Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť spálňu?

Pridané: 3.2.2023 15:07:55 Počet zobrazení: 1318

Minimalistická spálňa zariadená v prírodných farbách.


Viete, na čo všetko by ste mali myslieť pri zariaďovaní spálne? Ideálnu harmóniu v nej dosiahnete, ak nezanedbáte žiadny z faktorov ovplyvňujúcich pokojný odpočinok.

 

Funkčne by každá spálňa mala podporovať pokojný a regeneračný spánok, ktorý je životne dôležitý pre dobré zdravie. Na rozdiel od spoločných priestorov v domácnosti, spálne môžu viac odrážať vkus a potreby jedného alebo dvoch ľudí a umožňujú vytvoriť vysoko individuálny štýl zariadenia.

Stojíte pred rozhodnutím, ako najlepšie navrhnúť spálňu v novom byte, potom si najprv odpovedzte na otázku, ktorá miestnosť je na to najvhodnejšia. Ak je to možné, umiestnite spálňu do miestnosti, orientovanej na sever, prípadne na severozápad, alebo severovýchod. Oceníte to napríklad v horúcom lete, alebo keď si radi pospíte – takáto miestnosť býva v lete najchladnejšia a nebudí vás ranné slnko. Ak takúto možnosť voľby nemáte, dá sa to riešiť zaclonením okien.

 

Minimalistická spálňa zariadená v zemitých farbách.

 

Ako začať so zariaďovaním spálne

V prvom rade si treba ujasniť, či spálňa bude slúžiť len na odpočinok, alebo plniť aj ďalšie funkcie. Podľa toho budete vyberať aj nábytok do spálne, ale majte na mysli najmä to, aby ho bolo čo najmenej a priestor nepôsobil chaoticky a nebol preplnený. Odporúčame nakresliť si najskôr pôdorys spálne a postupne zakresliť všetok nábytok a zariaďovacie predmety, aby ste získali predstavu o ich konečnom rozmiestení.

 

Ako rozmiestniť nábytok

Začnite so zoznamom toho, čo nevyhnutne potrebujete. Dobrým pravidlom pre rozmiestnenie nábytku v spálni je, aby bol jednoduchý a prehľadný, teda žiadne zbytočné kusy. Ak máte dostatok priestoru v skrini, možno nebudete potrebovať objemnú komodu. Ak máte nedostatok miesta, malý stolík, ktorý slúži aj ako malý pracovný priestor, môže byť lepšou voľbou ako nočný stolík. Ale ak máte dosť veľký priestor, môžete použiť aj väčšie kusy nábytku a vytvoriť miesto na sedenie, zábavu alebo kútik na čítanie.

 

Kam umiestniť posteľ

Pri navrhovaní usporiadania spálne majte na pamäti pravidlo, že okolo postele musí byť dostatok priestoru pre pohyb. Navyše by mala byť prístupná z oboch strán, najmä ak zdieľate priestor s partnerom. Tiež sa uistite, že neblokujete prirodzené cesty cez vašu spálňu, najmä do kúpeľne a na toaletu. V noci nemáte veľa času na prepletanie sa medzi nábytkom, preto cesta zo spálne by mala by čo najjednoduchšia a bez prekážok.

Posteľ je spravidla najväčší kus nábytku v miestnosti, bude mať teda veľký vplyv na to, ako bude priestor fungovať, vyzerať a pôsobiť. Pri voľbe veľkosti postele je rozhodujúca v prvom rade veľkosť miestnosti. Umiestňovať „king-size" posteľ do priestoru, v ktorom zostane ledva miesto na to, aby ste sa k nej dostali asi nedáva veľký zmysel a budete musieť zo svojich nárokov poľaviť. Dvojitá posteľ je jednoznačne vhodná, aj keď ste single, vtedy pre pocit pohodlia stačí aj šírka 120 cm.

Ideálne umiestnenie postele je také, aby bola symetricky a oproti dverám a mala aj výhľad na okno. Dodáva to pocit bezpečia. Ak je posteľ umiestnená pod oknom, môže blokovať prirodzené svetlo a vytvárať pocit nerovnováhy. Pohodlie by malo rozhodovať aj pri výške postele. Ideálne je, aby ste, ak na nej sedíte, pohodlne dosiahli chodidlami na zem. Oceníte to najmä v staršom veku, kedy sa vám bude z postele ľahšie vstávať.

 

Moderná priestranná spálňa s veľkým oknom a krbom.

 

Dve lôžka

Ak má spálňa dve postele, v menšej izbe je najlepšie umiestniť medzi ne spoločný nočný stolík. Do priestrannejších izieb je možné umiestniť nočný stolík na oboch stranách postele. Priestor medzi dvoma lôžkami môže zostať prázdny alebo medzi neho môžete umiestniť niečo menšie, napríklad rastlinu.

 

Posteľ pod oknom

Niekedy je jediný priestor, do ktorého sa zmestí posteľ, priamo pod oknami. Závesy sa potom stanú kľúčovou súčasťou dizajnu – musia byť dobre vyrobené, aby blokovali prúdenie svetla priamo do miestnosti a mali by tiež dopĺňať estetiku miestnosti. Keďže spíte priamo pod nimi, nezabudnite ich pravidelne čistiť.

 

Biela posteľ pod oknom v minimalistickom byte.

 

Štúdiový apartmán

V štúdiovom apartmáne môže spálňa pozostávať iba z postele a možno jedného nočného stolíka. Elegantný deliaci prvok môže slúžiť ako prostriedok na oddelenie priestoru na spanie od zvyšku izby a odradí hostí od putovania na toto „posvätné" miesto.

 

Spálňa oddelená poličkami od pracovne v štúdiovom apartmáne.

 

Krb v spálni

Keď je v spálni krb – dokonca aj nefunkčný – budete chcieť umiestniť posteľ tak, aby bola otočená k nemu. Krbové teleso je skvelý priestor, nad ktorý sa dá pripevniť televízor alebo oprieť zrkadlo alebo nadrozmerné umelecké dielo. Ak je krb funkčný, umiestnite v jeho blízkosti pohodlné kreslo a vytvorte si útulné miesto na odpočinok.

 

Moderný krb v spálni.

 

Svetlo v spálni

Veľkosť vašej spálne, výška stropov a prístup k prirodzenému svetlu ovplyvnia rozhodnutia o osvetlení spálne. Pre spálne s nízkymi stropmi sú vhodné zapustené stropné svietidlá. Rovnako dobrou voľbou sú nástenné svietidlá a malé stolové lampy, ktoré poskytujú dostatočné osvetlenie na čítanie.

Väčšie spálne si pýtajú luster. Dobre umiestnené stropné svetlo s ventilátorom môže byť rozumnou voľbou v teplejších klimatických podmienkach alebo tam, kde je problémom prúdenie vzduchu. Stojacia lampa zasa dobre poslúži na osvetlenie miesta na čítanie. Ak to veľkosť miestnosti umožňuje, vytvorte priestor na čítanie s príručným stolíkom, najlepšie pod oknom alebo čo najbližšie k oknu, aby ste mali prirodzené svetlo a prípadne pekný výhľad.

 

Lampa s dizajnovým tienidlom na nočnom stolíku.

 

Farby v spálni

Farebnosť hrá pri dobrom odpočinku nezastupiteľnú úlohu, preto má výber farieb pri zariaďovaní naozaj významnú úlohu. Tento výber platí nielen pre steny, ale aj nábytok a doplnky. Podľa odporúčaní odborníkov sú pre zdravý odpočinok ideálne neutrálne odtiene, ako biela, béžová, sivá a dokonca aj čierna. Naopak, nápadné farby, veľké kontrasty a vzory pôsobia rušivo až znepokojujúco. Ak teda máte potrebu oživiť svoju spálňu nejakým kontrastom, potom farebnú stenu zvoľte iba tú, ktorá je za čelom postele.

Tie isté pravidlá platia aj pri voľbe farebnosti posteľnej bielizne a textilných doplnkov, ako sú vankúše, koberce, či závesy a záclony.

 

Ozdobné vankúše v prírodných farbách na posteli.

 

Minimalizmus

Ak by sme mali vybrať jednu miestnosť, pre ktorú je minimalizmus najdôležitejší, určite by to bola práve spálňa. Táto miestnosť by mala byť oáza pokoja, kde vás nebude nič rušiť a bude symbolom odpočinku a dobrého spánku. Vyberte si jednoduchý a funkčný nábytok bez výrazných ozdôb a detailov.

Minimalizmus aplikujte aj na množstvo dekorácií a ich dizajn. Držte sa jednoduchých tvarov a línií v prírodných farbách. Vyberajte si dekorácie, ktoré plnia aj nejakú funkciu, napríklad lampa, hodiny, úložné boxy, a pod.

Prírodné materiály, ako je drevo, kameň alebo ratan, dodávajú miestnosti prirodzený a jednoduchý vzhľad. V kombinácií s dekoráciami v jednej alebo dvoch hlavných farbách dodržíte jednotný a minimalistický vzhľad miestnosti.

 

Tipy pre zariadenie spálne s viacerými funkciami

Pre väčšie priestory sa ponúka využitie spálne aj na iné činnosti, ako je samotný odpočinok. Ide najmä o to, že cez deň je možné spálňu využiť aj inak a najmä poskytuje potrebný priestor pre pokoj a oddelenie od bežného rytmu domácnosti. Tu je niekoľko tipov na jej využitie.

 

Šatník

Nie všetky skrine v spálni sú dostatočne veľké, aby sa do nich zmestil celý šatník, najmä ak sa o priestor delia dvaja ľudia. V prípade menších miestností dobre poslúžia vstavané skrine a komody, ktoré sa dajú umiestniť aj vedľa postele a poslúžia aj ako nočný stolík.

Šatník by nemal v priestore dominovať – ak sa rozhodnete pre výrazný model postele, zvoľte skrine v jednoduchšom dizajne. Pozornosť venujte aj spôsobu otvárania dverí – otočné dvere zaberú v miestnosti viac miesta, skrine s posuvnými dverami ho, naopak, ušetria. Najdôležitejšia časť šatníka sa však ukrýva vnútri. Organizácia a počet políc, závesných tyčí, zásuviek, vnútorných komôd či košov závisia len od vašich vlastných potrieb. Ujasnite si, čo všetko a akým spôsobom potrebujete do šatníka uložiť.

Veľký úložný priestor vedia ponúknuť aj samotné postele. Ak teda pociťujete potrebu mať v byte veľa úložných priestorov, myslite na to už pri kúpe postelí.

 

Vstavané šatníkové skrine v spálni.

 

Pracovňa

Niektoré rozloženia spální sa prirodzene hodia na zriadenie pracovne. Majú napríklad arkierové okno, pod ktoré sa dá zasunúť pracovný stôl, alebo niku, ktorá sa dá využiť podobne. Malý kancelársky priestor sa však dá vytvoriť aj v spálňach s menšou rozlohou. Umiestnenie stola vedľa postele a jeho využitie aj ako nočného stolíka je v menších spálňach celkom bežné.

 

Pracovný stôl umiestnený vedľa postele.

 

TV miestnosť

Televízia v spálni je dnes bežným štandardom, ale zaspávať pri nej odborníci na zdravý spánok neodporúčajú. Napriek tomu, ak chcete mať v spálni televízor, pri ktorom si budete chcieť napríklad aj cez deň pozrieť obľúbené programy bez toho, aby vás ostatní vyrušovali, umiestnite ho tak, aby ste zo sledovania mali maximálny pôžitok. Napríklad pridajte do spálne pár kresielok, alebo sedačku pri nohách postele, ak na to máte priestor.

 

Televízia na stene v spálni.

 

Elektronika – náš tip

Spálňa by mala byť miestom, kde sa môžete uvoľniť a mať pokoj na kvalitný spánok. Avšak, prítomnosť elektroniky v miestnosti, ako sú počítače a televízory, môže túto atmosféru narušiť a viesť k horšiemu spánkovému cyklu.

Obrazovky emitujú modré svetlo, ktoré ovplyvňuje vašu schopnosť zaspať a mať kvalitný spánok. Modré svetlo totiž ovplyvňuje vylučovanie melatonínu, ktorý je dôležitý pre udržanie zdravého spánku. Hluk a svetlo televízie alebo počítača môžu byť tiež rušivým faktorom a spôsobovať nekvalitný spánok.

Aj keď je veľmi populárnym riešením spojenie spálne s pracovňou a TV miestnosťou, snažte sa tomuto fenoménu modernej doby vyhnúť. Samozrejme, ak nemáte inú možnosť, skúste alternatívne riešenia. Napríklad, na prácu používajte notebook, ktorý pred spaním premiestnite do inej miestnosti. Ak chcete mať občas filmový večer z postele, zaobstarajte si malý prenosný filmový projektor a užite si atmosféru kina raz za čas, namiesto každovečerného zaspávania pred TV obrazovkou.

 

Spoločenský priestor

Ak túžite po spálni, kde budete mať svoj pokoj spolu s partnerom, kým vaše deti sa venujú hlasnejšej zábave, dostatok miesta na sedenie bude nevyhnutný. Umiestnením stoličiek tak, aby smerovali k posteli a nie od nej, sa miestnosť určená na konverzáciu (na rozdiel od sledovania televízie) stane spoločenskejšou.

 

Priestor pre seba

Častým doplnkom spálni je toaletný stolík, pri ktorom si môžete v pohodlí upraviť vlasy a naniesť make-up. Do zásuviek stolíka môžete okrem kozmetiky a make-upu uložiť aj šperky alebo iné doplnky.

 

Zrkadielko, voňavky a váza na toaletnom stolíku.

 

Využitie nočného stolíka

Posteľ s dvoma nočnými stolíkmi z každej strany je bežné usporiadanie. Keď to priestor dovoľuje, stolíky tak poslúžia ako cenný úložný priestor pre každodenné nevyhnutnosti. Najdôležitejšie je mať nočné stolíky s úložným priestorom, kde sa nájde miesto na knihy, zápisníky a všetky zásoby potrebné na dobrý nočný odpočinok.

 

Feng shui vo vašej spálni

Usporiadanie nábytku, či všeobecné zásady vychádzajúce z feng shui ovplyvňujú dnes mnohých a pri zariaďovaní spálne to hrá dvojnásobnú úlohu.

Vo feng shui sa predpokladá, že určité farby podporujú pokojnú atmosféru a pokojný spánok v spálni. Rozhodnite sa pre tlmené odtiene, ako je sivobiela, krémová a hnedá. Rozloženie zariadenia vo vašej izbe je ďalším spôsobom, ako podporiť relaxáciu vo vašej spálni. Umiestnite si posteľ tak, aby ste videli na vchodové dvere a myslite na to, že posteľ by mala mať čelo.

Vo feng shui sa predpokladá, že páry podporujú láskyplnú, harmonickú energiu. Ak môžete, rozhodnite sa pre dva nočné stolíky, dva vankúše, dve lampy atď. Pozrite si mapu bagua, ktorá vám pomôže určiť, aké prvky, ktoré evokujú päť zmyslov, by mali byť vo vašom priestore. Esenciálne oleje môžu pridať vôňu. Mäkká posteľná bielizeň zase nabáda na dotyk. Zemité tóny môžu upútať pohľady. Upokojujúci biely šum dokáže navodiť atmosféru a citrónová voda zase chuť.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti