 

Deti v detskej izbe so stanom a s plagátom abecedy.

 

V prípade, že pracujete z domu, budete zase potrebovať nájsť miesto pre kanceláriu alebo pracovný kút. Veľa oblečenia vyžaduje veľa úložného priestoru a časté návštevy, či už priateľov alebo rodiny, ktoré z času na čas potrebujú u vás prespať, ocenia hosťovskú izbu alebo zopár rozkladacích pohoviek navyše.

Keď si premyslíte, čo všetko vaša domácnosť potrebuje, pravdepodobne zistíte, že by ste domy potrebovali aspoň dva. Preto prichádza čas na kompromisy, kedy sa budete musieť rozhodnúť, ktoré potreby sú pre vás tie najdôležitejšie.

Pamätajte, že väčší dom nemusí znamenať lepší dom a premýšľajte skôr nad efektívnym využitím priestoru. Takto môžete ušetriť nemalé výdavky spojené so zariaďovaním priestoru, ako aj neskôr s cenami energií.

 

Obývačka v dome s výhľadom do záhrady.

 

Definovanie interiérového štýlu a osobitosti

Keď už ste si premysleli potreby vašej domácnosti, prišiel čas na definovanie štýlu, v ktorom chcete, aby sa váš rodinný dom niesol. Poraďte sa s členmi vašej domácnosti, zistite aj ich preferencie a vkus, predsa len dom budete obývať všetci. Na inšpiráciu môžete použiť rôzne interiérové časopisy, sociálne siete či televízne dokumenty.

Ak chcete, aby štýl vášho domu vydržal čo najdlhšie, voľte radšej nadčasové dizajnové prvky namiesto aktuálnych trendov. Robte tak najmä pri základnom vybavení domu, akým sú napríklad podlahy, dvere, kuchynské linky a podobne. Voľte neutrálne farby a materiály.

Pripravili sme pre vás aj krátky opis zopár najpopulárnejších štýlov na inšpiráciu. Pamätajte, že sa nemusíte držať v jednom štýle a ich prvky môžete podľa vášho vkusu nakombinovať tak, aby vám to vyhovovalo.

 

Drevená dizajnová sedačka v minimalisticky zariadenej obývačke.

 

Prechodný štýl

Začnime jedným z aktuálne najpopulárnejších štýlov vo svete dizajnu. Prechodný dizajn je to, čo radi nazývame zlatá stredná cesta. Toto je štýl pre vás, ak považujete tradičný dizajn za príliš prepchatý, ale súčasný dizajn je na vás už trochu priveľa.

Je dokonalým mixom tradičnej elegancie so súčasnými líniami a textíliami. Rôzne doplnky sú v ňom obmedzené na minimum. Najväčší dôraz sa v ňom kladie na nábytok a textílie. Ako doplnky sa využívajú najmä spomínané textílie, čiže koberce, vankúše alebo prikrývky.

Bežnými využívanými prvkami sú povrchy, ako drevo, ratan, oceľ a lak, a jemne zaoblený nábytok.

 

Spálňa zariadená v neutrálnych tónoch s dekoračnými vankúšmi na posteli.

 

Tradičný štýl

Tradičné interiéry využívajú stoly a stoličky vyrobené z tmavého dreva, ktoré sú detailne zdobené. Čerpá inšpiráciu najmä z Anglicka a Francúzska z 18. a 19. storočia. Je bežné v ňom nájsť drahé textílie, ako je hodváb, zamat a ľan, ktoré sa používajú všade od čalúnenia až po záclony.

Väčšina tradičných domov má veľmi neutrálnu farebnú paletu s farebnými prvkami, ktoré prinášajú olejomaľby alebo kvetinové aranžmány. Okrem toho, tradične zariadené domy tiež radi vnášajú pocit honosnosti s krištáľovými lustrami, ktoré v tomto štýle hrajú veľmi veľkú úlohu.

 

Jedáleň zariadená v tradičnom interiérovom štýle.

 

Moderný štýl

V prvom rade si treba objasniť rozdiel medzi moderným a súčasným dizajnom. Napriek množstvu podobností existuje niekoľko znakov toho, že sa pozeráte na moderný interiér. Moderný dizajn sa vzťahuje na konkrétne časové obdobie, zatiaľ čo súčasný dizajn sa neustále vyvíja. Moderný interiérový dizajn sa dostal do pozornosti začiatkom 20. storočia.

Napríklad, nábytok má v modernom štýle hlavne čisté línie s hladkými a uhladenými povrchmi. Materiály ako kov, chróm a sklo sú obľúbenou voľbou medzi dizajnérmi. Mnoho výzdoby tu však nehľadajte. Moderný dizajn sa vyznačuje minimalizmom a používa umenie ako hlavný dekor.

 

Moderná kuchyňa.

 

Súčasný štýl

Ide o neustále sa vyvíjajúci štýl. Súčasné sa vzťahuje na čokoľvek z prítomného okamihu. Tento jedinečný štýl interiérového dizajnu si požičiava z rôznych časových období a vytvára trvácne prostredie vhodné na celý život.

Súčasný dizajn interiéru je elegantný a jednoduchý. Využíva rôzne funkcie, ako sú detailné lišty na stenách a oknách a otvorené dispozície na vytvorenie zaujímavého a dizajnového priestoru. Nábytok typicky odhaľuje nohy a pôsobí ľahkým a vzdušným dojmom.

 

Obývačka s pracovňou v súčasnom interiérovom štýle.

 

Minimalistický štýl

Súčasný dizajn a minimalistický dizajn majú veľa spoločného. Oba majú nekomplikované tvary, čisté línie a jednoduché povrchové úpravy. Minimalistický štýl zdobenia je však inšpirovaný japonským dizajnom a sústreďuje sa na princíp, že menej je viac. V konečnom dôsledku minimalistický dizajn miluje prázdny priestor a veľa s ním pracuje.

Zatiaľ čo väčšina minimalistických interiérov má neutrálnu farebnú schému, primárne farby možno použiť aj ako akcentovú farbu. Vzory by ste v ňom hľadali len ťažko, naopak textúra je povinnou súčasťou tohto štýlu. Funkčný nábytok je tu najdôležitejším dizajnovým prvkom.

V minimalistickom interiéri je menej skutočne viac. Minimalizmus zdôrazňuje funkčnosť pred formou a uprednostňuje voľný a nezaťažený priestor nad preplnenými miestnosťami. Dekorácií a nábytku je menej, no dôraz sa kladie na kvalitu a estetický dizajn.

Pri použití tohto štýlu je dôležité vytvárať rovnováhu, aby miestnosti nevyzerali príliš chladno alebo neútulne. To sa dosahuje pomocou textúr a vrstvenia materiálov, ako je napríklad pridanie vlnených vankúšov, diek alebo kobercov. Výber kvalitných materiálov a nábytku je kľúčový, pretože každý kus je v centre pozornosti.

Rastliny môžu byť tiež skvelým doplnkom do minimalistického interiéru, pretože pridávajú prvok života a farby bez toho, aby rušili celkový jednoduchý a čistý vzhľad miestnosti. Celkovo je minimalistický dizajn o oslavovaní jednoduchosti, čistoty a harmonických proporcií.

 

Minimalisticky zariadená obývačka v prírodných farbách.

 

Škandinávsky štýl

Tento štýl je inšpirovaný životným prostredím a kultúrou severnej Európy. Zdôrazňuje jednoduchosť, funkčnosť a minimalizmus. Interiéry v škandinávskom dizajne sú v bielych a sivých tónoch, často s prímesou prírodných farieb, ako je svetlá hnedá alebo zelená. Je charakteristický použitím prírodných materiálov, ako drevo, vlna, a koža. Nábytok v škandinávskom štýle je obvykle jednoduchý a funkčný, s čistými líniami. Dôraz sa kladie najmä na prirodzené svetlo a otvorené priestory.

 

Konferenčný drevený stolík s kvetmi v obývačke v škandinávskom interiérovom štýle.

 

Eklektický štýl

Predstavte si to ako kolekciu starostlivo vybraných rôznorodých kúskov, ktoré spolu vytvorili kultúrne bohatý interiér. Existuje však veľmi tenká hranica medzi starostlivým výberom a hromadením, a medzi rušným a rušivým. Preto to nikdy netreba príliš preháňať a dvakrát si premyslieť, či sa vybrané kúsky k sebe hodia a či sa dopĺňajú.

Na vytvorenie svetskej atmosféry, ktorú chcete v tomto štýle dosiahnuť, vám odporúčame držať sa hlavne neutrálnej farebnej palety, ktorú doplníte niekoľkými starostlivo vyberanými akcentovými farbami.

 

Farebná obývačka v eklektickom štýle.

 

Art Deco štýl

Art Deco, populárny v 20. a 30. rokoch minulého storočia, je luxusný a elegantný štýl charakterizovaný bohatými farbami, geometrickými vzormi, a výraznými architektonickými detailmi. Tento štýl často používa luxusné materiály, ako je lakované drevo, sklo, chróm a mramor. Dizajn je často symetrický a zdobený detailmi, ako sú zrkadlá, sklenené lustre a nápadité tapety. Tento štýl je výrazom dekadencie a extravagancie.

 

Žlté kreslo pri tmavozelenej stene so vzorovým obrazom a veľkou zlatou sochou mačky v art deco obývačke.

 

Provensálsky vidiecky štýl

V tomto dizajnovom štýle zohráva úlohu ošúchaná elegancia a tradície. Ak vám ide o zariadenie si domu vo vidieckom štýle, budete potrebovať rôzne starožitné kúsky, ktoré dáte do kontrastu s modernými prvkami. Napríklad, stoličku v štýle Ľudovíta XIV. aktualizovanú modernou potlačou.

Na dosiahnutie autentického francúzskeho vidieckeho štýlu sa bežne používajú prírodné materiály, ako kameň, drevo a tepané železo. Odhalené trámy, ošúchané povrchové úpravy, patina a surové textúry dodávajú priestoru charakter a predvádzajú krásu nedokonalostí. Okrem toho palete dominujú jemné, tlmené farby s odtieňmi béžovej, krémovej, šalviovej zelenej a levanduľovo fialovej, ktoré vytvárajú pokojnú a príjemnú atmosféru.

 

Biela kuchyňa s tehlovým obkladom v provensálskom štýle.

 

Rustikálny štýl

Rustikálny štýl je inšpirovaný prírodou, lesmi a údoliami, riekami a jazerami. Používajú sa materiály, ktoré sú častokrát surové a neopracované. Využívajú sa v ňom výrazné drevené trámy, tehly a kameň. Klasickým príkladom je obývacia miestnosť s jasne priznanými trámami, ktorej dominuje krb, pred ktorým je na zemi položená kožená dekorácia.

 

Obývačka s jedálňou v dome s priznanými drevenými trámami a zariadením v rustikálnom štýle.

 

Industriálny štýl

Industriálny štýl je inšpirovaný továrňami a priemyselnými priestormi. Tento štýl sa vyznačuje použitím hrubých, "nespracovaných" materiálov, ako oceľ, betón, a tehla. Industriálny interiér často zahŕňa viditeľné konštrukčné prvky, ako odkryté potrubie, kovové trámy a betónové stropy. Farby sú často tlmené, s dôrazom na sivé a neutrálne tóny. Typické sú tiež kombinácie starých a nových prvkov, ako sú vintage nábytok v kontraste s modernými kusmi.

 

Kuchyňa s jedálňou v industriálnom štýle.

 

Bohémsky štýl (Boho)

Ďalší v súčasnosti veľmi populárny štýl. Stručne povedané, bohémsky štýl je slobodomyseľná estetika, ktorá mieša rôzne kultúry a umelecké prejavy. Uvoľnená boho atmosféra kladie dôraz na prírodu. Nábytok a akcenty sa vyznačujú výraznými vzormi a svetlými farbami. Štýl pôsobí veľmi nomádsky, môžu v ňom byť použité rôzne dekorácie z ciest, mieša rôzne materiály, povrchy a farby. Nie je v ňom miesto pre poriadok a akýsi organizovaný chaos je priam vítaný.

 

Byt zariadený v prírodných farbách v bohémskom štýle.

 

Stanovenie rozpočtu

Ďalším krokom je jeden z najmenej populárnych, ale o to viac dôležitých.

Myslite na to, že ceny prác, nábytku aj materiálov fluktuujú, a preto si pripravte aj istú finančnú rezervu. Počas procesu navrhovania budete pravdepodobne musieť viesť ťažké diskusie o tom, ktoré položky zoznamu želaní skutočne potrebujete a ktoré nie sú realistické.

Rátajte s tým, že budete potrebovať peniaze minimálne na rôzne poplatky na povolenia, inšpekcie, interiérové a exteriérové úpravy, nábytok, vzduchotechniku a kúrenie, prácu majstrov a architekta alebo interiérového dizajnéra.

Odložte si časť rozpočtu na neočakávané problémy. Nič nejde dokonale podľa plánu a nechcete, aby vás nejaký problém s prekvapením prinútil prekročiť rozpočet.

 

Analýza a plánovanie priestoru

Využitie pôdorysu domu

Pri plánovaní a navrhovaní interiéru domu je nevyhnutné zvážiť dispozičné riešenie a maximalizovať jeho funkčnosť a estetickú príťažlivosť.

Začnite dôkladným preskúmaním dispozície vášho domu. Zvážte veľkosť a tvar každej miestnosti, umiestnenie dverí a okien, a tok prirodzeného svetla. Pochopenie existujúceho priestoru vám pomôže pri dôležitom rozhodovaní počas procesu návrhu.

Určite primárnu funkciu každej miestnosti. Jasné definovanie účelu každého priestoru vám pomôže prideliť vhodný nábytok, doplnky a dekorácie, aby ste vytvorili súdržný dizajn.

Rozdeľte väčšie miestnosti na funkčné zóny, aby ste optimalizovali využitie priestoru. Napríklad v otvorenom obytnom priestore môžete mať odlišné zóny na sedenie, stolovanie a zábavu. Na efektívne ohraničenie týchto zón použite nábytok, koberčeky alebo vizuálne prvky, ako sú rôzne podlahové materiály.

 

Minimalisticky zariadená obývačka v prírodných farbách s veľkou vázou s kvetmi na konferenčnom stolíku.

 

Pri výbere nábytku a dekorácií venujte pozornosť proporciám každej miestnosti. Nadrozmerný nábytok v malej miestnosti môže pôsobiť stiesnene, zatiaľ čo drobný nábytok vo veľkej miestnosti môže pôsobiť prázdnotou. Zamerajte sa na rovnováhu, ktorá dopĺňa mierku miestnosti.

Identifikujte a vylepšite ohniská každej miestnosti. Môže to byť krb, nádherný výhľad alebo umelecké dielo. Usporiadajte nábytok a osvetlenie tak, aby zvýraznili tieto ústredné body a vytvorili pocit vizuálneho záujmu a rovnováhy v priestore.

Nezabudnite využiť vertikálny priestor vo vašom dome. Nainštalujte police alebo nástenné úložné jednotky, aby ste uvoľnili priestor na podlahe a poskytli ďalší úložný priestor. Vertikálne prvky môžu tiež ťahať pohľad nahor, vďaka čomu bude miestnosť pôsobiť priestrannejšie.

 

Otvorená skriňa v minimalistickej spálni.

 

Vyberte si súdržnú farebnú paletu a konzistentné materiály v celom dome. Vznikne tak jednotný a na pohľad príjemný dizajn. Zvážte, ako sa farby a materiály navzájom ovplyvňujú a dbajte na dostupnosť prirodzeného svetla v každej miestnosti.

Pri plánovaní si môžete pomôcť aj modernými technológiami, inšpirujte sa v našom článku o najlepších programoch na návrh interiéru. Programy môžete využiť najmä na celkové rozloženie nábytku v priestore a pre lepšiu predstavu, čo sa vám všetko zmestí do danej miestnosti.

 

Optimalizácia pohybu a prúdenia svetla v priestoroch

Popremýšľajte, ako sa ľudia budú pohybovať v dome a zaistite logický tok medzi miestnosťami. Neumiestňujte nábytok alebo prekážky, ktoré bránia pohybu. Vyznačte voľné cesty a zabezpečte, aby dvere a chodby zostali bez prekážok.

Pri usporiadaní nábytku využite prirodzené zdroje svetla, ako sú okná a svetlíky. Umiestnite miesta na sedenie blízko okien, aby ste maximalizovali výhľad a vytvorili príjemnú atmosféru. Vyhnite sa blokovaniu okien veľkými kusmi nábytku, pretože to môže brániť toku prirodzeného svetla.

 

Minimalistická jedáleň v neutrálnych farbách s veľkými oknami.

 

Princípy Feng Shui v praxi

Feng Shui je starodávna čínska prax, ktorej cieľom je zosúladiť jednotlivcov s ich prostredím, tak aby vznikla rovnováha, pohoda a pozitívny tok energie. Pri aplikácii na interiérový dizajn je potrebné zvážiť niekoľko hlavných princípov Feng Shui:

 

Pozor na neporiadok

Neporiadok narúša tok energie, preto je kľúčové, aby bol váš priestor čistý a organizovaný. Odstráňte nepotrebné predmety a vytvorte pocit priestrannosti. Prostredie bez neporiadku podporuje prehľadnosť a pozitívnu atmosféru.

 

Dizajnová miska s ovocím a pohár vody.

 

Harmónia

Dosiahnutie rovnováhy a harmónie v priestore je základ. Usporiadajte nábytok a dekorácie spôsobom, ktorý pôsobí vizuálne vyvážene. Zvážte rovnomerné umiestnenie predmetov a ostatných vizuálnych prvkov v miestnosti.

 

Svetlo a vzduch

Prijmite prirodzené svetlo a čerstvý vzduch, pretože sú vo Feng Shui považované za životne dôležité. Nechajte dostatok prirodzeného svetla vstúpiť do vášho priestoru pomocou závesov alebo žalúzií, ktoré sa dajú ľahko otvoriť. Pravidelne otvárajte okná, aby ste vpustili čerstvý vzduch, a pridajte do interiéru vhodné izbové rastliny, aby ste zvýšili spojenie s prírodou.

 

Dizajnové kvetináče a vázy osvetlené prirodzeným svetlom.

 

Farba = energia

Feng Shui spája špecifické farby s rôznymi prvkami a verí sa, že každá farba prináša iné energie. Napríklad zemité tóny, ako béžová a hnedá predstavujú stabilitu, zatiaľ čo modré a zelené symbolizujú pokoj a rast. Zvážte požadovanú energiu pre každú miestnosť a podľa toho vyberte farby.

 

Dizajnové dekorácie na konferenčnom stolíku.

 

Tok energie

Zabezpečte, aby tok energie, známy ako Chi, bol vo vašom priestore voľný. Neumiestňujte do priestoru nábytok alebo predmety, ktoré blokujú cesty alebo vytvárajú stiesnené priestory. Usporiadajte nábytok spôsobom, ktorý umožňuje ľahký pohyb a podporuje plynulý tok energie.

Usporiadajte nábytok tak, aby podporoval konverzáciu a interakciu. Vyhnite sa umiestneniu nábytku chrbtom k hlavnému vchodu, pretože môže brániť toku pozitívnej energie. Umiestnite posteľ, stôl a sporák do tzv. „veliteľskej polohy", tak aby z nich bol voľný výhľad na vchod do miestnosti.

 

Umiestnenie zrkadla

Verí sa, že zrkadlá zosilňujú energiu a odrážajú svetlo, čo z nich robí mocné nástroje vo Feng Shui. Umiestnite zrkadlá strategicky, aby odrážali krásne výhľady, zvýšili pocit priestoru a pozývali do miestnosti pozitívnu energiu. Vyhnite sa však umiestňovaniu zrkadiel priamo k posteli alebo tak, aby odrážali preplnené priestory.

 

Asymetrické dizajnové zrkadlo.

 

5 prvkov Feng Shui

Zakomponujte päť prvkov Feng Shui – drevo, oheň, zem, kov a vodu – do vášho interiéru. Každý prvok predstavuje rôzne aspekty života a prispieva k rovnováhe energie. Použite materiály, farby a dekor, ktoré symbolizujú tieto prvky, aby ste vytvorili harmonické prostredie.

 

Vaša energia

Pri navrhovaní priestoru zvážte svoju vlastnú energiu a pohodu. Obklopte sa predmetmi a dekoráciami, ktoré s vami rezonujú na osobnej úrovni. To môže zahŕňať zmysluplné umelecké diela, sentimentálne predmety alebo prvky, ktoré vyvolávajú pozitívne emócie.

Dôverujte svojej intuícii pri rozhodovaní o dizajne. Vaša intuícia vás môže viesť pri vytváraní priestoru, v ktorom sa cítite dobre a podporuje vašu pohodu. Nastavte si pozitívne zámery pre svoj priestor a naplňte ho láskou, vďačnosťou a pozitivitou.

 

Zariadenie jednotlivých miestností

Vstupná hala a predsieň

Vstupná hala alebo predsieň je zvyčajne prvou miestnosťou vášho domu, ktorá môže urobiť dojem, preto by sme jej zariadenie nemali zanedbať.

Pri zariaďovaní vstupných priestorov vám odporúčame vytvoriť ústredný bod s výrazným kúskom, ako je napríklad pútavý konzolový stolík alebo umelecké dielo. Zahrňte funkčné riešenia úložného priestoru, ako je vešiak alebo štýlová lavica s úložným priestorom na topánky.

 

Dizajnovo zariadené chodby.

 

Zabezpečte primerané osvetlenie kombináciou okolitého a akcentačného osvetlenia. Pomocou zrkadla pridajte hĺbku a odrazte svetlo, čím sa priestor zväčší a presvetlí. Zrkadlá sú navyše veľmi vítaným doplnkom v týchto priestoroch, keďže vám umožňujú skontrolovať vašu vizáž pred odchodom z domu.

Pomocou dekoratívnych doplnkov, ako je uvítacia rohožka alebo izbová rastlina v črepníku, pridáte do vašich vstupných priestorov osobnejší aspekt.

 

Minimalisticky zariadená predsieň s čiernymi policami a širokým zrkadlom.

 

Obývacia izba

Na zariadenie obývacej izby sme sa pozerali osobitne už v minulosti, veľa inšpirácie nájdete v našich tipoch, ako zariadiť obývačku. Zopakujme si teda to najdôležitejšie.

Základom je v obývačke správne zvoliť a rozmiestniť sedenie. Začnite teda usporiadaním sedenia, ktoré vyhovuje danému priestoru. Pre funkčnosť a pohodlie pridajte konferenčný stolík alebo bočné stolíky na dosah sedenia.

Zahrňte úložné riešenia, ako sú police alebo skrinka pod TV, aby bol priestor organizovaný a bez neporiadku.

Využite viacero vrstiev osvetlenia s kombináciou stropných svietidiel, stojacích alebo stolových lámp a akcentačného osvetlenia na vytvorenie teplej a príjemnej atmosféry.

Vyberte si farebnú schému a zvoľte zladenie textílií na závesy, koberčeky a vankúše. Na stenu umiestnite umelecké diela, aby ste pridali osobitosť a vytvorili vizuálny stredobod pozornosti.

Prispôsobte si priestor doplnkami, ako sú dekoratívne predmety, rastliny a osobné spomienky, ktoré odrážajú váš štýl a vďaka ktorým bude miestnosť pôsobiť príjemne a obývateľne.

 

Minimalisticky a dizajnovo zariadená obývačka v neutrálnych farbách.

 

Kuchyňa a jedáleň

Pre zariadenie jedálne vyberajte funkčný a štýlový nábytok. Jedálenský stôl a stoličky zvoľte podľa štýlu, ktorý ste si zvolili aj pre zbytok domu, inak by zariadenie mohlo pôsobiť príliš chaoticky.

Úložné riešenia, ako sú skrinky, police a zásuvky, voľte tak, aby ste mali všetky kuchynské potreby a spotrebiče usporiadané a ľahko dostupné. Vedeli ste, že existuje 6 populárnych kuchynských pôdorysov? Pôdorysy, programy na plánovanie a detailné tipy a nápady na rozloženie skriniek nájdete v našom článku o zariaďovaní kuchyne.

Ak sa nestravujete prevažne vonku, určite nezabudnite na dostatočný priestor na kuchynskej linke na prípravu jedla a varenie, čím sa zabezpečí rovnováha medzi funkčnosťou a estetikou. V prípade, že vám to priestor umožňuje, zvážte aj umiestnenie kuchynského ostrovčeka, ktorý vám poskytne dostatok miesta na prípravu jedál a navyše vo väčšine prípadov pôsobí veľmi atraktívne.

Vyberajte si odolné a ľahko čistiteľné materiály na povrchy a podlahy, ako sú kremenné dosky a dlaždice alebo podlahy z tvrdého dreva.

Nezabudnite na dostatočné osvetlenie. Zabezpečte dostatok pracovného osvetlenia priestorov na prípravu jedla a okolitého osvetlenia pre príjemnú atmosféru stolovania.

Neváhajte pridať dekoratívne prvky, ako sú umelecké diela alebo výrazný luster, aby ste zvýšili vizuálnu príťažlivosť jedálenského priestoru. Ako aj v ostatných miestnostiach domu, doplnky, ktoré vyjadrujú váš štýl, prípadne rodinné fotografie a fotografie z vašich ciest dodajú priestoru viac vašej osobnosti. Nezabudnite ani na izbové rastliny a rôzne bylinky, ktoré zase prinesú do vašich priestorov viac života.

 

Dizajnová jedáleň s veľkým oknom a rohovým krbom.

 

Spálňa

Hoci nie každý strávi v spálni veľa času, pokojný a dostatočný spánok je dôležitý pre naše správne fungovanie, a preto ani zariadenie spálne netreba podceniť. Začnite s pohodlnou posteľou primeranej veľkosti ako ústredným bodom. Vyberte si matrac a posteľnú bielizeň, ktoré vyhovujú vašim preferenciám pre dobrý spánok.

Zahrňte funkčné úložné riešenia, ako je komoda, šatník alebo vstavaná skriňa, aby ste mali dostatok miesta na vaše oblečenie a osobné veci. Vhodné sú aj multifunkčné nábytky, napríklad posteľ alebo kreslo s úložným priestorom.

Ak vám to priestor dovoľuje, vytvorte si útulné posedenie s pohodlným kreslom alebo malou pohovkou, kde môžete čítať alebo len tak relaxovať.

Venujte pozornosť osvetleniu začlenením kombinácie okolitého, pracovného a akcentačného osvetlenia. Nainštalujte nočné lampy na pohodlné čítanie a stropné alebo závesné svetlo na celkové osvetlenie.

Zvážte aj začlenenie pracovného alebo kozmetického priestoru, ak je vaša spálňa na to dostatočne veľká, so stolom, stoličkou a adekvátnym osvetlením.

Farby a textúry stien si zvoľte upokojujúce, podobne rozmýšľajte aj pri posteľnej bielizni a závesoch, aby ste vytvorili pokojnú a relaxačnú atmosféru, v ktorej vás nič nebude rušiť pri oddychu.

TIP: Viac inšpirácie nájdete v našom článku „Ako zariadiť spálňu". V článku si prečítate, kde je najlepšie umiestnenie postele, ako môže spálňa byť multifunkčná a mnoho iného.

 

Minimalisticky zariadená spálňa v prírodných farbách.

 

Detská izba

Vaše deti si zaslúžia priestor, v ktorom sa budú cítiť bezpečne a budú mať dostatok miesta na hru, učenie, oddych a kreativitu. Zariadeniu detskej izby venujte veľa pozornosti a myslite najmä na funkčnosť a vytvorenie príjemnej atmosféry.

Vyberte tému alebo farebnú schému, ktorá odráža záujmy a preferencie dieťaťa, či už ide o obľúbenú postavu, hobby alebo všeobecný koncept, ako je príroda alebo vesmír.

Zabezpečte pohodlnú a veku primeranú posteľ, napríklad dvojlôžko alebo poschodovú posteľ, s pevným matracom a posteľnou bielizňou, ktoré sú funkčné a pre vaše dieťa aj vizuálne príťažlivé.

Myslite na úložné riešenia, ktoré sú dostupné pre dieťa, ako sú nízke police, koše na hračky, knihy a oblečenie.

 

Textilný kôš na hračky v detskej izbe.

 

Dieťaťu vytvorte vyhradený priestor na hranie s mäkkým koberčekom alebo podložkou a množstvom hračiek a hier, ktoré podporujú kreativitu, predstavivosť a rozvoj.

Nezabudnite na študijný priestor so stolom, stoličkou a primeraným osvetlením na domáce úlohy alebo umelecké aktivity. Pridajte organizačné prvky, ako nástenku alebo nástenný úložný priestor na školské potreby.

 

Minimalistický detský stolík so stoličkou a dieťa pozerajúce si detskú mapu sveta.

 

Na nábytok a povrchy používajte materiály vhodné pre deti, ktoré sa ľahko udržujú a čistia. Kvôli bezpečnosti, zvážte použitie netoxických farieb a povrchových úprav pre bezpečnosť.

Ak je vaše dieťa staršie, vyberte doplnky spolu, nebojte sa nechať ho experimentovať. Plagáty a umelecké diela, ktoré si vyberie mu budú spríjemňovať čas vo svojom kráľovstve. Menším deťom pokojne vyberte rôzne nálepky na stenu, farebné závesy alebo tematické doplnky, aby ste zvýšili ich predstavivosť a vytvorili hravú atmosféru.

Zabezpečte dostatočné osvetlenie kombináciou prirodzeného svetla, okolitého stropného osvetlenia a osvetlenia na pracovnom stole na robenie úloh, čítanie alebo iné kreatívne aktivity.

 

Moderne zariadené detské izby.

 

Kúpeľňa

Pri zariaďovaní kúpeľne sa zamerajte na jej funkčnosť výberom príslušenstva, ktoré vyhovuje vašim potrebám, ako je umývadlo, toaleta a vaňa alebo sprcha. Vyberte si vysokokvalitné materiály, ktoré sú odolné a ľahko sa čistia.

Optimalizujte úložný priestor pomocou skriniek a políc, aby ste mali toaletné potreby, uteráky a iné náležitosti usporiadané a ľahko dostupné.

 

Minimalistické dizajnové odkladacie vešiaky v kúpeľni.

 

Venujte pozornosť osvetleniu začlenením prirodzeného aj umelého osvetlenia. Pracovné osvetlenie okolo zrkadla by malo byť dostatočné na hygienu a líčenie, a o zvyšok sa postará okolité osvetlenie. Neutrálne tóny alebo svetlé farby môžu priestor zväčšiť, zatiaľ čo prírodné materiály, ako drevo alebo kameň dodajú teplo.

Nezabúdajte na zrkadlá na zvýšenie pocitu veľkého priestoru a samozrejme kvôli funkčnosti. Zvážte zrkadlo od steny k stene, aby ste vytvorili vizuálne väčší priestor.

 

Asymetrické dizajnové zrkadlá v kúpeľniach nad umývadlom.

 

Vetranie netreba podceňovať, aby ste zabránili hromadeniu vlhkosti a zachovali zdravé prostredie. Nainštalujte odsávací ventilátor alebo okná, ktoré sa dajú otvárať.

Majte dostatok vešiakov alebo háčikov na zavesenie uterákov a županov, a zvážte vyhrievané vešiaky pre väčšie pohodlie a rýchlejšie vysušenie použitých uterákov.

Osobitosť kúpeľni dodáte doplnkami, ako sú kúpeľňové predložky, sprchové závesy, prípadne vlhku odolné umelecké diela, ktoré dopĺňajú celkový dizajn a odrážajú váš štýl. Ak patríte k tým šťastným, ktorí majú v kúpeľni okno a teda aj dostatok prirodzeného svetla, určite zvážte zopár tropických izbových rastlín, ktoré milujú vlhkosť a odvďačia sa vám krásnymi zdravými listami.

 

Asymetrické zrkadlo, textilný kôš na bielizeň a rastliny v kúpeľni.

 

Pracovňa

Pokiaľ potrebujete pracovať z domu, odporúčame vám nájsť si miesto na pracovňu alebo aspoň pracovný kútik.

Začnite s vhodným stolom, ktorý poskytuje dostatočnú plochu pre pracovné úlohy a pojme vaše vybavenie, či už je to stolový počítač alebo notebook. Vyberte si stôl, ktorý vyhovuje vášmu štýlu a funkčným potrebám, či už ide o tradičný stôl, stojací stôl alebo priestorovo úsporný sklápací nástenný stôl.

Dôležitý je aj výber pohodlnej stoličky, ktorá vám poskytne správnu oporu pri dlhšom sedení. Hľadajte ergonomické možnosti, ktoré podporujú správne držanie tela a znižujú jeho námahu.

Na ukladanie dokumentov využite vertikálny priestor pre maximalizáciu úložnej kapacity.

Osvetlenie optimalizujte kombináciou prirodzeného svetla a pracovného osvetlenia. Ak je to možné, umiestnite svoj stôl blízko okna a doplňte ho stolovou lampou alebo stropným osvetlením, aby ste zabezpečili dostatočné osvetlenie pre vaše pracovné úlohy.

Kancelársky priestor oddeľte od ostatných zón vášho domu, aby ste jasne stanovili hranice medzi prácou a osobným životom a minimalizovali rušivé vplyvy. V prípade potreby zvážte použitie rozdeľovačov miestností alebo zásten na ochranu súkromia.

V neposlednom rade, myslite aj na estetické vedenie káblov pomocou organizérov alebo skrytých káblov, aby ste udržali uprataný a organizovaný pracovný priestor.

 

Kamenný dizajnový stojan na kancelárske pomôcky v pracovni.

 

Relaxačné a hobby zóny

V závislosti, či ide o relaxačnú alebo hobby zónu, vyberajte vhodné sedenie. Ak tu plánujete najmä relaxovať, oceníte útulné a pohodlné kreslo, alebo hojdaciu sieť. Ak plánujete miesto, kde budete vykonávať svoje koníčky, pri ktorých potrebujete pracovnú plochu, prikláňajte sa skôr k ergonomickému sedeniu spomínanému v predchádzajúcej časti.

V relaxačnej zóne použite mäkké, teplé osvetlenie s nastaviteľnými možnosťami na vytvorenie upokojujúcej atmosféry. Podlahové lampy, stolové lampy alebo stmievateľné stropné svetlá môžu pomôcť navodiť požadovanú atmosféru. V zóne koníčkov využite podľa potreby bodové pracovné svietidlá, pre dostatok svetla pri práci.

 

Moderná minimalistická obývačka s veľkým oknom s výhľadom do záhrady.

 

Myslite na úložné boxy, koše alebo police špeciálne navrhnuté pre predmety súvisiace s hobby.

Ozdobte priestor dekoráciami, ktoré odrážajú vaše záujmy a záľuby, a ktoré vás inšpirujú. Svoje prípadné diela neváhajte vystaviť.

 

Sviečka v keramike položená na štýlových knihách.

 

Zvážte aj začlenenie zvukového systému alebo reproduktorov na zlepšenie relaxácie pomocou upokojujúcej hudby alebo vášho obľúbeného podcastu.

Ani tu nezabúdajte na izbové rastliny, ktoré vám istotne pomôžu lepšie sa uvoľniť.

 

Zelené izbové rastliny v dizajnových kvetináčoch.

 

Práčovňa a technické priestory

V práčovni nainštalujte práčku a sušičku s dostatočným priestorom na vkladanie a vyberanie bielizne. Zvážte stroje s predným plnením pre ich efektívnosť a priestorovo úsporný dizajn.

Ak máte dostatok priestoru, zvážte drez na bielizeň alebo úžitkový drez na umývanie rúk alebo iné čistiace úkony. Tiež tu môžete umiestniť dosku alebo skladaciu stanicu na triedenie a skladanie bielizne.

Na uskladnenie pracieho prostriedku, aviváže a iných čistiacich prostriedkov používajte nástenné alebo voľne stojace policové jednotky.

Ak je miestnosť dostatočne vetraná, môžete tu umiestniť aj šnúry na sušenie bielizne. Aj v práčovni budete potrebovať dostatočné svetlo, ktoré vám pomôže správne identifikovať škvrny, ktoré potrebujú špeciálnu pozornosť.

V technickej miestnosti nainštalujte police alebo skrinky na uloženie nástrojov, vybavenia a spotrebného materiálu súvisiaceho s údržbou a opravami.

Snažte sa používať správne označené nádoby alebo koše na prípravky a náradie pre bezpečnosť a ľahkú organizáciu.

Nezabudnite na zabezpečenie vhodného vetrania a prístupu k inžinierskym sieťam na účely údržby.

 

Dizajnové krémové a čierne matné odpadkové koše. 

 

Výber farieb a materiálov

Psychológia farieb

Psychológia farieb v interiérovom dizajne skúma, ako môžu rôzne farby ovplyvniť emócie a nálady v priestore. Farby majú schopnosť vyvolať špecifické pocity a vytvoriť určitú atmosféru. Napríklad chladné farby, ako je modrá a zelená, sa často spájajú s pokojom a relaxáciou, vďaka čomu sú vhodné do spální alebo priestorov určených na oddych.

Teplé farby, ako je červená a žltá, môžu vyvolať energiu, vášeň a vzrušenie, vďaka čomu sú ideálne pre spoločenské priestory, ako sú jedálne a obývačky. Neutrálne farby, ako biela a šedá, sú všestranné a vytvárajú pocit jednoduchosti a rovnováhy.

Každá farba má svoje vlastné psychologické asociácie, ale je dôležité zvážiť aj individuálne preferencie a zamýšľaný účel miestnosti. Správnym výberom farebnej škály dosiahnete v jednotlivých miestnostiach požadovanú atmosféru, vďaka ktorej v nich budete radi tráviť zmysluplný čas.

 

Malá obývačka s farebnými dekoráciami.

 

Trendy v materiáloch a textúrach

Súčasné trendy v materiáloch a textúrach v interiérovom dizajne zahŕňajú uprednostňovanie prírodných a udržateľných materiálov, ako je recyklované drevo, bambus a ekologické textílie. Tieto materiály dodávajú priestorom pocit tepla a sú šetrné k prírode.

Textúrované steny sa tiež stali populárnymi, pričom techniky, ako textúrované tapety, kamenné obklady a textúrované nátery poskytujú estetický vizuál a priťahujú záujem pozorovateľa.

Miešanie rôznych kovových povrchových úprav, ako je mosadz, meď a matná čierna, dodáva interiéru moderný a eklektický nádych. Betónové akcenty, ako sú pracovné dosky, podlahy a nábytok, ponúkajú priemyselnú, no zároveň elegantnú estetiku.

Zamat sa vrátil a dodáva čalúneniu a závesom luxus a textúru. Biofilný dizajn, ktorý zahŕňa prírodné prvky ako drevo a živé zelené steny, zvyšuje pohodu a spojenie s prírodou. Matné povrchové úpravy, vrátane farieb, nábytku a príslušenstva, si získali popularitu pre svoj moderný a sofistikovaný vzhľad.

Všetky tieto trendy predstavujú kombináciu organických, hmatových a vizuálne zaujímavých materiálov a textúr, ktoré pozdvihujú celkovú estetiku dizajnu interiérov. Je dôležité byť informovaný o nových trendoch a tak neváhajte konzultovať s profesionálmi v oblasti dizajnu najaktuálnejšie poznatky a odporúčania pre váš konkrétny projekt.

 

Biele čalúnené kreslo.

 

Súlad farieb a materiálov v interiéri

Harmónia farieb a materiálov je základným princípom interiérového dizajnu. Zahŕňa vytvorenie súdržnej a vizuálne príjemnej rovnováhy medzi rôznymi farbami a materiálmi použitými v priestore. Cieľom je zabezpečiť, aby prvky spolu harmonicky spolupracovali, miesto toho aby si navzájom konkurovali.

Toto sa dá dosiahnuť zvážením vzťahov medzi farbami, ako sú doplnkové alebo analogické schémy, a výberom materiálov, ktoré sa navzájom dopĺňajú z hľadiska textúry, vzoru a vizuálnej estetiky. Harmonické kombinácie farieb a materiálov vytvárajú v interiéri pocit jednoty, súdržnosti a celkovej estetickej príťažlivosti. Na internete nájdete mnoho stránok, ktoré vám pomôžu s určovaním vhodných farebných schém a spolu ladiacich farieb.

 

Čierna dizajnová soška.

 

Nábytok a doplnky

Ako vybrať nábytok

Odporúčame vám vybrať si vhodný motív, ktorý zjednotí dizajnový štýl celého domu. To pomôže zabezpečiť vytvorenie súdržného vzhľadu celého domu. Vyberte si podľa vašich preferencií buď zo spomínaných štýlov, prípadne si vytvorte vlastný štýl alebo sa poraďte s profesionálmi.

Venujte taktiež pozornosť textíliám a textúram nábytku. Rôzne materiály majú rôznu úroveň odolnosti, preto zvážte životnosť použitých látok. Nábytok vyrobený z odolných materiálov, ako nylon a polyester, má tendenciu vydržať dlhšie v porovnaní s bavlnou, ľanom alebo vlnou. Uprednostňujte výber nábytku, ktorý obstojí v skúške času, najmä ak máte deti alebo domácich miláčikov.

Ako sme už spomínali, rozloženie každej miestnosti je veľmi dôležitým prvkom na zváženie pri výbere nábytku. Berte do úvahy jednotlivé rozmery, osvetlenie a celkové rozmiestnenie priestorov. Dbajte na to, aby veľkosť nábytku zodpovedala rozmerom miestnosti, aby nedošlo k preplneniu alebo nedostatočnému vyplneniu priestoru. Optimalizujte usporiadanie nábytku tak, aby do seba harmonicky zapadal a vytváral vyváženú a funkčnú

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.