Tipy na aranžovanie kvetov vo váze ako profesionáli
Pridané: 10.7.2023 15:59:49 Počet zobrazení: 2602
Ak patríte k milovníkom kvetinovej výzdoby a máte radi tvorivé činnosti, tento článok je práve pre vás.
Kvetinová výzdoba oživí a skrášli každý jeden priestor. Mnohí z nás ju obdivujú, no na jej vytvorenie by si trúfli len za pomoci profesionála. Čo ak vám ale povieme, že vytvoriť profesionálne vyzerajúcu kyticu nie je vôbec také zložité, ako by sa mohlo zdať? Stačí dodržiavať základné princípy, riadiť sa niektorými osvedčenými radami od profesionálov a hlavne si to treba viackrát vyskúšať.
Pozrime sa teda spolu na pár základných princípov a rád, ktoré s nami zdieľali skúsení kvetinári.
Príprava
Predtým než sa pustíme do samotnej výroby kytice, mali by sme si premyslieť, ako chceme, aby vyzerala. Pripravte si vázu, premyslite si farebnú schému, zvoľte si kvety, ktoré chcete použiť a vyberte vhodnú doplnkovú zeleň.
Ak si lámete hlavu nad tým, čo budete potrebovať, nie je toho vôbec veľa a mnohé z pomôcok už pravdepodobne máte v domácnosti. K základným potrebám patria:
- Kvety
- Listy alebo vetvičky
- Dekoračná tráva
- Váza alebo iná vhodná nádoba
- Ostré záhradnícke nožnice alebo ostrý nôž
- Nožnice na papier
- Kliešte na drôt
- Drôt
- Stuhy a motúzy
Výber vázy
Začať môžete buď výberom kvetín, ku ktorým neskôr vyberiete vhodnú vázu, alebo výberom vázy, ku ktorej vhodne zvolíte kvetiny. Každopádne, výber vázy patrí k jedným z prvých krokov pri výrobe vášho aranžmánu.
Voľba vázy ovplyvní veľkosť kytice a množstvo kvetín, ktoré budú kyticu tvoriť. Podľa farby vázy zase môžete voliť farebnú schému kytice. Pri výbere farby vázy alebo kvetov myslite na to, aby sa farby dopĺňali alebo vhodne kontrastovali. Využite pomoc internetu, kde nájdete mnohé nástroje, ktoré vám poradia, aké farby sa dobre dopĺňajú a aké vytvárajú zaujímavý kontrast.
Kvety
Výber hlavného kvetu a farebnej schémy
Pri voľbe farebnej schémy začnite výberom ústrednej kvetiny, ktorá udá farebný tón celej kytice, a okolo ktorej budete kyticu budovať.
Pri výbere ústredného kvetu neexistuje žiadna nesprávna voľba. Vyberajte si podľa vašich preferencií, podľa vašej aktuálnej farebnej nálady, podľa interiéru, do ktorého bude kytica umiestnená, podľa aktuálnej sezóny alebo podľa použitej vázy. Ak chcete staviť na istotu, ruže, tulipány alebo hortenzie sa hodia na ústrednú kvetinu a takmer vždy ich zoženiete.
Ako identifikovať čerstvé kvety
Posledná vec, ktorú chcete, je doniesť si z obchodu domov kvety, starostlivo ich naaranžovať do kytice a pozerať sa na ne ako o dva dni zvädnú. Vyhnúť sa tomu môžete, ak sa naučíte správne identifikovať najčerstvejšie kvety v ponuke.
Pozrite sa, či vaše kvety nemajú známky hnednutia, plesní, stratu farby alebo vetché lupene. Zvyčajne vám najviac vydržia ešte nie plne rozvinuté kvety a kvety so silnou stonkou.
Ak máte doma záhradu, určite sa vám oplatí pestovať rôzne druhy trvaliek, ktoré viete využiť na kombinovanie rôznych kvetinových aranžmánov.
Doplnkové kvety
V závislosti od požadovaného finálneho vzhľadu, ako aj od toho, koľko peňazí ste ochotní minúť, si pripravte aj dostatok doplnkových kvetov. Ide o drobné, pekné kvietky, ktoré dodajú vašej kytici hĺbku a sekundárne farebné odtiene. Výborne sa na to hodia poľné kvety, ako napríklad kamilka alebo sedmokrásky.
Doplnková zeleň
V neposlednom rade nezabúdajte na doplnkovú zeleň. Môže ísť o dekoračnú trávu, dlhšie listnaté rastliny alebo aj konáriky s púčikmi. Keď si neviete poradiť, čerstvý eukalyptus nikdy nič nepokazí.
Aranžovanie kytice
Keď ste si premysleli a pripravili jednotlivé prvky vašej kytice, je čas pustiť sa do aranžovania.
Strihanie a orezávanie
Na začiatok je potrebné urobiť niekoľko dôležitých krokov, aby ste kvety správne pripravili, vďaka čomu vydržia dlhšie.
Odstráňte nadbytočné listy a poškodené okvetné lístky zo stoniek. Ak sú na stonke s kvetom nežiaduce puky, odrežte aj tie. Keď sú stonky vyčistené, urobte nový diagonálny rez na spodok stoniek. Ideálne je rezať stonky pod 45 stupňovým uhlom, aby dokázali lepšie absorbovať vodu.
Experti odporúčajú, aby bola dĺžka stonky po oreze dva až dvaapolkrát dlhšia ako je výška zvolenej vázy.
Pripravené a orezané stonky vložte do vázy alebo vedra s vodou izbovej teploty, v ktorej ste rozpustili hnojivo na rezané kvety.
Skladanie kytice
Základom je správne pripravená váza alebo nádoba, do ktorej sa kyticu chystáme umiestniť. Pokiaľ kvety nemajú kvalitne pripravený základ, nebude kytica dobre držať pokope a ľahko sa rozpadne.
Najjednoduchším spôsobom ako pripraviť základ na kyticu, je vytvoriť si pomocou kvetinárskej pásky na váze mriežku. Stonky potom vkladáte do jednotlivých častí mriežky, ktorá ich drží na mieste.
Náš tip: Ak doma nemáte kvetinársku pásku, bez problémov vám poslúži aj klasická kancelárska lepiaca páska. Musíte ju ale na krajoch vázy poriadne prichytiť, aby dobre držala.
Môžete využiť aj techniku prekladania jednotlivých stoniek cez seba. Vytvorí sa tým profesionálnejšia povrchová úprava a váš aranžmán bude držať lepšie pohromade.
Odporúčame vám, aby ste začali kyticu vytvárať pomocou doplnkovej zelene. Vytvoríte tak pekný zelený základ, do ktorého potom postupne budete pridávať jednotlivé kvety, od najväčšieho - ústredného kvetu, po tie najmenšie - doplnkové. Tento postup vám umožní vytvoriť stabilný dizajn, ktorý podčiarkuje tie najdôležitejšie časti. Ak sa vám nedarí vytvoriť očakávaný výsledok, nebojte sa všetko premiestniť a začať odznova.
Snažte sa vždy do kytice pridávať kvety v nepárnych množstvách. Pôsobí to totiž vizuálne lepšie a pomáha to vytvárať dojem hĺbky a rozmeru.
Manipulujte so stonkami
Zaujímavo pôsobia aj kytice, ktoré sú vyskladané tak, že jednotlivé kvety sa križujú, teda ich stonky sa dotýkajú náprotivných strán vázy. Ďalším spôsob, ako pridať rozmer stonkám, je nastrihať ich na rôzne dĺžky, čím vytvoríte vizuálne príjemný vrstvený efekt.
Obráťte lupienky
Jednou z techník, ktoré sa bežne používajú pri ružiach a tulipánoch, je obracanie lupienkov kvetov, čiže prevrátenie tvaru pohára vonkajších okvetných lístkov. Hoci je táto technika vizuálne pôsobivá a dodáva vášmu dizajnu nový rozmer, pravdepodobne to zníži aj životnosť vašich kvetov.
Ako aranžovať kvety vo veľkej váze
Pri aranžovaní kvetov do vysokej alebo valcovej vázy je dôležité zvážiť, ktoré kvety si vyberiete. Už samotná váza vzbudzuje pozornosť, a preto by kvety, pre ktoré sa rozhodnete, mali byť výrazné a mali by mať dlhé a pevné stonky.
Nájdite jednofarebný druh, ktorý môže byť použitý ako hlavný kvet a potom okolo neho vyplňte neutrálne tónované sekundárne alebo doplnkové kvety.
My sme si vybrali veľkú vázu Maria z ručne fúkaného skla od českej značky Radua crystal, ktorá má zaujímavý okrúhly tvar a v akomkoľvek priestore pôsobí dominantne a pútavo.
Do tejto vázy sme zvolili kombináciu fialových a bielych kvetov a doplnkovej zelene. Kytica sa skladá z hlavných fialových kvetov astry krovinatej, bielych vysokých margarétok doplnených maličkými margarétkami po stranách.
Na jemné doplnenie fialovej farby sme doplnili aj levanduľu a zo zadnej strany je kytica dotvorená jednoduchou doplnkovou zeleňou.
Na tomto príklade vidno, že kvety nemusíme vždy pomiešať, ale môžeme vytvoriť aj malé skupinky kvetov rovnakých druhov, ktoré sa pekne farebne dopĺňajú. Na prednej strane sú kvety približne rovnakej výšky a zadné veľké margarétky sme naschvál nechali vyššie, aby pôsobili dominantne a efektne.
Doplnková zeleň v podobe obyčajných dlhých tráv zo záhrady je naschvál podstatne vyššia ako ostatné kvety, vytvára tak okolo kvetov zelenú korunu a kvetinový aranžmán tak pôsobí veľkolepejšie a oživí každý interiér.
Ako aranžovať kvety v strednej váze
Pri aranžovaní kvetov do strednej vázy máte najväčšiu voľnosť. Stredné vázy majú zvyčajne široký otvor a zmestia sa do nich všelijaké druhy kvetov. Na ukážku strednej veľkosti vázy sme vybrali dizajnovú sklenenú vázu Harmony v bielej betónovej dóze z dielne slovenskej značky martjan Design.
Skúste si vybrať pestrú hlavnú aj vedľajšiu kvetinu a potom doplňte zvyšok vázy textúrovanými neutrálnymi farbami. Ak sa rozhodnete použiť väčšie množstvo kvetov, je dôležité stonky cez seba navzájom preložiť alebo dokonca ich uchytiť špagátom, aby zostali na jednom mieste.
Zaujímavosťou tejto vázy je práve betónová dóza, v ktorej je vložená hlavná sklenená váza. Keďže dno vázy nie je viditeľné, nie je ani vidno vodu na kvety, teda kvety vyzerajú ako voľne položené vo váze bez vody. Vytvára to veľmi zaujímavý efekt a určite zaujme nejedno oko návštevy.
V tejto váze by vyzerali veľmi dobre aj veľké kvety hortenzie so skrátenou stonkou. My sme vybrali letnú farebnú kombináciu žltých, oranžových a bielych kvetov. Hlavné kvety sú biele margaréty a oranžové slnečníčky drsné, doplnkové kvety sme zvolili v žltých tónoch – rebríček a čerkáč bodkovaný.
Na okraje kvetov sme umiestnili veľké paprade a pár zelených doplnkových listov, ktoré kyticu pekne dotvárajú. Tento styling kvetov môžete po pár dňoch jednoducho obmeniť, keď vyberiete papraď a necháte si len menšiu kvetovú kyticu.
Obmien vašich aranžmánov kvetov môžete robiť niekoľko a kytica kvetov tak bude vyzerať každý deň úplne inak. Druhý variant je, že po pár dňoch vyberiete paprade, niektoré zvädnutejšie kvietky a kyticu doplníte o čerstvé červené ruže a ružové púčiky.
Ak budete kupovať ruže do vázy, určite sa nevyhýbajte aj ružovým púčikom, ktoré vám vydržia vo váze dlhšie a ešte aj vyzerajú v celkovom stylingu kvetov veľmi elegantne.
Ku krásnej letnej kytici farebných kvetov sa hodí už len upiecť svieži koláč s čerešňami a jahodami. Predstavte si vôňu kvetov vo váze a čerstvo upečeného koláča. Nie je práve toto definícia dokonalej domácnosti?
Ako aranžovať kvety v malej váze
Aranžovanie kvetov v malej váze vyzerá najlepšie, keď je v nej niekoľko žiarivo výrazných kvetín. Menšie vázy nemusíte vždy vyberať len z číreho skla, no práve tu môžete experimentovať a siahnuť po farebných, či nepriesvitných vázach. My sme si zvolili dizajnovú chuťovku z dielne švédskej značky Cooee Design – matnú keramickú vázu v krémovej farbe Trumpet.
Ak chcete vytvoriť dynamickejší vzhľad, vyberte kontrastné farby a rôzne textúry. Pri menšej váze nie je potrebné zapĺňať základňu zeleňou, pretože nezostane toľko miesta, ktoré by bolo potrebné vyplniť.
Odporúčame vybrať do malých váz vždy len jeden druh kvetu alebo okrasy, ktorý takto samostatne lepšie vynikne. Veľmi dobre vyzerá dlhší konárik z olivovníka, namočený vo vode vydrží niekoľko dní a vytvorí vám dovolenkovú prímorskú atmosféru.
Do podobnej vázy sa hodí aj malá kytička levandule, ktorá vám krásne prevonia domácnosť.
Ak máte vázu položenú na stole, môžete pod ňu dať okrúhly dizajnový tanier v podobnej farbe a zmeníte tak trochu celkový styling. Podobným spôsobom viete pozmeniť akýkoľvek kvetinový aranžmán. Pozrite sa, aké dizajnové alebo dekoračné väčšie taniere máte doma a namiesto chlebíčkov ich tak využijete aj na ozvláštnenie vášho interiéru.
Keďže levanduľa a konárik olivovníka majú atmosféru Provance, stačí si už len odkrojiť kúsok čerstvého chleba, vybrať kvalitné olivy a olivový olej a zavolať blízkych priateľov na návštevu. Aj malá kytička kvetov spolu s dobrým jedlom dokáže nádherne dotvoriť interiér a styling celkového stolovania.
Ako kyticu udržať čo najdlhšie pri živote
Pozrime sa aj na zopár tipov, ako udržať vašu novo vytvorenú kyticu, čo najdlhšie čerstvú.
Použite čistú vázu - na vašu kyticu použite čistú, dobre vyčistenú vázu. Vyčistením vázy zničíte škodlivé baktérie, ktoré by mohli urýchliť proces hniloby.
Strihajte stonky pod 45 stupňovým uhlom - zabránite tak tomu, aby stonky sedeli na dne vázy a zaisťuje to aj maximálnu absorpciu vody. Na obstrihávanie používajte čisté a ostré nástroje, ako nožnice, záhradné nožnice alebo nože. Ak je to možné, odrežte stonky pod vodou.
Odstraňujte prebytočné listy - listy, ktoré sú pod hladinou vody vo váze, by ste mali okamžite všetky odstrániť, pretože tieto čoskoro zhnijú a baktérie vo vode poškodia životnosť ostatných kvetov.
Poskytujte kvetom výživu - hnojivo z rezaných kvetov poskytuje stopkám všetku potrebnú výživu, preto si do vázy nasypte balíček, ktorý je pribalený k jednotlivým kvetom, alebo si ho kúpte v kvetinárstve/záhradníctve.
Vymieňajte vodu - stonky vašich kvetov by mali sedieť v čerstvej vode, aby sa zabezpečilo, že zostanú hydratované a chránené pred hromadením baktérií. Ak je to možné, pre čo najdlhší život kytice sa odporúča meniť vodu denne, vyhnete sa tým hnilobe a vzniku plesní.
Udržujte kvety mimo veľkého tepla - väčšina kytíc preferuje skôr chladnejšie podmienky a preto, ak chcete predĺžiť život vašej kytice, udržujte ju skôr v chladnejších miestnostiach.
Veríme, že sa aj vďaka nášmu článku odhodláte vyjsť z vašej komfortnej zóny a vyskúšate si vytvoriť vlastný kvetinový aranžmán. Hoci s prvými pokusmi nemusíte byť spokojný, po pár razoch budú výsledky určite lepšie a budete mať zo seba dobrý pocit. Držíme vám palce pri tvorení tohto voňavého a esteticky veľmi oku lahodiaceho umenia.
|