Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Všetko o pestovaní byliniek

Pridané: 28.4.2023 16:44:00 Počet zobrazení: 4977

Šalvia


Obľubujete čerstvé a chutné bylinky? Vypestujte si ich doma pomocou našich rád.

 

Ak radi varíte, určite viete, že najdôležitejšou súčasťou skvelého jedla sú kvalitné a čerstvé suroviny. Keď raz vyskúšate čerstvo natrhané bylinky, ktoré si sami vypestujete na svojom parapete alebo na balkóne, len ťažko sa budete chcieť vrátiť k tým zo supermarketu.

V prípade, že si túžite oživiť domácnosť zeleňou, jedlá plnou a čerstvou chuťou a život radosťou z pestovania bylín, práve teraz je ten najvhodnejší čas. Jar je tu a s ňou prichádza skvelá možnosť vytvoriť si vlastnú bylinkovú záhradku, či už na balkóne alebo priamo vo vnútri vášho bytu.

Pozrime sa spolu, ako na to!

 

Výber vhodného miesta

Pred tým než začnete doma pestovať bylinky, premyslite si, kam ich umiestnite. Rôzne bylinky majú rôzne potreby. Čo sa týka svetla, niektoré preferujú skôr tienisté miesta, iné budú prosperovať pod priamym slnkom. Ak teda plánujete pestovať rôzne druhy bylín, preštudujte si, v akých podmienkach sa im najviac darí a snažte sa im podľa toho vybrať správne stanovisko.

Vo všeobecnosti platí, že rastliny preferujú vonkajšie stanoviská, akými sú balkóny, záhrady alebo terasy. Ak vaša domácnosť nedisponuje vonkajšími priestormi, nezúfajte. Mnohé bylinky, ako napríklad bazalka, koriander alebo žerucha, sa dajú pestovať aj v interiéri, prípadne na vonkajšom parapete. V prípade, že sa rozhodnete pre pestovanie na vonkajšom parapete, uistite sa, že vaše kvetináče sú dobre zabezpečené proti vypadnutiu a neohrozujú tak okoloidúcich.

Umiestnenie na priamom slnku ocenia najmä bylinky, ktoré pochádzajú zo stredomorského prostredia, akými sú napríklad bazalka, oregano, levanduľa, tymian, šalvia, rozmarín či bobkový list. V našich zemepisných šírkach sú najslnečnejšími južne orientované balkóny a parapety.

 

Oregano

 

Čiastočný tieň, ktorý poskytujú východne alebo západne smerujúce okná či balkóny, ocení napríklad mäta, medovka alebo stévia.

 

Mäta citrónová

 

Severne orientované domácnosti majú najväčšiu nevýhodu, pretože poskytujú najmenej prirodzeného svetla. Preto ak je časť vášho domova orientovaná na inú ako severnú stranu, zvážte umiestnenie byliniek radšej tam.

Ak nemáte na výber, voľte si bylinky, ako už spomínaná mäta alebo medovka. Takisto sa môže dariť pažítke alebo rôznym, v dnešnej dobe veľmi populárnym mikrozeleninám ako žerucha, reďkovka či slnečnica, keďže tieto potrebujú iba dostatok svetla na naklíčenie.

 

Medovka

 

Čo pestovať

Druhov byliniek poznáme neúrekom, no pre ktoré sa rozhodnete závisí na vašich chutiach a na tom, na čo ich plánujete využívať.

Pozrite sa na zopár najčastejšie domácky pestovaných byliniek.

 

Jednoročné bylinky

Jednoročné bylinky žijú zväčša, ako to ich názov napovedá, len jeden rok. Spravidla sa každú jar musia sadiť nanovo.

 • bazalka
 • koriander
 • fenikel
 • harmanček
 • kôpor
 • stévia
 • petržlen (dvojročné)
 • rasca (dvojročné)

 

 Kôpor

 

Trvalky

Trvalky netreba sadiť každý rok nanovo, keďže prežívajú viacero rokov.

 • tymian
 • rozmarín
 • mäta
 • šalvia
 • Bobkový list
 • oregano
 • estragón
 • žerucha
 • levanduľa
 • valeriána
 • pažítka
 • majoránka

 

Tymian s bledofialovými kvetmi

 

Semená alebo sadenice?

Mnoho byliniek si viete doma vypestovať priamo zo semienka, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako ekonomickejšie riešenie, či sa vám to však naozaj oplatí je na zváženie. Sadenice väčšiny bylín sú pomerne lacné a ich nákupom ušetríte nielen dosť práce, ale aj drahocenného času.

 

Sadenice

Ak sa rozhodnete pre kúpu sadeníc byliniek, vyberte si zdravo vyzerajúce rastliny, ktoré nie sú vtlačené do malých kvetináčov. V ideálnom prípade by už mali byť pripravené na výsadbu vonku. Vo väčšine prípadov vám odporúčame sadenice presadiť do vlastne namiešaného substrátu aby ste sa vyhli prípadným škodcom v zemi či zle zvolenému substrátu, s čím sa častokrát stretnete pri bylinkách ponúkaných niektorými obchodnými reťazcami. Uistite sa tiež aby hlina nejavila známky plesní, listy neboli hnedé a dôkladnú prehliadku venujte aj spodnej strane listov, na ktorých sa môžu schovávať škodcovia a roztoče.

 

Levanduľa

 

Pestovanie zo semienka

Ak sa predsa len rozhodnete pestovať zo semien, odporúčame vám začať skôr s jednoduchými a odolnejšími rastlinkami, akými je napríklad bazalka, pažítka alebo žerucha, najmä ak s pestovaním ešte len začínate.

Na začiatok si budete potrebovať zaobstarať tieto veci:

 • Sadbovač, do ktorého budete vysievať semienka
 • Semienka byliniek, pre ktoré ste sa rozhodli
 • Substrát
 • Nádoby na presadenie (kvetináče, hrantíky, záhony atď.)

 

Malý drevený hrantík

 

Postup:

Vsádzajte do každej bunky sadbovača pár semienok tak, aby neboli príliš nahusto a mali dostatok priestoru na vyklíčenie. Hĺbka, do ktorej treba jednotlivé semienka zasadiť je väčšinou spomenutá výrobcom priamo na balíku semienok.

Aby ste nezabudli, čo máte kde zasadené, odporúčame vám označiť si, kde vám čo klíči.

Počas klíčenia je vhodné sadbovače umiestniť v interiéri, napríklad na okenný parapet, keďže vyklíčenie v domácich podmienkach trvá zvyčajne kratšie ako v exteriéri, napríklad v záhone.

Na klíčenie je potrebné veľa vlahy a preto mnohé sadbovače obsahujú veko, ktorým sa dajú prikryť aby substrát nepresychal. Ak váš sadbovač veko nemá, prekryte ho potravinovou fóliou. Pozor však na plesne, vlhkosť treba pravidelne kontrolovať, aby pôda nezačala plesnivieť, ale zároveň treba dbať na to, aby nepreschla. Odporúčame vám polievať vaše klíčiace semienka rosením.

Keď vám rastlinky vyklíčia a objavia sa prvé lístky, prichádza čas na presádzanie. Snažte sa rastlinku vytiahnuť s celým koreňovým obalom zo sadbovača a umiestnite ju do substrátu v truhličke alebo kvetináči. Zľahka pritlačte, aby sa v hline usadila, zasypte hlinou a nakoniec zalejte.

Pokiaľ sa chystáte vaše rastlinky dopestovať mimo vášho bytu, na balkóne alebo terase, pozor aby ste ich nepresunuli von príliš skoro. Radšej rastlinky postupne otužujte, vetrajte miestnosť, v ktorej sú (pozor však na prievan), počas dňa ich dávajte von, aby si zvykali na vonkajšie podmienky a počas chladných nocí ich vráťte na parapet. Po pár dňoch takéhoto otužovania by mali byť vaše bylinky pripravené na konečné umiestnenie v exteriéri.

Nebojte sa však s presadením vyčkať. Najlepšie je rastlinky presádzať v máji, kedy už zvyknú zmiznúť ranné mrazy, ktoré by mohli bylinkám nenávratne uškodiť.

 

Bylinky a kvety v kvetináčoch na balkóne

 

Ako pripraviť vhodný substrát

Jednou zo základných ingrediencií pre pestovanie rastlín je okrem svetla a vody, aj dobrá pôda.

Existujú mnohé predpripravené zmesi, ktoré sú vhodné na pestovanie bylín. Ak sa rozhodnete kúpiť pripravenú zmes, hľadajte takú, ktorá má dobrú priepustnosť vody a je bohatá na živiny. Poraďte sa vo vašom záhradníctve, určite budú mať hneď niekoľko druhov, ktoré budú tieto podmienky spĺňať.

Pokiaľ chcete trochu experimentovať, môžete do substrátu primiešať ďalšie ingrediencie. Perlit, piesok alebo orchideový substrát vám pomôže prevzdušniť pôdu a zlepšiť odvádzanie vody, tak aby vám nezahnívali korienky. S ničím to však nepreháňajte, pretože aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

 

Rukola

 

Do čoho sadiť

Nádoby na sadenie vyberajte podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii. Na menší balkón bude vhodné vytvoriť vertikálnu záhradku a jednotlivé kvetináče, respektíve iné nádoby na bylinky umiestniť vo viacerých výškových úrovniach. Existuje viacero spôsobov, ako si svojpomocne vytvoriť vertikálnu záhradku. Môžete na to využiť napríklad staré palety, ktoré vedia pôsobiť vkusne, dajú sa zohnať pomerne lacno a poskytnú vám hneď niekoľko úrovní, do ktorých môžete zasadiť vaše bylinky. Zo záhradnej fólie vytvorte vaničky, do ktorých umiestnite substrát a neskôr bylinky zasadíte. Takto pripravenú paletu umiestnite na miesto s vhodnými svetelnými podmienkami a je to.

 

Vertikálna bylinková záhrada

 

Ďalším spôsobom na vytvorenie DIY vertikálnej záhradky je využitie vešiaka na topánky, ktorý zavesíte na vhodné miesto a do jednotlivých priehradiek dáte kontajnery s vašimi bylinkami.

Prípadne môžete vytvoriť vertikálnu záhradku z moderných betónových kvádrov, ktoré si podľa ľubovôle umiestnite na svojom balkóne, záhradke alebo terase.

Čoraz populárnejšie sa na pestovanie stávajú vyvýšené záhony. Pre ich popularitu ich dostanete v každom záhradníctve, či počas sezónneho predaja aj v reťazcoch známych supermarketov. Očakávajte trochu vyššiu cenu ako pri predchádzajúcich riešeniach.

 

Vyvýšený drevený záhon

 

Na balkóne alebo terase môžete využiť aj závesné kvetináče na zábradlie, ktoré sa väčšinou používajú na pestovanie okrasných kvetov, napríklad muškátov.

 

Závesný kvetináč na balkóne

 

Ak sa chystáte sadiť iba v interiéri, existuje mnoho ozdobných nádob a pekných kvetináčov, ktoré krásne zapasujú do dizajnu vášho príbytku. Rôzne samo-zavlažovacie kvetináče vám minimalizujú stresy zo správnej zálievky, dokonca si viete kúpiť nádobky, ktoré majú v sebe zabudované svetlo na rastliny a tak vám bylinky pokojne vyrastú aj v tej najtemnejšej miestnosti.

 

Rôzne druhy kvetináčov pripravené na sadenie

 

Starostlivosť

Zalievanie

Neexistuje univerzálne pravidlo, ktoré by hovorilo, ako často treba zalievať vaše bylinky, pretože koľko vody naozaj potrebujú záleží od mnohých faktorov, akými sú napríklad veľkosť rastliny, svetelné podmienky, teplota vzduchu, prievan a mnohé iné.

Ideálne je, aby vaše bylinky nepresychali a pôda bola neustále mierne vlhká (hoci aj tu sa nájdu výnimky a bylinky ako oregano, tymian, rozmarín, šalvia či levanduľa zvládnu aj suchšie podmienky). Treba však tiež dávať pozor, aby neboli preliate a nezačali im tak hniť korene. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť či je potrebné bylinku poliať, je ponoriť prst 2-3 cm do pôdy - ak je suchá, rastlinku polejte, ak je stále vlhká, počkajte na neskôr.

 

Tymian

 

Obzvlášť chúlostivé na sucho sú bazalka, petržlen, pažítka a mäta, preto ich pokojne polievajte malým množstvom vody aj každý deň.

Vaše rastlinky sledujte a ak sa vám niečo nezdá, skúste zmeniť zálievku podľa potreby na menej častú alebo naopak, častejšiu.

 

Krhla pri kvetináčoch na balkóne

 

Hnojenie

Nie všetky bylinky obľubujú hnojenie. Napríklad tymian, pamajorán, rozmarín aj levanduľa pôvodne rástli v suchých, kamenistých pôdach a na hnojenie si nepotrpia. Ak by ste ich hnojili môže to u nich spôsobiť stratu arómy a oslabiť ich.

Ak vaše bylinky vykazujú známky vyčerpaných živín, ako je žltnutie listov znamená to, že potrebujú viac dusíka (N). Nedostatok fosforu (P) sa prejaví ako fialové listy a draslík (K) pomáha celkovému zdraviu, veľkosti a chuti. Kvalitné hnojivo s vyváženým N-P-K by malo byť pre bylinky vhodnou voľbou. Ak ste v pôdnej zmesi použili veľa dobrého kompostu, je pravdepodobné, že hnojivo vôbec potrebovať nebudete.

V prípade, že vaše bylinky vyžadujú hnojenie, spravidla je vhodné hnojiť ich častejšie počas jari a leta a v jeseni postupne hnojenie vypustiť, keďže aj trvalky bývajú v našich podmienkach v zime dormantné.

 

Rozmarín

 

Zastrihávanie

Orezávanie alebo strihanie byliniek im umožňuje rásť hustejšie a sviežejšie, pretože sa vyhýbajú akémukoľvek nadmernému kvitnutiu alebo tvorbe semiačok.

 

Pažítka

Ak plánujete používať bylinky v kuchyni, budete ich orezávať automaticky, keď odstránite listy, aby ste ich využil na prípravu vášho obľúbeného jedla. Aby ste znížili poškodenie rastlín, mali by ste na strihanie byliniek používať ostré a čisté nožnice.

Nikdy neodstrihnite viac ako približne 10% rastliny naraz, mohla by tak utrpieť šok, z ktorého by sa ťažko spamätala.

 

Prútený košík s nastrihanými bylinkami

 

Kedy bylinky zbierať

Na zber je ideálny čas od desiatej do dvanástej dopoludnia, keď v sebe bylinky majú najviac éterických olejov a majú najvýraznejšiu chuť. Ak sa bylinky nechystáte rovno skonzumovať, dajte ich čo najskôr usušiť, aby stratili čo najmenej z týchto výrazných chutí.

Jednoročné a trvalé bylinky sa môžu zbierať priebežne od stonky o dĺžke 10 cm. Plná aróma väčšiny byliniek je k dispozícii vo fáze krátko pred kvitnutím.

 

Zelené smoothie s feniklom, kelom a mätou

 

Kvitnutie byliniek je veľakrát nežiaducim, pretože kvitnutím strácajú chuť. Toto však neplatí u byliniek ako je tymian, saturejka, rozmarín, šalvia, oregano alebo levanduľa, ktoré sú aromatické a plné chuti aj počas kvitnutia.

Ak plánujete využiť kvety na kozmetiku, alebo dekoráciu, najlepšie urobíte, ak ich nazbierate na začiatku kvitnutia.

Chystáte sa zbierať semená? Urobte tak keď nažltnú, to znamená dostatočne včas, aby nezačali prezreté opadávať. Rastlinky vhodné na zber semien sú kôpor, aníz, fenikel, koriander a rasca.

Korene je vhodné zbierať na jeseň, po opadnutí listov.

 

Saturejka

 

Ako bylinky skladovať

Bylinky je samozrejme najlepšie použiť okamžite po zbere, keď majú najvýraznejšiu chuť a čerstvosť. Ak ich však z hocijakých dôvodov potrebujete uskladniť na neskoršie použitie, existuje na to hneď niekoľko vhodných spôsobov.

 

Oranžové a zelené smoothie s čerstvou mätou

 

Predĺžiť čerstvosť byliniek môžete tak, že ich zabalíte do mokrej kuchynskej utierky a vložíte do chladničky. Bylinky môžete dať aj do pohára s vodou, ale len v prípade, že sa ich chystáte použiť ešte v ten istý deň, pretože takto uskladnené pomerne rýchlo strácajú na kvalite a čerstvosti.

Bylinky ako petržlen, pažítka, kôpor, medovka či koriander sú vhodné aj na zmrazenie. Ak by ste chceli zmraziť bazalku, odporúčame tak urobiť v olivovom oleji a v zásobníku na ľad. Bazalka tak zachová svoj tvar a po rozmrazení ju môžete rovno pridať do šalátu alebo do varenia.

 

Petržlen

 

Ďalší spôsob uskladnenia byliniek je v sušenej forme. Najjednoduchšie ich usušíte, ak ich voľne rozložíte na drôtené pletivo alebo drevené latky, tak aby mohol vzduch prúdiť zospodu. Prípadne ich zviažte do malých kvietkov a zaveste na vzdušné, suché miesto. Nikdy rastlinky nesušte na priamom slnku. Uskladnite ich v tmavých, vzduchotesných nádobách, aby sa nemohla strácať aróma.

 

Sušené bylinky a kvety

 

Môžete si aj pripraviť bylinkový ocot alebo olej, ktoré vaše rastlinky dobre zakonzervujú. Vyčistené bylinky nechajte v octe alebo oleji lúhovať aspoň štyri týždne, najprv na tmavom, neskôr na svetlom mieste.

 

Kompatibilita

Vo väčších nádobách máte možnosť výsadby viacerých druhov bylín pokope. Ak sa tak rozhodnete urobiť, upozorňujeme vás, že nie všetky rastliny sa vo svojej blízkosti navzájom tolerujú. Pozrime sa preto na niektoré vhodné a nevhodné kombinácie.

 

Šalvia

 

Vyhnite sa týmto kombináciám:

 • Medovka a bazalka
 • Koriander a fenikel
 • Harmanček a mäta pieporná
 • Tymián a majorán

 

Majorán

 

Dobre sa tolerujú:

 • Majorán, kôpor a pažítka si dobre rozumejú s harmančekom
 • Rozmarín, tymian a ďalšie stredomorské bylinky
 • Šalvia a oregano
 • Medovka si rozumie takmer so všetkými druhmi a navyše podporuje ich rast
 • Petržlenová vňať, pažítka, kôpor, aníz a fenikel

 

Oregano

 

Pozor si treba dať najmä na mätu, ktorej korene zaberajú veľa miesta a zvykne si preto vytláčať iné bylinky.

 

Najčastejšie problémy a škodcovia

Ak vaše bylinky vykazujú nedostatky, nepanikárte, ešte nemusíte mať nijakých škodcov a vaše bylinky môžu byť zachránené. Skontrolujte najprv zálievku. Skúste zmeniť jej množstvo a frekvenciu a sledujte zmeny.

Spomínané nedostatky živín treba riešiť hnojením, pozor však aj na prehnojenie, ktoré sa tiež odzrkadlí na nezdravom vzhľade vašich byliniek.

Ak ste si istý, že v zálievke ani v hnojení chyba byť nemôže, je vhodné rastlinku dôkladne preskúmať.. Pod dobrým svetlom starostlivo popozerajte listy, stonky či kvety zo všetkých strán a hľadajte aj tie najmenšie známky škodcov. Keď nejakých škodcov nájdete, odporúčame vám bylinky okamžite odstrániť z okolia ostatných rastlín, aby sa škodcovia nepreniesli. Keďže rastlinku chcete vo väčšine prípadov konzumovať, postreky veľmi neodporúčame, no existujú aj biologicky nezávadné postreky, prípadne parazitické hlístice, o ktorých vás radi informujú vo vašom záhradníctve.

Veríme, že pomocou našich tipov premeníte časť vášho domova na krásnu záhradku, plnú chutných a zdravých byliniek.

 

Bylinky v kvetináči na balkóne

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti