Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť pracovňu?

Pridané: 21.9.2023 12:02:08 Počet zobrazení: 856

Minimalisticky zariadená pracovňa.


Ak pracujete z domu, je dôležité mať správne zariadenú pracovňu. Pozrite sa, ako na to.

 

Žena sediaca na stoličke v pracovni so psom.

 

Nedávna pandémia choroby COVID-19 dokázala, že v mnohých prípadoch je možné prácu vykonávať z pohodlia domova, ale taktiež poukázala na to, aké všelijaké nástrahy nás pri tzv. home office čakajú.

Na to, aby ste sa na prácu z domu vedeli sústrediť a vykonávali ju čo najlepšie, potrebujete mať čo najpohodlnejšie podmienky. Dôležité je, aby ste si našli špeciálne vyhradený priestor, kde sa budete môcť práci nerušene venovať. Práve na to, ktorú miestnosť využiť ako pracovňu a ako ju zariadiť, sme sa pozreli v našom článku.

 

Výber miestnosti

Na začiatok sa pozrieme na niektoré základné vlastnosti, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere vhodnej miestnosti pre pracovňu vo vašej domácnosti.

Prirodzené svetlo

Pri výbere vhodnej miestnosti pre pracovňu by ste mali rozhodne myslieť na dostatok prirodzeného svetla. Denné slnečné svetlo nielenže znižuje potrebu umelého osvetlenia, ale dokázateľne zlepšuje náladu a pomáha zvýšiť produktivitu. Berte ohľad aj na orientáciu miestnosti. V našich zemepisných šírkach majú miestnosti orientované na sever vo všeobecnosti nepriame konzistentné svetlo, zatiaľ čo miestnosti orientované na juh môžu mať intenzívnejšie slnečné svetlo.

Ak je to možné, umiestnite svoj stôl tak, aby bol čelom k oknu s výhľadom na prírodu alebo niečo inšpirujúce. Obrazovku počítača však položte tak, aby ste sa vyhli odleskom, ktoré by vám sťažili vašu prácu. Priesvitné závesy alebo žalúzie môžu pomôcť znížiť nepríjemné odlesky bez toho, aby zatemnili miestnosť. Prirodzené svetlo môžete tiež vylepšiť pomocou zrkadla a svetlej maľovky stien.

 

Minimalistická pracovňa s prirodzeným osvetlením.

 

Hluk

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere vhodnej miestnosti by mala byť úroveň hluku. Vyberte si tichú miestnosť, aby ste minimalizovali rušivé prvky z ulice aj z domácnosti. Ak je to možné, vyberte si izbu mimo hlučných domácich aktivít, čiže čo najďalej od miestností, akými sú kuchyňa či detská izba, v ktorých je počas vašej pracovnej doby ruch. Ak je nemožné vyhnúť sa vo vašej domácnosti rušivým zvukom, zvážte slúchadlá s aktívnym potlačením hluku alebo akustické panely.

 

Police s úložnými krabicami v pracovni.

 

Veľkosť miestnosti

Veľkosť zvolenej izby by mala byť dostačujúca na to, aby sa do nej zmestil váš pracovný nábytok a vaše kancelárske potreby. Uistite sa, že máte dostatok miesta pre váš stôl, stoličku a úložný priestor bez toho, aby ste sa cítili stiesnene. Ak ku práci potrebujete rôzne ďalšie pomôcky alebo prístroje, je dôležité, aby ste mysleli aj na ne.

 

Veľký masívny stôl v pracovni a pracovné nákresy nalepené na stene.

 

Vetranie

Dobrá cirkulácia vzduchu je nevyhnutná pre pohodlný pracovný priestor. Uistite sa, že vami zvolená miestnosť má okná, ktoré možno v prípade potreby otvoriť pre prísun čerstvého vzduchu.

 

Malá minimalisticky zariadená pracovňa.

 

Zariadenie pracovne

Keď ste si už zvolili vhodnú miestnosť pre vašu pracovňu, je čas vrhnúť sa na jej zariaďovanie. Pozrime sa na niektoré základné veci, ktoré by v žiadnej pracovni nemali chýbať.

Stôl

Pracovný stôl je jedným z najdôležitejších prvkov vo vašej pracovni. V prvom rade si vyberte stôl, ktorý vyhovuje vášmu štýlu práce. Ak pracujete iba s laptopom a nepotrebujete ďalšiu pracovnú plochu na manuálnu prácu či písanie, pravdepodobne vám postačí aj menší stolík.

 

Malý drevený stôl s čiernou stoličkou a nástenkou v domácej pracovni.

 

Ak však používate dva monitory a okrem práce na počítači musíte každú chvíľu niečo kresliť, strihať či lepiť, budete potrebovať stôl, ktorý poskytuje dostatok priestoru na všetky tieto činnosti.

 

Žena kresliaca skice dizajnu stoličky.

 

Klasické obdĺžnikové stoly ponúkajú dostatok pracovného priestoru, ale ak má vaša izba nezvyčajné usporiadanie, možno sa vám viac bude hodiť stôl v tvare L alebo rohový stôl, ktorý vám pomôže lepšie využiť priestor.

 

Obdĺžnikový drevený stôl s úložným priestorom v pracovni.

 

Vyberte si materiály, ktoré sa hodia k vášmu štýlu a k celkovému štýlu vašej domácnosti. Drevo poskytuje teplo, zatiaľ čo sklo a kov ponúkajú modernejší vzhľad. Uistite sa, že sa materiál ľahko čistí a udržiava.

Stoly s nastaviteľnou výškou sú síce drahšie, ale sú veľmi prospešné pre vaše pohodlie a chrbticu. Umožňujú vám pracovať podľa potreby v sede alebo v stoji.

 

Stolička

Nemenej dôležitá ako stôl je správne zvolená pracovná stolička. Pri jej výbere by mala byť rozhodujúca ergonómia, dizajn je až druhoradý. Investujte do kvalitnej ergonomickej stoličky, ktorá podporuje správne držanie tela a znižuje riziko bolesti chrbta. Najdôležitejšia je nastaviteľnosť výšky, lakťových opierok a bedrovej opierky.

 

Žltá kancelárska stolička v domácej pracovni.

 

Nastavenie stoličky

Správne nastavenie kancelárskej stoličky je nevyhnutné pre dobré držanie tela a pohodlie počas dlhých hodín práce.

Upravte si výšku stoličky tak, aby vaše nohy boli rovno na podlahe alebo na opierke na nohy a vaše kolená boli na úrovni bedier alebo mierne pod ňou. Vyhnite sa dlhšiemu prekríženiu nôh.

Uistite sa, že stolička poskytuje dostatočnú bedrovú oporu. Ak má vaša stolička nastaviteľnú bedrovú opierku, nastavte ju tak, aby zodpovedala prirodzenej krivke spodnej časti chrbta.

Hĺbku sedadla si nastavte tak, aby medzi okrajom sedadla a opierkou kolien zostalo niekoľko centimetrov priestoru.

Ak má vaša stolička opierky na ruky, nastavte ich tak, aby vaše lakte boli v 90-stupňovom uhle, keď máte ruky položené na klávesnici alebo stole.

Nastavte operadlo do pohodlného uhla sklonu. Zvyčajne medzi 90 až 120 stupňami. Uistite sa, že podopiera celý váš chrbát bez toho, aby ste sa hrbili.

Ak má vaša stolička opierku hlavy, nastavte ju tak, aby podporovala prirodzenú krivku vášho krku a hlavy bez toho, aby ste hlavu tlačili dopredu.

Uistite sa, že monitor počítača je na úrovni očí a vzdialený zhruba na dĺžku paže, aby ste znížili namáhanie krku. V prípade potreby použite stojan na monitor alebo nastaviteľné rameno.

Na stoličke seďte vždy s vystretým chrbtom a uvoľnenými ramenami. Vyhnite sa hrbeniu alebo nakláňaniu sa dopredu.

 

Osvetlenie

Ako už bolo spomenuté, ideálne je čo najviac využívať prirodzené svetlo. Znižuje únavu očí, zlepšuje náladu a môže dokonca viesť k úspore energie znížením potreby umelého osvetlenia počas dňa.

Prirodzené svetlo však budete potrebovať doplniť nastaviteľným umelým osvetlením, ktoré využijete nielen počas hodín večerných nadčasov, ale aj počas tmavých zimných dní. Odporúčame vám polohovateľnú stolovú LED lampu na osvetlenie plochy pracovného stola, a hlavné stropné svietidlo. Dostatok svetla je dôležitý pre produktivitu a môže vám pomôcť dlhšie sa sústrediť, preto neváhajte využiť aj podlahové lampy či závesné svietidlá.

Ak máte možnosť, voľte nastaviteľné žiarovky, kde viete regulovať intenzitu a farebnú teplotu osvetlenia.

 

Dizajnová minimalistická pracovňa s rôznymi dekoráciami.

 

Úložný priestor

Pre dokonalú pracovňu budete potrebovať aj dostatok úložného priestoru. Podľa charakteru vašej práce zvoľte vhodné poličky, skrinky a zásuvky, ktoré slúžia na rôzne účely. Otvorené police sú skvelé pre ľahký prístup, zatiaľ čo skrinky a zásuvky skrývajú neporiadok. Zvážte kombináciu, ktorá vyhovuje vášmu štýlu organizácie. Ak potrebujete ukladať množstvo dokumentov či spisov, určite oceníte tzv. registračnú skrinku alebo kartotéku.

V prípade, že potrebujete vaše dokumenty ochrániť pred nebezpečenstvom, odporúčame vám zabezpečiť si protipožiarny trezor.

 

Zakladače, krabice a iné úložné priestory na poličkách v pracovni.

 

Dizajnové doplnky

Minimalizmus je obľúbenou dizajnovou voľbou pre domáce kancelárie. Rozhodnite sa pre funkčné dizajnové doplnky, ako je elegantný stolový organizér, riešenia na usporiadanie káblov a štýlový držiak na perá, aby bol priestor uprataný.

 

Držiaky na perá a papiere a iné odkladacie organizéry v pracovni.

 

Na stenu vám odporúčame zavesiť si nástenku alebo tabuľu, na ktorú si môžete pripnúť dokumenty, prácu na ktorej práve pracujete alebo aj rôzne motivačné citáty či fotky.

 

Nástenky v pracovni.

 

Rastliny

Ako v každej inej miestnosti, ani tu nemôžeme zabudnúť spomenúť zakomponovanie izbových rastlín. Zelené rastliny dajú každej miestnosti pocit života a zlepšia aj kvalitu ovzdušia v miestnosti. Okrem toho sú aj mimoriadne trendy.

 

Rastlina v dizajnovom kvetináči v pracovni.

 

Farba stien

Držte sa neutrálnych farieb pre čistú a upokojujúcu atmosféru. Jemná modrá, zelená alebo sivá môže priaznivo pôsobiť na sústredenie. Svetlé farby zase presvetlia miestnosť a opticky ju zväčšia.

Nebojte sa na steny zavesiť zarámované umelecké dielo, zrkadlo alebo spomínanú nástennú tabuľu, aby ste dodali priestoru osobitý šarm. Aj tu vám však odporúčame nepreháňať to s doplnkami. Príliš veľa predmetov a obrazov môže pôsobiť rušivo.

Pamätajte, že vaša domáca kancelária by mala odrážať vašu osobnosť a pracovné návyky a zároveň podporovať pohodlie a produktivitu. Starostlivé plánovanie a pozornosť venovaná detailom vám pomôže vytvoriť ideálny pracovný priestor. Vďaka starostlivému plánovaniu a premyslenému dizajnu sa vaša domáca kancelária môže stať centrom kreativity, sústredenia ale aj pohodlia.

 

Tmavý masívny stôl v pracovni so sivou stenou.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti