Navštívte náš showroom  |  Sliačska 1, Bratislava

 

Minimalizmus: Je vecou peňazí alebo štýlu?

Pridané: 23.2.2021 15:33:54 Počet zobrazení: 3755

Minimalizmus: Je vecou peňazí alebo štýlu?


Minimalizmus sa nespája len s tým, ako si zariadite domov a koľko lyžičiek si necháte v sekretári. Ide o životný štýl, ktorým definujete, ako chcete existovať v priestore, ktorý vás obklopuje. Inými slovami, uprataním domácnosti urobíte poriadok aj vo svojej hlave a nemusí to byť vôbec drahé.

 

Vrodená jednoduchosť

Niekomu môže minimalistická domácnosť pripadať chladná, milovníkom tohto štýlu imponuje usporiadanosťou a kvalitou zvoleného zariadenia. Otvorené a čisté priestory vyžarujú teplo a krásu a spolu s vhodnými doplnkami vás lákajú svojím pohodlím.

Minimalistickému štýlu dominujú veľké čisté plochy a jednoduché línie nábytku, ktorý má dostatok priestoru na to, aby vynikol. V spálni a obývačke sa môžete cítiť útulne bez prehnaného zapratávania vankúšmi a prikrývkami rôznych tvarov, veľkostí a materiálov.

Minimalistický štýl je ideálny pre tých, ktorí citlivejšie vnímajú vplyv prostredia, v ktorom žijú. Takisto je vhodný pre ľudí obklopených neporiadkom a množstvom nepotrebných vecí. Ak máte pocit, že je toho okolo vás priveľa a prítomnosť vám uniká pomedzi prsty, poďme sa spolu pustiť do minimalizmu.


Jedna izba za druhou

Vytvorenie minimalistického domova, v ktorom sa budete cítiť pohodlne, bude nejaký čas trvať, najmä ak nemáte žiadne skúsenosti. Preto sa do toho pustite postupne, jednu izbu za druhou. Netlačí vás žiadny termín, na zariadenie ideálnej domácnosti máte toľko času, koľko len potrebujete.

Začnite napríklad najpohodlnejšou izbou, v ktorej trávite s rodinou najviac času. Alebo sa môžete jednotlivým izbám venovať v takom poradí, v akom nimi zvyčajne ráno prechádzate. Zamerajte sa na spálňu, potom sa presuňte do kúpeľne, obývačky a kuchyne. Ak každá miestnosť prejde vašimi rukami, výsledok bude presne podľa vášho gusta.


Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete

Naozaj potrebujete toto druhé kreslo? A čo táto komoda, na ktorú iba sadá prach? Niekedy doma držíme veci, ktoré nemajú žiadny skutočný úžitok a až keď sa ich zbavíme, uvedomíme si, ako veľmi nám zavadzali. Začnite od najväčších položiek a postupne prechádzajte k tým menším, až kým „nezminimalizujete" svoj priestor na ideálny stav.

„Zbaviť sa" neznamená vyhodiť do smetí. Nábytok môžete predať alebo darovať. To isté spravte aj s oblečením a ďalšími nepotrebnými vecami. Je veľa ľudí, domácností a organizácií, ktoré ich využijú a vdýchnu im nový život.


Dvakrát sa zamyslite, než si kúpite niečo nové

Jednou zo základných zložiek minimalistického životného štýlu je dobre sa zamyslieť nad tým, akú vec si kúpite a prinesiete do svojho domova. Kupujete si nové oblečenie, pretože ho naozaj potrebujete, alebo preto, že je v 30 % zľave?

Skôr, ako do domácnosti prinesiete nové veci – a s nimi aj potenciálny chaos – spýtajte sa samých seba (alebo svojich životných partnerov): potrebujem to? Mám to kde dať? Aké to bude mať využitie? Budem mať z toho radosť?


Investujte do kvalitného nábytku a doplnkov

Pri minimalistickom štýle kvalita vždy prevyšuje kvantitu. Všetci vieme, že kvalitné veci sú vyrobené, aby vydržali. To znamená, že nebudete musieť nakupovať tak často, aby ste vymenili opotrebovaný nábytok alebo doplnky.

Kvalita kráča ruka v ruke so štýlom. Investujte do nadčasových kúskov, o ktorých ste presvedčení, že ich budete milovať aj o niekoľko rokov. Pekným príkladom je tento drôtený kôš, do ktorého zmestíte všetko, na čo si len spomeniete. Jednoduchým doplnením o kvalitné dubové veko z neho navyše urobíte štýlový konferenčný stolík do obývačky.

 

Koše

 

Buďte vďační

Minimalistický štýl bývania je o hľadaní spokojnosti a rovnováhy. Byť spokojný znamená byť vďačný za to, čo máme, čo nás obklopuje a za to, s kým daný priestor zdieľame. Ak sa zameriate na krásu, pohodlie a každodennú jednoduchosť vecí, ktoré vo vás vyvolávajú radosť, zrazu sa stane, že prestanete pociťovať túžbu vlastniť niečo ďalšie.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti