Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Tipy na aranžovanie kvetov vo váze ako profesionáli

Pridané: 10.7.2023 15:59:49 Počet zobrazení: 1915

Aranžovanie kvetov vo veľkej sklenenej váze.


Ak patríte k milovníkom kvetinovej výzdoby a máte radi tvorivé činnosti, tento článok je práve pre vás.

 

Kvetinová výzdoba oživí a skrášli každý jeden priestor. Mnohí z nás ju obdivujú, no na jej vytvorenie by si trúfli len za pomoci profesionála. Čo ak vám ale povieme, že vytvoriť profesionálne vyzerajúcu kyticu nie je vôbec také zložité, ako by sa mohlo zdať? Stačí dodržiavať základné princípy, riadiť sa niektorými osvedčenými radami od profesionálov a hlavne si to treba viackrát vyskúšať.

 

Čerstvé kvety v dizajnovej váze položenej na drevenom stole vedľa koláča.

 

Pozrime sa teda spolu na pár základných princípov a rád, ktoré s nami zdieľali skúsení kvetinári.

 

Príprava

Predtým než sa pustíme do samotnej výroby kytice, mali by sme si premyslieť, ako chceme, aby vyzerala. Pripravte si vázu, premyslite si farebnú schému, zvoľte si kvety, ktoré chcete použiť a vyberte vhodnú doplnkovú zeleň.

 

Kytica bielych, žltých a oranžových kvetov v dizajnovej sklenenej váze vloženej v nízkej betónovej dóze.

 

Ak si lámete hlavu nad tým, čo budete potrebovať, nie je toho vôbec veľa a mnohé z pomôcok už pravdepodobne máte v domácnosti. K základným potrebám patria:

  • Kvety
  • Listy alebo vetvičky
  • Dekoračná tráva
  • Váza alebo iná vhodná nádoba
  • Ostré záhradnícke nožnice alebo ostrý nôž
  • Nožnice na papier
  • Kliešte na drôt
  • Drôt
  • Stuhy a motúzy

 

Nožnice a dekoračné trávy na aranžovanie kvetov.

 

Výber vázy

Začať môžete buď výberom kvetín, ku ktorým neskôr vyberiete vhodnú vázu, alebo výberom vázy, ku ktorej vhodne zvolíte kvetiny. Každopádne, výber vázy patrí k jedným z prvých krokov pri výrobe vášho aranžmánu.

 

Čerstvé kvety v dizajnovej váze.

 

Voľba vázy ovplyvní veľkosť kytice a množstvo kvetín, ktoré budú kyticu tvoriť. Podľa farby vázy zase môžete voliť farebnú schému kytice. Pri výbere farby vázy alebo kvetov myslite na to, aby sa farby dopĺňali alebo vhodne kontrastovali. Využite pomoc internetu, kde nájdete mnohé nástroje, ktoré vám poradia, aké farby sa dobre dopĺňajú a aké vytvárajú zaujímavý kontrast.

 

Tri vázy rôznych tvarov.

 

Kvety

Výber hlavného kvetu a farebnej schémy

Pri voľbe farebnej schémy začnite výberom ústrednej kvetiny, ktorá udá farebný tón celej kytice, a okolo ktorej budete kyticu budovať.

Pri výbere ústredného kvetu neexistuje žiadna nesprávna voľba. Vyberajte si podľa vašich preferencií, podľa vašej aktuálnej farebnej nálady, podľa interiéru, do ktorého bude kytica umiestnená, podľa aktuálnej sezóny alebo podľa použitej vázy. Ak chcete staviť na istotu, ruže, tulipány alebo hortenzie sa hodia na ústrednú kvetinu a takmer vždy ich zoženiete.

 

Rôzne druhy rezaných kvetov.

 

Ako identifikovať čerstvé kvety

Posledná vec, ktorú chcete, je doniesť si z obchodu domov kvety, starostlivo ich naaranžovať do kytice a pozerať sa na ne ako o dva dni zvädnú. Vyhnúť sa tomu môžete, ak sa naučíte správne identifikovať najčerstvejšie kvety v ponuke.

Pozrite sa, či vaše kvety nemajú známky hnednutia, plesní, stratu farby alebo vetché lupene. Zvyčajne vám najviac vydržia ešte nie plne rozvinuté kvety a kvety so silnou stonkou.

Ak máte doma záhradu, určite sa vám oplatí pestovať rôzne druhy trvaliek, ktoré viete využiť na kombinovanie rôznych kvetinových aranžmánov.

 

Čerstvé rezané kvety zo záhrady.

 

Doplnkové kvety

V závislosti od požadovaného finálneho vzhľadu, ako aj od toho, koľko peňazí ste ochotní minúť, si pripravte aj dostatok doplnkových kvetov. Ide o drobné, pekné kvietky, ktoré dodajú vašej kytici hĺbku a sekundárne farebné odtiene. Výborne sa na to hodia poľné kvety, ako napríklad kamilka alebo sedmokrásky.

 

Aranžovanie doplnkových kvetov do vázy.

 

Doplnková zeleň

V neposlednom rade nezabúdajte na doplnkovú zeleň. Môže ísť o dekoračnú trávu, dlhšie listnaté rastliny alebo aj konáriky s púčikmi. Keď si neviete poradiť, čerstvý eukalyptus nikdy nič nepokazí.

 

Rôzne druhy doplnkovej zelene na aranžovanie kvetov.

 

Aranžovanie kytice

Keď ste si premysleli a pripravili jednotlivé prvky vašej kytice, je čas pustiť sa do aranžovania.

 

Príprava kytice vo váze.

 

Strihanie a orezávanie

Na začiatok je potrebné urobiť niekoľko dôležitých krokov, aby ste kvety správne pripravili, vďaka čomu vydržia dlhšie.

 

Dvoje nožnice a lepiaca páska pri zelených dekoračných listoch.

 

Odstráňte nadbytočné listy a poškodené okvetné lístky zo stoniek. Ak sú na stonke s kvetom nežiaduce puky, odrežte aj tie. Keď sú stonky vyčistené, urobte nový diagonálny rez na spodok stoniek. Ideálne je rezať stonky pod 45 stupňovým uhlom, aby dokázali lepšie absorbovať vodu.

 

Strihanie stonky v uhle so záhradnými nožnicami.

 

Experti odporúčajú, aby bola dĺžka stonky po oreze dva až dvaapolkrát dlhšia ako je výška zvolenej vázy.

Pripravené a orezané stonky vložte do vázy alebo vedra s vodou izbovej teploty, v ktorej ste rozpustili hnojivo na rezané kvety.

 

Strihanie kvetov do vázy.

 

Skladanie kytice

Základom je správne pripravená váza alebo nádoba, do ktorej sa kyticu chystáme umiestniť. Pokiaľ kvety nemajú kvalitne pripravený základ, nebude kytica dobre držať pokope a ľahko sa rozpadne.

Najjednoduchším spôsobom ako pripraviť základ na kyticu, je vytvoriť si pomocou kvetinárskej pásky na váze mriežku. Stonky potom vkladáte do jednotlivých častí mriežky, ktorá ich drží na mieste.

 

Tvorba mriežky na hrdle vázy pomocou lepiacej pásky.

 

Náš tip: Ak doma nemáte kvetinársku pásku, bez problémov vám poslúži aj klasická kancelárska lepiaca páska. Musíte ju ale na krajoch vázy poriadne prichytiť, aby dobre držala.

Môžete využiť aj techniku prekladania jednotlivých stoniek cez seba. Vytvorí sa tým profesionálnejšia povrchová úprava a váš aranžmán bude držať lepšie pohromade.

 

Lepenie lepiacej pásky na vrch vázy.

 

Odporúčame vám, aby ste začali kyticu vytvárať pomocou doplnkovej zelene. Vytvoríte tak pekný zelený základ, do ktorého potom postupne budete pridávať jednotlivé kvety, od najväčšieho - ústredného kvetu, po tie najmenšie - doplnkové. Tento postup vám umožní vytvoriť stabilný dizajn, ktorý podčiarkuje tie najdôležitejšie časti. Ak sa vám nedarí vytvoriť očakávaný výsledok, nebojte sa všetko premiestniť a začať odznova.

 

Mriežka na váze vytvorená s lepiacou páskou.

 

Snažte sa vždy do kytice pridávať kvety v nepárnych množstvách. Pôsobí to totiž vizuálne lepšie a pomáha to vytvárať dojem hĺbky a rozmeru.

 

Aranžovanie kvetov do veľkej sklenenej vázy.

 

Manipulujte so stonkami

Zaujímavo pôsobia aj kytice, ktoré sú vyskladané tak, že jednotlivé kvety sa križujú, teda ich stonky sa dotýkajú náprotivných strán vázy. Ďalším spôsob, ako pridať rozmer stonkám, je nastrihať ich na rôzne dĺžky, čím vytvoríte vizuálne príjemný vrstvený efekt.

 

Výber kvetov do vázy.

 

Obráťte lupienky

Jednou z techník, ktoré sa bežne používajú pri ružiach a tulipánoch, je obracanie lupienkov kvetov, čiže prevrátenie tvaru pohára vonkajších okvetných lístkov. Hoci je táto technika vizuálne pôsobivá a dodáva vášmu dizajnu nový rozmer, pravdepodobne to zníži aj životnosť vašich kvetov.

 

Obrátené lupienky červenej ruže.

 

Ako aranžovať kvety vo veľkej váze

Pri aranžovaní kvetov do vysokej alebo valcovej vázy je dôležité zvážiť, ktoré kvety si vyberiete. Už samotná váza vzbudzuje pozornosť, a preto by kvety, pre ktoré sa rozhodnete, mali byť výrazné a mali by mať dlhé a pevné stonky.

 

Veľká váza z číreho skla.

 

Nájdite jednofarebný druh, ktorý môže byť použitý ako hlavný kvet a potom okolo neho vyplňte neutrálne tónované sekundárne alebo doplnkové kvety.

 

Veľká sklenená váza, kvety a doplnková zeleň položené na stole.

 

My sme si vybrali veľkú vázu Maria z ručne fúkaného skla od českej značky Radua crystal, ktorá má zaujímavý okrúhly tvar a v akomkoľvek priestore pôsobí dominantne a pútavo.

 

Veľká sklenená váza Maria s fialovými a bielymi kvetmi.

 

Do tejto vázy sme zvolili kombináciu fialových a bielych kvetov a doplnkovej zelene. Kytica sa skladá z hlavných fialových kvetov astry krovinatej, bielych vysokých margarétok doplnených maličkými margarétkami po stranách.

 

Dopĺňanie vyšších bielych margarétok do kytice kvetov vo veľkej sklenenej váze.

 

Na jemné doplnenie fialovej farby sme doplnili aj levanduľu a zo zadnej strany je kytica dotvorená jednoduchou doplnkovou zeleňou.

 

Fialové kvety astra a biele margarétky vo veľkej sklenenej váze.

 

Na tomto príklade vidno, že kvety nemusíme vždy pomiešať, ale môžeme vytvoriť aj malé skupinky kvetov rovnakých druhov, ktoré sa pekne farebne dopĺňajú. Na prednej strane sú kvety približne rovnakej výšky a zadné veľké margarétky sme naschvál nechali vyššie, aby pôsobili dominantne a efektne.

 

Biele margarétky a fialové astry vo váze.

 

Doplnková zeleň v podobe obyčajných dlhých tráv zo záhrady je naschvál podstatne vyššia ako ostatné kvety, vytvára tak okolo kvetov zelenú korunu a kvetinový aranžmán tak pôsobí veľkolepejšie a oživí každý interiér.

 

Biele a fialové kvety vo veľkej váze z číreho skla.

 

Ako aranžovať kvety v strednej váze

Pri aranžovaní kvetov do strednej vázy máte najväčšiu voľnosť. Stredné vázy majú zvyčajne široký otvor a zmestia sa do nich všelijaké druhy kvetov. Na ukážku strednej veľkosti vázy sme vybrali dizajnovú sklenenú vázu Harmony v bielej betónovej dóze z dielne slovenskej značky martjan Design.

 

Sklenená váza v bielej betónovej dóze.

 

Skúste si vybrať pestrú hlavnú aj vedľajšiu kvetinu a potom doplňte zvyšok vázy textúrovanými neutrálnymi farbami. Ak sa rozhodnete použiť väčšie množstvo kvetov, je dôležité stonky cez seba navzájom preložiť alebo dokonca ich uchytiť špagátom, aby zostali na jednom mieste.

 

Aranžovanie bielych a žltých kvetov do stredne veľkej sklenenej vázy v betónovej dóze.

 

Zaujímavosťou tejto vázy je práve betónová dóza, v ktorej je vložená hlavná sklenená váza. Keďže dno vázy nie je viditeľné, nie je ani vidno vodu na kvety, teda kvety vyzerajú ako voľne položené vo váze bez vody. Vytvára to veľmi zaujímavý efekt a určite zaujme nejedno oko návštevy.

 

Výber a vkladanie kvetov do sklenenej vázy v bielej betónovej dóze.

 

V tejto váze by vyzerali veľmi dobre aj veľké kvety hortenzie so skrátenou stonkou. My sme vybrali letnú farebnú kombináciu žltých, oranžových a bielych kvetov. Hlavné kvety sú biele margaréty a oranžové slnečníčky drsné, doplnkové kvety sme zvolili v žltých tónoch – rebríček a čerkáč bodkovaný.

 

Letná kytica bielych, žltých a oranžových kvetov v dizajnovej váze.

 

Na okraje kvetov sme umiestnili veľké paprade a pár zelených doplnkových listov, ktoré kyticu pekne dotvárajú. Tento styling kvetov môžete po pár dňoch jednoducho obmeniť, keď vyberiete papraď a necháte si len menšiu kvetovú kyticu.

 

Bielo-žltá kombinácia kvetov v dizajnovej sklenenej váze vloženej v nízkej bielej betónovej dóze.

 

Obmien vašich aranžmánov kvetov môžete robiť niekoľko a kytica kvetov tak bude vyzerať každý deň úplne inak. Druhý variant je, že po pár dňoch vyberiete paprade, niektoré zvädnutejšie kvietky a kyticu doplníte o čerstvé červené ruže a ružové púčiky.

 

Letná žlto-biela kytica kvetov s červenými ružami v dizajnovej váze.

 

Ak budete kupovať ruže do vázy, určite sa nevyhýbajte aj ružovým púčikom, ktoré vám vydržia vo váze dlhšie a ešte aj vyzerajú v celkovom stylingu kvetov veľmi elegantne.

 

Farebné kvety v dizajnovej váze položené na stole s koláčom.

 

Ku krásnej letnej kytici farebných kvetov sa hodí už len upiecť svieži koláč s čerešňami a jahodami. Predstavte si vôňu kvetov vo váze a čerstvo upečeného koláča. Nie je práve toto definícia dokonalej domácnosti?

 

Jahodovo-čerešňový koláč položený pri váze farebných kvetov.

 

Ako aranžovať kvety v malej váze

Aranžovanie kvetov v malej váze vyzerá najlepšie, keď je v nej niekoľko žiarivo výrazných kvetín. Menšie vázy nemusíte vždy vyberať len z číreho skla, no práve tu môžete experimentovať a siahnuť po farebných, či nepriesvitných vázach. My sme si zvolili dizajnovú chuťovku z dielne švédskej značky Cooee Design – matnú keramickú vázu v krémovej farbe Trumpet.

 

Malá krémová váza.

 

Ak chcete vytvoriť dynamickejší vzhľad, vyberte kontrastné farby a rôzne textúry. Pri menšej váze nie je potrebné zapĺňať základňu zeleňou, pretože nezostane toľko miesta, ktoré by bolo potrebné vyplniť.

 

Konár olivovníka v krémovej keramickej váze.

 

Odporúčame vybrať do malých váz vždy len jeden druh kvetu alebo okrasy, ktorý takto samostatne lepšie vynikne. Veľmi dobre vyzerá dlhší konárik z olivovníka, namočený vo vode vydrží niekoľko dní a vytvorí vám dovolenkovú prímorskú atmosféru.

 

Konárik olivovníka v dizajnovej keramickej váze.

 

Do podobnej vázy sa hodí aj malá kytička levandule, ktorá vám krásne prevonia domácnosť.

 

Levanduľa v malej keramickej váze.

 

Ak máte vázu položenú na stole, môžete pod ňu dať okrúhly dizajnový tanier v podobnej farbe a zmeníte tak trochu celkový styling. Podobným spôsobom viete pozmeniť akýkoľvek kvetinový aranžmán. Pozrite sa, aké dizajnové alebo dekoračné väčšie taniere máte doma a namiesto chlebíčkov ich tak využijete aj na ozvláštnenie vášho interiéru.

 

Levanduľa v keramickej váze položená na krémovom tanieri.

 

Keďže levanduľa a konárik olivovníka majú atmosféru Provance, stačí si už len odkrojiť kúsok čerstvého chleba, vybrať kvalitné olivy a olivový olej a zavolať blízkych priateľov na návštevu. Aj malá kytička kvetov spolu s dobrým jedlom dokáže nádherne dotvoriť interiér a styling celkového stolovania.

 

Chlieb s olivami a olivovým olejom vedľa keramickej vázy s levanduľou a konárom olivovníka.

 

Ako kyticu udržať čo najdlhšie pri živote

Pozrime sa aj na zopár tipov, ako udržať vašu novo vytvorenú kyticu, čo najdlhšie čerstvú.

Použite čistú vázu - na vašu kyticu použite čistú, dobre vyčistenú vázu. Vyčistením vázy zničíte škodlivé baktérie, ktoré by mohli urýchliť proces hniloby.

 

Váza naplnená vodou a kvety položené na stole.

 

Strihajte stonky pod 45 stupňovým uhlom - zabránite tak tomu, aby stonky sedeli na dne vázy a zaisťuje to aj maximálnu absorpciu vody. Na obstrihávanie používajte čisté a ostré nástroje, ako nožnice, záhradné nožnice alebo nože. Ak je to možné, odrežte stonky pod vodou.

Odstraňujte prebytočné listy - listy, ktoré sú pod hladinou vody vo váze, by ste mali okamžite všetky odstrániť, pretože tieto čoskoro zhnijú a baktérie vo vode poškodia životnosť ostatných kvetov.

 

Bielo-fialový kvetinový aranžmán vo veľkej sklenenej váze.

 

Poskytujte kvetom výživu - hnojivo z rezaných kvetov poskytuje stopkám všetku potrebnú výživu, preto si do vázy nasypte balíček, ktorý je pribalený k jednotlivým kvetom, alebo si ho kúpte v kvetinárstve/záhradníctve.

Vymieňajte vodu - stonky vašich kvetov by mali sedieť v čerstvej vode, aby sa zabezpečilo, že zostanú hydratované a chránené pred hromadením baktérií. Ak je to možné, pre čo najdlhší život kytice sa odporúča meniť vodu denne, vyhnete sa tým hnilobe a vzniku plesní.

 

Príprava kvetov a váza s vodou.

 

Udržujte kvety mimo veľkého tepla - väčšina kytíc preferuje skôr chladnejšie podmienky a preto, ak chcete predĺžiť život vašej kytice, udržujte ju skôr v chladnejších miestnostiach.

 

Malá keramická krémová váza s olivovou vetvičkou.

 

Veríme, že sa aj vďaka nášmu článku odhodláte vyjsť z vašej komfortnej zóny a vyskúšate si vytvoriť vlastný kvetinový aranžmán. Hoci s prvými pokusmi nemusíte byť spokojný, po pár razoch budú výsledky určite lepšie a budete mať zo seba dobrý pocit. Držíme vám palce pri tvorení tohto voňavého a esteticky veľmi oku lahodiaceho umenia.

 

Styling jedla a kvetov v štýle Provance.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti