Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť detskú izbu?

Pridané: 3.3.2023 14:36:14 Počet zobrazení: 924

Hrací kútik so stanom v detskej izbe.


Zariaďujete detskú izbu? Poradíme vám, na čo nesmiete zabudnúť, aby sa v nej vaše deti cítili čo najlepšie.

 

Bez ohľadu na to, či sa sťahujete do nového a rozmýšľate, ako navrhnúť detskú izbu úplne od nuly, alebo vaše dieťa podrástlo a vy rozmýšľate, ako jeho izbu prerobiť, tento článok je presne pre vás. Detská izba je priestor, kde bude vaše dieťa tráviť veľa času hraním sa, spánkom a štúdiom, preto je dôležité vytvoriť miestnosť, ktorá bude funkčná a zároveň príjemná. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu navrhnúť priestor, ktorý bude vaše dieťa milovať.

 

Zvážte záujmy svojho dieťaťa

Pri navrhovaní detskej izby je dôležité mať na pamäti záujmy vašich detí. Ak vaše dieťa miluje zvieratá, zvážte ich začlenenie do dekorácie vo forme nálepiek na stenu alebo plyšových zvierat. Ak sa zaujímajú o vesmír, pridajte niekoľko hviezd žiariacich v tme na strop alebo nástennú maľbu s planétami a inými vesmírnymi telesami.

Ak je vaše dieťa už v puberte, preberte s ním, čo by ho v izbe najviac potešilo a dajte mu priestor na realizáciu. Začlenením záujmov vášho dieťaťa do dekorácie izby pomôžete vytvoriť priestor, v ktorom budú radi tráviť čas.

 

Modro-biela detská izba s vesmírnou témou.

 

Ako zariadiť chlapčenskú izbu a ako dievčenskú izbu

Rozdiel v tom ako zariadiť detskú izbu pre dievča a pre chlapca je napokon tiež najmä v ich individualite. Nikde nie je stanovené, že vaša dcéra nebude mať rada autíčka alebo váš syn nebude milovníkom jazdy na koni. Pri zariaďovaní izby dbajte preto na to, čo má vaše dieťa najradšej.

Ak však zariaďujete izbu pre malé bábätko, ktoré ešte nie úplne prejavilo svoje záujmy, väčšinou je farebná schéma izieb chlapcov v tónoch modrej a belasej, zatiaľ čo trendy farieb u dievčatiek sú skôr v rôznej škále odtieňov ružovej. Nič vám však nebráni trochu experimentovať a od zaužívaných stereotypných farieb upustiť a zvoliť skôr neutrálne svetlejšie odtiene.

 

Bledoružová dievčenská detská izba s poschodovými posteľami a pracovným stolíkom.

 

Vytvorte funkčné rozloženie

Pri navrhovaní detskej spálne je dôležité vytvoriť funkčné usporiadanie, ktoré vyhovuje potrebám vašich detí. Nezabudnite zvážiť umiestnenie postele, písacieho stola a úložných riešení, aby ste zaistili, že miestnosť bude mať dostatok priestoru pre všetky podstatné veci.

Treba tiež brať ohľad na možnosti, ktoré vám priestor ponúka. Ak rozmýšľate nad tým, ako zariadiť úzku detskú izbu, je dôležité vyberať nábytok, ktorý je úzky a efektívny, ako napríklad nízkoprofilový rám postele a tenký nočný stolík. Tiež zvážte použitie poschodovej postele, pod ktorú umiestnite písací stolík, pohovku, alebo inak efektívne maximalizujete využitie priestoru.

Myslite tiež na to, že menej je niekedy viac. Udržaním jednoduchého dekoru a minima vybavenia vytvoríte viac miesta na hranie a zároveň si necháte priestor na pravidelnú aktualizáciu izby podľa veku a potrieb dieťaťa. Minimalistické zariadenie tiež vyrieši váš problém s tým, ako izbu čo najjednoduchšie upratať.

 

Písací stôl a posteľ v minimalistickej detskej izbe v šedých odtieňoch.

 

Pridajte dostatok úložného priestoru

K deťom obyčajne patrí veľa hračiek a oblečenia, preto je dôležité zabezpečiť im dostatok úložného priestoru. Ak je vaše dieťa mladšie, zvážte použitie nízkoúrovňových úložných riešení, aby malo k svojim veciam ľahký prístup. Môžete použiť kombinácie zásuviek, políc a košov, aby ste mali vo všetkom poriadok. Využite úložné priestory pod posteľou. Na steny môžete tiež pridať háčiky na batohy, klobúky a bundy.

 

Štýlová detská izba pre dve deti.

 

Zariadenie malej detskej izby vám uľahčí, ak čo najlepšie využijete vertikálny priestor na vytvorenie úložných a výstavných plôch. Na udržanie kníh a hračiek mimo podlahy použite nástenné police alebo plávajúce police. Na stenu môžete tiež zavesiť organizér na náradie, ktorý, namiesto náradia, využijete na uskladnenie umeleckých potrieb, ako sú štetce, nožnice a iné. Tak isto môžete využiť aj nástenné textilné vrecúška, kde si deti odložia potreby na kreslenie, hračky alebo zošity.

 

Nástenné textilné úložné riešenia v detskej izbe.

 

Dobre zvolené úložné priestory uschovajú všetky hračky, ktorých väčšinou naozaj nie je málo. Ak je to možné, skúste ich počet limitovať a sústreďte sa radšej na kvalitné minimalistické hračky, či už drevené skladačky alebo textilných plyšákov v prírodných farbách. Určite sa nevyhnete aj darovaným plastovým farebným hračkám, ktoré neladia do vašej estetiky, avšak vďaka dobrým úložným priestorom ich viete vždy šikovne schovať.

 

Minimalistické hračky.

 

Vytvorte im priestor pre prácu a kreativitu

Pokiaľ vám to priestor umožňuje, pracovná plocha vhodná pre deti je nevyhnutnosťou. Ak svojmu dieťaťu poskytnete miesto na vyfarbovanie a tvorenie, nielenže ho zamestná, ale môže mu pomôcť aj s jeho fyzickým a duševným rozvojom. Keď je vaše dieťa staršie, vytvorte im osobný pracovný priestor, ktorý ponúka pokojné miesto na učenie a domáce úlohy.

 

Kreslenie na malom stolíku v detskej izbe.

 

Výborný nápad je aj vytvorenie útulného kútika na čítanie, v ktorom sa bude vaše dieťa z času na čas môcť ponoriť do sveta fantázie a stráviť kvalitný čas pri knižke.

 

Dve malé deti pri spoločenskej hre v detskej izbe.

 

Vyberte tie správne farby

Pri výbere farieb do detskej izby je dôležité zvážiť ich vek a osobnosť. Malé deti majú tendenciu milovať jasné, výrazné farby, zatiaľ čo staršie deti môžu preferovať tlmenejšie tóny. Farby môžete použiť aj na vytvorenie špecifickej nálady alebo témy v miestnosti. Napríklad modrá je upokojujúca a môže pomôcť podporiť relaxáciu, zatiaľ čo žltá je veselá a môže pomôcť posilniť v deťoch pocit šťastia.

Pokiaľ ešte neviete, aké farby vaše dieťa preferuje, voľte radšej svetlé tóny, ktoré vám uľahčia prácu, keď vaše dieťa podrastie a budete rozmýšľať nad tým, ako prerobiť detskú izbu.

Namiesto maľovania izby môžete zvoliť možnosť tapety, v súčasnosti je trh s tapetami naozaj obrovský a viete nájsť veľmi vkusné a minimalistické tapety, ktoré ozvláštnia stenu detskej izby. Dobrým riešením je vytapetovať len jednu stenu, takto viete opticky zväčšiť priestor a zároveň bude izba pôsobiť viac celistvo.

 

Minimalistická tapeta s vtáčikmi v detskej izbe.

 

Okrem tapiet je možné využiť aj už spomínané nálepky na steny, okrem tematických nálepiek existujú aj rôzne abstraktné vzory. Do izby pre bábätko zvoľte kombináciu bledohnedej farby a nálepiek v tvare obláčikov alebo kruhov, rozmiestnite ich rôzne po stene a získate peknú dekoráciu. Na bielej stene budú dobre vyzerať aj malé podlhovasté nálepky rozmiestnené cik-cakovito.

 

Farebné obdĺžnikové nálepky na stene.

 

Populárna dekorácia je aj tabuľová stena, ak je vhodne umiestnená, tak dokáže byť krásnym a kreatívne využiteľným prvkom každej detskej izby. Dieťa si na ňu môže kresliť, písať a tiež mu na ňu môžete pripraviť každý týždeň nejaký inšpiratívny výrok.

 

Tabuľová stena v detskej izbe.

 

Ďalšou možnosťou je využiť časť steny ako magnetickú, na ktorú si dieťa môže pripnúť plagáty, citáty, fotografie, prípadne na ktorej sa môže zahrať priamo so špeciálne nadizajnovanými magnetmi.

Neváhajte byť kreatívni s tvarom a rozložením políc. Aj police samotné môžu byť dekoratívnym prvkom, ak na ne napríklad použijete staré skateboardové dosky. Veľmi populárne sú aj malé lezecké steny, stačí vám kúsok nevyužitého priestoru v izbe a na stenu dobre pripevniť lezecké úchyty a o zábavu je postarané.

 

Malá lezecká stena v detskej izbe.

 

Zútulnite izbu

Deti potrebujú pohodlný a útulný priestor na odpočinok a spánok. Uistite sa, že ste vybrali mäkkú posteľnú bielizeň, pohodlné vankúše a útulný koberec, aby ste im vytvorili pohodlný priestor, do ktorého sa budú radi po škole vracať. Aj jednoduchú izbu viete pekne oživiť kobercom, či už v tvare zvieratiek alebo veselými okrúhlymi kobercami. Môžete tiež pridať nejaké jemné osvetlenie, ktoré pomôže vytvoriť relaxačnú atmosféru.

 

Okrúhle farebné koberce v detskej izbe.

 

Štýlové vankúše, pokrývky a obliečky navyše dotvoria kolorit izby a sú jednoducho aktualizovateľné tak, aby odrážali aktuálne trendy a nálady vášho dieťaťa.

 

Detská posteľ so stanom a farebné vankúše.

 

Pekným doplnkom izieb sú aj rôzne obrazy, plagáty, printy, ktoré nemusia byť vždy len v papierovej forme. Veľmi efektne vyzerajú aj textilné plagáty, pre menšie deti môžete vybrať abecedu v minimalistickom dizajne. Pri textilnom looku ešte zostaneme a k podobnému plagátu viete zladiť aj malý sedací vak s potlačou zemegule. Sedacie vaky môžete presúvať po izbe, kde sa dieťa práve chce hrať, prípadne vak viete premiestniť aj do inej izby, podľa potreby.

 

Textilný plagát s abecedou a sedací vak s potlačou svetadielov.

 

Ako zariadiť detskú izbu pre dve deti

Ak máte deti dve a potrebujete zariadiť izbu, v ktorej sa budú cítiť spolu pohodlne, skúste ju zariadiť tak, aby dostali väčšiu izbu a vašu spálňu si zariaďte v tej menšej. Ak nemáte príliš veľké nároky na váš priestor, spokojne vám postačí menšia izba, uvidíte že vaše deti to ocenia.

Na efektívne využitie priestoru pre dve deti existuje niekoľko riešení. Jedným z najpopulárnejších je poschodová posteľ s dvoma lôžkami, prípadne dve poschodové jednolôžkové postele, pod ktorými tak vznikne priestor na pracovný stôl, pohovku alebo kútik na hranie.

Ďalšou možnosťou sú sklápacie postele, ktoré sa sklopia keď sa nepoužívajú a vznikne tak veľký priestor na hranie pre vaše ratolesti.

V prípade úložného priestoru, platí čo sme už spomínali. Snažte sa využiť steny do výšky, rôznymi skrinkami a policami tak, aby boli veci ľahko dostupné a nezasahovali príliš do priestoru izby. V prípade menších izieb, zvážte možnosť odkladania niektorých menej používaných hračiek mimo detskej izby, napríklad vo vašom šatníku.

Čo sa týka dekorácií, izba pre dve deti by tiež mala odzrkadľovať ich individuality, neváhajte preto každú časť vyzdobiť na mieru vyberanými prvkami. Dokonca aj maľovka izby môže byť odrazom vkusu vašich detí a jasne oddeľovať, ktorá časť izby patrí ktorému dieťaťu. Ak sa však rozhodnete pre kombináciu viacerých farieb, snažte sa voliť tóny, ktoré sa dopĺňajú a nie sú príliš kontrastné.

Pri zdieľanej izbe je dôležité snažiť sa rozdeliť ju na rovnaké časti, aby sa ani jedno z detí necítilo ochudobnene. Zaistite teda, aby malo každé dieťa rovnaké množstvo priestoru bez ohľadu na vek alebo iné faktory.

Ak si vyberiete postele so vstavaným úložným priestorom pod nimi, uistite sa, že viete, na ktorú stranu sa budú zásuvky otvárať. Ak sa zásuvky dajú otvárať bez toho, aby si navzájom zasahovali do priestoru, zníži to akékoľvek hádky a uľahčí život.

Medzi dobré nápady na detskú izbu pre dve deti patrí aj využitie paravánu, teda umelej prenosnej steny, ktorá zaručí vašim deťom väčší pocit súkromia. Ďalšou alternatívou paravánu je využitie nábytku v priestore tak, aby vytváral stenu medzi jednotlivými časťami miestnosti, alebo aby ich aspoň vizuálne predeľoval.

 

Poschodové postele v detskej izbe.

 

Veríme, že vám naše rady, ako si navrhnúť detskú izbu uľahčili túto milú, no náročnú činnosť a že aj vďaka nám sa bude vaše dieťa cítiť vo svojej izbe ako vo svojom kráľovstve.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti