Všetko o pestovaní byliniek
Pridané: 23.12.2024 14:15:00 Počet zobrazení: 7115
![Šalvia.](/resize/e/800/1000/files/pictures/fotografie-blog/vsetko-o-pestovani-byliniek-2/salvia.jpg)
Ak milujete varenie, určite viete, že základom dobrého jedla sú kvalitné a čerstvé suroviny. Pestovanie byliniek vám umožní mať vždy po ruke voňavé a výrazné ingrediencie, ktoré premenia každé jedlo na gurmánsky zážitok. Navyše, ak ich zasadíte do štýlových kvetináčov, môžu sa stať jedinečným dekoratívnym detailom, ktorý oživí váš interiér.
Výber vhodného miesta
Pred tým než začnete doma pestovať bylinky, premyslite si, kam ich umiestnite. Čo sa týka svetla, niektoré preferujú skôr tienisté miesta, iné budú prosperovať pod priamym slnkom. Ak teda plánujete pestovať rôzne druhy bylín, preštudujte si, v akých podmienkach sa im najviac darí a snažte sa im podľa toho vybrať správne stanovisko.
Vo všeobecnosti platí, že rastliny preferujú vonkajšie stanoviská, akými sú balkóny, záhrady alebo terasy. Ak vaša domácnosť nedisponuje vonkajšími priestormi, nezúfajte. Mnohé bylinky, ako napríklad bazalka, koriander alebo žerucha, sa dajú pestovať aj v interiéri, prípadne na vonkajšom parapete. V prípade, že sa rozhodnete pre pestovanie na vonkajšom parapete, uistite sa, že vaše kvetináče sú dobre zabezpečené proti vypadnutiu a neohrozujú tak okoloidúcich.
![]() |
Umiestnenie na priamom slnku ocenia najmä bylinky, ktoré pochádzajú zo stredomorského prostredia, akými sú napríklad bazalka, oregano, levanduľa, tymian, šalvia, rozmarín či bobkový list.
Čiastočný tieň, ktorý poskytujú východne alebo západne smerujúce okná či balkóny, ocení napríklad mäta, medovka alebo stévia.
![]() |
Severne orientované domácnosti majú najväčšiu nevýhodu, pretože poskytujú najmenej prirodzeného svetla. Preto ak je časť vášho domova orientovaná na inú ako severnú stranu, zvážte umiestnenie byliniek radšej tam.
Ak nemáte na výber, zvoľte si bylinky, ako už spomínaná mäta alebo medovka. Takisto sa môže dariť pažítke alebo rôznym, v dnešnej dobe veľmi populárnym mikrozeleninám, ako žerucha, reďkovka či slnečnica, keďže tieto potrebujú iba dostatok svetla na naklíčenie.
![]() |
Aké bylinky pestovať
Druhov byliniek poznáme neúrekom, no pre ktoré sa rozhodnete, závisí na vašich chutiach a na tom, na čo ich plánujete využívať.
Ak chcete začať s pestovaním byliniek, vyberte si také, ktoré si nevyžadujú veľa starostlivosti a ľahko sa im darí v rôznych prostrediach. Ich pestovanie je jednoduché a vhodné aj pre tých, ktorí doteraz nemali záhradu či rastliny doma. Pripravili sme pre vás zoznam byliniek, ktoré vám uľahčia vstup do sveta záhradkárčenia:
- Bazalka potrebuje len dostatok svetla a pravidelné polievanie. Je ideálna na kuchynský parapet a skvele sa hodí do šalátov, omáčok či pest.
- Pažítka potrebuje umiestniť na svetlé miesto a pravidelne zastrihávať. Je vynikajúca na zdobenie polievok, vajíčok a sendvičov.
- Mäta má tendenciu rýchlo sa rozrastať, takže je dobré ju pestovať v oddelených nádobách. Potrebuje polotieň a pravidelnú zálievku. Je perfektná na čaje, limonády alebo dezerty.
- Oregano ako stredomorská bylinka obľubuje slnečné miesta a vydrží aj suchšie podmienky. Je skvelá na pizzu, cestoviny a marinády.
- Tymian zvláda aj menej časté polievanie. Potrebuje však veľa slnka. Využijete ho pri dochucovaní mäsa, polievok alebo zeleninových jedál.
- Koriander potrebuje mierne slnečné miesto a pravidelné zalievanie. Je ideálny do ázijských a mexických jedál.
- Petržlen dobre znáša aj mierny tieň. Využíva sa pri varení, pečení alebo na dekoráciu jedál.
- Rozmarín obľubuje slnečné miesta a nepotrebuje časté polievanie. Jeho voňavé lístky sa hodia na pečené mäso, zemiaky alebo ako súčasť domácich koreninových zmesí.
Tieto bylinky sú vhodné na pestovanie v interiéri aj exteriéri, pričom niektoré z nich zvládnu aj menej ideálne podmienky. S minimálnou starostlivosťou vám prinesú bohatú úrodu a radosť z pestovania priamo vo vašej kuchyni.
Je tiež dobré vedieť, že bylinky sa rozdeľujú na jednoročné a trvalé, pričom každá skupina má svoje špecifické nároky na starostlivosť.
Jednoročné bylinky
Jednoročné bylinky majú životný cyklus obmedzený na jednu sezónu. Keďže rastú rýchlo, vyžadujú si pravidelné polievanie a dostatok živín, aby mali počas krátkeho času dostatok energie na tvorbu lístkov a kvetov. Zbierajte ich priebežne, čím podporíte ich ďalší rast. Po odkvitnutí zväčša strácajú kvalitu a sú pripravené na výmenu. Medzi najčastejšie jednoročné bylinky patria:
- bazalka
- koriander
- fenikel
- harmanček
- kôpor
- stévia
- petržlen (dvojročné)
- rasca (dvojročné)
![]() |
Trvalky
Trvalky, na rozdiel od jednoročných, prežívajú viacero sezón. Pri ich starostlivosti je vhodné ich pravidelne zastrihávať na podporu rastu a drevnatením stoniek. Niektoré trvalky na zimu potrebujú ochranu pred mrazom, napríklad vo forme mulču alebo presunutia do interiéru. Oproti jednoročným rastú pomalšie. Medzi trvalky patria:
- tymian
- rozmarín
- mäta
- šalvia
- bobkový list
- oregano
- estragón
- žerucha
- levanduľa
- valeriána
- pažítka
- majoránka
![]() |
Semená alebo sadenice v kvetináčoch?
Mnoho byliniek si viete doma vypestovať priamo zo semienka, čo sa na prvý pohľad môže javiť ako ekonomickejšie riešenie. Či sa vám to však naozaj oplatí je na zváženie. Sadenice väčšiny bylín sú pomerne lacné a ich nákupom ušetríte nielen dosť práce, ale aj drahocenného času.
Sadenice
Ak sa rozhodnete pre kúpu sadeníc byliniek, vyberte si zdravo vyzerajúce rastliny, ktoré nie sú vtlačené do malých kvetináčov. V ideálnom prípade by už mali byť pripravené na výsadbu vonku. Vo väčšine prípadov vám odporúčame sadenice presadiť do vlastne namiešaného substrátu, aby ste sa vyhli prípadným škodcom v zemine či zle zvolenému substrátu, s čím sa častokrát stretnete pri bylinkách ponúkaných niektorými obchodnými reťazcami. Uistite sa tiež, aby hlina nejavila známky plesní, listy neboli hnedé a dôkladnú prehliadku venujte aj spodnej strane listov, na ktorých sa môžu schovávať škodcovia a roztoče.
![]() |
Pestovanie zo semienka
Ak sa predsa len rozhodnete pestovať zo semien, odporúčame vám začať skôr s jednoduchými a odolnejšími rastlinkami, akými je napríklad bazalka, pažítka alebo žerucha, najmä ak s pestovaním ešte len začínate.
Na začiatok si budete potrebovať zaobstarať tieto veci:
- Sadbovač, do ktorého budete vysievať semienka
- Semienka byliniek, pre ktoré ste sa rozhodli
- Substrát
- Nádoby na presadenie (kvetináče, hrantíky, záhony atď.)
![]() |
Do každej bunky sadbovača vsádzajte pár semienok tak, aby neboli príliš nahusto a mali dostatok priestoru na vyklíčenie. Hĺbka, do ktorej treba jednotlivé semienka zasadiť, je väčšinou spomenutá výrobcom priamo na obale semienok. Aby ste nezabudli, čo máte kde zasadené, odporúčame vám označiť si, kde vám čo klíči.
Počas klíčenia je vhodné mať sadbovače v interiéri, napríklad na okennom parapete, keďže vyklíčenie v domácich podmienkach trvá zvyčajne kratšie ako v exteriéri, napríklad v záhone.
Na klíčenie je potrebné veľa vlahy a preto mnohé sadbovače obsahujú veko, ktorým sa dajú prikryť, aby substrát nepresychal. Ak váš sadbovač veko nemá, prekryte ho potravinovou fóliou. Pozor však na plesne. Vlhkosť treba pravidelne kontrolovať, aby pôda nezačala plesnivieť, ale zároveň treba dbať na to, aby nepreschla. Odporúčame vám polievať vaše klíčiace semienka rosením.
Keď vám rastlinky vyklíčia a objavia sa prvé lístky, prichádza čas na presádzanie. Snažte sa rastlinku vytiahnuť s celým koreňovým obalom zo sadbovača a umiestnite ju do substrátu v truhličke alebo kvetináči. Zľahka pritlačte, aby sa v hline usadila, zasypte hlinou a nakoniec zalejte.
Pokiaľ sa chystáte vaše rastlinky dopestovať mimo vášho bytu, na balkóne alebo terase, pozor, aby ste ich nepresunuli von príliš skoro. Radšej rastlinky postupne otužujte, vetrajte miestnosť, v ktorej sú (pozor však na prievan), počas dňa ich dávajte von, aby si zvykali na vonkajšie podmienky a počas chladných nocí ich vráťte na parapet. Po pár dňoch takéhoto otužovania by mali byť pripravené na konečné umiestnenie v exteriéri.
Nebojte sa však s presadením vyčkať. Najlepšie je rastlinky presádzať v máji, kedy už zvyknú zmiznúť ranné mrazy, ktoré by mohli bylinkám nenávratne uškodiť.
![]() |
Ako pripraviť vhodný substrát
Jednou zo základných ingrediencií pre pestovanie rastlín je okrem svetla a vody aj dobrá pôda. Existujú mnohé predpripravené zmesi, ktoré sú vhodné na pestovanie bylín. Ak sa rozhodnete kúpiť pripravenú zmes, hľadajte takú, ktorá má dobrú priepustnosť vody a je bohatá na živiny. Poraďte sa vo vašom záhradníctve, určite budú mať hneď niekoľko druhov, ktoré budú tieto podmienky spĺňať.
Pokiaľ chcete trochu experimentovať, môžete do substrátu primiešať ďalšie ingrediencie. Perlit, piesok alebo orchideový substrát vám pomôže prevzdušniť pôdu a zlepšiť odvádzanie vody tak, aby vám nezahnívali korienky. S ničím to však nepreháňajte, pretože aj tu platí, že všetkého veľa škodí.
![]() |
Malý alebo veľký kvetináč?
Kvetináče na sadenie vyberajte podľa priestoru, ktorý máte k dispozícii. Na menší balkón bude vhodné vytvoriť vertikálnu záhradku a jednotlivé kvetináče, respektíve iné nádoby na bylinky, umiestniť vo viacerých výškových úrovniach. Existuje viacero spôsobov, ako si svojpomocne vytvoriť vertikálnu záhradku. Môžete na to využiť napríklad staré palety, ktoré vedia pôsobiť vkusne, dajú sa zohnať pomerne lacno a poskytnú vám hneď niekoľko úrovní, do ktorých môžete zasadiť vaše bylinky. Zo záhradnej fólie vytvorte vaničky, do ktorých umiestnite substrát a neskôr bylinky zasadíte. Takto pripravenú paletu umiestnite na miesto s vhodnými svetelnými podmienkami a je to.
![]() |
Ďalším spôsobom na vytvorenie DIY vertikálnej záhradky je využitie vešiaka na topánky, ktorý zavesíte na vhodné miesto a do jednotlivých priehradiek dáte kontajnery s vašimi bylinkami.
Prípadne môžete vytvoriť vertikálnu záhradku z moderných betónových kvádrov, ktoré si podľa ľubovôle umiestnite na svojom balkóne, záhradke alebo terase.
Čoraz populárnejšie sa na pestovanie stávajú vyvýšené záhony. Pre ich popularitu ich dostanete v každom záhradníctve, či počas sezónneho predaja aj v reťazcoch známych supermarketov. Očakávajte trochu vyššiu cenu ako pri predchádzajúcich riešeniach.
![]() |
Na balkóne alebo terase môžete využiť aj závesné kvetináče na zábradlie, ktoré sa väčšinou používajú na pestovanie okrasných kvetov, napríklad muškátov.
![]() |
V ponuke je množstvo originálnych kvetináčov, ktoré krásne zapasujú do dizajnu vášho domu. Pri nákupe kvetináča zohľadnite:
Materiál kvetináča:
- Keramické a hlinené kvetináče: Sú porézne, čo umožňuje dobré odvádzanie prebytočnej vody, ale môžu rýchlejšie vysychať. Ideálne pre stredomorské bylinky, ako rozmarín či tymian.
- Plastové kvetináče: Ľahké, odolné a zadržiavajú vlhkosť, čo je vhodné pre bylinky, ktoré potrebujú viac vody, ako bazalka alebo mäta.
- Drevené nádoby: Dodávajú prirodzený vzhľad a dobre izolujú korene pred teplotnými výkyvmi.
- Kovové nádoby: Štýlové, no je potrebné zabezpečiť drenáž, pretože môžu zadržiavať vodu a prehrievať sa.
Veľkosť kvetináča: Zvoľte veľkosť podľa druhu bylinky:
- Menšie nádoby postačia na pažítku, koriander či bazalku, ktoré majú plytké korene.
- Väčšie kvetináče sú vhodné pre bylinky s rozvinutejším koreňovým systémom, ako rozmarín alebo šalvia.
Drenážne otvory: Kvetináč by mal mať na spodku drenážne otvory na odvod prebytočnej vody. To zabraňuje premokreniu pôdy, ktoré by mohlo spôsobiť hnitie koreňov. Ak kvetináč otvory nemá, použite drenážnu vrstvu, napríklad kamienky.
Dizajn a umiestnenie: Vyberte kvetináče, ktoré zapadnú do štýlu vášho interiéru alebo exteriéru. Na parapet či kuchynskú linku sa hodia elegantné a kompaktné kvetináče. Do exteriéru môžete zvoliť väčšie kvetináče.
Viacúrovňové pestovanie: Ak máte obmedzený priestor, zvoľte kvetináče, ktoré umožňujú vertikálne pestovanie, ako sú regály alebo závesné systémy. Sú praktické a zároveň efektné.
Ekologické možnosti: Zvážte aj prírodné materiály ako kameň a ratan, ktoré podporujú udržateľný prístup k pestovaniu.
Správne zvolený kvetináč nielen zabezpečí ideálne podmienky pre rast vašich byliniek, ale zároveň dotvorí atmosféru vášho domova a urobí pestovanie estetickým zážitkom.
![]() |
Polievanie byliniek
Neexistuje univerzálne pravidlo, ktoré by hovorilo, ako často treba polievať vaše bylinky, pretože koľko vody naozaj potrebujú záleží od mnohých faktorov, akými sú napríklad veľkosť rastliny, svetelné podmienky, teplota vzduchu, prievan a mnohé iné.
Je dôležité, aby vaše bylinky nepresychali a pôda bola neustále mierne vlhká (hoci aj tu sa nájdu výnimky a bylinky ako oregano, tymian, rozmarín, šalvia či levanduľa zvládnu aj suchšie podmienky). Treba však tiež dávať pozor, aby neboli preliate a nezačali im hniť korene. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť či je potrebné bylinku poliať, je ponoriť prst 2-3 cm do pôdy – ak je suchá, rastlinku polejte, ak je stále vlhká, počkajte na neskôr.
![]() |
Obzvlášť chúlostivé na sucho sú bazalka, petržlen, pažítka a mäta, preto ich pokojne polievajte malým množstvom vody aj každý deň. Vaše rastlinky sledujte a ak sa vám niečo nezdá, skúste zmeniť zálievku podľa potreby na menej častú alebo naopak, častejšiu.
Hnojenie
Nie všetky bylinky obľubujú hnojenie. Napríklad tymian, pamajorán, rozmarín aj levanduľa pôvodne rástli v suchých, kamenistých pôdach a na hnojenie si nepotrpia. Ak by ste ich hnojili, môže to u nich spôsobiť stratu arómy a oslabiť ich.
Ak vaše bylinky vykazujú známky vyčerpaných živín, ako je žltnutie listov, znamená to, že potrebujú viac dusíka (N). Nedostatok fosforu (P) sa prejaví ako fialové listy a draslík (K) pomáha celkovému zdraviu, veľkosti a chuti. Kvalitné hnojivo s vyváženým N-P-K by malo byť pre bylinky vhodnou voľbou. Ak ste v pôdnej zmesi použili veľa dobrého kompostu, je pravdepodobné, že hnojivo vôbec potrebovať nebudete.
V prípade, že vaše bylinky vyžadujú hnojenie, spravidla je vhodné hnojiť ich častejšie počas jari a leta a v jeseni postupne hnojenie vypustiť, keďže aj trvalky bývajú v našich podmienkach v zime dormantné (spiace).
Zastrihávanie
Orezávanie alebo strihanie byliniek im umožňuje rásť hustejšie a sviežejšie, pretože sa vyhýbajú akémukoľvek nadmernému kvitnutiu alebo tvorbe semiačok.
Ak plánujete používať bylinky v kuchyni, budete ich zastrihávať nožnicami automaticky, keď odstránite listy, aby ste ich využili na prípravu vášho obľúbeného jedla. Aby ste znížili poškodenie rastlín, mali by ste na strihanie byliniek používať ostré a čisté nožnice. Nikdy neodstrihnite viac ako približne 10 % rastliny naraz. Mohla by tak utrpieť šok, z ktorého by sa ťažko spamätala.
![]() |
Kedy zbierať bylinky
Na zber je ideálny čas od desiatej do dvanástej dopoludnia, keď v sebe bylinky majú najviac éterických olejov a majú najvýraznejšiu chuť. Ak sa bylinky nechystáte rovno skonzumovať, dajte ich čo najskôr usušiť, aby stratili čo najmenej z týchto výrazných chutí.
Jednoročné a trvalé bylinky sa môžu zbierať priebežne od stonky s dĺžkou 10 cm. Plná aróma väčšiny byliniek je k dispozícii vo fáze krátko pred kvitnutím.
![]() |
Kvitnutie byliniek je veľakrát nežiaduce, pretože kvitnutím strácajú chuť. Toto však neplatí u byliniek ako je tymian, saturejka, rozmarín, šalvia, oregano alebo levanduľa, ktoré sú aromatické a plné chuti aj počas kvitnutia.
Ak plánujete využiť kvety na kozmetiku alebo dekoráciu, najlepšie urobíte, ak ich nazbierate na začiatku kvitnutia.
Chystáte sa zbierať semená? Urobte tak keď zožltnú, to znamená dostatočne včas, aby nezačali prezreté opadávať. Rastlinky vhodné na zber semien sú kôpor, aníz, fenikel, koriander a rasca.
![]() |
Ako skladovať bylinky
Bylinky je samozrejme najlepšie použiť okamžite po zbere, keď majú najvýraznejšiu chuť a čerstvosť. Ak ich však z hocijakých dôvodov potrebujete uskladniť na neskoršie použitie, existuje na to hneď niekoľko vhodných spôsobov.
![]() |
Predĺžiť čerstvosť byliniek môžete tak, že ich zabalíte do mokrej kuchynskej utierky a vložíte do chladničky. Bylinky môžete dať aj do pohára s vodou, ale len v prípade, že sa ich chystáte použiť ešte v ten istý deň, pretože takto uskladnené pomerne rýchlo strácajú na kvalite a čerstvosti.
Bylinky, ako petržlen, pažítka, kôpor, medovka či koriander, sú vhodné aj na zmrazenie. Ak by ste chceli zmraziť bazalku, odporúčame tak urobiť v olivovom oleji a v zásobníku na ľad. Bazalka tak zachová svoj tvar a po rozmrazení ju môžete rovno pridať do šalátu alebo do varenia.
Ďalší spôsob uskladnenia byliniek je v sušenej forme. Najjednoduchšie ich usušíte, ak ich voľne rozložíte na drôtené pletivo alebo drevené latky tak, aby mohol vzduch prúdiť zospodu. Prípadne ich zviažte do malých kytíc a zaveste na vzdušné, suché miesto. Nikdy rastlinky nesušte na priamom slnku. Uskladnite ich v tmavých, vzduchotesných dózach, aby sa nemohla strácať aróma.
![]() |
Môžete si pripraviť aj bylinkový ocot alebo olej, ktoré vaše rastlinky dobre zakonzervujú. Vyčistené bylinky nechajte v octe alebo oleji lúhovať aspoň štyri týždne, najprv na tmavom, neskôr na svetlom mieste.
Kompatibilita
Vo väčších nádobách máte možnosť výsadby viacerých druhov bylín pokope. Ak sa tak rozhodnete urobiť, upozorňujeme vás, že nie všetky rastliny sa vo svojej blízkosti navzájom tolerujú. Pozrime sa preto na niektoré vhodné a nevhodné kombinácie.
Vyhnite sa týmto kombináciám v jednom kvetináči:
- Medovka a bazalka
- Koriander a fenikel
- Harmanček a mäta pieporná
- Tymian a majorán
Dobre sa tolerujú:
- Majorán, kôpor a pažítka si dobre rozumejú s harmančekom
- Rozmarín, tymian a ďalšie stredomorské bylinky
- Šalvia a oregano
- Medovka si rozumie takmer so všetkými druhmi a navyše podporuje ich rast
- Petržlenová vňať, pažítka, kôpor, aníz a fenikel
![]() |
Pozor si treba dať najmä na mätu, ktorej korene zaberajú veľa miesta a zvykne preto vytláčať iné bylinky.
Najčastejšie problémy a škodcovia
Ak vaše bylinky vykazujú nedostatky, nepanikárte, ešte nemusíte mať nijakých škodcov a bylinky môžu byť zachránené. Skontrolujte najprv zálievku. Skúste zmeniť jej množstvo a frekvenciu a sledujte zmeny.
Spomínané nedostatky živín treba riešiť hnojením, pozor však aj na prehnojenie, ktoré sa tiež odzrkadlí na nezdravom vzhľade vašich byliniek.
Ak ste si istý, že v zálievke ani v hnojení chyba byť nemôže, je vhodné rastlinku dôkladne preskúmať. Pod dobrým svetlom starostlivo popozerajte listy, stonky či kvety zo všetkých strán a hľadajte aj tie najmenšie známky škodcov. Keď nejakých škodcov nájdete, odporúčame vám bylinky okamžite odstrániť z okolia ostatných rastlín, aby sa škodcovia nepreniesli. Keďže rastlinku chcete vo väčšine prípadov konzumovať, postreky veľmi neodporúčame, no existujú aj biologicky nezávadné postreky, prípadne parazitické hlístice, o ktorých vás radi informujú vo vašom záhradníctve.
Veríme, že pomocou našich tipov premeníte časť vášho domova na krásnu záhradku, plnú chutných a zdravých byliniek.
![]() |
Využitie byliniek v domácnosti
Pri samotnom servírovaní jedál zohrávajú čerstvé bylinky dôležitú úlohu. Dodávajú pokrmom nielen výraznú chuť, ale aj dobre vyzerajú. Polievky, hlavné jedlá či dokonca dezerty môžu získať nový rozmer, ak ich ozdobíte vetvičkou bazalky, tymianu alebo kôpru. Týmto spôsobom prepojíte chute, vône a vizuálny dojem do harmonického kulinárskeho zážitku.
Bylinky ale nie sú len chutným detailom jedál, ale aj všestranným prvkom, ktorý ich obohatí vzhľadom, vôňou a atmosférou. Pri stolovaní ich môžete naservírovať v štýlových nádobách, ako sú malé vázy, misky alebo podnosy, čím dodáte stolu originálny a elegantný vzhľad.
BUNT tip: Sušené bylinky ľahko premeníte na voňavé domáce korenie. Stačí ich jemne rozdrviť v mažiari na požadovanú konzistenciu, preosiať cez sitko a nasypať do čistých koreničiek.
Okrem toho bylinky nie sú iba chutnou súčasťou jedál, ale aj všestranným prvkom vo vašej domácnosti. Majú praktické využitie a množstvo zdravotných benefitov. Na aké účely vám poslúžia?
- Prírodná dekorácia a osvieženie priestoru: Bylinky, ako levanduľa, rozmarín či mäta, nielenže oživia váš domov svojou zeleňou, ale tiež šíria príjemnú vôňu, ktorá dokáže zlepšiť atmosféru a pôsobiť upokojujúco. Ak ich zasadíte do atypických kvetináčov, môžu sa stať štýlovým dizajnovým prvkom, ktorý dodá priestoru moderný a harmonický vzhľad.
- Prírodný osviežovač vzduchu: Niektoré bylinky, napríklad mäta, tymian alebo bazalka, prirodzene čistia a osviežujú vzduch a ich aróma neutralizuje nepríjemné pachy.
- Odpudzovač škodcov: Levanduľa, mäta alebo rozmarín prirodzene odpudzujú hmyz (mole, komáre či mravce). V interiéri aj na terase vám tak pomôžu udržať neželaných návštevníkov na uzde.
- Domáca lekáreň: Mnohé bylinky majú liečivé vlastnosti – napríklad harmanček a mäta sú skvelé na tráviace ťažkosti, rozmarín môže pomôcť pri bolestiach hlavy a levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami.
- Ekologické čistiace prostriedky: Bylinky, ako tymian, rozmarín alebo citrónová tráva, sa dajú použiť na výrobu prírodných čistiacich prostriedkov. Môžete ich pridať do octového roztoku a vytvoriť dezinfekčný sprej s príjemnou vôňou.
Pridaním byliniek do domácnosti teda získate nielen praktických spoločníkov pri varení, ale aj štýlový a funkčný detail, ktorý podporí váš zdravý životný štýl.