Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Jesenná halloweenska nálada: Tipy a triky na najkrajšiu vyrezávanú tekvicu

Pridané: 21.10.2022 14:07:38 Počet zobrazení: 11032

Kreslenie strašidelnej tváre na tekvicu a nástroje na jej vyrezávanie.


Predpokladá sa, že tradícia halloweenskeho vyrezávania tekvíc pochádza z Írska, jej súčasná obľuba však hranice nepozná. Ak neobišla ani vás a chystáte sa i tento rok oživiť halloweenskeho ducha, možno sa vám zíde zopár užitočných tipov ako na dokonalú tekvicu.

 

Zapálené sviečky v dvoch vyrezávaných tekviciach.

 

Halloween je sviatkom viacerých zvykov a tradícií, spája sa najmä so zapálenými sviečkami a vyrezávaním tekvíc. K jesennej atmosfére patria svietniky a kvalitné sviečky, v našej ponuke nájdete klasické dlhé sviečky, sviečky s príjemnou vôňou v skle alebo betóne a dizajnové svietniky rôznych tvarov a farieb.

Sviečky máte už pripravené a môžete sa pustiť do vyrezávania tekvíc. Viete však ako táto tradícia vznikla? Jej počiatky možno hľadať v keltskom festivale Samhain, ktorý sa konal na konci obdobia žatvy a bol časom na oslavu konca starého roka a začiatku toho nového. Súčasťou osláv bolo vyrezávanie väčších kusov repy. Do tých sa následne vkladali sviečky a takto vytvorené „lampáše" po zapálení vytvárali neopakovateľnú atmosféru.

Plnili však aj spirituálny účel. Ten súvisel s tvarmi, do ktorých boli tieto hutné produkty poľnohospodárskej výroby vyrezávané. Tvorili ich démonické tváre a ich úlohou bolo odstrašiť ducha mýtického Jacka blúdiaceho po krajine. K blúdeniu po svete živých bol odsúdený na celú večnosť a takýto krutý trest jeho dušu postihol potom, ako oklamal diabla, v dôsledku čoho nebol vítaný ani pekle, ani v nebi.

 

Vyrezávaná tekvica a tekvice rôznych druhov ako dekorácia na schodoch.

 

Repu neskôr na území Írska nahradila tekvica a obyčaj jej vyrezávania si v 19. storočí našla, spolu s prisťahovalcami, cestu cez Atlantik do Ameriky. Tu sa z nej potom postupne stal multikultúrny fenomén obľúbený u všetkých národností i vekových skupín, aby nakoniec uchvátil aj zvyšok sveta.

A nemožno sa diviť. Sýta oranžová farba zrelej tekvice cez deň (teda aspoň na severnej pologuli) skvele zapadá do koloritu pokročilej jesene. V podvečer, s podporou blikotu svetla sviečky vo vnútri, zasa umiestnená v blízkosti ľudského obydlia navodzuje žiariaca tekvica pocit útulnosti domova ako útočiska pred sychravým počasím. A potom sú tu samotné výtvory vyrezávania lákajúce rovnako rozmanitým dizajnom, kreatívnymi technikami i zábavou a pocitom súdržnosti pri ich vytváraní.

Úvod novembra si dnes už ani v našich končinách nevieme úplne predstaviť bez oranžových príšer, zvierat, superhrdinov, či abstraktných ornamentov vystavených v oknách, na múroch alebo len tak voľne položených na zemi. Množia a vyvíjajú sa aj metódy vyrezávania a námety pre dizajn.

 

Malé tekvičky ozdobené ako čarodejnice s metlami.

 

Tu sú niektoré z najlepších tipov na dokonalú halloweensku tekvicu

Postup

1. Vyberte si správnu tekvicu. Hľadajte takú, ktorá je na svoju veľkosť ťažšia (to znamená, že má koncentrovanejšiu dužinu, preto dlhšie drží tvar) a má hladký, rovnomerne sfarbený povrch. Vyhnite sa tekviciam obitým, alebo so škvrnami.

 

Vyrezávané tekvice rôznych tvarov.

 

2. Pred vyrezávaním tekvicu zvonka umyte. No nie len vodou, ale s použitím zriedeného tekutého bielidla. Odstránite tým mikróby, ktoré spôsobujú rozklad a tekvici predĺžite život.

3. Najprv odrežte spodnú časť. Väčšina hmoty vo vnútri tekvice sa počas jej rastu usádza na dne, takže keď ju otvoríte zospodu, veľkú časť dužiny a semien vyberiete oveľa ľahšie ako zhora. Zjednoduší sa aj umiestnenie a zapaľovanie sviečky, ktorú môžete položiť na podstavec a tekvicu následne nad ňu.

4. Vydlabte vnútro. Na odstránenie tekvicovej hmoty použite veľkú lyžicu alebo naberačku na zmrzlinu. Nezabudnite dôkladne oškrabať steny, aby bolo vyrezávanie jednoduchšie.

5. Na povrch tekvice načrtnite línie pre vyrezávanie. Pomocou tenkej čiernej fixky načrtnite hrubé kontúry vami zvoleného dizajnu. Ak si nie ste istí či to dokážete voľnou rukou, môžete si vytlačiť šablónu a obkresliť ju na tekvicu. Tekvicu si pritom položte do lona, pôjde vám to ľahšie.

 

Vystrihnuté šablóny na vyrezávanie tekvíc.

 

6. Vyrezávať začnite najprv najväčšie kusy. Použite väčší ostrý nôž a odstráňte najobjemnejšie kusy dužiny. Získate tak lepší prehľad o tvare a kontrolu pri neskoršom spracovaní detailov.

 

Vyrezávanie tekvice podľa načrtnutých obrysov.

 

7. Zvážte nezvyčajné dekoračné techniky. Zoškrabkávanie, vydlabávanie, jemné vypaľovanie... Techník ako dosiahnuť atraktívny dizajn je celý rad. Použiť môžete špeciálne sady nástrojov (zakúpite na webe), rezbárske i linorytecké náradie, ihlu na dekoráciu hrnčiarskych výrobkov, či dokonca elektrickú vŕtačku s rôznymi nadstavcami.

 

Sada na vyrezávanie tekvíc.

 

8. Omyly napravte pomocou špáradla. Môže sa stať, že z tekvice odrežete viac ako ste zamýšľali. Takúto chybu najlepšie opravíte upevnením odrezaného kusu naspäť na pôvodné miesto pomocou štandardného dreveného špáradla.

9. Odpad využite kreatívne. Napríklad na výrobu jazyka, vlasov alebo fajky. V prípade, že ide o jedlú odrodu a pri práci zachováte hygienické zásady, „odpad" môžete využiť i na varenie.

10. Tekvicu udržujte čerstvú. Spôsobov, ako tekvicu ošetriť, aby vydržala čo najdlhšie je niekoľko. Začnite tým, že si pozriete predpoveď počasia na nasledujúce dni. Ak má byť vlhko a sychravo tekvica môže začať plesnivieť zvnútra. Aby ste tomu predišli, vystriekajte ju zvnútra zriedeným roztokom bielidla. Naopak, v suchom a slnečnom počasí môže začať vysychať. Vtedy najlepšie urobíte, ak ju po pár dňoch namočíte celú na osem hodín do nádoby so studenou vodou. Tekvica tým získa svoj pôvodný tvar.

Aby vydržali čerstvé aj menšie plochy a okraje po rezoch, natrite ich vazelínou.

11. V tekvici vytvorte komín. I malá dierka v hornej časti tekvice umožní lepšie prúdenie vzduchu a výrazne pomôže aby sviečka pekne horela.

12. Vnútro tekvice posypte trochou mletej škorice. Docielite tým, že váš nový výtvor bude okrem vizuálneho efektu produkovať aj lákavú arómu tekvicového koláča.

 

Svietiace vyrezávané tekvice s tvárou a duchom.

 

Dizajn

Tváre

Najklasickejší dizajn halloweenskej tekvice je vyrezanie tváre, či už bude veselá alebo strašidelná, záleží na vašej nálade a umeleckých schopnostiach. Tvár si môžete vopred predkresliť alebo použite fantáziu a vyrezávajte spontánne. Veľké oči a ústa so zubami budú vyzerať veľmi efektné a máte hotovú jednoduchú ozdobu.

 

Veselá tvár vyrezaná v tekvici.

 

Uväznená tekvica

Na strašidelné väzenie tekvíc budete potrebovať dve tekvice – jednu väčšiu a jednu o dosť menšiu, ktorú umiestnite do vnútra väčšej tekvice. Na väčšej tekvici vyrežte obdĺžniky s miernym odstupom, takto vytvoríte ilúziu mreží. Tri menšie kúsky nalepte na dve mreže, tie budú imitovať prsty a dovnútra vložte malú vyrezanú tekvicu.

 

Vyrezávaná tekvica uväznená vo väčšej tekvici.

 

Tekvica faux bois

Výraz faux bois označuje umeleckú imitáciu dreva na rôznych materiáloch, vo vašom prípade na tekvici, ktorej farbám pomôže táto sofistikovaná textúra skvele vyniknúť.

Vzor faux bois zľahka načrtnite na tekvicu. Ideálne použitím nástroja na linoryt potom vydlabte vzor pozdĺž vyznačených línií. Po dokončení namaľujte výsledný reliéf na povrchu tekvice hnedou akrylovou farbou.

 

Domček pre víly

Stredne veľkú tekvicu modrastej farby (odroda sa volá Hubbard) vydlabte a vyrežte do nej dvere oválneho tvaru v štýle hobbitovského domčeka. Vo dverách vytvorte malé okno kruhového tvaru a jeho otvor predeľte dvoma špáradlami umiestnenými do kríža. Na túto tekvicu položte druhú, menšiu, oranžovej farby a vyrežte v nej identické okno. Tekvice dozdobte vyrezaním botanických motívov okolo dverí a okien (okrasné trávy, bylinné ornamenty), pridajte žlté listy ginka, žalude a priložte kúsky dreva ako schodíky.

 

Duch

Nakreslite si na tekvicu obrys ducha a okolo neho kruh, tento motív sa vyrezáva pomerne jednoducho, stačí keď obrežete vonkajší obrys jeho tela v nakreslenom kruhu. Potom stačí len vyrezať dva podlhovasté otvory na oči a ústa.

 

Vyrezaný duch v tekvici počas denného svetla a večer so zapálenou sviečkou.

 

Nádoba na cukríky

Vydlabaná tekvica môže poslúžiť aj na praktické účely – napríklad ako dávkovač cukríkov. Vyrežte väčší otvor kruhového tvaru – taký, aby sa doň vošla ruka. Po vyprázdnení tekvice pozdĺž okraja otvoru prilepte kus hrubšieho povrázku ako dekoráciu.

 

Puzzle

Zabaviť deti môžete aj inak ako cukríkmi. Pre vytvorenie tekvicovej skladačky v štýle puzzle začnite tým, že obsah tekvice odstránite cez otvor zospodu. Podľa šablóny na povrch nakreslite obrys skladačky. Vyrezávajte opatrne a s citom. Jednotlivé dieliky po vyrezaní namaľujte pestrými farbami. Takto vytvoríte zábavu aj pre najmenších a máte hotové halloweenske puzzle.

 

Vývesný štít

Pozdĺžne položenú tekvicu vydlabte zo zadnej strany. Na prednú stranu následne napíšte ozdobným písmom niečo v duchu „Vitajte!" a dizajn vyryte pomocou tenkého nástroja. Takýto vývesný štít zaveste na povraz pred vchodové dvere. K spodnej časti môžete háčikmi pripevniť retiazky a na ne drevené tabuľky s dodatočným odkazom - menom rodiny, firmy, otváracími hodinami a podobne. Na jednoduchý nápis vám postačí aj klasická tekvica, ktorá bude peknou ozdobou vchodových dverí.

 

Uvítací nápis nakreslený čiernou fixkou na tekvici.

 

Blikajúce bodky

Na zospodu vydlabanej tekvici naznačte v rovnomerných rozostupoch body rôznej veľkosti. Myslite pritom na to, že dierky budete robiť vŕtačkou, s vrtákmi rôznej hrúbky. Podľa toho prispôsobte veľkosti bodov aj vzdialenosti medzi nimi. Potom vyvŕtajte diery. Efekt sa dostaví po zotmení a zapálení svetla v tekvici.

 

Zubatá vyrezávaná tekvica a tekvica s dierkami na efektné svetlo.

 

Mesto duchov

Pri halloweenskych dekoráciách sa nemusíte obmedzovať ani počtom tekvíc. Na malebne strašidelné mesto duchov použite šablóny fasád domov a päť až šesť tekvíc. Vyrežte len okná a zvyšok domov na tekviciach namaľujte čiernou akrylovou farbou. Tekvice môžete umiestniť aj v interiéri, napríklad na komodu. Osvetlenie v takom prípade riešte použitím elektrických svetielok. Dekoráciu dokončite vyplnením priestoru medzi tekvicami umelým machom a z drievok vyrobenými krivými plotmi.

 

Strašidelný dom vyrezaný v tekvici.

 

Vintage nákladné auto

Realizáciu tohto kreatívneho nápadu s minimálnou námahou začnite výberom podlhovastej tekvice, ktorú, bez toho aby ste ju vydlabali, umiestnite nabok. Na takto položenú tekvicu nakreslite obrys starého nákladného auta a následne ho vyryte. Ako kolesá prilepte drevené gombíky a ako náklad tenké kúsky dreva. Auto namaľujte a k tekvici priložte hračkársky prívesný vozík naplnený mini tekvicami.

 

Čarodejnica

Na vytvorenie postavy malej čarodejnice naskladajte na seba tri menšie biele tekvice. Do hornej vyrežte usmievavú tvár, čiernou akrylovou farbou domaľujte mihalnice a pomocou špendlíkov vytvorte zreničky. Okolo postavy omotajte kúsok čiernej plsti ako plášť a hlavu dekorujte čarodejníckym klobúkom z rovnakého materiálu.

 

Vyrezávané tekvice položené na sebe s čarodejníckym klobúkom.

 

Sovia rodinka

Sovy (spolu s netopiermi) tvoria halloweensku dizajnovú klasiku. Vyberte tri tekvice rôznych veľkostí a na každú použite iný návrh sovej tváre – najväčšiu tekvicu rezervujte pre otca, strednú pre mamu a najmenšiu pre sovie dieťa. Po vyrezaní 2D dizajnu môžete tekviciam prirobiť 3D uši a nohy prilepením upravených kúskov tekvíc z vyrezaných zostatkov.

 

Maskovaná tekvica

Do tekvice vyrežte nos a ústa so zubatým úsmevom. V hornej časti nechajte dostatok priestoru pre oči s maskou. Oddelene namaľujte osem skutočných alebo umelých listov čiernou farbou. Listy navrstvite do tvaru masky, zlepte dohromady a vyrežte očné otvory, ktoré následne obkreslite na tekvicu. Vyrežte oči a do otvorov pomocou tenkých špendlíkov pripevnite načierno namaľované žalude - to budú zreničky. Na záver prilepte listovú masku.

 

Tekvice s osobnosťou

Ak chcete dodať výrazu tekvičej tváre viac charakteru, tekvicu otočte tak, aby sa jej stopka ocitla v centre dizajnu tváre a tvorila nos. Od tvaru nosu potom odvíjajte celý dizajn. Ak je napríklad zakrivený smerom nadol, ponúka sa možnosť vytvoriť okolo neho tvár bosorky. Prirodzené línie tekvice koncentrujúce sa do stredu smerom k stopke pridávajú k expresivite výrazu – naznačujú vrásky. Prirobenie očí s obočím (ako zreničky môžete doplniť kúsky žaluďov) a úst je už len na vás. Vlasy môžu byť z prilepeného sivého aranžérskeho machu (niekedy býva označovaný aj ako španielsky) a klobúk z čiernej plsti.

 

Tekvica s čarodejníckym klobúkom, stopkou namiesto nosa a brečtanovými vlasmi.

 

V prípade, že čarodejnica nie je váš štýl, zo stopiek budú skvelé nosy aj ak ich zrežete, napríklad v polovici ich dĺžky. Tváre okolo nich môžu mať, úsmevný, mierne pochabý výraz. Do očných otvorov môžete vložiť strašidelné, krvou podliate očné gule z plastu (dostupné v obchodoch s kostýmami a party dekoráciami).

 

Strašidelná zubatá tekvica so zrezanou stopkou namiesto nosa.

 

Zubaté monštrum

Na prvý dizajn zubatého monštra je ideálna maslová tekvica (podlhovastá, v strede zúžená). Najprv vyrežte kruhové oči a veľké ústa. Ako základ výrazu použite nefarbené umelé nechty, ktoré napichajte do okraja výrezu úst. Ako oči použite menšie biele mušle a do nich prilepte čierne zreničky z ozdobného flitru.

Druhou metódou ako tekvici pridať hrozivo vyzerajúce zubiská je s použitím špáradiel napichaných v ústnom otvore v rade vedľa seba. Ešte viac „psycho" výraz doladia oči zo symetrických kruhových odrezkov menších dekoračných tekvíc. V strede tmavozelené, viac od stredu biele. Upevniť ich môžete tiež pomocou špáradiel.

 

Hladoš

Tekvica konzumujúca potravu pôsobí akčne, zábavne i strašidelne zároveň. Aby ste dosiahli žiadaný efekt musíte najprv vhodným spôsobom vytvarovať veľké otvorené ústa. Mala by sa do nich zmestiť potrava, čiže jablko. Ideálne bude, ak jablko zapadne presne do otvoru, no môžete ho i upevniť na svoje miesto pomocou špáradla. Jablko môžete aj „oživiť" podobným spôsobom ako tekvicu – namaľovaním zmäteného, vystrašeného výrazu tváre.

Alternatívou jablka je použiť mini tekvicu odlišnej farby. Experimentovať môžete aj s jej polohou a premiestniť ju dovnútra tekvice.

 

Vyrezávaná tekvica s malou tekvicou v ústach.

 

Slimák

Potrebovať budete dve tekvice – jednu maslovú v jej typickom tvare, druhú guľatú, bledozelenú. Zospodu vydlabanú guľatú tekvicu položte na stranu tak, aby ste stopku videli približne v strede. Smerom od nej potom vyrežte jednoduchú špirálu. Táto tekvica bude ulitou.

Slimačím telom bude maslová tekvica takmer v neporušenom celku, len jej rovným rezom zarovnajte spodnú časť, aby mala lepšiu stabilitu. Priložte ju k ulite a prirobte oči na stopkách z bielych plastových slamiek a pingpongových loptičiek.

 

Maslová rodinka

Tri maslové tekvice rôznych veľkostí sú skvelým materiálom pre tekvičiu rodinku na jesennej prechádzke. Ako oči im pridajte hviezdy badiánu, ako ústa iba navŕtajte menšie dierky, ako oteckove fúzy prilepte dve spojené suché javorové semená a z textílie im vyrobte klobúk, šál a motýlika.

 

Tekvicová mačka

Čo by to bolo za strašidelnú noc bez mačiek? Jednu tekvicovú vyrobíte veľmi jednoduchým dizajnom mačacích očí, výrazných fúzov a potmehúdskeho alebo strašidelného úsmevu. Pridajte trojrozmerné mačacie uši a labky z tekvicového odpadu.

 

Strašidelná mačka vyrezaná z tekvice.
Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.