Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Návod na dokonalé upratovanie pre alergikov

Pridané: 26.5.2023 15:17:21 Počet zobrazení: 590

Vysávač


Každý alergik by mal venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému upratovaniu domácnosti. Poradíme vám, ako si dokonalo upratať a zmierniť tak prejavy alergie.

 

Pravidelné čistenie je najlepší spôsob, ako udržať príznaky alergie na uzde, môže ich ale tiež zhoršiť, ak sa nevykonáva správne. Na úvod spomeňme hlavné zdroje v domácnosti, ktoré zhoršujú prejavy alergie:

  • roztoče,
  • prach,
  • zvieracie alergény,
  • pleseň,
  • pele.

Upratovanie má predovšetkým za cieľ sa všetkých týchto zdrojov účinne zbaviť. Tu sú naše tipy.

 

Prvý z našich tipov na upratovanie sa môže zdať zrejmý: Pravidelne čistite svoj dom! Ale ako často to stačí? Ukazuje sa, že väčšinou stačí upratať raz týždenne. Dôkladné a pravidelné upratovanie zbaví váš domov mnohých spúšťačov alergií a pomôže zmierniť príznaky.

 

Začnite spálňou

Pokiaľ ide o tipy na upratovanie domu, odporúčame začať v spálni. Začínajte zhora a postupujte smerom nadol, aby sa prach a alergény dostali na podlahu, kde ich možno odstrániť vlhkým mopom alebo vysávačom. Utrite prach, umyte žalúzie a operte závesy. Vysajte čalúnený nábytok, pod nábytkom a posteľou a samozrejme všetko až do rohov. Povysávajte aj posteľ a vymeňte posteľnú bielizeň.

Týždenným praním obliečok, obliečok na vankúše a prikrývok v teplej vode odstránite dráždivé látky, ako je bežný domáci prach, odumretá koža a zvieracia srsť. Alergici by nemali sušiť posteľnú bielizeň alebo oblečenie vo všeobecnosti vonku. Dráždivý peľ sa môže usadiť a prilepiť na vašu posteľnú bielizeň.

Možno sa vám nechce prať obliečky každý týždeň. Ak ale máte zvieratá a deti, ktoré pravidelne skáču po posteli, alergikom by prospelo, keby ju párkrát týždenne povysávali. Vysávať poťah matraca a prať prikrývky a vankúše by ale bolo treba aspoň raz za mesiac.

 

Ozdobné vankúše na posteli.

 

Obývačku a ostatné priestory vysávajte každý druhý deň (a čistite každý týždeň)

Rovnako ako spálňa, aj vaše obytné priestory by sa mali čistiť raz týždenne. Najprv oprášte stropné ventilátory a svietidlá, potom prejdite na žalúzie a/alebo závesy. Je tiež dôležité vyčistiť parapety, alebo akýkoľvek vodorovný povrch. Utrite aj drevený nábytok a povysávajte čalúnenie. Povysávajte koberce a utrite podlahy. Koberce je vhodné vysávať každý druhý deň, aby ste zachytili čo najviac alergénov. Počas peľovej sezóny majte zatvorené okná a používajte klimatizáciu.

 

Špinavý parapet.

 

Vyberte si správne produkty na pranie

Pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, je dôležité vybrať si pracie prostriedky a iné produkty na odstraňovanie škvŕn, ktoré sú neparfumované a bez farbív.

 

Zabráňte vzniku plesní v kúpeľni

Čo sa týka plesní, prevencia je nanajvýš dôležitá. Ak máte v kúpeľni vlhko, môže sa vyvinúť pleseň a spóry môžu cirkulovať po celom vašom byte. Po každom sprchovaní preto nezabudnite utrieť steny a dlažbu v kúpeľni handričkou z mikrovlákna a po odchode nechajte dvere otvorené, aby sa miestnosť mohla riadne vyvetrať. Po sprchovaní je tiež dobré nechať sprchový záves otvorený, pretože to pomôže rýchlejšiemu vysušeniu priestoru. Odvlhčovač môže znížiť vlhkosť - vyčistite ho raz týždenne.

 

Umývanie vane handričkou z mikrovlákna.

 

Zbavte sa plesní v ich zárodku

Ak už pleseň máte, zbavte sa jej napríklad aj pomocou roztoku troch dielov vody na jeden diel bielidla. Priestor dobre vyvetrajte, navlečte si gumené rukavice a potom použite tvrdú kefu na drhnutie oblastí napadnutých plesňou. Pred čistením a opláchnutím nechajte roztok pôsobiť 15 minút. Dávajte pozor, aby ste chránili svoj odev a akúkoľvek inú látku v tejto oblasti, aby ju nepoškodilo bielidlo.

 

Venujte sa kuchyni

V kuchyni je dôležitá aj kontrola vlhkosti. Zabráňte rastu plesní pomocou odvetrávania (aj s použitím ventilátora). Kontrolujte akékoľvek úniky vody pod umývadlom a chladničkou a opravte ich čo najskôr. Malo by to byť samozrejmé, ale udržiavanie čistých pracovných dosiek a umývanie riadu medzi jednotlivými jedlami je tiež dôležité, aby ste zabránili prístupu škodcom.

 

Čistá uprataná kuchyňa s minimalistickým zariadením.

 

Pravidelne používajte odsávací ventilátor na odstránenie výparov z varenia a zníženie vlhkosti. Umiestnite odpadky do nádoby s vekom odolným proti hmyzu a nádobu denne vyprázdňujte. Potraviny – vrátane krmiva pre domáce zvieratá – skladujte v uzavretých nádobách a plesnivé alebo neaktuálne tovary zlikvidujte. Okrem toho sa každú sezónu postarajte o poriadne vyčistenie chladničky, skriniek a zásuviek a zaistite pravidelné odstraňovanie omrviniek a prachu.

 

Kuchynský digestor.

 

Kúpte si vysávač s HEPA filtrom

Pravidelné a dôkladné vysávanie je dôležité na udržanie alergénov na uzde. Mali by ste používať vysávač s HEPA filtrom, pretože niektoré alergény sú také malé, že ich bežné vákuové filtre nezachytia. Tento typ vzduchového filtra poskytuje najvyššiu dostupnú úroveň filtrácie a zachytáva škodlivé častice, ako sú peľ, roztoče a srsť domácich zvierat.

 

Vysávač.

 

Používajte umývateľné čistiace utierky a mopy z mikrovlákna

Pri čistení vynechajte bavlnené alebo papierové utierky a namiesto toho uprednostnite mikrovlákno. Oveľa lepšie totiž priťahuje prach! Pred použitím mopov a čistiacich handričiek z mikrovlákna ich navlhčite, aby priťahovali čo najviac prachu. Neabrazívna tkanina nepoškriabe povrchy ani nezanechá vlákna a šmuhy.

 

Utierky z mikrovlákna.

 

Minimalizujte neporiadok

Jedným zo spoľahlivých spôsobov, ako obmedziť domáce alergény, je minimalizovať neporiadok. Hromady škatúľ, oblečenia a papiera zachytávajú prach a skrývajú alergény, ako sú roztoče a šváby. Zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete, a potom nájdite konkrétne miesta na vystavenie alebo uloženie zvyšku, napríklad v priehľadných plastových nádobách.

 

Dizajnová skrinka so sklenenými dvierkami.

 

Zvláštnu pozornosť venujte závesom

Záclony a závesy sú vynikajúcimi zberačmi prachu, preto ich vysávajte aspoň raz za mesiac. Ak máte žalúzie, utierajte ich každý mesiac handričkou z mikrovlákna. Ešte lepším riešením však je zbaviť sa záclon i závesov a prejsť na rolety.

 

Žalúzie.

 

Nezabudnite na detské hračky!

Aj keď možno pamätáme na pravidelné čistenie poťahov, kobercov a koberčekov, ktoré môžu priťahovať prach, môžeme zabudnúť na iné predmety, ktoré môžu rovnako taktiež obsahovať alergény. Detské hračky, ako sú plyšové zvieratká a látkové alebo plyšové hračky, môžu tiež obsahovať prachové roztoče a iné alergény. Zvyčajne ich môžete vyčistiť tak, že ich hodíte do práčky, takže to robte pravidelne.

 

Detská veľká látková lopta s mapou sveta a látková hračka v tvare koníka.

 

Udržiavajte čistotu aj pred vchodom

Udržiavanie čistoty a poriadku na ceste k vášmu domu, na terasu a priestor pred vchodovými dverami znižuje množstvo prachu, špiny a peľu, ktoré sa dostane do vášho domova.

 

Pred vstupom do domu si vyzujte topánky

Vyzerá to staromódne, ale vyzuť sa pred vstupom do bytu je pre udržiavanie hygieny pomerne kľúčové. Na spodnej časti topánok sa ukrývajú nepríjemné veci – prach, vtáčí trus, psie výkaly a listnaté zvyšky, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Zvyknite si vždy pred vstupom do domu vyzuť topánky pri dverách alebo v predsieni. A pokojne požiadajte hostí, aby dodržiavali rovnaké zásady!

 

Topánky na rohožke pred vchodom do bytu.

 

Starajte sa o svoje systémy ústredného kúrenia a chladenia

Uistite sa, že používate filtre na malé častice v systémoch ústredného kúrenia a chladenia a v izbových klimatizáciách. Ak filtre nie sú na jedno použitie, čistite ich raz mesačne. Filtre vymieňajte každé tri mesiace a každých šesť mesiacov nechajte svoje vykurovacie a klimatizačné jednotky skontrolovať. Môžete tiež upgradovať svoje systémy tak, aby obsahovali vysokoúčinné filtre.

 

Venujte pozornosť rastlinám v byte

Možno nezvyčajným doplnkom nášho zoznamu tipov na čistenie domu je starostlivosť o rastliny na zmiernenie alergénov v domácnosti. Prelievanie a stála vlhkosť od rastlín môžu prispievať k tvorbe plesní.

 

Pleseň v hline.

 

Predídete jej napríklad tým, že budete rastliny zalievať kockami ľadu, ktorý sa roztápa postupne. Môžete tiež prikryť pôdu ozdobnými kameňmi, aby ste pomohli udržať prirodzené plesne, ktoré rastú vo vlhkej pôde. Je tiež dobré utrieť listy vlhkou handričkou alebo rastliny občas osprchovať, aby ste ich zbavili prachu.

 

Prach usadený na listoch izbovej rastliny.

 

Netepujte koberce

Šampónovanie kobercov alebo používanie silne aromatických čistiacich prostriedkov môže zhoršiť vaše alergie. Ak sa objaví na časti koberca pleseň, vyčistite zadnú stranu koberca jedným dielom peroxidu vodíka a piatimi dielmi vody. Očistenú časť podložte a pomocou ventilátora osušte.

 

Pred použitím čistiacich prostriedkov si prečítajte zloženie

Syntetické chemikálie v čistiacich prostriedkoch, ako je amoniak, D-limonén, formaldehyd, chlórnan sodný a laurylsulfát sodný, môžu vyvolať alergie. Vyhnite sa výrobkom s týmito zložkami. Vyberte si prírodné produkty alebo si vyrobte vlastné čistiace roztoky.

 

Tu sú niektoré účinné prírodné čistiace prostriedky:

1. Destilovaný biely ocot: Biely ocot je jedným z prírodných dezinfekčných prostriedkov používaných na čistenie a dezinfekciu povrchov vo vašej domácnosti. Zmiešajte rovnaké diely octu a čistej vody v rozprašovači. Ocot je dobrý na čistenie pracovnej dosky, umývadiel a toaliet.

 

Kuchynský ocot.

 

2. Jedlá sóda: Jedlá sóda je prírodný čistiaci prášok, ktorý možno použiť na čistenie rôznych povrchov vrátane umývadiel, varných dosiek, hrncov a panvíc. Na povrch nasypte jedlú sódu, pridajte malé množstvo vody a vydrhnite špongiou alebo handričkou.

3. Citrónová šťava: Citrónová šťava je ďalší prírodný dezinfekčný prostriedok, ktorý odstraňuje tvrdé škvrny z kávy a čaju. Zmiešajte citrónovú šťavu so soľou, aby ste vytvorili pastu, naneste na škvrnu a nechajte niekoľko minút pôsobiť.

 

Prekrojený citrón.

 

4. Peroxid vodíka: Peroxid vodíka je prírodná alternatíva bielidla a možno ho použiť na čistenie a dezinfekciu povrchov. Zmiešajte rovnaké množstvo peroxidu vodíka a vody v rozprašovači.

 

Pri upratovaní si chráňte ruky a ústa

Ak robíte hĺbkové čistenie svojho domu a chcete si chrániť ruky, rozhodnite sa pre rukavice, ktoré neobsahujú latex. Ten môže často vyvolať kožnú citlivosť a viesť k vyrážkam alebo iným podráždeniam. Pri čistení sa odporúča aj používanie masky na prekrytie nosa a úst.

 

Po hĺbkovom čistení sa zdržiavajte mimo domova

Ľudia trpiaci alergiou by mali po dôkladnom čistení zvážiť, či na chvíľu neopustiť dom. Je to preto, že niektoré prachové častice a roztoče sa rozvírením prachu pri čistení šíria vzduchom. Môže trvať aj niekoľko hodín, kým sa usadí, a kým sú vo vzduchu, môžu vyvolať neželané alergické príznaky.

 

Pár slov na záver

Nie je to len prach a peľ, čo môže spôsobiť alergické príznaky. Niektoré chemikálie môžu zhoršiť alergie a iné privodiť dýchacie problémy, ako je astma:

1. Syntetické vône
Kvetinové alebo citrusové vône stotožňujeme s čistotou, ale syntetické vône v čistiacich prostriedkoch môžu mať za následok dýchacie problémy, bolesti hlavy a podráždenie pokožky.

2. Amoniak
Vysoké koncentrácie amoniaku, ktoré sa často nachádzajú v čistiacich prostriedkoch na sklo a tekutých mydlách na riad, môžu viesť k páleniu hrdla, nosa a dýchacích ciest.

3. Bielidlo
Bielidlo sa bežne nachádza v dezinfekčných prostriedkoch, pracích prostriedkoch a rôznych iných čistiacich prostriedkoch. Okrem podráždenia pokožky a otravy môže vdychovanie bielidla spôsobiť dýchacie problémy, čo má za následok podráždenie hrdla, kašeľ, sipot alebo dýchavičnosť.

4. Formaldehyd
Je známe, že formaldehyd (a uvoľňovače formaldehydu), ktorý sa bežne používa v šampónoch a komerčných čistiacich prostriedkoch, dráždi horné dýchacie cesty a pokožku.

5. Laurylsulfát sodný
Laurylsulfát sodný (SLS) sa nachádza v mnohých čistiacich prostriedkoch, mydlách, šampónoch a iných penivých predmetoch osobnej starostlivosti. Stále je potrebné vykonať ďalší výskum na posúdenie zdravotných rizík expozície SLS, ale môže tu byť súvislosť s kašľom, bolesťami hrdla a podráždením kože (u jedincov s precitlivenosťou).

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti