Navštívte náš showroom  |  Sliačska 1, Bratislava

Rady a tipy, ako rozumne zariadiť byt

Pridané: 11.5.2023 10:51:22 Počet zobrazení: 825

Dizajnovo zariadený byt v prírodných farbách.


Máte svoj prvý byt, chystáte sa nasťahovať a zrazu stojíte pred problémom, ako si tie svoje štvorcové metre zariadiť? Ani sa to nezdá, ale otázok, na ktoré si treba nájsť odpoveď, je hneď viacero. Aby ste sa nestratili, ponúkame niekoľko dobrých rád, ktoré by vám pri zariaďovaní bytu mohli pomôcť.

 

Urobte si plán

Predtým, ako začnete míňať peniaze na zariadenie, ujasnite si niekoľko základných vecí o svojom byte. Načrtnutie základného plánu o tom, ako chcete využiť priestor, bude znamenať menej bolesti hlavy v budúcnosti. Získate predstavu o svetelnosti bytu, jeho priestorových možnostiach a o tom, ako sa v byte pohybovať.

Urobte si inventúru svojich vecí, ktoré už máte a skutočne premýšľajte o tom, kam pôjdu. To sa potom môže použiť na začatie vytvárania plánu dizajnu s ohľadom na to, ako sa môžu prispôsobiť vašim plánom. Nakoniec si stanovte rozpočet. Každý projekt ho potrebuje a udrží vás pri zemi pri zariaďovaní bytu s prehnane ambicióznymi plánmi.

 

Minimalisticky zariadená kuchyňa s jedálňou.

 

Poznajte špecifikácie

Prvou najdôležitejšou vecou, do ktorej budete investovať, je meter. Plánovanie priestoru je nástrojom číslo jedna pri navrhovaní akéhokoľvek interiéru, najmä však toho menších rozmerov. Poznamenajte si všetky špecifikácie vášho obytného priestoru skôr, ako začnete hľadať v katalógoch nábytku.

Keď si neviete predstaviť, ako by ste váš priestor zariadili, skúste využiť na pomoc aplikácie na návrh interiéru. Vďaka týmto programom si môžete vyskúšať, či sa vám do priestoru zmestí sedačka, ktorú ste si vyhliadli, alebo si vyskúšate, ako najlepšie usporiadať skrinky v kuchyni.

 

Béžová sedačka v modernej minimalistickej obývačke.

 

Optimalizujte svoj priestor

Pri práci s menším pôdorysom je kľúčová predstavivosť pri využívaní miestnosti. Pomocou niekoľkých účelných umiestnení nábytku, deliacich priečok alebo kobercov dokážete vytvoriť pocit oveľa väčšieho priestoru.

 

Utrácajte tam, kde sa to počíta

Ak sa spýtate svojich priateľov alebo aj profesionálnych dizajnérov, názory na to, ako by ste mali míňať svoje peniaze, ich návrhy sa pravdepodobne dosť líšia. Väčšina ľudí sa však zhodne na niekoľkých očividných kusoch zariadenia bytu – koberce, postele a veľký nábytok. Ide o druhy vecí, ktoré sa často používajú a rýchlejšie sa opotrebúvajú, takže materiály a kvalita sa skutočne počítajú. Naopak, ušetriť viete na menších veciach, ktoré viete kúpiť aj „z druhej ruky", alebo si ich vyrobiť sami.

 

Zvýšte úroveň pomocou osvetlenia

Osvetlenie je kľúčom ku každému dobrému priestoru, preto osvetleniu bude treba venovať osobitnú pozornosť. Malo by pokryť všetky tmavé kúty, ale aj vytvoriť potrebnú intimitu s príjemným svetlom. Preto smelo využívajte kombináciu veľkého centrálneho svietidla (lustra) a rôznych stojacích a pracovných lámp. Dôležitý je aj výber žiaroviek. Pri ich nakupovaní si pozrite, koľko majú Kelvinov. To určuje, či je žiarovka žltá (teplá), modrá (denné svetlo) alebo niekde medzi tým. Okolo 2700 – 3000 Kelvinov je ideálna voľba.

 

Čierna lampa na dizajnovom nočnom stolíku.

 

Ujasnite si svoje potreby

Buďte k sebe úprimní v tom, aké sú vaše potreby a zvyky. Ak napríklad pracujete z domu a zvyčajne večeriate pred televízorom, namiesto veľkého jedálenského stola sa rozhodnite pre pracovný stôl, najmä ak máte nedostatok miesta. Urobte si zoznam toho, bez čoho sa nezaobídete a toho sa pri zariaďovaní priestoru držte.

 

Minimalisticky a dizajnovo zariadená jedáleň.

 

Neplytvajte priestorom

Priestor je drahocenný, a to doslova, takže si nemôžete dovoliť plytvať ani jedným štvorcovým metrom. Buďte kreatívni a rátajte s každým centimetrom priestoru – premýšľajte, ako využiť miesto pod posteľou, za dverami, nad skrinkami, na parapetoch a iným nevyužitým priestorom, na ktorý ste možno zabudli.

 

Multifunkčný nábytok

Premýšľajte o kusoch nábytku, ktoré plnia dvojitú funkciu - konferenčný stolík s úložným priestorom, alebo stolík s policou na knihy a suveníry je dobrým príkladom. Ďalším šikovným riešením sú úložné postele a pohovky. Napríklad, taburetky sa dajú využiť nielen na sedenie, ale aj ako odkladací stolík a dokonca sa dajú zakúpiť aj také, ktoré obsahujú odkladací priestor.

 

Multifunkčný stolík s odkladacím priestorom na kolieskach.

 

Využite vertikálny priestor

Pri vytváraní odkladacích priestorov myslite vertikálne. V kuchyniach sú nástenné skrinky alebo police skvelým miestom pre kuchynské náradie. V obývačke a spálni sú police ideálnym spôsobom na ukladanie kníh a drobností bez toho, aby zaberali veľa miesta.

 

Vysoké police v obývačke zariadenej v zemitých tónoch.

 

Základ zariadenia vyberte neutrálny

Akokoľvek si naše byty zamilujeme, je pravdepodobné, že v nich nebudeme bývať naveky. Ak teda po prvý raz zariaďujete byt sami, je rozumné začať s neutrálnymi základnými prvkami, najmä pokiaľ ide o veľké nákupy, ako je pohovka. Neutrálne farby sa ľahko zmenia doplnkami a prispôsobia sa vášmu štýlu a zmenám prostredia.

 

Položte koberce

Koberce sú jedným z najlepších spôsobov, ako okamžite zútulniť miestnosť. Pridávajú mäkkú vrstvu pod nohy, skrývajú menej ideálnu podlahu a vizuálne definujú váš priestor pre intímnejšie rozdelenie. Vo všeobecnosti sa oplatí byť veľkorysý, pokiaľ ide o dimenzovanie kobercov, najmä ak ich používate ako súčasť usporiadania vašej izby. Veľký koberec pomôže napríklad zoskupiť priestor na sedenie, zatiaľ čo ten, ktorý je iba pod konferenčným stolíkom, spôsobí, že vaša zostava bude vyzerať ako samostatný ostrovček plávajúci v priestore.

 

Koberce v minimalisticky zariadenej obývačke.

 

Vytvorte zóny

Otvorené pôdorysy a štúdiové apartmány si priam pýtajú optické rozdelenie, ktoré vymedzuje ich funkciu. Dajú sa na to použiť dekoratívne prvky, ako sú koberčeky, ale aj kusy nábytku, ktoré pomôžu definovať rôzne zóny. Najlepším prístupom k „zónovaniu" bytu je vytvoriť zlomy vo farbe, dizajne, podlahe a nábytku a zároveň zachovať tok, ktorý zjednotí dizajn.

 

Polička nad sedačkou a dizajnový nábytok v obývačke.

 

Označte vstupný priestor

Každý funkčný dom potrebuje miesto pri vchode, kde môžete odložiť kľúče a vyzuť si topánky. Či už máte miesto na jeden vešiak alebo lavicu s košíkmi na topánky, budete radi, že ste si dali tú námahu s určením vchodu, najmä keď máte hostí. A nezabudnite na rohožku!

 

Doplnky

Výzdoba vášho vysnívaného priestoru nemusí byť len práca a žiadna zábava. Existuje niekoľko základných doplnkov, pri ktorých naplno využijete vašu kreativitu a vkus. Vankúše sú kľúčom k dokončeniu akéhokoľvek priestoru a najjednoduchším spôsobom, ako dodať vášmu bytu osobný nádych. Prinesú do bytu farebnosť a ľahko sa dajú meniť v závislosti od ročného obdobia alebo vašej nálady. To isté platí pre prikrývky na pohovku, kreslo alebo posteľ.

 

Dekoračné vankúše v tehlovej farbe.

 

Pri dekoráciách sa odporúčame držať minimalizmu a radšej investovať do pár kúskov pekných doplnkov, ktoré dokonalo dotvoria celkový vzhľad vášho interiéru. Nemajte preplnené poličky, ale nechajte priestor dýchať. Jedna zaujímavá váza vynikne viac ako päť ozdobných predmetov pokope.

 

Biela váza v tvare mušle s čerstvými kvetmi.

 

Závesy na okná

Jedna vec, ktorá vždy zvyšuje útulnosť bytu, je úprava okien. Závesy a záclony sú najjednoduchšie na zavesenie a sú k dispozícii v nekonečnom množstve štýlov.

 

Ľahké biele záclony na okne.

 

Na veľkosti záleží

Je rozšírenou mylnou predstavou, že do malého priestoru potrebujete veľa malého nábytku. Naopak, vytvára sa tým dojem neporiadku. Je lepšie nájsť väčší kus, ktorý definuje miestnosť a vytvára maximálny účinok.

 

Miesto na spanie

Nič tak neodkazuje na školský internát, ako matrac na podlahe. Postele s rámom, luxusným čelom a dobrými matracmi stoja za trochu vyššie výdavky. Budú vám slúžiť denne a dlho.

 

Posteľ s farebnými vankúšmi a dekou.

 

Miesto na jedenie

Jedálenský stôl nie je vždy ideálny, pokiaľ ide o zariadenie malého bytu. Stôl je ale skvelý na stolovanie, samozrejme, ale aj na čítanie, na prácu, na projekty, na hry. Ak je dobre umiestnený a vhodne zvolený, stane sa hlavným centrom vášho domova.

Veľkosť stola bude závisieť od priestoru. Banketové alebo vstavané sedenie na jednej strane znamená, že stôl môže byť bližšie k stene. Zatiaľ čo stôl so zaobleným alebo oválnym tvarom môže zmenšiť celkový priestor, ale zjemní hrany a vytvorí ľahší prechod okolo stola. Skúste tak isto zvážiť využitie kuchynského ostrovčeka na jedálenský stôl, ak je to možné, zakomponujte doň aj úložný priestor.

 

Kuchynský ostrovček využitý ako jedálenský stôl.

 

Zaveste si obrazy

Dobrý spôsob, ako využiť voľné steny je zavesiť na ne nejaké umelecké dielo. Boli by ste prekvapení, ako môže dobre upravená stena galérie alebo len niekoľko jednorazovo zarámovaných obrázkov vytvoriť domácu atmosféru.

 

Hnedý veľký obraz nad posteľou.

 

Univerzálny štandard pre zavesenie umeleckých diel hovorí, že stred obrazu by mal byť vo výške 145 cm.

 

Minimalistický obraz v obývačke zariadenej v neutrálnych farbách.

 

Zrkadlá

Zrkadlá sú mágia – sú skutočným spojením štýlu a funkcie. Okrem toho, že vám ukážu, ako dobre vyzerajú vaše vlasy, odrážajú svetlo a vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru. Sú tiež ideálnym riešením pre akékoľvek miesto, kde neviete, čo zavesiť alebo nemáte k dispozícii umelecké dielo.

 

Zrkadlá asymetrických tvarov.

 

Vytvorte odkladacie priestory

Ideálne je mať len toľko vecí, koľko nevyhnutne potrebujete. Pre väčšinu ľudí je to ale takmer nedosiahnuteľné. V každom prípade však pri výbere nábytku a zariadenia myslite na jeho praktickú stránku. To platí predovšetkým o nábytku do kuchyne, obývačky a spálne. Na odkladanie sa dajú využiť rôzne police, závesné skrinky, aj deliace steny. Využite tiež koše, do ktorých sa veľa zmestí a šetria priestor v skriniach.

 

Odkladací priestor zakomponovaný do sedačky.

 

Kam s televízorom?

Je to večná dilema. V otvorenom priestore existuje skutočné nebezpečenstvo, že všetok váš nábytok bude usporiadaný tak, aby vyhovoval umiestneniu televízora – často na úkor funkčnosti. Zároveň je však dôležité nájsť ten správny nápad na umiestnenie televízora, najmä ak ho radi sledujete.

 

Rastliny v byte

Vdýchnite život svojmu bytu pomocou matky prírody. Vypestujte si svoje zelené rastliny, alebo choďte cestou nenáročnej údržby a pravidelne si doprajte čerstvo rezané kvety. My odporúčame, aby ste si vybrali zelené rastlinky, ktoré sa vám najviac páčia a okrem estetického hľadiska vám môžu pomáhať v čistení vzduchu. Na inšpiráciu vám poslúži náš článok o rastlinách vhodných do interiéru, kde sa dozviete mnoho tipov na ich umiestnenie a ich údržbu. Každý deň vám vykúzlia úsmev, vďaka čomu budete šťastnejší a zdravší.

 

Rastlina v dizajnových minimalistických kvetináčoch v prírodných farbách.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti