Navštívte náš showroom  |  Sliačska 1, Bratislava

 

Ultimátny sprievodca svetom kávy

Pridané: 19.3.2024 12:00:00 Počet zobrazení: 781

Príprava filtrovanej kávy pomocou dizajnového keramického krémového setu.


Patríte k milovníkom kávy? Tak toto všetko ste o nej možno ani netušili.

 

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete, pričom jej história a kultúra sú rovnako bohaté ako jej chuť. Ide o životobudič, ktorý si denne vychutnajú miliardy ľudí po celom svete. Prináša nám energiu, chuť do života a prebudí nás, keď to potrebujeme. Mnohí z nás si neuvedomujú, koľko toho o káve ani len netušia.

 

Káva v dizajnovej mramorovej šálke a mlieko v kovovej nádobe.

 

Preto sme si pre vás pripravili sprievodcu, ktorý vám prezradí, aké druhy kávových zŕn poznáme, a v ktorom si povieme o mnohých metódach prípravy a spôsoboch podávania kávy, ktoré spolu tvoria rozmanitý a voňavý svet tohoto jedinečného nápoja.

 

Káva v glazovanej keramickej dizajnovej šálke.

 

Pôvod kávy a zaujímavosti

Káva pochádza z Etiópie, kde podľa legendy pastier kôz menom Kaldi objavil povzbudzujúce účinky kávových bobúľ. Káva sa postupne rozšírila do Arábie a potom do zvyšku sveta. Dnes sa káva pestuje v mnohých tropických oblastiach po celom svete. Najmä v "kávovom pásme", ktoré zahŕňa oblasti, ako je Južná a Stredná Amerika, Afrika a Ázia.

Prvé kávové domy sa objavili v 15. storočí v Jemene a rýchlo sa stali populárnymi miestami na sociálne stretávanie. Káva bola jedným z prvých tovarov, s ktorým sa obchodovalo na medzinárodnej úrovni, čo prispelo k rozvoju obchodných trás a významným ekonomickým zmenám.

V súčasnosti patria medzi troch najväčších vývozcov kávy na svete Brazília, Vietnam a Kolumbia. Etiópia, z ktorej kávové zrná pochádzajú, je na siedmom mieste.

 

Malá dizajnová šálka kávy s pohárom vody na drevenom podnose.

 

Druhy kávových zŕn

Existuje niekoľko hlavných druhov kávových zŕn, ktoré sa komerčne pestujú a používajú na výrobu kávy. Najznámejšie z nich sú Arabica a Robusta.

 

Kávové zrná Arabica a Robusta uložené vo vreciach.

 

Arabica

Arabica zrná sú považované za vyššiu kvalitu. Majú sladšiu, jemnejšiu chuť s vyšším obsahom kyseliny. Kávy pripravené z Arabica zŕn sú často vnímané ako sladšie kvôli nižšiemu obsahu kofeínu a vyšším tónom ovocia a cukru. Arabica zrná predstavujú približne 60-70% svetovej produkcie kávy.

 

Robusta

Robusta zrná sú známe svojou silnejšou, horkejšou chuťou a vyšším obsahom kofeínu. Sú odolnejšie voči chorobám a často sa pestujú v oblastiach, kde Arabica neprežije.

 

Rozdiel medzi kávovými zrnami Arabica a Robusta.

 

Poznáme však aj ďalšie, menej sa vyskytujúce odrody:

Liberica

Liberica zrná majú jedinečný profil chuti, ktorý môže zahŕňať ľahko dymové alebo drevité tóny, a sú známe svojou odolnosťou a veľkými zrnami.

 

Kávové zrná odrody Liberica.

 

Excelsa

(Coffea excelsa alebo Coffea liberica var. dewevrei)

Často sa považuje za variant odrody Liberica. Excelsa pridáva ovocné a kvetinové tóny do svojho jedinečného chuťového profilu.

 

Kávové zrná odrody Excelsa.

 

Príprava kávy

Existuje mnoho spôsobov prípravy kávy. Každý so svojím jedinečným zariadením a technikou. Tu sú niektoré z najpopulárnejších:

Espresso

Espresso je koncentrovaný nápoj, ktorý sa vyrába prechodom malého množstva horúcej vody pod vysokým tlakom cez jemne mletú kávu. Výsledkom je silný nápoj s bohatou chuťou a charakteristickou „cremou" na povrchu.

Vyrába sa na espressových strojoch, ktoré môžu byť manuálne, poloautomatické, automatické alebo plne automatické.

Espresso je základom pre mnohé iné kávové nápoje, ako sú latte, cappuccino, macchiato a ďalšie, o ktorých sa dočítate nižšie.

 

Profesionálny kávovar na prípravu Espressa.

 

French Press (Tlaková kanvica)

French Press, známy aj ako tlaková kanvica alebo plunger pot, využíva metódu namáčania, kde sa káva a voda spolu namáčajú po určitú dobu predtým, než sa zmes filtruje stlačením cez kovové alebo plastové sito.

French Press je jednoduchý prístroj, ktorý pozostáva z valcového pohára (skleneného alebo nerezového), plunžra a sita.

Táto metóda je obľúbená pre svoju schopnosť vytvoriť bohatý a plný nápoj. Zachováva oleje a jemné častice z kávy pre komplexnejšiu chuť.

 

Robenie kávy pomocou tlakovej kanvice French Press.

 

Drip Coffee (Prekvapkávaná káva)

Kvapkový kávovar prelieva horúcu vodu cez mletú kávu, ktorá je umiestnená v papierovom alebo kovovom filtri. Voda postupne preteká cez kávu do kanvice alebo priamo do hrnčeka.

Kvapkové kávovary sa líšia od jednoduchých ručných zariadení po plne automatické elektrické stroje.

Táto metóda je obľúbená v domácnostiach a kanceláriách pre svoju jednoduchosť a schopnosť pripraviť viac šálok kávy naraz.

 

Príprava prekvapkávanej kávy Drip Coffee.

 

Pour Over

Pri pour over metóde sa horúca voda ručne prelieva cez mletú kávu, ktorá je vo filtri umiestnenom nad hrnčekom alebo kanvicou. Táto metóda umožňuje presné kontrolovanie teploty a rýchlosti prelievania vody, čím sa zvýrazňujú jedinečné chuťové profily kávy.

Základnými nástrojmi pre pour over sú dripper (kónický alebo s plochým dnom), filter a kanvička s tenkým nosom pre presné nalievanie.

Pour over je obľúbený medzi kávovými nadšencami, ktorí hľadajú kontrolu nad prípravným procesom a chcú maximalizovať chuť kávy.

 

Špeciálna sklenená nádoba s filtrom na prípravu kávy metódou Pour Over.

 

AeroPress

AeroPress je relatívne nová metóda prípravy kávy, ktorá kombinuje tlakovú a namáčaciu metódu pre rýchlu prípravu hladkého, bohatého nápoja. Káva a voda sa namáčajú po krátky čas. Potom sa zmes pretlačí cez filtračný papier pomocou tlaku vytvoreného plunžrom.

AeroPress je jednoduchý plastový nástroj, ktorý pozostáva z dvoch valcových častí, ktoré do seba zapadajú, filtra a plunžra. Je obľúbený pre svoju rýchlosť, jednoduchosť a schopnosť prispôsobiť silu a chuť nápoja.

 

Príprava kávy pomocou nástroja AeroPress.

 

Moka Pot

Moka pot, u nás známy aj pod názvom „koťogó", vytvára kávu tým, že prechádza horúcou parou cez mletú kávu. Nie je to pravé espresso (vzhľadom na nižší tlak), ale vytvára silný, koncentrovaný nápoj.

Moka pot pozostáva z troch častí: dolnej komory na vodu, filtra pre kávu a horného zásobníka na hotový nápoj. Je obľúbený pre svoju schopnosť vytvárať silnú kávu bez potreby drahého vybavenia.

 

Príprava kávy pomocou nádoby Moka Pot.

 

Cold Brew (Studená extrakcia)

Cold Brew je metóda prípravy kávy, pri ktorej sa hrubšie mletá káva namáča vo veľkom množstve studenej alebo vlažnej vody počas dlhého obdobia. Obvykle 12-24 hodín. Vďaka absencii horúcej vody je výsledný nápoj menej kyslý, čo môže odhaliť nové chuťové nuansy v káve.

Na prípravu Cold Brew sa môžu použiť rôzne nástroje, od jednoduchých pohárov a sita až po špeciálne navrhnuté Cold Brew systémy.

Cold Brew je obľúbený počas teplých mesiacov vďaka svojej osviežujúcej chuti. Môže sa podávať s ľadom, mliekom alebo ako základ pre rôzne kávové nápoje.

 

Príprava ľadovej kávy Cold Brew.

 

V60

V60 je metóda pour over, ktorá používa špeciálne navrhnutý kužeľový dripper s veľkým otvorom na dne a špirálovými žliabkami pozdĺž vnútornej strany. Tieto dizajnové prvky umožňujú rovnomerné a kontrolované prelievanie vody cez kávu, čo vedie k jemnej a čistej chuti s výraznými chuťovými profilmi.

Kľúčovým prvkom V60 je kužeľový dripper, ktorý sa používa spolu s papierovými filtrami. Pre optimálnu prípravu je dôležitá aj kanvička s tenkým výtokom pre presné nalievanie a teplomer na kontrolu teploty vody.

V60 je vysoko oceňovaná metóda medzi kávovými nadšencami a baristami pre jej schopnosť zvýrazniť komplexné a jemné chute v káve, čo z nej robí ideálnu voľbu pre degustáciu káv z jedného typu zŕn.

 

Metóda prípravy kávy V60 pomocou špeciálnej nádoby.

 

Každá z týchto metód prípravy kávy má svoje jedinečné charakteristiky a výhody, a výber správnej metódy závisí od osobných preferencií, dostupného času a vybavenia. Odporúčame vám experimentovať s rôznymi metódami a úpravami, čo vás môže priviesť k objavovaniu nových zaujímavých chutí kávy.

 

Podávanie kávy

Rôzne kávy sa najlepšie podávajú v rôznych šálkach, ktoré môžu zvýrazniť ich chuťové profily. Najčastejšie sa kávy podávajú nasledovne:

Espresso sa tradične podáva v malých šálkach, ktoré udržiavajú teplotu a arómu.

 

Biely keramický set malej šálky na Espresso, kanvice na kávu a tanierov rôznych veľkostí.

 

Latte a Cappuccino sa často podávajú v širších šálkach, ktoré umožňujú prekrásne umenie latte, teda kreslenia mliekom a mliečnou penou.

 

Koláč a Cappuccino v dizajnovej keramickej šálke.

 

Americká káva sa zvyčajne podáva vo veľkých hrnčekoch, ktoré umožňujú dlhé popíjanie.

 

Dizajnové glazované keramické šálky na kávu s mramorovým efektom.

 

Najznámejšie druhy kávy

Určite ste už zachytili, ako sa sťažujú milovníci kávy, keď si niekto vypýta „malé pressko" alebo „piccolo". Aby ste sa vyhli podobnému faux-pas, predstavujeme vám jednoduchý opis tých najrozšírenejších typov kávových nápojov, ktoré tradične pripravujú skúsení baristi.

 

Sklenená odmerka kávy a káva naliata v sklenených vrúbkovaných pohároch.

 

1. Espresso

Najznámejší a veľmi dôležitý kávový nápoj. Espresso je koncentrovaný nápoj pripravovaný pretláčaním malého množstva takmer vriacej vody cez jemne mleté kávové zrná. Vyznačuje sa intenzívnou chuťou a krémovou konzistenciou. Je základom mnohých ďalších nápojov.

 

Káva Espresso v malej bielej šálke.

 

2. Dvojité Espresso

Niekedy známe aj pod talianskym názvom doppio. Ide o dvojitú dávku espressa. Tento nápoj ponúka intenzívnejšiu chuť a dvojnásobný objem, ideálny pre tých, ktorí hľadajú extra nakopnutie.

 

Dvojité Espresso v bielej šálke.

 

3. Ristretto

„Skrátený" shot espressa, ktorý používa rovnaké množstvo kávy, ale polovicu vody ako štandardný shot, čo má za následok koncentrovanejší a často chuťovo bohatší nápoj.

 

Malá káva Ristretto v sklenenom pohári.

 

4. Americano

Tento nápoj vzniká zriedením espressa horúcou vodou. Ponúka silu espressa, ale s odlišnou textúrou a chuťovým profilom, viac podobným tradičnej americkej čiernej káve.

 

Káva Americano v bielej šálke.

 

5. Zalievaná káva

Táto metóda zahŕňa zalievanie horúcej vody cez mletú kávu, ktorá je obvykle v papierovom alebo kovovom filtri. Výsledkom je čistá, jemná chuť kávy.

 

Klasická zalievaná káva v bielej šálke obsypaná kávovými zrnami.

 

6. Filtrovaná káva

Pripravená pomocou kávovarov s filtrom. Táto metóda umožňuje horúcej vode pomaly prechádzať cez mletú kávu, čím sa extrahuje jej chuť.

 

Filtrovaná káva v špeciálnej sklenej nádobe.

 

7. Caffé Lungo

Podobné espressu, ale s väčším množstvom vody, čo robí nápoj menej koncentrovaným, ale s väčším objemom.

 

Káva Caffé Lungo v bielej šálke.

 

8. Macchiato

Espresso „poškvrnené" malým množstvom peny z mlieka, čo dodáva jemný dotyk sladkosti.

 

Káva Macchiato v malej bielej šálke.

 

9. Veľké Macchiato

Väčšia verzia macchiata s väčším množstvom mlieka a peny, čo robí nápoj krémovejším.

 

Káva veľké Macchiato v sklenenom pohári s mliekom a penou.

 

10. Cortado

Rovnováha medzi espressom a teplým mliekom, často v pomere 1:1, čo zjemňuje silu espressa. Tento typ kávy je veľmi populárny v Španielsku.

 

Mliečna káva Cortado v malom sklenenom pohári.

 

11. Cappuccino

Dobrá rovnováha medzi espressom, horúcim mliekom a mliečnou penou, často posypané kakaom alebo škoricou.

 

Tvorenie kvetu z mliečnej peny na povrchu Cappuccina.

 

12. Flat White

Podobný cappuccinu, ale s tenšou vrstvou peny, čo zvýrazňuje chuť espressa. Častokrát sa podáva s dvojitým shotom espressa.

 

Káva s penou so vzorom Flat White.

 

13. Caffe Latte

Viac mlieka než cappuccino, čo robí nápoj jemnejším a menej kávovým.

 

Káva Caffe Latte vo vysokom sklenenom pohári.

 

14. Mocha

Zmes espressa, horúceho mlieka a čokolády, často ozdobená šľahačkou.

 

Káva Mocha so šľahačkou a čokoládou.

 

15. Viedenská káva

Obľúbený nápoj časov nedávnych. Klasický nápoj s espressom a veľkým množstvom šľahačky.

 

Viedenská káva so šľahačkou v sklenenom pohári.

 

16. Affogato

Dezertný nápoj, pri ktorom sa espresso leje cez zmrzlinu.

 

Káva so zmrzlinou Affogato.

 

17. Red Eye

Espresso s prídavkom silnej čiernej kávy, čo mu dodáva extra dávku kofeínu.

 

18. Black Eye

Podobné ako Red Eye, ale s dvojitým shotom espressa, čo nápoju dodáva ešte väčšiu intenzitu.

 

19. Ľadová káva

Osviežujúca letná voľba, kde sa studená káva podáva s ľadom, často osladená cukrom alebo so smotanou.

 

Ľadová káva so smotanou vo vysokom sklenenom pohári.

 

20. Cold Brew

Káva extrahovaná v studenej vode počas dlhšieho časového obdobia, čo vytvára hladký, mierne sladký nápoj s nízkou kyslosťou.

 

Studená káva Cold Brew vo vysokom sklenenom pohári.

 

21. Iced Espresso

Chladené espresso, často podávané s ľadom, ideálne na rýchle osvieženie v horúcich dňoch.

 

Káva s ľadom Iced Espresso.

 

22. Frappuccino

Studený, zmixovaný nápoj z kávy, často s prídavkom sirupov, šľahačky a iných dochucovadiel, obľúbený pre svoju sladkú chuť a chladivý efekt.

 

Ľadová káva Frappuccino so šľahačkou a čokoládou.

 

23. Espresso Tonic

Osobitý nápoj kombinujúci espresso a tonik, podávaný s ľadom, známy svojou osviežujúcou chuťou a jemnou horkosťou. Hit posledných rokov.

 

Káva s tonikom Espresso Tonic vo vysokom sklenenom pohári so slamkou.

 

24. Mazagran

Tradičný portugalský studený kávový nápoj, ktorý zvyčajne obsahuje espresso, ľadovú vodu a niekedy citrón alebo rum, známy svojou osviežujúcou a trochu sladkou chuťou.

 

Studený kávový nápoj s citrónom Mazagran.

 

Či už ste zarytý milovník kávy alebo len začínate svoju cestu jej fascinujúcim svetom, nebojte sa experimentovať. Vyskúšajte nové druhy zŕn, odvážte sa na odlišné metódy prípravy a nájdite svoj obľúbený spôsob, ako si vychutnať túto nádhernú zmes zručnosti, histórie a tradície, ktorou káva rozhodne je.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti