Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť obývačku?

Pridané: 17.2.2023 15:09:23 Počet zobrazení: 922

Dizajnová obývačka zariadená v prírodných farbách.


Idete do nového alebo prišiel čas na prerábku? Obývačka je centrom diania vo väčšine domácností, preto jej zariadeniu treba venovať zvýšenú pozornosť. Pozrite sa, ako si ju čo najlepšie zariadiť podľa vašich predstáv.

 

Obývacie izby sú miesta, kde sa stretáva celá rodina, kde usadíte priateľov i nečakané návštevy a kde vznikajú spomienky! Zaslúžia si preto, aby boli správne usporiadané a nadizajnované. Vymýšľať, ako rozložiť nábytok vo vašej obývačke sa môže zdať ako nekonečná skladačka zahŕňajúca pohovky, stoličky, konferenčné stolíky, príručné stolíky, taburetky, koberčeky a osvetlenie.

Nemajte však obavy! Kľúčom k funkčnému dizajnu obývacej izby je definovanie toho, čo najlepšie slúži vášmu priestoru a vášmu životnému štýlu. Pripravili sme si preto pre vás zopár nápadov, ako sa s jej zariadením popasovať tak, aby ste sa v nej vy a vaši blízki, cítili čo najpríjemnejšie.

 

Ako začať so zariaďovaním obývačky

Pri zariaďovaní obývacej izby treba myslieť na tri základné veci:

  • možnosti pohybu,
  • funkciu,
  • ústredné body.

 

Ešte predtým než začnete vyberať vhodný nábytok, snažte sa predstaviť si, ako sa budete v obývačke, čo najpohodlnejšie pohybovať. Myslite na to, ako sa do nej dostať, ako cez ňu prejsť a aj, ako z nej vyjsť. Dbajte na to, aby bola ľahko dostupná tak, aby ste nemuseli nič prekračovať, ani sa ničomu uhýbať.

Ďalším krokom je premyslieť si funkciu vašej obývačky, teda ako ju budete najviac využívať. Ak to bude primárne na relax a pozeranie televízie, skladba a rozmiestnenie nábytku bude iná ako keď sa v nej chcete prevažne rozprávať s návštevami, alebo hrať spoločenské hry.

Tretím dôležitým krokom je myslieť na ústredné body obývačky. Môže ísť o veľké okno s pekným výhľadom, krb, alebo už spomínaný televízor. Premyslite si, na čo sa budete chcieť najviac pozerať a orientujte podľa toho rozloženie nábytku.

Zoberte meter a odmerajte rozmery priestoru vašej izby. Nakreslite si približné rozloženie nábytku tak, ako by vám najviac vyhovoval.

Začnite najskôr s najväčším kusom, ktorým je väčšinou pohovka alebo v niektorých prípadoch kreslo. Orientujte ju smerom k zvolenému ústrednému bodu miestnosti, ktorým môže byť televízor, krb, stena galérie, knižnica alebo okno. Pokiaľ máte francúzske okná, pokúste sa pohovku neumiestniť priamo pred ne, aby ste zbytočne neblokovali časť prirodzeného svetla. Ku pohovke je potrebné zvoliť vhodný konferenčný stolík. Ďalej pokračujte s rozmiestnením kresiel alebo stoličiek. Napokon zvoľte vhodné miesto pre prípadné otomany, svietidlá a stolíky.

Zvoľte si farebnú paletu, v ktorej budete izbu zariaďovať. V jednoduchosti je krása a bielou farbou nič nepokazíte: pohovka krémovej farby, biele steny a biely koberec sú výborným spôsobom, ako urobiť miestnosť svetlejšou a vzdušnejšou, čo oceníte najmä v menších priestoroch. Ak vás predstava čisto bielej farby desí, vyberte si niečo sviežejšie. V poslednej dobe sú hitom pastelové farby alebo farby jemných zemitých odtieňov. Myslite na to, že v tejto miestnosti budete tráviť veľa času, tak vyberajte palety, z ktorých vás nerozbolí hlava a budete sa cítiť pohodlne.

 

Spôsoby rozloženia nábytku

Pozrime sa na typové rozloženia nábytku, ktoré sa najbežnejšie vyskytujú v našich domácnostiach.

 

Pohovka a komoda

Jedno z najbežnejších riešení pre obývačky, vhodné najmä pre menšie priestory a pre izby, v ktorých je prioritou relax, sledovanie TV a príležitostné návštevy. Na jednu stranu obývačky umiestnite pohovku a oproti komodu, alebo stolík pod televízor a samotný televízny prijímač. Ku pohovke samozrejme opäť patrí konferenčný stolík. Ak máte dostatok priestoru, môžete tu umiestniť aj kreslá alebo stoličky, ideálne tak, aby smerovali na pohovku a utvárali tak akýsi pomyselný kruh, v ktorom si posedíte s prípadnou návštevou.

Pri voľbe pohovky si treba premyslieť možnosti priestoru. Ak si zvolíte pohovku tvaru L, nebudete potrebovať toľko doplnkových stoličiek alebo sedačiek, ako keď sa rozhodnete pre rovnú dvoj, alebo trojmiestnu. Okrúhly konferenčný stolík oceníte najmä v menších obývačkách, keďže sa okolo neho ľahšie pohybuje.

V menších obývačkách môžete ako doplnkové sedenie zvoliť stoličky, ktoré viete ľahko presúvať podľa potreby. Vhodné sú aj taburetky, či multifunkčné stolíky, na ktoré si, keď ste osamote, pohodlne vyložíte nohy, no keď príde návšteva viete ich použiť na sedenie.

 

Sedačka v bledej farbe v priestrannej obývačke.

 

Dve pohovky

Ak je vašim cieľom formálnejší priestor, ktorý sa nesústredí okolo televízora a dáva priestor na stretávanie a konverzáciu, porozmýšľajte nad touto klasikou. Zladené pohovky umiestnite oproti sebe a medzi ne vyberte vhodný konferenčný stolík. Priestor môžete uzavrieť jedným až dvoma kreslami, alebo stoličkami, ktoré umiestnite medzi vaše dve pohovky tak, aby k nim smerovali kolmo. Keďže ide o formálnejšie pôsobiace riešenie obývacej izby, je vhodné nábytok rozložiť na vkusný koberec. Toto sedenie vynikne najmä v priestoroch s krbom alebo veľkým oknom, ktoré sú umiestnené kolmo ku pohovkám.

 

Čierno-biele pásikavé kreslo oproti bledej sedačke a tmavá drevená komoda v obývačke.

 

Otvorená obývačka s kuchyňou

V dnešnej dobe je veľmi bežné, že kuchyňa a obývačka tvoria jednu miestnosť. Ak vaša kuchyňa nedisponuje ostrovčekom alebo je kuchynská linka iba na jednej stene a nerobí tak stenu medzi týmito dvoma priestormi, je vhodné umiestniť pohovku do priestoru, aby predelila izbu na kuchynskú a obývačkovú časť.

V tomto prípade je možností využitia priestoru hneď niekoľko a opäť sa odvíjajú od možností priestoru, ako aj od vašich preferencií. Môžete si zvoliť sedaciu súpravu pozostávajúcu z pohovky do tvaru L, do tvaru U, rovnú pohovku, prípadne dve rovné pohovky, umiestnené kolmo k sebe. Základom je, aby najväčšia pohovka bola v priestore, chrbtom ku kuchyni a tvorila tak spomínanú stenu, ktorá jasne vymedzuje priestor.

Ak vám to priestor dovoľuje a zmestí sa vám do miestnosti aj jedálenský stôl, hrací kútik pre deti alebo kútik na čítanie, oddeľte jednotlivé časti použitím vášho nábytku tak, aby jeden do druhého nezasahovali a aby bolo jasne stanovené, v ktorej časti miestnosti sa práve nachádzate.

 

Obývačka s pracovňou

Ak časť obývačky využívate aj ako pracovňu, nemusíte nič schovávať. Najdôležitejšie je v tomto prípade opäť priestor jasne vymedziť na pracovnú a oddychovú časť. Ideálne je, ak je pracovný kútik chrbtom k sedačke, aby ste sa mohli sústrediť na prácu a sedačka chrbtom k pracovnému stolu, aby vás pracovné povinnosti nerozptyľovali aj počas oddychu.

 

Na čo myslieť pri výbere pohovky

Pohovka je jedným z najdôležitejších prvkov každej obývačky. Preto pri výbere rozmýšľajte nad najvhodnejším tvarom do vašej obývačky. Takisto je dôležitý výber materiálu sedačky. Ak máte domáce zvieratá alebo deti, lepšie bude, ak si pohovku vyberiete z ľahko vyčistiteľného materiálu. Pohovku si pred kúpou dobre odskúšajte, či vám je dosť pohodlná a či vám neprekáža jej tvrdosť alebo naopak mäkkosť. Ak u vás niekedy prespávajú návštevy alebo ak bývate v jednoizbovom byte, v ktorom už nemáte miesto na posteľ, zvážte rozkladaciu pohovku.

 

Koberce

Koberec dokáže obývačke dodať teplo a útulnosť. Ak sa rozhodnete pre koberec, ideálne by mal byť dostatočne veľký, aby na ňom boli položené všetky kusy väčšieho nábytku, ako pohovka, sedačky a konferenčný stolík. Pokiaľ máte menšiu obývačku, do úvahy prichádza aj menší koberec, umiestnený pod konferenčným stolíkom. V takomto prípade by však naopak, nemal byť uložený pod ostatným nábytkom.

 

Bledošedý koberec nepravidelného tvaru v obývačke.

 

Doplnky

Nezabudnite na maličkosti, ktorými doplníte štýl vašej obývačky. Sedačku doplňte dekoračnými vankúšmi, ktoré sa hodia k ostatným doplnkom. V súčasnosti sa tešia popularite chlpaté vankúše, ktoré dodajú miestnosti iný charakter a zároveň sú veľmi príjemné, keď si chcete na pohovke oddýchnuť. Skúste zemité farby doplniť aj sýtejšími farbami, dekoračné vankúše sú ideálny spôsob, ako dodať miestnosti farby. Ak vás omrzia, jednoducho ďalšiu sezónu vymeňte iné obliečky.

 

Chlpaté dekoračné vankúše na sedačke.

 

Druhá možnosť, ako oživiť sedačku je výber kvalitnej deky. Samozrejme, že deka by mala byť príjemná na dotyk a mala by plniť svoj účel, zabaliť sa do nej v chladný večer a nerušene si čítať knihu alebo pozerať obľúbený seriál. Okrem jej funkčnosti je ale ešte dôležitejší dizajn a to, ako zapadá do celkového priestoru obývačky. Deku vždy pekne zložte a položte ju na okraj sedačky, aby vynikla a zároveň, aby jej časť prevísala cez sedačku.

 

Bledá krémová deka položená na sedačke.

 

Poličky a skrinky doplnené štýlovými vázami v minimalistickom štýle sú skvelým nápadom, ako ozvláštniť priestor aj bez potreby doplnenia čerstvých kvetov. V jarnom a jesennom období môžete do vázy vložiť konáriky bavlny. Vyberajte si kvalitné vázy zaujímavých tvarov, keramika s jemným leskom alebo v matnom prevedení, v prírodných farbách, je dokonalým doplnkom každej domácnosti.

 

3D vytlačená dizajnová váza a biela keramická váza s ihličím.

 

Sviečky. Sviečky sú dokonalý spôsob, ako dodať obývačke teplo domova. Zvoľte minimalistické svietniky, či už farebné alebo mosadzné, svietnik netradičného tvaru ozvláštni poličky a konferenčné stolíky.

 

Mosadzné svietniky so sviečkami.

 

Okrem svietnikov sú moderné aj sviečky rôznych tvarov a farieb, takéto sviečky na peknom podnose sú netradičným doplnkom, ktoré sú veľmi pôsobivé.

 

Sviečky rôznych tvarov.

 

Z podobnej kategórie sú veľmi populárne aj vonné tyčinky. Ak máte radi ich vôňu, vedzte, že existujú stojany na vonné tyčinky, ktoré ladia k vášmu štýlu ostatných doplnkov a dokážu opäť pridať niečo dizajnové do vášho domova.

 

Keramický stojan na vonné tyčinky.

 

Dobre zvolené doplnky pomôžu dodať individualitu vašej obývačke a zútulniť ju pre vás a vašich blízkych.

 

Najčastejšie chyby pri zariaďovaní obývačky

Na záver sa pozrime aj na niekoľko chýb, ktorých sa mnohí pri zariaďovaní obývacej izby dopúšťajú.

 

Jednou z najčastejších chýb je nesprávne umiestnenie pohovky ku stene. Iste sú prípady, kedy je to vhodné, ba priam potrebné, ale mnohokrát sa stretávame so situáciou, kedy je vo veľkej, priestrannej obývačke pohovka zbytočne natisnutá na stenu a vzniká tak zbytočne veľký priestor medzi týmto kusom nábytku a ústredným bodom obývačky. Umiestnením pohovky do priestoru môžete vo väčšej obývačke privodiť pocit lepšie, plnšie využitého priestoru. Dokonca aj v menších izbách vám odporúčame odsunúť pohovku, aspoň 20 cm od steny, vytvoríte tak pocit väčšieho a menej natlačeného priestoru.

Pri stenách zostaneme. Ďalšou chybou, ktorej sa mnohí dopúšťajú sú prázdne steny. Steny v obývačke si priam žiadajú, aby sme na nich mali obrazy s umením, štýlové zarámované plagáty, zrkadlo alebo koláže rodinných fotografii. Ak radi čítate, knižnica plná kníh tiež pridá vašej izbe väčšie teplo, navyše budete mať s inými knihomoľmi hneď dobrú tému na rozhovor. Veľmi efektne vyzerá, keď si knihy uložíte podľa farieb, vznikne vám tak veľmi pôsobivá knižná dekorácia. Nenechávajte vaše steny prázdne.

Ak sa chcete v obývačke cítiť naozaj príjemne, nevynechajte aspoň zopár kúskov zelene. Máločo oživí izbu viac, ako krásna tropická rastlina. Ak vám to priestor dovolí, snažte sa vyberať väčšie exempláre ako napríklad strelícia, fikus, kaktus, veľmi moderná monstera alebo rôzne izbové palmy. Obývacia izba bez rastlín pôsobí chladne a bez života.

Zlý výber konferenčného stolíka je ďalšou položkou na zozname. Mnohokrát si ľudia ku obrovskej pohovke zvolia malý konferenčný stolík, na ktorý majú dosah iba veľmi ťažko a iba z niektorých častí pohovky. Riešenie je v takýchto prípadoch jednoduché. Buď si zvolíte väčší konferenčný stolík alebo ho priblížite bližšie ku pohovke a doplníte ho o malé postranné stolíky, ktoré umiestnite na konce pohovky tak, aby každý kto si sadne na pohovku mal jednoduchý prístup k jednému zo stolíkov.

 

Štýlová obývačka s okrúhlym konferenčným stolíkom.

 

Dôležité je aj správne zvolenie osvetlenia. Obrovský luster v malej obývačke bude pôsobiť veľmi komicky, no mnohokrát je práve takýto prvok ich súčasťou. Miesto obrovskej lampy zvoľte radšej niekoľko svietidiel, stojacich lámp, lámp osvetľujúcich obrazy na vašej stene, prípadne dizajnové kúsky, ktoré zapadnú do štýlu vašej obývačky.

 

Lampa na konferenčnom stolíku v obývačke.

 

Veríme, že sa týchto chýb vyvarujete a že si vašu obývačku, vaše miesto pohody a oddychu, aj vďaka nám, zariadite podľa vašich predstáv.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti