Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť terasu?

Pridané: 4.8.2023 10:34:03 Počet zobrazení: 736

Moderná minimalistická terasa pri bazéne.


Chcete čo najlepšie využiť vašu terasu? Na tieto veci by ste mali myslieť pri jej zariaďovaní.

 

Patríte k šťastlivcom, ktorí disponujú terasou a neviete čo s ňou? Či už máte terasu v byte alebo dome, ak je správne navrhnutá, môže sa stať všestranne využiteľným a obľúbeným priestorom, z ktorého sa vám nebude chcieť odísť. Terasy ponúkajú jedinečnú príležitosť spojiť sa s prírodou, užiť si relax, organizovať stretnutia pri grile a dokonca pracovať v osviežujúcom a inšpirujúcom prostredí. V tejto komplexnej príručke preskúmame rôzne aspekty využitia priestoru, plánovania a dizajnu, výberu nábytku, rastlín a kvetov, osvetlenia, doplnkov a dekorácií, ako aj základné tipy na údržbu vašej vysnívanej terasy.

 

Dizajnové stoličky a zaujímavý čierny stolík na terase.

 

Pochopenie a správne využitie priestoru

Predtým, ako sa ponoríte do procesu navrhovania a zariaďovania vašej terasy, je dôležité pochopiť jej vlastnosti, ako aj čo od nej očakávate. Analyzujte veľkosť, tvar a polohu priestoru, aby ste urobili informované rozhodnutia o jeho usporiadaní. Dôkladne si zmerajte všetky rozmery a vytvorte si plán, ktorý určí, ako budete s vašim priestorom pracovať.

Vaše súkromie je prvoradé. Ak je vaša terasa vystavená susedom alebo okoloidúcim, možno budete musieť do priestoru začleniť zásteny, mreže alebo vysoké rastliny, ktoré zabránia zvedavým pohľadom a zabezpečia tak pocit väčšieho súkromia. Okrem toho zhodnoťte výhľad z terasy a využite ho vo svojom dizajne, aby ste vytvorili vizuálne príjemnú a atraktívnu atmosféru.

Podnebie tiež zohráva významnú úlohu v dizajne vašej terasy. Ak je vaša terasa vystavená priamemu slnečnému žiareniu, zvážte použitie materiálov a rastlín, ktoré znesú intenzívne teplo. Ak žijete v regióne s tuhými zimami, rozhodnite sa pre nábytok a materiály, ktoré sú odolné voči mrazu a vlhkosti.

Strieška, markíza či tieniaca plachta je vhodnou voľbou, ktorá vám poskytne tieň v horúce slnečné dni, prípadne vám umožní terasu využívať aj počas nepriaznivého daždivého počasia. Ak nemáte dostatok priestoru alebo vás nepustí rozpočet, zvážte prijateľnejšiu alternatívu vo forme kvalitného slnečníka.

 

Béžový slnečník a minimalistický nábytok na terase.

 

Plánovanie a dizajn

Aby ste vytvorili dobre využiteľnú a príťažlivú terasu, majte na pamäti tri základné prvky: pohodlie, funkčnosť a estetiku. Pohodlné sedenie a oddychové zóny sú nevyhnutnosťou, aby ste si užili čas na vašej terase naplno. Zamyslite sa nad aktivitami, ktorým sa chcete na terase venovať, ako je stolovanie, grilovanie, čítanie, opaľovanie, záhradkárčenie či dokonca fitness a podľa toho si naplánujte jej usporiadanie.

Vyberte si štýl terasy, ktorý je v súlade s vašimi osobnými preferenciami a architektúrou vášho bytu alebo domu. Môžete si vybrať moderný, tradičný, eklektický alebo prírodný štýl. Každý štýl prichádza s vlastným súborom charakteristík, materiálov a farieb, ktoré prispievajú k celkovej atmosfére.

Rozdeľte svoju terasu do rôznych zón, aby ste optimalizovali využitie priestoru. Vytvorte odlišné oblasti na stolovanie, relaxáciu, zábavu a usporiadanie rastlín. Terasu si tak môžete užívať na rôzne účely bez toho, aby vzbudzovala pocit preplnenia.

 

Minimalistický dizajnový nábytok na kamenistej terase.

 

Výber nábytku

Výber správneho nábytku je extrémne dôležitý pre celkovú funkčnosť a štýl vašej terasy. Najdôležitejšie aspekty, ktoré treba zvážiť pri výbere nábytku, sú:

Odolnosť voči poveternostným vplyvom

Keďže terasy sú priamo vystavené poveternostným vplyvom, vyberte si nábytok vyrobený z materiálov odolných voči rôznym výkyvom počasia. Najvhodnejšie materiály sú tík, hliník alebo syntetický ratan. Vankúše a čalúnenie, ktoré sú odolné proti vode či dlhodobému slnečnému žiareniu, sú tiež kľúčové, aby vaše zariadenie čo najdlhšie vydržalo.

 

Minimalistický vonkajší nábytok pri bazéne.

 

Pohodlie a štýl

Usilujte sa o rovnováhu medzi pohodlím a štýlom. Hľadajte pohodlné vankúše a ergonomický dizajn, ktorý vás vyzýva k odpočinku. Vyberte si nábytok, ktorý doplní štýl vašej terasy a bude rezonovať s vaším osobným vkusom.

 

Pásikavý vankúš tehlovej farby vedľa dizajnového kvetináča v exteriéri.

 

Aj pri zariaďovaní terasy odporúčame držať sa minimalizmu a voliť radšej nadčasové a kvalitné dizajnové kúsky. Pár zaujímavých kresiel a stolík na nápoje a jedlo vám budú úplne stačiť na vytvorenie uvoľnenej a relaxačnej atmosféry.

 

Pásikavé dizajnové kreslo na terase.

 

Úložný priestor

Rozhodnite sa pre nábytok so vstavaným úložným priestorom alebo investujte do vonkajších úložných boxov na uloženie vankúšov, prikrývok a iných predmetov, keď sa nepoužívajú. Pomôže to ochrániť vaše doplnky a udržuje terasu upratanú. Ak sa rozhodnete mať na terase rastliny alebo vyvýšené záhony, budete potrebovať aj úložný priestor na všetky záhradkárske potreby.

 

Rastliny a kvety

Začlenenie rastlín a kvetov dodá vašej terase život a môže vám pomôcť vizuálne oddeliť terasu od okolitého sveta. Sústreďte sa aj na voľbu vhodných kvetináčov. Terasu veľmi pekne doplnia dizajnové kvetináče rôznych tvarov a farieb.

 

Veľké dizajnové kvetináče s rastlinou pri bazéne.

 

Druhy rastlín

Vyberte si rastliny, ktorým sa darí v podmienkach na vašej terase. Ak je terasa orientovaná na juh a poskytuje dostatok slnečného svetla, rozhodnite sa pre rastliny milujúce slnko, ako sú sukulenty, muškáty či levanduľa. Z tropickejších rastlín sú vhodné niektoré palmy alebo strelície. Pre tienistejšie terasy voľte napríklad paprade a begónie.

Pre dosiahnutie väčšieho súkromia si môžete okolo terasy vytvoriť živý plot z krušpánu alebo z malých ihličnatých stromčekov, akými sú napríklad tuje. Popínavé rastliny, ako brečtan, zase výborne vyplnia akékoľvek medzery vo vašom plote a pôsobia naozaj krásne.

Zvážte aj využitie trávnatého koberca na podlahovú plochu vašej terasy. Či už si vyberiete skutočnú trávu alebo syntetickú, poskytne vám to možnosť rozprestrieť deku na opaľovanie alebo piknik a neuveriteľne príjemne pôsobí na vašich bosých nohách.

 

Rastliny v čiernych dizajnových kvetináčoch na terase.

 

Vertikálne záhrady a kvetinové záhony

Ak máte obmedzený podlahový priestor, vertikálne záhrady a kvetinové záhony sú vynikajúcim riešením. Vertikálne kvetináče a treláže na popínavé rastliny vám umožnia vytvoriť zelenú oázu aj na malých plochách. Využiť môžete aj úzke stojany na kvety, ktoré vyzerajú efektne opreté pri stene a v spodnej časti ponúkajú priestor na iné kvetináče alebo dekoračné doplnky.

 

Žltý stojan na kvety.

 

Bylinky a zelenina

Terasa je aj výborným miestom na pestovanie si vlastnej zeleniny a bylín. Vyvýšené záhony sú v súčasnosti veľmi trendy a dostupné v pomaly každom supermarkete a záhradnom centre. Pestovať však pokojne môžete aj v kvetináčoch, vedierkach či iných väčších nádobách. Myslite však na to, aby mali dostatočný odtok na prebytočnú vodu z polievania. Čerstvé paradajky s práve odtrhnutou voňavou bazalkou budú neoddeliteľnou súčasťou vašich letných raňajok a marocká mäta spraví aj z obyčajnej vody, osviežujúci letný drink.

 

Údržba

Nezabúdajte na údržbu vašej zelene. Pravidelné zalievanie a orezávanie sú nevyhnutné pre zdravie rastlín. Ak chcete zjednodušiť proces zavlažovania, zvážte inštaláciu zavlažovacieho systému alebo vodnej hmly, ktorá vás, okrem poskytovania vlahy vašim rastlinkám, aj príjemne schladí v letných horúčavách.

 

Krhla na vodu, záhradné nožnice a iné záhradné pomôcky.

 

Osvetlenie

Správne osvetlenie môže zmeniť vašu terasu na magické útočisko, najmä počas večerov.

Osvetlenie je kľúčové pre bezpečnosť, funkčnosť a atmosféru. Dobre osvetlená terasa vám navyše umožní si ju vychutnať aj po západe slnka.

Skombinujte funkčné osvetlenie, ako sú stropné svietidlá alebo nástenné svietidlá, s atmosférickým osvetlením, ako sú reťazové svetlá, lampáše, fakle a sviečky, aby ste vytvorili útulnú a príjemnú atmosféru.

Solárne svetlá sú ekologickou voľbou, ktorá využíva slnečnú energiu nahromadenú počas dňa na osvetlenie vašej terasy v noci a je tak ideálna na mnohé terasy.

 

Nástenné svietidlá na dizajnovej terase domu.

 

Doplnky a dekorácie

Ak chcete svojej terase dodať útulnosť a charakter, nezabudnite na nasledujúce doplnky a dekorácie:

Textil

Používajte vankúše, deky a prikrývky, ktoré dodajú vašim sedacím priestorom pohodlie a farbu. Vonkajšie koberce môžu tiež vymedziť rôzne zóny na terase a dotvoriť útulnú atmosféru.

 

Vonkajší koberec položený na trávniku.

 

Svietniky a lampáše

Umiestnite už spomínané svietniky alebo lampáše strategicky, aby poskytli pocit tepla a dodali priestoru nádych romantiky.

 

Dizajnová ratanová lampa pri bazéne.

 

Dekoratívne prvky

Zvážte pridanie vodnej fontány pre upokojujúcu atmosféru alebo sochy a zvonkohry pre nádych osobného štýlu. Relaxačnú atmosféru môžete dosiahnuť pohodlnou hojdacou sieťou, ktorú výborne doplní farebný vankúš. Sieť zvoľte neutrálnej farby a vankúše môžete meniť podľa nálady a celkového dizajnu terasy.

 

Krémová hojdacia sieť s hnedým vankúšom.

 

Dekoratívny prvok môže byť aj nábytok sám o sebe, napríklad nápaditý malý kamenný stolík alebo dizajnové poháre a karafa.

 

Minimalistické kreslá a kamenný stolík na terase.

 

Údržba terasy

Tak ako o všetko, aj o terasu sa treba pravidelne starať a udržiavať ju čistú, aby vám čo najdlhšie poskytovala radosť.

Pravidelne čistite nábytok a podlahy jemným mydlom a vodou. Vyhnite sa čistiacim prostriedkom, ktoré by mohli poškodiť materiály. Naneste na drevený nábytok ochranné nátery a laky, aby ste predĺžili jeho životnosť.

Rastliny pravidelne zalievajte a formou hnojiva im dodávajte potrebné živiny. Orezávajte ich podľa potreby, aby si udržali svoj tvar a podporili zdravý rast.

 

Rôzne druhy sedenia na terase v dome.

 

Počas zimných mesiacov chráňte svoj nábytok pred nepriaznivým počasím tak, že ho prikryjete nepremokavými poťahmi na nábytok alebo ho uskladnite vo vnútri. Premiestnite rastliny v črepníkoch do interiéru alebo na chránené miesto, aby ste ich ochránili pred mrazom. Rastliny však neberte do interiéru nárazovo, ale postupne ich aklimatizujte, pretože náhla zmena podmienok, na ktoré sú zvyknuté, by im mohla ublížiť.

Veríme, že vás náš článok inšpiroval a že bez ohľadu na to, či máte terasu malého bytu alebo priestrannú terasu domu, jej plánovanie už pre vás nebude takým strašiakom. Prijmite svoju terasu ako rozšírenie vášho obytného priestoru a vychutnajte si radosť z oddychu, zábavy, práce a všetkého medzi tým. So správnym dizajnom, vybavením a údržbou sa vaša terasa môže stať útočiskom oddychu a zábavy na dlhé roky.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti