Navštívte náš showroom  |  Sliačska 1, Bratislava

Jednoduché tipy na voňavý a útulný domov

Pridané: 8.11.2023 16:03:05 Počet zobrazení: 773

Čajové sviečky z včelieho vosku v betónových svietnikoch.


Krásna vôňa v domácnosti pôsobí upokojujúco a cítite sa vďaka nej uvoľnenejšie. Inšpirujte sa tipmi, ako vniesť do domácnosti príjemnú vôňu, ktorá očarí nielen vás, ale aj vaše návštevy.

 

Bytové spreje položené na stole s jesennou výzdobou.

 

Hygge

Aby ste si s príchodom jesene spríjemnili atmosféru v interiéri a dosiahli pocit útulného domova, nechajte sa inšpirovať konceptom hygge. Hygge je slovo škandinávskeho pôvodu označujúce pohodu a spokojnosť. Ide o maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítite dobre a v pohode.

Charakteristickým pre tento spôsob života je pozitívny postoj, vychutnávanie si momentov a zážitkov, ktoré život prináša. Vytvorte si zákutie s mäkkými vankúšmi a dekami, pripravte si horúcu čokoládu alebo čaj a užívajte si pokojné chvíle doma. Vôňa čokolády alebo čaju vám hneď spríjemní večer, inšpirujte sa pokojným konceptom hygge a rozvoňajte si váš domov.

Poradíme vám naše najlepšie overené tipy, ako dosiahnuť príjemnú voňavú domácnosť a vytvoriť si útulnú atmosféru.

 

Kniha Hygge položená na mäkkej žltej deke.

 

Sviečky

Sviečky sú skvelým spôsobom, ako doma navodiť príjemnú atmosféru. Okrem osvetlenia môžu byť tiež zdrojom príjemných vôní. Rôzne druhy sviečok ponúkajú rôzne vône, ako napríklad vanilka, levanduľa, jazmín, škorica a mnoho ďalších. Výber vône závisí od vášho osobného vkusu a toho, akú atmosféru chcete vytvoriť.

 

Rôzne veľkosti sviečok v betónových svietnikoch na podnose s jesennou výzdobou šišiek a orechov.

 

Ideálne je sviečku zapáliť večer, aby miestnosť vyzerala krajšie. Keď sa však pozriete na výhody horiacich sviečok zistíte, že ich je oveľa viac.

 

Zapálenie malej čajovej sviečky.

 

Veda ukázala, že sviečka, konkrétne jej blikotajúci plameň, vás skutočne dokáže upokojiť. Je to spôsobené tým, že slabé svetlo pochádzajúce zo sviečky vaše oko okamžite zachytí. Svetelný signál je vyslaný priamo do vášho mozgu a takéto spojenie vám pomáha upokojiť sa.

 

Horiaca malá medová sviečka v betónovom svietniku.

 

Vonné sviečky taktiež ponúkajú množstvo výhod. Existuje široká škála vôní, ktoré môžu zlepšiť našu náladu. Zapáliť sviečku na konci náročného dňa môže urobiť zázraky pri potrebe zníženia stresu. Emócie a spomienky sú spúšťané určitými vôňami a mnohé štúdie ukázali, že pachy spúšťajú emocionálne spomienky a môžu zlepšiť náladu. Tým, že si na niečo spomeniete, znova zažijete príjemné emócie a prostredníctvom tohto malého rituálu aspoň na chvíľu uniknete od každodenných starostí.

 

Minimalistické dizajnové betónové svietniky a sviečka.

 

Ak hľadáte v živote viac harmónie, potom vás široká škála dostupných terapeutických sviečok môže urobiť šťastnejšími. Zapálenie terapeutickej sviečky môže pomôcť podporiť pocit pokoja, pohody, ale tiež vás priviesť späť k jednoduchšiemu stavu mysle. Kombinácia svetla sviečok a esenciálnych olejov pomáha upokojiť sa, uvoľniť a odplaviť stres.

 

Zapálenie vonnej sviečky so zapaľovačom.

 

A navyše, sviečky sú fantastickou dekoráciou a môžete ich využiť, keď chcete, aby priestor vyzeral o niečo živšie.

 

Zahasenie sviečky špeciálnym zhášadlom.

 

Akú sviečku vybrať

Pri výbere sviečok sú lepšou voľbou tie, vyrobené z vosku z rastlinných alebo prírodných materiálov. Prospejú životnému prostrediu aj vášmu zdraviu. Parafínové sviečky sú stále veľmi populárne, ale vybrať si môžete aj z iných zaujímavých alternatív.

Stearín

Stearínové sviečky sa zvyčajne vyrábajú z palmového oleja, ale dajú sa vyrobiť aj zo živočíšnych tukov alebo kokosového oleja. Ide o úplne biologicky rozložiteľný zdroj, čo znamená, že ich môžete vložiť do kompostu, keď sa sviečka minie. Výhodou týchto sviečok je, že horia dlhšie a sú takmer bez sadzí.

Včelí vosk

Veľmi prirodzená možnosť. A ak včelí vosk pochádza z ekologického včelárstva, je to veľmi zodpovedný a ekologický prístup. Sviečky z včelieho vosku majú dlhú dobu horenia, nádhernú prírodnú vôňu a môžete si byť istí, že neobsahujú žiadnu prímes.

 

Čajové sviečky z včelieho vosku v betónových svietnikoch na podnose.

 

Sója

Sviečky môžu byť vyrobené aj z oleja zo sójových bôbov, ktoré sú biologicky odbúrateľným materiálom. Keď to porovnáte s parafínom, dostanete sviečku, ktorá vydrží dlhšie a skvelé na sójovom vosku je aj to, že horí čistejšie, čo má za následok menej sadzí. Okrem toho je sójový vosk skvelou voľbou, pretože ľahšie prenáša vône.

 

Horiace sviečky v betónových svietnikoch položené na betónovom podnose s jesennou výzdobou.

 

Ako sa starať o sviečky

Ak sa vám stáva, že sa vám vo sviečke vytvára tunel a nehorí rovnomerne, alebo vám odpadáva do vosku zhorený knôt, môžete tomu ľahko predísť. Toto sú naše tipy, ako sa starať o sviečky a aj vďaka nim využijete sviečky na 100% a vydržia vám dlhšie.

1. Strihanie knôtu

Prvý a zároveň najdôležitejší krok! Vďaka pravidelnému strihaniu knôtu získate z vašej sviečky maximum. Ideálna dĺžka knôtu je približne 6 mm. Príliš dlhý knôt zbytočne padá do sviečky a po dohorení odpadávajú obhorené časti do vosku. Snažte sa skracovať knôt po každom zapálení sviečky.

 

Nožnice na knôt sviečky.

 

Strihať knôt môžete obyčajnými nožnicami, no odporúčame si zaobstarať nožnice špeciálne určené na odstrihávanie knôtu. Tieto nožnice sú presne prispôsobené na knôty a odstrihnutý kúsok knôtu ostane priamo na nich a nespadne vám do vosku.

 

Strihanie knôtu sviečky špeciálnymi nožnicami.

 

2. Knôt v strede

Dbajte na to, aby po dohorení sviečky zostal knôt vždy v strede. Najmä, ak sa blížite už ku koncu sviečky, môže sa knôt trošku posunúť. Kým je vosk ešte tekutý, knôt jemne posuňte do stredu, čím zabezpečíte rovnomerné horenie.

 

Medové sviečky z včelieho vosku v dizajnových betónových svietnikoch.

 

3. Čas horenia

Najčastejšou chybou pri sviečkach býva príliš krátky alebo dlhý čas horenia. Ideálny čas horenia sú 3 až 4 hodiny. Sviečka by nemala horieť dlhšie ako 4 hodiny vkuse.

 

Zapaľovanie sviečok zapaľovačom.

 

4. Pozor na prievan

Ak je sviečka v prievane, plameň sa bude hýbať a kvôli tomu sa môže tvoriť vo sviečke tunel a nebude horieť rovnomerne.

 

Horiace sviečky položené vedľa sklenenej nádoby s jesennou výzdobou šišiek a orechov.

 

5. Extra tip – Zhášadlo

Ako zhasnete sviečku? Sfúknete ju alebo zahasíte navlhčenými prstami? Existujú aj jednoduchšie a sofistikovanejšie spôsoby, ktoré vám nezadymia celú miestnosť. Výborným tipom je použitie zhášadla, ktoré je väčšinou vyrobené z nerezovej ocele alebo mosadze.

 

Zlaté zhášadlo nad knôtom malej sviečky.

 

Knôt len prekryjete týmto „klobúčikom" a sviečka sa zhasne bez dymu. Okrem praktického využitia je tento doplnok aj zaujímavý a dizajnový prvok, ktorý určite ohúri nejednu návštevu.

 

Zhasnutie sviečky pomocou zlatého zhášadla.

 

6. Čistenie

Pravidelne si všímajte, ako vyzerá vaša sviečka a čistite ju. Niekedy môžu byť okraje nádoby sviečky zadymené, očistite ich vlhkou vreckovkou. Suchou vreckovkou očistite prach alebo nečistoty usadené na vosku.

 

Zlaté nožnice na knôty a zhášadlo vedľa horiacich sviečok.

 

Bytové spreje a parfumy

Ak nie ste fanúšikom sviečok, môžete použiť bytové spreje alebo parfumy na osvieženie vzduchu. Výber vône je opäť individuálny, a môžete si vybrať osviežujúce citrusové vône, upokojujúce bylinné vône alebo teplé tóny voňavého dreva.

 

Striekanie bytového spreju Bunt s vôňou čiernej slivky a rebarbory.

 

Výhoda bytových sprejov je ich jednoduché použitie a regulácia intenzity vône. Ak chcete spraviť dobrý dojem na očakávanú návštevu, streknite pár strekov pred príchodom do chodby a obývačky, aby hneď cítili príjemnú vôňu vášho domova.

 

Striekanie bytového parfumu Bunt s vôňou himalájskeho cédra a jazmínu.

 

Ďalší tip na ich použitie je striekanie na tkaniny, či už vankúše, závesy alebo koberce. Oživíte tak ich vôňu a tá sa na tkanine aj dlhšie udrží, takže ak si sadnete na sedačku, môžete dlhšie cítiť príjemnú vôňu.

 

Striekanie bytového parfumu na vankúše.

 

Vďaka kvalitným bytovým parfumom môžete eliminovať nepríjemné pachy a neutralizovať niektoré vône z kuchyne.

 

Bytové parfumy Bunt položené na stole vedľa jesennej výzdoby.

 

Tieto spreje môžete tak isto využiť, okrem svojej domácnosti, aj v práci (kancelária alebo home office) na vylepšenie vzduchu a dokonca na podporu produktivity. Napríklad, svieže citrusové vône zvyšujú energiu a pôsobia priaznivo na zlepšenie nálady.

 

Bytový parfum s vôňou čiernej slivky a rebarbory.

 

Aromaterapia

Aromaterapia je metóda liečby, ktorá využíva vône na zlepšenie emocionálneho a fyzického blahobytu. Môžete si vybrať oleje, ktoré vám pomôžu sa uvoľniť, zlepšiť spánok alebo zvýšiť energiu.

Na jeseň a zimu uprednostňujte teplejšie a hrejivé vône, svieže a ovocné arómy nechajte na jar a leto. Rôzne vône môžu mať rôzne účinky na náladu a atmosféru v domácnosti.

Černica - táto vôňa môže pôsobiť až exoticky teplým dojmom. Je ideálna pre jesenné a zimné obdobie.
Rebarbora - má osviežujúci a ovocný charakter. Je skvelou vôňou na jar a leto.
Céder - cédrové vône majú drevitý a hrejivý charakter. Vytvárajú pocit pohody a sú ideálne pre chladnejšie mesiace.
Jazmín - jazmínová vôňa je kvetinová a romantická. Je vhodná pre romantické večery alebo relaxáciu.
Čierna slivka - môže pripomínať sladké ovocie.

 

Difuzéry

Aróma-difuzéry sú ďalším spôsobom, ako do domova vniesť príjemnú vôňu. Používajte vždy kvalitné esenciálne oleje s rôznymi vôňami a difuzér vám ich rozptýli do vzduchu. Rozptyľovanie olejov môže byť prispôsobené vašim náladám a preferenciám.

 

Difuzér na esenciálne oleje.

 

Vonné tyčinky

Vonné tyčinky majú pôvod už v staroveku a tradične sa používali pri rôznych chrámových obradoch. Majú výborné aromaterapeutické a antistresové účinky, preto sa často používajú aj pri meditácii. Vône eukalyptu a kadidla dokonca pomáhajú čistiť vzduch a ničia baktérie.

 

Vonná tyčinka v dizajnovom keramickom stojane.

 

Najväčšia výhoda vonných tyčiniek je ich estetickosť. Správne zvolený držiak na tyčinky dokáže pozdvihnúť miestnosť na inú úroveň. Existuje mnoho dizajnových možností. Odporúčame sústrediť sa na minimalistické modely, ako napríklad keramický držiak z dielne dánskej značky ferm LIVING. Jednoduchý dizajn sa hodí do každého interiéru a spolu s horiacou tyčinkou vytvorí nenápadný, no veľmi esteticky lahodiaci doplnok.

 

Vonná tyčinka v keramickom držiaku.

 

Urob si sám

Pre rozvoňanie bytu a vyvolanie príjemnej atmosféry niekedy stačí naozaj málo. Všimli ste si, ako sa vám zmení nálada, keď zacítite vôňu čerstvo upečených koláčov, uvarenej kávy alebo horúcej čokolády?

Okrem komerčných produktov môžete použiť aj prírodné zdroje vôní, ako sú sušené levanduľové kvety, škorica, či čerstvé bylinky. Tie môžu vytvoriť veľmi unikátnu atmosféru.

Domáca vôňa z hrnca

Úžasnú vôňu v byte dosiahnete, ak povaríte v hrnci na nízkej teplote plátky jabĺk, pomarančové šupky, škoricové tyčinky a klinčeky, ale môžete sa pohrať aj s anízom, muškátovým orieškom, rozmarínom, vanilkovými strukmi a dokonca aj brusnicami. Stačí vziať dobre voňajúce bylinky, koreniny, ovocie a ľahko si vytvoríte jemnú, ale príjemnú vôňu.

My sme vyskúšali hodiť do hrnca tieto ingrediencie s typickou vôňou jesene:

  • Tyčinky škorice
  • Klinčeky
  • Citrusová kôra alebo plátky citróna
  • Vanilkové struky alebo extrakt
  • Čerstvé bylinky (skvelé sú rozmarín alebo mäta)

 

Citrón, škorica, klinčeky a mäta v hrnci s vodou.

 

Vlastný sprej do domácnosti

Milujete vôňu čerstvo vypratej bielizne? Vyrobte si vlastný sprej, ktorý vám ju pripomenie. Na jeho výrobu zmiešajte:

  • 2 polievkové lyžice vodky
  • 2/3 šálok destilovanej vody
  • 12 až 18 kvapiek vami zvoleného esenciálneho oleja. Na vôňu čerstvo vypratej bielizne dajte rovnaký počet kvapiek týchto esenciálnych olejov:
        • Citrón
        • Eukalyptus
        • Levanduľa
        • Čajovník (tea tree)
        • Rozmarín

Celú túto zmes prelejte do rozprašovača. Potom môžete pri žehlení sprej nastriekať na odev, alebo ho použiť na oživenie vône obliečok zo skrine.

 

Esenciálne oleje a rozprašovacia nádoba na výrobu vlastného spreju do domácnosti.

 

Bylinky

A pre trvalejšiu vôňu stačí rozvešať usušené bylinky, alebo ich rovno pestovať v kvetináči. Obzvlášť v kuchyni, kde sa varí, vám vôňa byliniek pomôže potlačiť pachy a vyčistiť ovzdušie.

 

Ako sa zbaviť kuchynských pachov

Napriek vášmu najlepšiemu úsiliu sa môžu v kuchyni usadiť určité pachy z jedál, ako sú ryby, cesnak a cibuľa. Našťastie existuje niekoľko rýchlych a jednoduchých trikov, ako tieto špecifické pachy potlačiť.

V prípade rybieho zápachu postavte cez noc do kuchyne misku bieleho octu – kyselina octová zbaví miestnosť zápachu. Pre vôňu cesnaku a cibule je skvelým riešením čerstvo uvarená káva.

Sóda bikarbóna je známa aj svojimi dezodoračnými vlastnosťami – otvorenú škatuľku sódy skladujte v chladničke, aby ste minimalizovali zápach jedla.

 

Sóda bikarbóna v sklenenej nádobke.

 

Ak vaša mikrovlnná rúra trochu páchne, môžete ju medzi čistením udržať sviežu tak, že do sklenenej misky naplníte vodu a vytlačíte do nej polovicu citróna alebo pomaranča a nechajte v rúre asi minútu povariť, aby ste získali voňavú paru, ktorá ju zanechá krásne prevoňanú.

A ešte jeden vynikajúci tip na čistenie kobercov. Príprava zmesi je v skutočnosti celkom jednoduchá – stačí pridať 1-2 šálky sódy bikarbóny a 10 až 20 kvapiek esenciálnych olejov do misky a ingrediencie dôkladne premiešať. Potom nasypte zmes do šejkra alebo podobnej nádoby s otvormi vo viečku (môžete si ich urobiť sami) a posypte koberec jemne touto zmesou, vysajte vysávačom ako obvykle a za pár minút budete mať sviežo voňajúci koberec!

 

Kvety

Kvety sú pekným a prirodzeným spôsobom, ako pridať trochu vône do vášho domova. Hľadajte aranžmány s kvetmi, ktoré voňajú alebo sa pozrite aj vo vašej záhradke. Tu sú niektoré tipy, ktoré sa oplatí zvážiť:

  • ruže
  • jazmín
  • frézia
  • levanduľa
  • pivonky

 

Fialové a biele kvety vo váze.

 

Pravidelné vetranie

Okrem príjemných vôní nezabudnite na čerstvý vzduch. Pravidelné vetranie zabezpečí, aby váš dom nebol príliš zahalený vôňou.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti