Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Zeleň v interiéri: Užitočná dekorácia pre váš zdravý domov

Pridané: 4.11.2022 09:41:25 Počet zobrazení: 2208

Svokrine jazyky v bambusovom kvetináči


Vhodne zvolené izbové rastliny plnia hneď dva účely naraz – vašej domácnosti, či pracovnému prostrediu dodajú prirodzenú sviežu zeleň a popri tom ešte čistia vzduch. Ponuka izbových rastlín je široká a my vám poradíme, ako si z oboch pohľadov vybrať správne.

 

Svokrine jazyky v bambusovom kvetináči

 

Pre najlepšiu voľbu izbových rastlín býva kľúčových viacero faktorov. Veľkosť priestoru, množstvo prirodzeného svetla v ňom, cielený dekoračný štýl i náročnosť pestovania. Hoci dôležité, uvedené detaily je možné pomerne ľahko zistiť pozorovaním, prirodzeným úsudkom, prípadne po porade so špecialistom (náročnosť pestovania). Ak však chcete od vašich rastlín aby, okrem skrášľovania interiéru, pôsobili zároveň aj ako prirodzená čistička vzduchu, budete potrebovať informácie aj o tomto aspekte ich fungovania. Tie nemusia byť ihneď k dispozícii a preto sme pre vás pripravili stručný prehľad.

Potenciál izbových rastlín ako prirodzeného vzduchového filtra sa stal aj predmetom vedeckého výskumu. Jedna známa štúdia bola vykonaná v NASA v roku 1989. Vedci študovali prirodzené spôsoby čistenia vzduchu v uzavretých priestoroch, ako sú vesmírne stanice. Dospeli nielen k hlbšiemu pochopeniu princípov absorpcie toxínov z ovzdušia rastlinami, ale i ku konkrétnym odporúčaniam rastlinných druhov, ktorým sa to darí najlepšie.

K pohlcovaniu toxínov dochádza počas fotosyntézy, súčasne s tým, ako rastliny premieňajú oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, na čerstvý kyslík. Zistilo sa, že obľúbené izbové rastliny čistia vzduch v interiéri filtrovaním toxických chemikálií, ako sú:

  • formaldehyd, ktorý môže spôsobiť podráždenie nosa, úst a hrdla,
  • benzén spôsobujúci ospalosť, závraty a bolesti hlavy a môže mať i škodlivé účinky na kostnú dreň a zníženie počtu červených krviniek,
  • trichlóretylén, spájaný so závratmi, bolesťami hlavy, zmätenosťou a slabosťou.

 

Vysoké svokrine jazyky v rohu miestnosti

 

Izbové rastliny čistiace vzduch

Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Zelenec chocholatý je ideálny pre domácnosti s fajčiarmi alebo domácimi zvieratami.

Zelenec je obľúbenou voľbou pre začínajúcich pestovateľov v interiéri, najmä vďaka ľahkej starostlivosti a vysokej tolerancii voči širokému spektru podmienok. Je to vynikajúca čistička vzduchu a skvelá voľba pre domácnosti a kancelárie s fajčiarmi alebo domácimi zvieratami. Dizajnovo sa hodí skôr k modernému nábytku.

Ľahko sa rozmnožuje a z odrezkov môžete rýchlo vytvárať nové rastliny pre ďalšie prázdne miesta. Ideálny je aj do miestností s nižším množstvom svetla, kde by iné rastliny prežívali ťažšie. Nevyžaduje ani veľa vody či hnojiva a vyhýbajú sa mu škodcovia i choroby.

Umiestnenie: spálňa, obývačka

 

Zelenec chocholatý

 

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Lopatkovec je krásna izbová rastlina, s množstvom potenciálnych výhod pre váš domov. Má nízke nároky na údržbu, nepotrebuje veľa slnečného svetla ani vody, takže je vhodná aj pre zaneprázdnených ľudí alebo ľudí s obmedzeným priestorom.

Jej filtračné vlastnosti patria k najefektívnejším - v spomínanej štúdii NASA patrili jej výsledky medzi zhruba tuctom iných rastlín k najpôsobivejším. Preukázateľne tiež zlepšuje náladu a znižuje hladinu stresu. Kvitne do krásnych bielych kvetov, ktoré dodajú punc elegancie každej miestnosti.

Umiestnenie: jedáleň, obývačka

 

Lopatkovec

 

Figovník kaučukový (Ficus elastica)

Ficus elastica, tiež známy ako gumovník, má pôvod v krajoch Ázie a Afriky. Ako izbová rastlina sa teší obrovskej popularite po celom svete, azda i preto, že pomerne rýchlo rastie a môže dorásť až do výšky 15 metrov.

Pre túto vždy zelenú rastlinu sú typické tmavozelené lesklé listy usporiadané v protiľahlých pároch, nenáročná údržba i to, že znesie aj nízke úrovne osvetlenia. Vhodná ako dekorácia je napríklad i do frekventovaných verejných priestorov, ako sú vstupné haly, recepcie, alebo školské chodby. Na plantážach sa pestuje i ako strom, z ktorého sa vyrába kaučuk.

Umiestnenie: spálňa, obývačka

 

Figovník kaučukový

 

Svokrine jazyky (Sansevieria)

Známe Svokrine jazyky patria do rodu sukulentných rastlín pôvodom z Afriky, Madagaskaru a južnej Ázie. Najbežnejším druhom pre pestovanie v interiéri je Sansevieria trifasciata, v niektorých regiónoch známa aj pod označením „hadia rastlina". Ide o vysoko tolerantnú rastlinu, ktorá prežije aj niekoľkotýždňové zanedbávanie, lebo je adaptabilná na široké spektrum podmienok.

Zo vzduchu dokáže spoľahlivo odstrániť viacero toxínov súčasne, vrátane formaldehydu, oxidov dusíka a benzénu. Späť do vzduchu vracia kyslík a zvyšuje aj vlhkosť, čím môže prispieť k zlepšeniu nálady, koncentrácie a zmierneniu syndrómu suchého oka a únavy. Ide takpovediac o klasiku, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti, prípadne spálni.

Umiestnenie: spálňa

 

Svokrine jazyky odrody Sansevieria trifasciata

 

Kolokázia "čierny zázrak" (Colocasia)

Kolokázia našla popri svojich estetických kvalitách po stáročia uplatnenie aj v ajurvédskej medicíne. Jej obrovské listy pripomínajú uši slona, od čoho je odvodený aj jej ľudový názov „slonie ucho". Na rozdiel od doteraz spomínaných druhov je o čosi náročnejšia na pestovanie. Keďže ide o pôvodne tropickú rastlinu, obľubuje teplo, vlhkú, dobre odvodnenú pôdu a pravidelné hnojenie. Nie je mrazuvzdorná, preto jej musíte venovať zvýšenú pozornosť najmä v zimnom období.

Za vašu starostlivosť sa vám však táto nádherná rastlina odmení tým, že vášmu interiéru dodá celoročný nádych tropickej atmosféry.

Listy a hľuzy jednoročnej Kolokázie jedlej (Colocasia esculenta) sa v niektorých častiach sveta používajú aj ako zdroj potravy bohatý na vitamín C, vlákninu, vápnik a železo. Verí sa tiež, že posilňuje imunitu, krvný obeh a má protizápalové vlastnosti.

Umiestnenie: obývačka, blízko k oknu, no nie na priame slnko

 

Čierne listy rastliny Kolokázia

 

Nefrolepka vznešená (Nephrolepis exaltata)

Paprade sú úžasné tým, že v sebe spájajú nádych elegancie s atmosférou naturálneho lesného prostredia. Táto kombinácia dokáže skrášliť a dodať rovnováhu takmer každému vnútornému prostrediu. Zdravotné benefity papradí sa prejavujú vo vlastnostiach ako filtrácia toxínov, zvlhčovanie vzduchu a zachytávanie peľov a iných alergénov.

Nefrolepka rastie ľahko a najlepšie vyzerá v závesných košoch alebo na rastlinných stojanoch, z ktorých jej listy vyniknú prevísaním do priestoru. Potrebuje stredne jasné svetlo a trvalo vlhkú pôdu, takže jej optimálny rast môže vyžadovať trochu viac času.

Umiestnenie: obývačka, hala, jedáleň

 

Nefrolepka vznešená v závesnom kvetináči

 

Potosovec (tiež Šplhavnica, Divný Janko) (Epipremnum pinnatum)

Rastliny potosovca majú žiarivé listy v tvare srdca, ktoré môžu byť jasne zelené, s mierne mramorovou textúrou alebo žlté. „Divný Janko", ako rastlinu tiež v našich končinách nazývame, sa pestuje ľahko. Uspokojí sa s nepriamym slnečným svetlom a občasným zalievaním. Je tiež mimoriadne odolný voči škodcom a chorobám. Výskum ukazuje, že tieto rastliny môžu, okrem toxínov, znížiť aj hladinu ozónu v interiéri, čo môže uľahčiť dýchanie a znížiť riziko respiračných ochorení.

Potosovec znáša aj vysokú vlhkosť, vďaka čomu je dobrou voľbou do kúpeľní alebo kuchýň. Rastie rýchlo a už v krátkom čase dokáže zaplniť holé miesto vo vašej domácnosti. Hodí sa na zavesenie košov alebo na prevlečenie cez police a knižnice.

Umiestnenie: v centre obývačky alebo haly

 

Potosovec

 

Brečtan popínavý (Hedera helix)

Popínavý brečtan je ďalšou z radu úžasne všestranných rastlín, ktorá preukázateľne znižuje hladiny oxidu uhličitého, formaldehydu a toxínov vo vzduchu. Ako popínavá izbová rastlina má vysokú flexibilitu čo sa tvarovania týka - brečtan skvele rastie v závesných košíkoch alebo kvetináčoch a výborne vynikne aj popri nosných tvaroch, ako sú mriežka či oblúk. Najlepšie sa mu darí na priamom slnku, ale tu treba dbať aby pôda nevyschla a poriadne ju zalievať.

Brečtan však prežije pomerne dobre aj mimo priame svetlo. Výskumy ukázali, že výborne pohlcuje pevné patogénne častice, čo z neho robí ideálnu rastlinu na umiestnenie v blízkosti toalety.

Umiestnenie: takmer kdekoľvek

 

Brečtan popínavý

 

Aloa pravá (Aloe vera)

Aloe vera je rastlinou, ktorá dokáže poskytnúť zdravotné benefity hneď dvoma spôsobmi - ako čistička vzduchu i ako upokojujúco chladivá pomoc pri ľahších popáleninách kože, aké vznikajú napríklad v kuchyni pri varení alebo po opaľovaní.

Ide o sukulent s hrubými dužinatými listami a darí sa mu v slnečnom prostredí, bez potreby častého zalievania. Keďže listy disponujú malými ostňami, je dobre rastlinu držať mimo priameho dosahu detí.

Umiestnenie: na okno mimo dosahu detí

 

Aloa pravá

 

Izbová gerbera (Gerbera Jamesonii)

Gerbera je pravdepodobne najfarebnejšou z odporúčaných rastlín. Gerbery patria ku kvetinárskej klasike, no izbový variant je tiež charakteristický svojou schopnosťou produkovať vysoké hladiny kyslíka a zároveň odstraňovať škodlivé chemikálie. Fakt, že je veľmi aktívna i v noci z nej robí skvelú voľbu pre tých, ktorí trpia spánkovými poruchami dýchania. V takom prípade neváhajte a umiestnite ju vo vašej spálni.

Gerbera preferuje jasné slnečné svetlo počas leta, jari i jesene a nepriame svetlo počas zimy. Je potrebné ju pravidelne zalievať, pričom pôda musí byť stále vlhká. Vzhľadom na výraznú farebnosť kvetu je množstvo odporúčaných kvetináčov na uvážení pestovateľa.

Umiestnenie: spálňa, obývačka, jedáleň

 

Oranžové a ružové kvety gerbery

 

Aglaonéma pomiešaná (Aglaonema commutatum)

Evergreen pôvodom z Číny prichádza v mnohých odrodách a je jednou z najjednoduchších izbových rastlín na pestovanie. Prosperuje v odvodnenej pôde, vlhkých teplotách so strednými až slabými svetelnými podmienkami a vystačí si s prihnojením len dvakrát do roka.

Aglaonéma vyniká nádhernými oválnymi škvrnitými listami, povrchom pripomínajúcimi hladkú lesklú kožu. Listy klíčia zo stopky, ktorá postupom času zhrubne. Vhodná je do polotieňa, ale znesie aj vyššiu vlhkosť a prežije i v kúpeľni.

Umiestnenie: obývačka

 

Aglaonéma pomiešaná

 

Dracéna lemovaná (Dracaena marginata)

Dracéna je pôsobivá izbová rastlina, ktorej sa darí aj pri minimálnej pozornosti a zlých svetelných podmienkach. Je prakticky nezničiteľná a len s trochou starostlivosti vyrastie do výšky a sily – a ak budete mať veľké šťastie, obdarí vás dokonca malými bielymi kvetmi.

Dlhé úzke kopijovité listy dracény vyrastajú z drevnatého kmeňa a celá rastlina tak pripomína malý palmovitý strom. Postupne sa zbavuje spodných listov, ktoré zožltnú a odpadnú, priebežne ju tiež môžete prestrihať.

Umiestnenie: spálňa, v lete balkón

 

Dracéna lemovaná

 

Moderné dizajnové rastliny

Okrem vyššie spomínaných rastlín treba spomenúť aj tie, ktoré sú nielen prospešné pre vaše zdravie, ale aj vyzerajú skvelo ako módny doplnok interiéru. Každú rastlinu môžete ozvláštniť dizajnovým kvetináčom. Aktuálne sú veľmi populárne betónové, teracottové kvetináče alebo aj stojany na kvetináče, na ktoré môžete umiestniť menšie kvety, aby vynikli a boli viac na očiach. Zaujímavé sú aj kvetináče v tvare hexagonu, no nič nepokazíte overenou klasikou – jednotné biele alebo sivé farby oblých alebo hranatých tvarov.

 

Svokrine jazyky odrody Sansevieria cylindrica

 

Monstera skvelá (Monstera deliciosa)

Jej popularita z minulosti zažíva v poslednom období návrat a je považovaná za veľmi trendy moderný doplnok každej domácnosti. Jej zaujímavé dierkové listy a sýta zelená farba doplnia každý interiér. Pri správnej starostlivosti dokáže narásť do impozantných rozmerov.

Na vyššie poličky odporúčame umiestniť ťahavú Monsteru adansonii, ktorá má menšie listy a dierky nemá po okrajoch, ale priamo vo vnútri listov. Okrem poličiek ju môžete umiestniť aj na menšie komody, kde bude vyzerať pôsobivo a ťahavé listy budú dokonalým doplnkom interiéru.

Monstery majú radi teplé a vlhké prostredie, nezabúdajte ich poriadne polievať a čo sa týka svetla, ideálne je pre nich nepriame svetlo. Dokážu vydržať aj v tmavších častiach domácnosti, ale nebudú rásť tak rýchlo ako pri ideálnom svetle.

Umiestnenie: obývačka, kuchyňa

 

Ťahavá Monstera adansonii

 

Palma Areca Dypsis (Areca Dypsis lutescens)

Jej krásne listy a hustá koruna sú ideálnym doplnkom do rohu miestnosti, má rada slnko alebo polotieň (2 až 3 metre od okna). Dávajte ale pozor na priame slnko, ktoré môže krásne zelené listy ľahko spáliť. Tak isto je citlivá na prievan a nadmerné polievanie. Pri správnej starostlivosti dokáže narásť do väčších rozmerov. Palma Areca zvlhčuje vzduch a preto je výborným pomocníkom pre domácnosti so suchým vzduchom.

Umiestnenie: obývačka, spáľňa

 

Palma Areca Dypsis v obývačke

 

Pilea (Pilea peperomioides)

Pilea je na pohľad rozkošná rastlinka s guľatými listami, ktorá dokonale vynikne položená na nižších kusoch nábytku. Vďaka jej listom je často prirovnávaná k palacinkám alebo peniazom (pancake/money plant).

Vyberte jej slnečné miesto a nezabudnite ju otáčať, aby listy rástli každým smerom. Dávajte si pozor na zalievanie, vždy keď je horná vrstva suchá, doprajte jej dostatočné množstvo vody.

Umiestnenie: spálňa, pracovňa

 

Pilea

 

Banánovník (Musa)

Keď chcete do života trochu exotiky, určite siahnite po banánovníku. Banánovník v kombinácii so zaujímavým dizajnovým kvetináčom bude ikonou miestnosti, kde ho umiestnite. Je to pomerne rýchlo rastúca rastlina, potrebuje svetlo a v zime nemôže teplota domácnosti klesnúť pod 15 °C.

Pri manipulácii s banánovníkom si dajte pozor na jeho listy, ktoré sú veľmi krehké a ľahko sa zlomia. Listy by sa mali pravidelne čistiť vlhkou handričkou, pri starostlivosti je vhodné listy rosiť.

Umiestnenie: obývačka

 

Banánovník

 

Fikus malolistý (Ficus benjamina)

Fikus je dokonale prispôsobivá rastlina, ktorá zvládne rôzne svetelné podmienky, no jej jediná slabina je prievan. Ak váš fikus začne nadmerne opadávať, znamená to, že je v mieste, kde je prievan alebo je nadmerne polievaný. Pri správnej starostlivosti bude fikus rýchlo rásť, aby ste udržiavali jeho výšku, môžete ho zastrihávať. Aby ste sa vyhli nahromadenému prachu na listoch, je vhodné rastlinu občas osprchovať a listy pravidelne rosiť.

Umiestnenie: spálňa, pracovňa

 

Fikus malolistý

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti