Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Nápady na prírodnú jesennú výzdobu

Pridané: 13.10.2023 12:49:13 Počet zobrazení: 1448

Bobuľové konáre v sklenenej váze s betónovým podnosom a malou ozdobnou tekvicou.


Prichádza chladnejšie počasie, jeseň je v plnom prúde a vy potrebujete priniesť teplo do vášho domova. Najlepšie tak spravíte pomocou týchto vkusných jesenných dekorácií.

 

Keď sa listy začnú meniť na žiarivé odtiene červenej, oranžovej a zlatej a vzduch sa stáva štipľavým a chladným, je ideálny čas prijať krásu jesene a preniesť ju aj do vášho domova. Jedným z najpríjemnejších spôsobov, ako to urobiť, je vytvoriť si vlastnú prírodnú jesennú výzdobu z predmetov bežne dostupných v našom okolí. V tomto článku preskúmame rôzne nápady na výrobu jesenných dekorácií, a pozrieme sa aj na niekoľko ďalších návrhov na vytvorenie útulnej a príjemnej jesennej atmosféry.

 

Kedy sa pustiť do jesennej dekorácie?

Odpoveď je jednoduchá - kedykoľvek začnete cítiť, že rána začínajú byť chladné a svieže a dni sa začínajú rapídne skracovať. V závislosti od toho, kde žijete, začať zdobiť môžete kedykoľvek od konca augusta do októbra alebo dokonca novembra.

 

Suché trávy v sklenej váze na betónovom podnose s farebnou malou tekvicou.

 

Čo budete potrebovať

V prvom rade budete potrebovať chuť zdobiť a štipku času na samotné vytváranie jednotlivých kúskov. Nebojte sa, vyberali sme pre vás nenáročné projekty, ktorých výroba vám zaberie len zopár desiatok minút.

Väčšinu pomôcok a materiálov na prípravu vlastnej jesennej dekorácie už máte pravdepodobne doma alebo, v prípade materiálov, v tesnej blízkosti vášho domova. Kľúčom k peknej a prirodzenej jesennej výzdobe je využívať práve voľne dostupné materiály, ktoré sa doslova povaľujú na zemi. Listy, gaštany, orechy, konáriky, šišky a mnohé ďalšie prvky, ktoré nám príroda ponúka, sú tou najdôležitejšou ingredienciou.

A pomôcky? Nožnice, lepidlo či tavná pištoľ, drôt, špagát, stuha, sviečka... záleží na tom, pre ktorý druh výzdoby sa rozhodnete. Na väčšinu dekorácií sme použili sklenenú vázu v betónovej dóze martjan Design a biely betónový podnos od rovnakej značky.

 

Bobuľové vetvičky v sklenej váze na betónovom podnose s gaštanmi.

 

Nápady na výzdobu

A teraz sa už presuňme k samotným nápadom na vašu jesennú výzdobu. Veríme, že si v našom výbere nájdete niekoľko tipov, ktoré vás nadchnú.

Váza s jesennými listami

Jednoduchý, ale úžasný spôsob, ako dodať vášmu domovu nádych jesene, je vytvorenie vázy z konárikov a popadaných listov. Ak chcete vytvoriť tento elegantný ozdobný kúsok, nazbierajte si farebné jesenné lístie, konáre a vetvičky z vášho dvora alebo neďalekého parku. Vyberte si vysokú vázu alebo džbán, kde konáriky najlepšie vyniknú. Ostrihajte konáre tak, aby sa zmestili do vázy a krásne ich naaranžujte dovnútra. Takáto jesenná "kytica" nielenže dodá vášmu domovu šmrnc, ale prinesie do vašej domácnosti aj kúsok vonkajšej prírody.

 

Jesenná výzdoba zo suchých tráv, bobúľ, tekvice a orieškov.

 

Na výrobu jesennej "kytice" môžete tiež použiť vyschnuté kvety, ktoré určite pôsobivo zarezonujú u každej vašej návštevy. Výbornými kvetmi na vysušenie sú napríklad hortenzie, ktoré kvitnú práve v tomto období a zosušené vyzerajú minimálne tak dobre, ako keď sú čerstvé.

Okrem listov a kvetov môžete využiť aj typické suché trávy a iné poklady z lúky. Stačí sa len prejsť po vašom okolí a pohľadať, čo by mohlo vyzerať dobre vo váze.

 

Suché trávy a bodliaky v sklenej váze na betónovom podnose s tekvicami vyrobenými zo špagátu.

 

Tekvice

Tekvice a mini tekvice sú na jeseň takmer všade a tvoria fantastické prirodzené dekorácie. Ak chcete vytvoriť očarujúcu výzdobu, zhromaždite si viacero týchto malých jesenných pokladov. Potom vyberte dekoratívnu misu alebo košík, do ktorého ich naaranžujete. Rôzne tvary, typy, veľkosti a farby tekvíc dodajú vášmu priestoru nádherný jesenný nádych. Umiestnite tento aranžmán na vašu komodu, rímsu alebo ako stredový diel vášho jedálenského stola.

 

Šípkové konáre vo váze na podnose s farebnou tekvicou a lieskovými orechmi.

 

Aj keď sú často spojené s vyrezávaním na Halloween, dajú sa použiť aj jemnejšími spôsobmi na jesennú výzdobu. Zvážte maľovanie alebo zdobenie tekvíc v rôznych štýloch a usporiadajte ich na verande alebo ako súčasť stola. Kombinujte a spájajte rôzne veľkosti a odrody, aby ste vytvorili zaujímavejší vizuálny efekt. Tekvice môžete použiť aj ako efektné vázy a naplniť ich kvetmi, lístkami či spomínanými šípkami a bobuľovými vetvičkami. Väčšie kúsky môžete položiť na podnos.

 

Tekvice rôznych farieb a veľkostí na bielom betónovom podnose.

 

Tekvice zo špagátu

Toto jednoduché DIY zvládnete bez problémov a budete naň potrebovať len pár vecí:

  • Špagát
  • Nožnice
  • Celú škoricu (nahraditeľná konárikom)
  • Rolka z toaletného papiera

 

Špagát, rolka z toaletného papiera a celá škorica.

 

Začnite jemne omotávať špagát okolo rolky z toaletného papiera. Snažte sa o jemnosť, aby špagát nebol na rolke namotaný príliš tesne. Začiatok špagáta nemusíte nijakým spôsobom prilepiť, iba motajte prvé obtočenia okolo začiatku, aby ste si špagát upevnili. Otáčajte špagát nahusto a v tejto fáze nešetrite.

 

Špagát omotaný okolo rolky z toaletného papiera.

 

Odstrihnite si menší kúsok špagátu a prevlečte ho cez stred rolky tak, aby konce trčali a vedeli ste ich neskôr zachytiť.

 

Prevlečený špagát cez stred rolky z toaletného papiera omotanej špagátom.

 

Opatrne posúvajte celý omotaný špagát von z rolky. Dbajte pri tom na to, aby vám cez stred ostal visieť malý špagátik.

 

Posúvanie omotaného špagátu von z toaletnej rolky.

 

Podržte si celý výtvor v ruke a pomocou kúska špagátu, ktorý je prevlečený cez stred, zviažte všetko aspoň na dva uzlíky.

 

Zviazané klbko špagátu.

 

Teraz máte v podstate polku tekvice, aby ste tekvicu zväčšili. Jednoducho popoťahujte špagát do strany a vytvorte si pekný guľatý tvar.

 

Guľatý tvar vytvorený zo špagátu. 

 

Finálny krok je doplnenie stonky tekvice. My sme jednu celú škoricu rozlomili na polku, no škoricu môžete kľudne nahradiť aj obyčajným konárikom. Stonku netreba na tekvicu lepiť a pekne drží. Po sezóne teda môžete špagát znovu použiť.

 

Špagátové tekvičky so stonkou zo škorice.

 

Špagátové DIY tekvičky môžete pekne nadekorovať na stred stola. My sme použili veľký servírovací keramický tanier Sekki od značky ferm LIVING. Tekvice sme doplnili šiškami rôznych veľkostí a orieškami.

 

Špagátové tekvice nadekorované so šiškami a lieskovými orieškami.

 

Pekne vyniknú aj na bielom betónovom podnose značky martjan Design doplneným vázou z rovnakej kolekcie so šípkovými konármi.

 

Tekvice vyrobené zo špagátu a škorice na bielom betónovom podnose.

 

Jesenná sviečka

Vlastnoručne vyrobená jesenná sviečka dodá vášmu domovu teplú a útulnú atmosféru. Pri výrobe začnite podnosom, ktorý bude slúžiť ako podklad pod sviečku. Pozbierajte šišky, žalude a niekoľko jesenných listov. Voľne usporiadajte tieto prírodné prvky okolo jednej veľkej alebo viacerých menších sviečok, ktoré upevníte na vami zvolenom podnose alebo doske. Keď sa sviečka zažne, toto vaše dielo vytvorí upokojujúcu atmosféru ideálnu na chladné jesenné večery.

 

Medové sviečky v bielych betónových svietnikoch s jesennou výzdobou tekvíc, šišiek a orechov.

 

Jesennú sviečkovú výzdobu sme vyrobili pomocou bielych betónových svietnikov a podnosu od značky martjan Design. Rôznofarebné tekvice sme doplnili žltými medovými sviečkami, ktoré spolu veľmi pekne farebne ladia.

 

Medové sviečky v bielych betónových svietnikoch a rôznofarebné tekvice na betónovom podnose.

 

Girlanda zo šišiek

Girlandy sú veľmi vhodným dekoratívnym prvkom, ktorým môžete vyzdobiť váš domov na jeseň, a vyrobiť si vlastnú girlandu zo šišiek je oveľa jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Najprv nazbierajte šišky a prípadne aj jesenné lístie, ak si chcete girlandu ozvláštniť.

 

Šišky rôznych veľkostí, špagát, nitka, ihly a nožnice.

 

Chceli sme skúsiť girlandu vytvoriť z tenšieho špagátu, no časti šišky sú príliš krehké a bolo veľmi náročné cez ne prepichovať špagát. Odporúčame teda radšej použiť pevnejšiu niť, ktorú budete vedieť ľahko prepichnúť pomocou ihly.

 

Prepichovanie šišky ihlou.

 

Aby šišky vyzerali na girlande pekne, prepichnite šišku na dvoch miestach, ktoré sú oproti sebe. Šiška tak bude na girlande pekne vyrovnaná a bude vyzerať určite lepšie.

 

Prepichovanie šišky na dvoch miestach.

 

Spojte niekoľko zhlukov šišiek rôznych veľkostí, aby ste vytvorili krásnu girlandu. My sme striedali veľké šišky s malými šiškami podobnej veľkosti.

 

Šišková girlanda.

 

Zaveste ju na rímsu, schodisko alebo do dverí, aby ste svojim obytným priestorom dodali nádych jesenného šarmu.

 

Girlanda vytvorená zo šišiek.

 

Jeseň v pohári

"Jeseň v pohári" je nádherný a kreatívny spôsob, ako priniesť esenciu tohto ročného obdobia do vášho domova. Na začiatok si nájdite sklenený džbán alebo inú sklenenú nádobu podľa vlastného výberu. Naplňte ju zmesou malých šišiek, rôznych orechov a sušených bobúľ.

Rozmanitosť textúr a farieb bude napodobňovať rozmanitosť jesenných prírodných krás. Nádobu uzavrite viečkom a položte ju na stôl, parapet alebo poličku. Môžete tiež uviazať stuhu alebo špagát okolo hornej časti pre extra rustikálny nádych.

 

Orechy a šišky v sklenenej váze na betónovom podnose s veľkými šiškami a špagátovou tekvicou.

 

Visiace šišky

Vytvorenie dekorácie z visiacich borovicových alebo iných ľubovoľných šišiek, ktoré zavesíte na vaše vchodové dvere, je nenáročný spôsob, ako dodať vášmu domovu nádych jesennej elegancie. Nazbierajte šišky rôznych veľkostí a tvarov. Pomocou špagátu vytvorte v hornej časti každej šišky očko na zavesenie. Potom ich zviažte a rovnomerne rozmiestnite pozdĺž špagátu. Pre extra šmrnc pridajte medzi šišky farebné stuhy alebo mašle. Zaveste túto rustikálnu dekoráciu na dvere, steny alebo do okien, aby ste privítali nielen hostí ale aj príchod tohto ročného obdobia.

 

Šípky a konáriky

Ak chcete oživiť vašu jesennú výzdobu farbami, zakomponujte do nej šípky a bobuľové vetvičky. Vetvičky môžete doplniť aj malými ozdobnými tekvicami.

 

Bobuľové konáre v sklenenej váze s betónovým podnosom a malou ozdobnou tekvicou.

 

Na prechádzke v prírode nájdete rôzne bobuľové vetvičky. Vyberajte si také, ktoré budú pekne vyzerať vo váze. Ak máte doma deti alebo domácich miláčikov, dajte si pozor – ak sú bobule jedovaté, umiestnite ich na miesto, kam nedočiahnu.

 

Bobuľové vetvičky v sklenej váze v betónovej nádobe položenej na bielom podnose.

 

Tieto prírodné prvky sú nielen vizuálne príťažlivé, ale aj počas jesene sú na Slovensku ľahko dostupné. Použite ich na doplnenie iných dekorácií, ako sú vence, girlandy alebo z nich spravte jednoduché zátišie v strede stola, pre pocit dotyku s prírodou.

 

Dva šípkové konáre v sklenej váze s betónovým podnosom.

 

Keď už máte šípky doma, môžete si z nich spraviť čaj. Šípkový čaj sa dá robiť zo sušených, ale aj čerstvých šípok. Čerstvé šípky si dôkladne očistite od pichľavých semienok a zalejte ich horúcou vodou.

 

Zalievanie šípkového čaju horúcou vodou.

 

Potom si už len vychutnajte teplú šálku šípkového čaju s výhľadom na krásnu prírodnú jesennú výzdobu.

 

Šípkový čaj položený na stole s prírodnou jesennou výzdobou.

 

Gaštany a orechy

Gaštany a rôzne oriešky môžu byť výbornou výplňou pre vašu jesennú výzdobu. Či už vytvárate zátišie, plníte dekoratívnu misu alebo pridávate akcenty na veniec, zemité tóny a textúry orechov dodajú vášmu interiéru útulný a príjemný pocit.

 

Konárik s bobuľami vo váze a gaštany na podnose.

 

Šišky

Šišky sú všestranné a ľahko dostupné prírodné dekorácie. Ich zakomponovanie do dizajnu môžete posunúť o úroveň ďalej tým, že ich nastriekate napríklad zlatou, striebornou alebo bronzovou farbou pre nádych elegancie. Rozsypte maľované šišky na stoly, zakomponujte ich do vencov, alebo ich navlečte do už spomínanej girlandy pre trblietavý a sofistikovaný jesenný vzhľad.

 

Veľké šišky na bielom betónovom podnose a menšie šišky s orechmi v sklenenej váze.

 

Vence

Jedným z najjednoduchších a zároveň najefektívnejších prvkov v sezónnej výzdobe je bezpochyby ručne vyrobený veniec. Na výber máte hneď niekoľko druhov jesenného venca: veniec zo šípok alebo aj listový veniec, ktorý vytvoríte jednoducho pomocou šípok či listov a drôtu, ktorými ich prepichnete; veniec zo šišiek alebo z orieškov či gaštanov, na ktorý vám odporúčame použiť tavnú pištoľ, pomocou ktorej jednotlivé prvky venca veľmi ľahko pozliepate.

 

Veniec vytvorený z jesenných listov.

 

Náš rýchly návod na jesenný veniec:

Budete potrebovať tavnú pištoľ, jesenné lístie, šišky a niečo kruhové na upevnenie listov. My sme použili klasický penový kruh, ktorý je bežne dostupný v obchodoch s dekoráciami a doplnkami. Kruh môžete využiť aj na ďalšiu vianočnú sezónu. Ak nemáte podobný obchod v blízkosti, môžete si vystrihnúť kruh z pevného kartónu a listy prilepiť naň.

 

Jesenné lístie, penový kruh a tavná pištoľ na tvorbu venca.

 

Ďalej neexistujú žiadne pravidlá a listy môžete lepiť na kruh, ako sa vám páči. Striedajte zelené, oranžové a červené listy, aby ste vytvorili pekný jesenný efekt. List zozadu natrite lepidlom z tavnej pištole a prilepte.

 

Lepenie listov tavnou pištoľou na veniec.

 

Na veniec môžete dolepiť aj pár mini šišiek a celý dizajn trochu ozvláštnite. Môžete ako dekorácie dolepiť aj šípky alebo iné bobuľové vetvičky.

 

Jesenný veniec z listov a šišiek.

 

Jednoduchý veniec máte do 10 minút hotový a môžete si ho zavesiť na dvere.

 

Jesenný veniec z listov zavesený na vchodových dverách.

 

Využitie týchto nápadov na prírodné jesenné dekorácie vo vašom domove vám pomôže osláviť krásu jesennej sezóny, zmieriť sa s odchodom leta, pomaly sa pripraviť na príchod chladnejšieho počasia a vytvoriť príjemnú atmosféru. Či už sa rozhodnete vyrobiť vázu s jesennými listami, mini tekvice v mise, jesennú sviečku, vlastnoručne urobenú girlandu zo šišiek alebo akýkoľvek iný spomenutý nápad, váš domov bude plný farieb a textúr jesene. Prijmite teda naše rady, buďte kreatívni a nechajte vo svojom domove vyniknúť nádheru meniacich sa listov a svieži jesenný vzduch. Šťastné zdobenie!

 

Čaj z čerstvých šípok.

 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti