Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako zariadiť chatu alebo chalupu?

Pridané: 20.11.2023 08:00:35 Počet zobrazení: 974

Útulný interiér chaty.


Zariaďujete si chatu alebo chalupu? Tu nájdete tipy, ako to urobiť čo najlepšie.

 

Oddýchnuť si po namáhavom týždni na chate alebo chalupe patrí k tým najlepším spôsobom relaxu. Avšak ešte predtým, než si v nej budete môcť zaslúžene vyložiť nohy na stôl, budete ju musieť zariadiť.

Navrhnúť a zariadiť si vaše víkendové či prázdninové sídlo je kreatívna a naplňujúca práca. Tieto priestory ponúkajú príležitosť vytvoriť miesto, ktoré odráža váš jedinečný štýl a slúži ako pokojné útočisko. V tomto komplexnom sprievodcovi preskúmame zložitosť navrhovania každého kúta vašej chaty, vrátane prvkov, ako je kuchyňa, rastliny a kvety, upcyklovaný nábytok, osvetlenie, vonkajšie priestory a ďalšie. Či už preferujete minimalistický štýl, klasickú anglickú vidiecku chatu alebo niečo medzi tým, tento článok vám poskytne množstvo inšpirácie.

 

Vchodové dvere na záhradu chaty.

 

Plánovanie vášho priestoru

Predtým, ako sa vydáte na vzrušujúcu cestu interiérového dizajnu, je nevyhnutné naplánovať si usporiadanie a funkčnosť vašej chaty alebo chalupy. Ako vždy pri zariaďovaní priestoru, treba zvážiť nasledujúce faktory:

Využitie priestoru

Definujte účel každej miestnosti alebo oblasti. Uistite sa, že vaše možnosti dizajnu sú v súlade so zamýšľaným využitím týchto priestorov, ktoré môžu zahŕňať obývacie, jedálenské, spacie a rekreačné priestory.

 

Útulne zariadená obývačka na chate.

 

Prirodzená priechodnosť

Starostlivo zvážte, ako sa ľudia budú pohybovať priestorom. Udržujte voľné cesty a vyhýbajte sa preplneným miestnostiam a nadmerne veľkým kusom nábytku.

 

Čitateľský kútik s kreslom a malým stolíkom s knihami.

 

Skladovacie riešenia

Priestor v chatkách a chalupách môže byť niekedy veľmi obmedzený. Myslite preto na inteligentné úložné riešenia, ako sú vstavané police, úložné priestory pod posteľou alebo skryté skrinky, aby ste maximalizovali svoj priestor. Správne zvolené šetrné úložné riešenia obzvlášť oceníte, ak premýšľate nad tým, ako zariadiť malú chatu.

 

Otvorený úložný priestor v minimalistickej obývačke.

 

Dizajnové štýly

Teraz sa pozrime na rôzne štýly dizajnu, ktoré si môžete zvoliť na zariadenie vašej chaty tak, aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie a aby vás čo najviac charakterizovala.

Minimalistický štýl

Minimalizmus kladie dôraz na jednoduchosť a funkčnosť. Často zahŕňa čisté línie, neutrálne farby a prístup „menej je viac". Ak vám tento štýl imponuje, rozhodnite sa pre prehľadné otvorené priestory s jednoduchým nábytkom, ktorý slúži na praktické, ale aj estetické účely.

 

Minimalistická obývačka s príjemným teplým osvetlením.

 

Hygge

Tento dánsky koncept je v skutočnosti viac celkovou životnou filozofiou, ako len dizajnovým štýlom. Zameriava sa na vytvorenie útulnej a pohodlnej atmosféry, vedúcej k celkovej spokojnosti. Pre nadšencov hygge odporúčame zahrnúť do doplnkov veľa mäkkých textílii, ako sú deky a mäkké vankúše. Zemité tóny, teplé osvetlenie a prírodné materiály, ako drevo a vlna zohrávajú kľúčovú úlohu pri vytváraní priestoru inšpirovaného hygge.

 

Mäkká deka v spálni v hygge štýle.

 

Provensálsky štýl

Francúzsky provensálsky štýl vyžaruje rustikálnu eleganciu. Ak je práve čaro francúzskeho vidieka to, čo chcete mať na vašej chalupe, popremýšľajte o začlenení starožitného nábytku, drsných povrchových úprav a jemnými pastelovými farbami. Kvetinové vzory a zdobené detaily prispievajú k šarmu tohto štýlu. Zostáva už len posadiť ľalie, pripraviť slávne coq au vin a otvoriť si fľašu výborného bordeaux.

 

Jedáleň zariadená v bielom provensálskom štýle.

 

Rustikálny štýl

Rustikálny dizajn zachytáva podstatu prírody. Používajte surové, prírodné materiály ako regenerované drevo, kameň a tepané železo. Zemité farby a zameranie na ručne vyrábané alebo vintage dekoračné predmety dodávajú priestoru ešte výraznejší rustikálny šarm.

 

Kuchyňa zariadená v rustikálnom štýle.

 

Škandinávsky štýl

Škandinávsky dizajn sa vyznačuje jednoduchosťou, funkčnosťou a silným spojením s prírodou. Čisté línie, svetlé farby a minimalistický nábytok sú kľúčové komponenty. Nevyhnutné je aj prirodzené svetlo a celkový poriadok prostredia.

 

Drevená polička s doplnkami v škandinávskom štýle.

 

Japonský štýl

Princípy japonského dizajnu, často nazývaného aj „japandi", uprednostňujú harmóniu, rovnováhu a, podobne ako aj u škandinávskeho štýlu, silné spojenie s prírodou. Zahrňte prvky, ako sú steny shoji, rohože tatami a tlmenú paletu farieb. Minimalizmus a jednoduchosť sú jadrom japonského dizajnu. Ak ste milovníkmi bonsajov, rozhodne neurobíte chybu, ak ich zakomponujete do tohto štýlu. Dávajte však pozor na to, aby ste mali dostatok času sa týmto rastlinkám venovať.

 

Jednoduchý interiér spálne v japonskom štýle.

 

Zariaďovanie vašej chalupy

Kuchyňa

Každá chata či chalupa by mala mať aspoň minimálny priestor, určený pre kuchyňu. Ak zariaďujete chatku, pravdepodobne nebudete mať miesto na veľkú kuchynskú linku. Myslite preto najmä na praktickosť. Indukčnú dvojplatničku nie je problém umiestniť ani v tých najobmedzenejších podmienkach.

Ak vám to priestor dovoľuje, dizajn kuchyne v štýle Shaker je vynikajúcou voľbou pre mnohé typy chát. Shaker dizajn kladie dôraz na jednoduchosť a funkčnosť a hlavná myšlienka je, že okrem varenia by sa tu mala stretávať celá rodina. Typickým prvkom v takejto kuchyni sú výrazné kuchynské skrinky so zaujímavými úchytkami.

Rozmýšľajte aj nad čistými líniami, maľovanými drevenými skrinkami a prírodnými materiálmi, ako drevo, aby ste dosiahli rustikálny pocit inšpirovaný chatou. Nič nepokazíte jednoduchou malou minimalistickou kuchyňou, ktorú môžete doplniť mosadznou batériou a rustikálnymi drevenými doskami na krájanie.

 

Minimalisticky zariadená krémová kuchyňa s čiernou doskou.

 

Vdýchnite priestoru život pomocou rastlín

Začlenenie rastlín a kvetov do interiéru vašej chaty môže vytvoriť sviežu a pulzujúcu atmosféru. Použite črepníkové rastliny, vnútorné bylinkové záhradky a kvetinové aranžmány, aby ste do svojho interiéru vniesli život.

Ak na chate neplánujete byť často a nemáte niekoho, kto sa vám počas vašej neprítomnosti o tieto kvety postará, zvážte skôr sukulenty, ako sú svokrine jazyky, alebo rôzne druhy kaktusov. Ako okrasu môžete využiť aj dizajnové stojany na sušené kvety, ktoré budú zaujímavým prvkom v interiéri a nemusíte sa báť o ich starostlivosť.

 

Sušené kvety v dekoračnom porcelánovom kameni.

 

Nábytok a dekorácie

Nielen pre ekologickosť a ekonomickosť zvážte upcyklovaný alebo repasovaný nábytok, ktorý dodá vašej chate charakter a zmysel pre históriu. Nebojte sa nakombinovať rôzne typy a druhy dreveného nábytku. Ak ste si zvolili napríklad provensálsky štýl, nič nepokazíte, ak bude aj každá stolička iná. Tapeta môže byť tiež skvelým spôsobom, ako dodať vášmu priestoru osobitosť a farbu, či už ide o kvetinový, botanický alebo vintage vzor.

 

Dizajnová drevená skrinka so sklenenými posuvnými dvierkami plná dekorácií.

 

Knižnica a priestor na čítanie/relax

V dnešnej uponáhľanej dobe sa určite často prichytíte, ako si želáte nájsť si čas na čítanie. Len ťažko by ste hľadali lepšie miesto na čas s vašou obľúbenou knihou, ako práve na chalupe. Vytvorte si útulný priestor na čítanie a oddych so vstavanými policami, pohodlným sedením a jemným osvetlením. Uistite sa, že váš priestor je dobre vybavený na daždivé dni s aktivitami v interiéri, ako sú stolové hry a kútiky na čítanie.

 

Pohodlné kreslá na čítanie.

 

Zimná záhrada

Zimná záhrada je krásnym doplnkom každej chalupy alebo chaty a ponúka svetlé a slnečné útočisko. Veľké okná, presklené steny a pohodlné sedenie vytvoria priestor, ktorý sa spája s exteriérom. Ozdobte ho rastlinami v črepníkoch a prúteným nábytkom pre nádych prirodzenej elegancie.

 

Žena píšuca za stolom v zimnej záhrade na chate.

 

Krb alebo kachle

Krb alebo kachle sú neodmysliteľnou súčasťou chaty či chalupy. Vyberte si dizajn, ktorý vyhovuje vášmu štýlu, či už ide o rustikálny kamenný krb, elegantnú starožitnú krbovú rímsu, alebo moderný dizajnový krb. Umocnite útulnú atmosféru pohodlným usporiadaním sedenia okolo krbu. Ak nemáte možnosť krb umiestniť v interiéri, odporúčame vám zriadiť si gril v tesnej blízkosti chaty, ktorý ako tak doplní atmosféru tepla kozubu.

 

Starožitné kachle s pôvodnými kachličkami v obývačke.

 

Osvetlenie, slnečné žiarenie a prispôsobenie daždivým dňom

Osvetlenie je rozhodujúce pri tvorbe útulnej atmosféry vašej chaty. Maximalizujte prirodzené svetlo cez veľké okná, strešné okná a dobre umiestnené zrkadlá. Zvážte inštaláciu terasových dverí alebo systému posuvných sklenených okien pre bezproblémový prísun svetla a vzduchu.

Nezabúdajte na nepriaznivé počasie a navrhnite si vašu chatu flexibilne tak, aby vyhovovala aktivitám počas daždivých dní. Vytvorte priestory pre vnútorné aktivity, ako sú stolové hry a kútiky na čítanie. Ak máte väčšie priestory, biliard, ping pongový stôl alebo stolný futbal zaručia zábavu vám a vašim blízkym.

 

Sedačka a doplnky v tmavom dreve v minimalistickej obývačke.

 

Navrhovanie exteriéru

Počas pobytu na chate strávite určite veľa času aj v jej bezprostrednom okolí. Cez slnečné letné dni sa tam budete pravdepodobne vyskytovať viac ako vo vnútri, a tak je dôležité, aby ste sa aj vonku cítili čo najlepšie.

Navrhnite si vonkajšiu terasu alebo záhradu, ktorá doplní štýl vašej chaty. Pre klasický vidiecky šarm zakomponujte rôzne kvety, rastliny či ružové kríky, popínavé rastliny a dláždené chodníky. Pridajte vonkajšie posedenie s pohodlnými vankúšmi na relaxáciu.

Zvážte pridanie krytých vonkajších priestorov, vonkajšej kuchyne a ohniska, aby ste rozšírili využiteľnosť svojho vonkajšieho obytného priestoru aj počas upršaných dní.

 

Vonkajšie sedenie na terase.

 

Navrhovanie vašej chaty alebo chalupy je hlboko osobná cesta a veríme, že tento sprievodca vám poskytol množstvo nápadov, vďaka ktorým bude vaše útočisko skutočným odrazom vášho štýlu a preferencií. Užite si proces vytvárania vášho dokonalého miesta na odpočinok, kde každý detail prispieva k vytvoreniu príjemnej a relaxačnej atmosféry.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti