Nápady na dokonale ozdobený vianočný stôl
Pridané: 16.12.2022 21:26:04 Počet zobrazení: 3198
Prestieranie vianočného stola môže byť zábavou, no aj skvelým spôsobom, ako domácnosť dostať do sviatočnej nálady. Je to tiež príležitosť pridať vašej výzdobe osobitý nádych a urobiť váš domov teplým a príjemným.
S prípravou slávnostného vianočného stola začnite tým, že si preň vyberiete farebnú schému. Tradičnými vianočnými farbami sú červená a zelená, ale môžete sa rozhodnúť aj pre neutrálnejšie farby, ako je zlatá a strieborná, či dokonca pre farebný mix (pre niekoľko konkrétnych nápadov si pozrite naše tipy nižšie). Akokoľvek sa rozhodnete, snažte sa zvolené farby zakomponovať do každej časti dekorácie, od obrusu a obrúskov až po ozdoby a prestieranie.
V ďalšom kroku premýšľajte o riade. Na dotvorenie sviatočnej atmosféry použite sezónne taniere, poháre a príbory.
Keď je už riad na svojom mieste, nastal čas začať premýšľať o zdobení stola. Čerstvé kvety sú vždy príjemným spestrením, ale môžete samozrejme použiť aj sviečky, malé vianočné stromčeky, či misu s ovocím, ktoré vyplnia prázdny priestor a dodajú stolu farbu. Uistite sa však, že dekorácie v strede stola nie sú privysoké, aby neboli prekážkou v konverzácii a nikomu nebránili vo výhľade.
Pokiaľ ide o prestieranie, kľúčové je, aby sa všetci cítili vítaní a pohodlne. Začnite umiestnením podložky na každé miesto a potom pridajte taniere na predjedlo a hlavný chod. Následne umiestnite na svoje miesto aj príbory a obrúsky, a ak podávate viaceré nápoje, pridajte do pravej hornej časti prestierania jeden pohár pre každý druh nápoja.
Na záver pridajte na stôl nejaké drobné sviatočné ozdoby, ako sú pohľadnice s vianočným motívom, cukrové paličky alebo vetvičky cezmíny. Tieto malé detaily pomôžu dotvoriť skutočne okúzľujúci výsledok.
Príprava vianočného stola môže byť veľkou zábavou. S pridaním vášho vlastného štýlu a trochou kreativity sa vám iste podarí krásny slávnostný stôl, ktorý zapôsobí na vašich hostí a každého dostane do tej pravej vianočnej nálady. Tu je niekoľko našich nápadov pre originálne a autentické ozdobenie vianočného stola.
Obrúsok v tvare stromčeka
Nechajte sa inšpirovať umením origami a poskladajte vianočné obrúsky do tvaru vianočného stromčeka. Začnite umiestnením štvorcového obrúska na rovnú plochu pred seba rubovou stranou nahor. Preložte ho pozdĺž horizontálnej osi zdola nahor a následne opäť, tentoraz pozdĺž vertikálnej osi sprava doľava. Obrúsok otočte tak, aby otvorená časť s na sebe naskladanými rohmi smerovala k vám. Rohy po jednom vejárovito pozohýbajte smerom nahor. Vznikne kaskádovitá štruktúra pripomínajúca pyramídu.
Celý obrúsok otočte spodnou, plochou stranou nahor (pyramídová štruktúra teraz smeruje nadol a dotýka sa povrchu). Uchopte pravý roh a zohnite ho tak, aby sa špicom dotýkal presne náprotivnej strany. Následne rovnakým spôsobom zohnite aj ľavý roh. Potom smerom nadol zohnite aj vrchnú časť horného rohu a celý obrúsok opäť otočte, aby ste mali pred sebou pyramídovú štruktúru. Na záver už len jednotlivé nadol smerujúce rohy založte dovnútra tak, aby ste na ich mieste vytvorili horizontálne línie. A stromček máte hotový. Ak chcete, môžete pridať malé farebné ozdobné guľôčky.
Uzol
Výzdoba slávnostného vianočného stola nemusí byť komplikovaná. Prekvapivo efektne zapôsobí aj čosi tak jednoduché ako väčší voľný uzol v strede obrúska. Hodí sa najmä na obrúsky z jemnejších, neškrobených textílií akou je napríklad ľan. Uzol uviažte v strede a obrúsok uložte vertikálne.
Obrúsok v tvare vejára
Jeden roh obrúska prevlečte cez krúžok na obrúsky, ostatné tri rohy rozviňte a vejár máte hotový. Položte ho do stredu taniera a obrus na stole zlaďte s farbou a vzorom obrúskov.
Najjednoduchšie zopnutie obrúskov
Obrúsok preložte do obdĺžnikového tvaru a položte vertikálne pred seba. V hornej tretine ho previažte špagátom. Zastrčte vetvičku voňavého rozmarínu alebo sušeného pomaranča a na záver pridajte mini vianočnú guľu.
Nedbalá elegancia
Preložte obrúsok na polovicu a prevlečte cez krúžok. Nedávajte si pritom príliš záležať na tom, aby vyzeral úhľadne. Položte ho zvoľna na tanier a nechajte prevísať cez okraj stola.
Uzol okolo príboru
Variácia na tému uzol – obrúsok uviažte na veľký uzol okolo príboru. Umiestnite ho do stredu taniera tak, aby bol príbor približne vo vertikálnej polohe, obrúsok zasa v diagonálnej a jeho konce prečnievali cez tanier. Pridajte ručne písanú menovku a čerstvú vetvičku.
Pyramídové stromčeky
Vytvorte z obrúskov malé vianočné stromčeky s pomocou obrúskov postavených do tvaru ihlana. Každý z obrúskov zložte do trojuholníka a opatrne roztiahnite. Postavte ich a položte do stredu tanierov. Na vrchol môžete pridať malé dekoračné hviezdičky alebo malé ozdobné gule.
Rolka
Zložte obrúsok na polovicu a potom opäť na polovicu. Položte ho pred seba elegantne zrolujte do valčeka. Ozdobte kruhom na obrúsky, dekoráciou a menovkou.
Klasické preloženie
Veľký obrúsok zložte na polovicu. Otočte preloženým okrajom nadol. Predstavte si tri zvislé čiary, ktoré obrúsok rovnomerne rozdeľujú. Pravú stranu (jednu tretinu) preložte okolo pomyselnej osi smerom doľava. Identickým spôsobom preložte aj ľavú stranu okolo ľavej osi. Obrúsok prevráťte a zaťažte dekoráciou alebo príborom.
Trojuholník
Populárny štýl skladania hlavne pri papierových obrúskoch. Obrúsok štvorcového tvaru preložte na polovicu pozdĺž diagonály. Aby tvar držal, bude pravdepodobne nutné obrúsok zaťažiť dekoráciou.
Elegantné zloženie
Obrúsok preložte na polovicu a ešte raz na polovicu. Vznikol štvorec štvrtinového rozmeru obrúska. Otočte ho otvoreným rohom nahor, preložte na polovicu pozdĺž horizontálnej diagonály a vráťte späť.
Uchopte vrchnú vrstvu za voľný roh a zložte nadol, aby špicom priliehal presne k stredovej diagonále. Týmto zložením vznikol nový horizontálny preklad v hornej časti. Uchopte ho prstami a zložte nadol, opäť presne k stredovej diagonále. Túto fázu ukončite opätovným prekladom nadol, tentoraz pozdĺž horizontálnej stredovej diagonály.
Nasledovná fáza je veľmi podobná tej predchádzajúcej. Opäť uchopte vrchnú vrstvu za voľný roh a zložte nadol, aby špicom priliehal presne k stredovej diagonále. Týmto zložením vznikol nový horizontálny preklad v hornej časti. Uchopte ho prstami a zložte nadol, opäť presne k stredovej diagonále.
Obrúsok otočte – preložené časti budú v styku s plochou, na ktorej skladáte a stredová diagonála bude smerovať z ľavého dolného rohu do pravého horného. Dolnú štvrtinu obrúska preložte zdola nahor a hornú tretinu následne zhora nadol (prekryje práve zloženú dolnú štvrtinu).
Obrúsok na podložke opäť obráťte. Vznikol priečinok s efektným otvorom na príbor.
Slávnostná hviezda
Obrúsok preložte na polovicu a ešte raz na polovicu. Vznikol štvorec štvrtinového rozmeru obrúska. Následne ho kompletne roztvorte. Mali by ste vidieť línie po preložení v tvare kríža. Obrúsok otočte rohmi smerujúc nahor, nadol a do strán. Potom preložte diagonálne zhora nadol, aby horný a dolný roh k sebe priliehali. Následne ho preložte zľava doprava. Vznikne rovnoramenný trojuholník, ktorý otočte preponou nadol.
Uchopte preloženú časť za roh (teraz sa nachádza vpravo dole) a zodvihnite ju tak, aby sa vytvorila dutina. Tú spľasnite do tvaru menšieho štvorca vľavo. Vrchnú časť tohto štvorca opäť uchopte za roh a preložte smerom vľavo nahor. Opakujte na pravej strane – vytvorte dutinu, následne menší štvorec, ktorého vrchnú časť preložte, tentokrát vpravo nadol.
Pred vami je poskladaný štvorec, ktorý otočte rohmi smerujúc nahor, nadol a do strán. Otvorený by mal byť vľavo. Uchopte jeho hornú vrstvu a veľmi optrne potiahnite doprava. Vytvorí sa tvar horizontálneho diamantu. Čo najpresnejšie ho symetricky zarovnajte. Celý tvar otočte na podložke naopak a zopakujte posledný krok.
Kompletný pozdĺžny tvar diamantu následne uchopte za horný roh vpravo a preložte ho prirodzene doľava. Mal by sa ukázať malý trojuholník vo vnútri tvaru.
Obrúsok prevráťte, tentoraz ho položte pred seba vertikálne štrbinou zhora nadol. Uchopte ľavý horný cíp a postavte ho kolmo na zvyšok obrúska. Prstom ho v dutine upravte tak aby sa dal pohodlne, bez odporu a symetricky zalomiť doľava. To isté zopakujte s pravým cípom.
Výslednú hviezdu zarovnajte jemným pritlačením prstami.
Ozdoby visiace zo stropu
Pre dramatickejší efekt môžete typické vianočné ozdoby, ako sú gule, zavesiť smerom zo stropu na dlhé tenké vlákna (napríklad rybárske). Trik spočíva v tom, umiestniť ich presne tak, aby neprekážali, no zároveň neboli príliš vysoko nad stolom. Ozdoby môžu visieť zoradené v skupinkách, v líniách alebo náhodne.
Vianočné žiarovky na obrúskoch
Vypálené farebné vianočné žiarovky nevyhadzujte, ale zvážte ich využitie na dozdobenie obrúskov na stole. Stačí ich lepiacou pištoľou prilepiť na dlhšie kusy červeno-bieleho pekárskeho špagátu, ktoré následne omotáte okolo zložených obrúskov.
Plstené podložky na príbor s výrezom
Príbory môžete na slávnostnom stole umiestniť aj do stredu tanierov. Vtedy prídu vhod plstené podložky v tvare stromčeka s výrezom, do ktorého príbory vložíte. Podľa šablóny veľkosti zhruba priemeru vrchného taniera prestierania vystrihnite zo zelenej plsti tvary vianočných stromčekov. V strede urobte dva horizontálne zárezy vo vzdialenosti asi 1 cm pod sebou. Vznikne tak „uško", do ktorého môžete vložiť príbor.
Sladká inšpirácia
Citlivá kombinácia odtieňov červenej, ružovej a zlatej premení vašu vianočnú večeru na rozprávku z ríše cukroviniek. Pruhovaný obrus spolu s pásikovými obrúskami v týchto farbách a čerstvými vetvičkami rozmarínu sa navzájom naozaj úžasne doplnia. Nezabudnite už len posypať stôl skutočnými sladkosťami, aby ich hostia mohli pred večerou ochutnať.
Zlatá a zelená
Skvelé farebné spojenie pre vianočný stôl dosiahnete aj použitím zlatej so zelenou. Kým tá prvá pristane napríklad svietnikom, lemu na tanieroch alebo servírovacím nádobám, zelenými mašľami môžete doladiť stoličky a čerstvými ihličnatými vetvičkami prestieranie, prípadne steny jedálne. Na vencoch a girlandách môžete taktiež použiť obe farby súčasne, napríklad s jemným dotykom červenej.
Jednoduchá iniciála na previazanie obrúskov
Na tento nápad vám postačia iba ohybné dekoračné drôtiky (tzv. ženilkové) a základné krúžky na zopnutie obrúskov. Drôtiky, ideálne v trblietavo zlatom farebnom prevedení, jednoducho vytvarujte do podoby prvých písmen mien vašich hostí a pripevnite ku krúžkom s obrúskami. Pri pohľade na ne bude tiež zrejmé, komu sú konkrétne miesta za stolom určené.
Kúzelný vianočný les
Menšie (čajové) sviečky uložte do stredne vysokých sklenených svietnikov kruhového tvaru naplnených umelým snehom. Na každú z nich prilepte stromčeky vystrihnuté z plsti troch rôznych odtieňov zelenej. Nakoniec nádoby rovnomerne rozmiestnite po stole. Zapáľte sviečky, zhasnite elektrické osvetlenie a užite si atmosféru zimného lesa.
Ľadovo modrá so striebornou
Ďalší z radu pôsobivých farebných párov pre vianočný stôl predstavuje strieborná s ľadovo modrou. Jagavo modré gule a postriebrené vetvičky ihličia, dubu či imela doplňte taniermi s modrým glazovaním, striebornými príbormi a sivomodrým obrusom.
Pohodový Štedrý večer
S použitím skutočných borovicových šišiek a čerstvých kvetov uvoľňujúcich jemné vône vytvoríte náladu pohody a porozumenia. Aby lepšie vynikli, prestrite na stôl snehobiely obrus a zvoľte taniere identickej farby. Pridajte drevené dekorácie prirodzenej farby dreva.
Ortuťové sklo
Žiarivé ortuťové sklo je ako stvorené pre vianočný čas. Vázy, poháre, svietniky, gule, či tienidlá na lampách - tento druh dekoračného skla prispeje k okúzľujúcej atmosfére takmer kdekoľvek. Skombinovať ho môžete s rustikálne ľanovým prestieraním, striebornými príbormi, čerstvým ihličím, rozmarínom a brusnicami alebo šípkami jasne červenej farby.
Recyklované fľaše na víno
Ako krásne dekoračné svietniky vám môžu poslúžiť aj prázdne fľaše od vína. Obaľte ich striebristým baliacim papierom a obviažte sviežimi zelenými stuhami. Do hrdla umiestnite skrátené sviečky farby vhodne ladiacej s odtieňom skla.
Čaro dreva
S prirodzeným drevom ako dominantným motívom výzdoby vianočného stola nemôžete urobiť chybu. K dreveným podložkám pod taniere alebo poháre pridajte drevené kruhy na obrúsky. Sviečky a obrúsky zvoľte v tmavej zelenej farbe ihličnatého lesa, stojan pre vianočnú ikebanu môže tvoriť košík z olivovozeleného prútia. Na stôl dajte dlhý pruhovaný ľanový obrus a do vázy biele kvety spolu s ihličím a šiškami.
Detská časť stola
Deti sa na Vianoce tešia z iných vecí ako dospelí. A pri sviatočnom stole by sa nemali nudiť. Tomu najlepšie predídete tým, že zabezpečíte, aby sa mali stále čomu venovať. Či už im vyhradíte celý samostatný stôl alebo len časť toho spoločného, posypte ho drobnými darčekmi, ktoré môžu rozbaľovať a sladkosťami, ktorých si môžu výnimočne dopriať viac. Naopak, vyhýbajte sa sklu, zapáleným sviečkam (použite elektrické/LED náhrady alebo voskové sviečky nezapaľujte) a dekoráciám s ostrými hranami či špicatými koncami. Najmenším, s menej rozvinutou motorikou servírujte jedlo do plastových nádobiek vo vianočných farbách.
Efektná girlanda
Spleťte dohromady vetvičky z borovice, cezmíny, šípok, jarabiny alebo brusníc a imela. Postupne ich zaplietajte do pozdĺžneho pásu. Aby lepšie držali pokope, pomôžte si zeleným záhradníckym drôtom. Celú girlandu omotajte do tvaru špirály šnúrkou s nahusto navlečenými drevenými korálkami. Položte ju do stredu stola a nechajte zažiariť jednoduchým a elegantným dojmom.
Minimalistická výzdoba
Alternatívnou výzdobou pri nedostatku času, prípadne materiálu je potiahnuť stredom stola dlhý biely obrus. Proti jeho jasnému pozadiu vyniknú vo svojej jednoduchej kráse aj voľne uložené čerstvé vetvičky. Použite imelo, ihličie cezmínu, hloh, šípky a šišky rozličných tvarov a veľkostí.
Vrecko na príbor
Vaše vlastné vrecká na príbory si vytvoríte z vrecoviny nasledovným postupom. Vrecovinu nastrihajte na pásy veľkosti 10 x 30 cm. Na jedno vrecko použite jeden pás. Položte ho pred seba a spodný okraj preložte nahor tak, aby preložená horizontálna časť zostala asi 5 cm pod horným okrajom. Bočné okraje prilepte lepidlom z horúcej pištole. Na vrecko prilepte mašľu z ozdobného špagátu. Prestieranie dotvorte pruhovanými obrúskami a taniermi neutrálnej krémovej farby. Ako podložku použite na dekoračnom papieri vytlačené noty vianočnej koledy.
Neformálne prestieranie
Začnite bielou podložkou pod taniere. Na ňu položte červený tanier na hlavný chod a naň zasa biely tanier na predjedlo. Ďalšiu vrstvu bude tvoriť do štvorca zložený červený obrúsok, do ktorého pridajte zelenú vetvičku z tuje. Na obrúsok uložte príbor s bielymi rúčkami. Okolo prestierania naaranžujte tenké suché konáriky z viniča.
Rustikálna vianočná večera
Staršie plechové hrnčeky naplnené čečinou a konárikmi hlohu, jednoduchý sklenený pohár dizajnovo pripomínajúci zaváraninovú nádobu, striedme jednofarebné taniere – červený a biely – a obrúsok bez výraznejších dekoračných prvkov. Vianoce v rustikálnom štýle si môžete zariadiť aj ak ich trávite na chate a nemáte nič iné po ruke. Plechový kruh na zopnutie obrúska a k nemu pekárskym špagátom priviazané plechové iniciály pridajú prestieraniu osobnejší charakter.
Všade samé darčeky
Akcent Štedrého večera môžete na stole zvýrazniť aj dekoráciami v podobe darčekov. Celý stôl pokryte veľkým obrusom a do jeho stredu dajte mašľu. Obrúsky previažte podobne ako preväzujete darčeky, pridajte pár menších krabičiek – mini darčekov (môžete ich aj naplniť drobnými pozornosťami a ozdobiť menovkami hostí) a k nim voľne položené gule.
Menovky z drevených snehových vločiek
Počas vianočných nákupov navštívte aj obchod s dekoračnými materiálmi a kúpte si sadu tenkých drevených vločiek. Doma pomocou jemnej čiernej fixky napíšte na vločky kaligrafickou kurzívou mená všetkých, ktorých očakávate za sviatočným stolom. Potom, ak je to potrebné, v nich urobte malé dierky a po jednom ich navlečte na špagátiky s drevenými korálkami. Tými potom obviažte obrúsky na stole.