Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako vybrať sedačku?

Pridané: 16.1.2024 11:00:00 Počet zobrazení: 863

Dizajnová obývačka v neutrálnych farbách.


Pri výbere sedačky je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, aby ste si kúpili ten správny kus nábytku pre váš domov. Poradíme vám, ako na to a na čo si dávať pozor.

 

Sedačka je jedným z najdôležitejších kusov nábytku vo vašej domácnosti. Je to miesto, kde relaxujete, zabávate sa, pozeráte televíziu, čítate, zdriemnete si, či kde si posedíte pri príjemnom rozhovore s vašou návštevou. Preto je výber správnej sedacej súpravy dôležitou a vôbec nie jednoduchou záležitosťou. Musíte zvážiť veľa faktorov, ako je typ pohovky, rozmer, štýl, látka, pohodlie, ktoré poskytuje, trvácnosť a v neposlednom rade aj jej cena. Práve preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom vám poradíme, ako vybrať kvalitnú sedačku, ktorá bude vyhovovať všetkým vašim kritériám.

 

Šedá sedačka na dlhších kovových nožičkách.

 

Typy pohoviek

Na trhu je veľa druhov sedacích súprav, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody, ktoré treba brať do úvahy. Tu sú niektoré z najbežnejších typov sedačiek:

Tradičná sedačka, pohovka či gauč

Ide o klasickú rovnú pohovku, ktorá má pevné operadlo, podrúčky a vankúše. Pohodlne sa na nej usadia dve až tri osoby a je k dispozícii v rôznych štýloch a prevedeniach. Tradičná pohovka je vhodná do väčšiny obývacích izieb a môže ladiť s akýmkoľvek dekórom.

 

Tmavá sedačka pre dve osoby v modernej obývačke.

 

Sedačka v tvare L

Sedačka v tvare L môže byť pevná, alebo sa môže skladať z viacerých kusov, ktoré po zložení pripomínajú tvar písmena L. Univerzálne modely umožňujú napojiť leňošku, respektíve otoman, na tú stranu sedačky, na ktorej vám to vyhovuje. Pokiaľ však nejde o univerzálny model, pri sedačke nájdete uvedené, či sa leňoška pripája na pravý alebo ľavý roh. Existujú aj verzie, ktoré nemajú leňošku, ale po celom obvode majú chrbtovú opierku. Pojme viac ľudí ako tradičná pohovka a zmestí sa do rôznych typov priestoru. Je ideálna do rohu miestnosti, ale aj do otvoreného priestranstva. Využijú ju veľké rodiny, ale aj ľudia, ktorí radi prijímajú hostí.

 

Šedá sedačka v tvare L v tmavej obývačke.

 

Pohovka v tvare U

Podobne ako u predchádzajúcej sedačky, táto svojim tvarom pripomína písmeno U. Pojme veľa ľudí a vytvorí útulnú a intímnu atmosféru. Tento typ pohovky patrí k najväčším, a preto je vhodný skôr do veľkých otvorených obývačiek. Pohovka v tvare U je skvelá na filmové večery alebo herné večery s priateľmi alebo rodinou.

 

Krémova sedačka v tvare U s viacerými pohodlnými vankúšmi.

 

Pohovka Loveseat

Ide o malú rovnú sedačku, na ktorej sa pohodlne usadia dvaja ľudia. Je ideálna do malých priestorov alebo ako akcent vo väčšej miestnosti. Takáto pohovka môže dodať vášmu domovu nádych romantiky a útulnosti. Existuje aj v rozťahovacích verziách, kedy sa dá ľahko premeniť na menšiu posteľ. Ideálne riešenie pre menšie byty či garsónky.

 

Malá ratanová sedačka pre dve osoby v útulnej obývačke.

 

Pohovka na spanie

Ako názov napovedá, ide o pohovku, ktorú možno premeniť na posteľ. Môže ušetriť miesto a poskytnúť hosťom ďalší priestor na spanie. Pohovka na spanie je inteligentnou voľbou do malých bytov alebo izieb pre hostí. Prípadne môže slúžiť ako náhrada hosťovskej postele, pokiaľ nedisponujete hosťovskou izbou. Existujú rôzne varianty. Niektoré modely sa rozkladajú vysúvaním spredu, čo sa často využíva na pohodlné leňošenie pred televízorom aj vtedy, keď nie je v byte návšteva. Iné sa zase rozkladajú sklopením chrbtovej opierky. Tu je však podstatné si uvedomiť, že pokiaľ je pohovka umiestnená pri stene, bude ju potrebné pred rozložením vždy posunúť dopredu do priestoru.

 

Žena chystajúca rozťahovaciu pohovku na spanie.

 

Sedacie súpravy

Existujú samozrejme aj rôzne ďalšie typy a rôzne varianty sedacích súprav, ktoré sa skladajú z jednej základnej väčšej sedačky (rovnej, v tvare L alebo U), a doplnkových kresiel. V menších priestoroch môžu mať súpravy veľkú výhodu. V prípade potreby je možné kreslá používať v iných častiach bytu a k sedačke ich pripojíte len vtedy, keď príde návšteva.

 

Sedacia súprava v krémovej farbe v modernom interiéri s otvoreným krbom.

 

Sedačky s úložným priestorom

Sedacie súpravy s úložným priestorom sú preferované najmä majiteľmi malých bytov, v ktorých je vzácny každý centimeter. Úložný priestor sa nachádza obvykle v otomane alebo pod hlavnou sedacou časťou. Otvára sa buď vyklápaním, alebo vysúvaním. Zvyčajne slúži na odkladanie vankúšov, perín či sezónneho oblečenia. Niektoré gauče ponúkajú kombináciu rozkladacej postele a úložného priestoru. Vždy si však dobre premyslite, či sa vám gauč zmestí do bytu a berte do úvahy aj väčšiu váhu sedačiek tohto typu.

 

Deky a vankúše v úložnom priestore sedačky.

 

Výber a nákup sedačky

Typ pohovky, ktorý si vyberiete, by mal odrážať aj váš životný štýl. Mali by ste si premyslieť, kto bude sedačku používať, na čo bude slúžiť, kde sa bude používať a či nepotrebujete nejaké extra funkcie. Tu je niekoľko otázok, ktoré by ste si určite mali položiť:

Kto bude používať sedačku? Máte deti alebo domáce zvieratá?
Ak áno, potrebujete sedačku, ktorá je pevná, ľahko sa čistí a je odolná voči škvrnám a škrabancom. Odporúčame vám preto sedačku, ktorá má snímateľné a prateľné poťahy a vankúše.

Na čo bude pohovka slúžiť?
Používate sedačku na odpočinok, prácu, spánok alebo zábavu? Toto všetko potrebujete zvážiť, aby ste vedeli, či potrebujete sedačku, ktorá je pohodlná, či skôr praktická a všestranne využiteľná. Môžete tiež chcieť sedačku, ktorá má nastaviteľné operadlá, podrúčky alebo opierky hlavy, alebo ktorá sa dá sklopiť alebo rozložiť.

Kde bude pohovka umiestnená? Máte veľkú alebo malú obývačku? Máte samostatnú jedáleň alebo otvorenú dispozíciu?
Potrebujete sedačku, ktorá sa hodí do vášho priestoru a doplní váš štýl. Váš nový gauč si môžete vybrať iba taký veľký, ako vám to priestor dovoľuje.

 

Dizajnová dlhá bledá sedačka v modernej obývačke s kuchyňou.

 

Rozpočet!
Ďalším, veľmi dôležitým faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere sedačky, je váš rozpočet. Musíte si stanoviť reálny rozpočet a aj sa ho držať. Mali by ste tiež porovnávať ceny a kvalitu rôznych sedacích súprav a hľadať najlepšiu hodnotu za svoje peniaze. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu s rozpočtom:

Urobte si prieskum.
Prezrite si ponuku on-line alebo navštívte rôzne obchody, aby ste zistili, aké typy pohoviek sú k dispozícii a koľko stoja. Hľadajte zľavy, výpredaje alebo kupóny, ktoré vám môžu pomôcť ušetriť peniaze.

Stanovte si priority.
Rozhodnite sa, ktoré funkcie sú pre vašu sedačku nevyhnutné, a ktoré sú voliteľné. Môžete napríklad potrebovať sedačku, ktorá je pohodlná a odolná, ale možno nebudete potrebovať sedačku, ktorá má podsvietenie, či ktorá ponúka úložný priestor.

Buďte flexibilný.
V prípade, že máte striktný rozpočet, musíte byť ochotný urobiť kompromis v niektorých aspektoch vašej pohovky, ako je farba, štýl alebo veľkosť, ak to znamená získať výhodnejšiu ponuku. Môžete tiež zvážiť kúpu pohovky z druhej ruky alebo alternatívneho poťahu na sedačku, ktorý môže zmeniť vzhľad vašej pohovky.

 

Krémová sedačka v obývačke s nábytkom v tmavom dreve.

 

Pred nákupom si ju vyskúšajte.
Ak sa chcete naozaj rozhodnúť správne, sedačku by ste si mali pred jej kúpou poriadne vyskúšať. Mali by ste ju dôkladne prezrieť, dotýkať sa jej a sedieť na nej, aby ste sa uistili, že spĺňa vaše očakávania. Skontrolovať by ste mali aj kvalitu jej zhotovenia, pohodlie a funkčnosť. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba hľadať pri skúšaní pohovky:

Prezrite si sedačku.
Pozrite sa na sedačku z rôznych uhlov a vzdialeností. Skontrolujte farbu, tvar a štýl pohovky. Uistite sa, že zodpovedá vášmu vkusu a vašej izbe. Myslite na to, že osvetlenie vo vašej obývačke môže vykresliť farby pohovky ináč ako v obchode a skúste požiadať personál predajne o vzorku látky, aby ste si ju mohli prezrieť aj vo vašich svetelných podmienkach.

Dotknite sa jej.
Cíťte látku, rám a vankúše pohovky. Skontrolujte štruktúru, mäkkosť a hrúbku pohovky. Uistite sa, že povrch je hladký, pohodlný a pevný.

Sadnite si na ňu.
Vyskúšajte, aké pohodlie poskytuje, koľko priestoru na nej je, ako sa vám na nej leží, aké sú opierky na ruky a všetko ďalšie, čo vám napadne. Skontrolujte jej výšku, aby ste nemali príliš ohnuté kolená pri sedení, či naopak, aby vám nebola príliš vysoká. Overte si, či vám vyhovuje jej hĺbka a šírka. Uistite sa, že je pohodlná a priestranná.

 

Dizajnovo zariadená obývačka.

 

Vyberte si nadčasovosť!
Pri výbere sedačky vás môže lákať sledovať najnovšie trendy a štýly. Mali by ste však zvážiť aj to, ako bude vaša sedačka vyzerať v budúcnosti. Sedačka je dlhodobá investícia a po niekoľkých rokoch nechcete svoj výber ľutovať. Preto by ste si mali vybrať nadčasovú pohovku, ktorá obstojí v skúške času a hodí sa k akýmkoľvek zmenám vo vašej výzdobe. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vybrať nadčasovú pohovku:

Zvoľte neutrálnu farbu.
Neutrálna farba, ako je béžová, šedá alebo námornícka, sa môže zladiť s akoukoľvek farebnou schémou a vytvoriť pokojný a elegantný vzhľad. Môžete tiež pridať nejaké farebné kúsky s vankúšmi, prikrývkami alebo dekami, aby ste pridali sedačke niečo extra.

Vyberte si jednoduchý tvar.
Jednoduchý tvar, ako je obdĺžnik alebo štvorec, môže vytvoriť čistý a klasický vzhľad. Odporúčame sa tiež vyhnúť akýmkoľvek zbytočným detailom, ako sú volány, strapce alebo gombíky, ktoré môžu čoskoro vyjsť z módy.

Vyberte si kvalitnú látku.
Kvalitný poťah, ako je koža, bavlna alebo ľan, môže vydržať dlhšie a vyzerať lepšie, ako lacná alebo syntetická látka.

 

Béžová ľanová sedačka.

 

Meranie pohovky

Než si pohovku kúpite, mali by ste si ju dôkladne premerať. Musíte sa totiž uistiť, že pohovka sa vám zmestí do priestoru a že ju budete môcť ľahko presúvať. Je tiež potrebné zvážiť veľkosť a tvar vašej izby, šírku vašich dverí, schodísk a ostatného nábytku. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám pomôžu zmerať vašu pohovku:

 

Maliarska páska a meter.

 

Zmerajte si priestor

Použite pásku na meranie dĺžky, šírky a výšky vašej izby. Môžete si tiež nakresliť pôdorys a označiť rozmery a umiestnenie okien, dverí, zásuviek a iného nábytku. To vám pomôže predstaviť si, ako sa vaša pohovka zmestí do izby a koľko miesta vám zostane.

 

Zmerajte si pohovku

Pomocou meracej pásky zmerajte dĺžku, šírku, výšku a dĺžku uhlopriečky vašej pohovky. Presné rozmery vašej pohovky nájdete aj v špecifikáciách produktu alebo na webovej stránke výrobcu. To vám pomôže porovnať vašu pohovku s priestorom a zistiť, či sa zmestí.

 

Skontrolujte si cestu do bytu

Použite pásku na meranie šírky, výšky a hĺbky vašich dverí, chodieb, schodísk a výťahov. Skontrolujte tiež uhly natočenia chodieb a schodiska, aby ste sa vyhli komplikáciám pri presune nového gauča na jeho nové miesto.

 

Na označenie polohy pohovky použite pásku

Ďalším spôsobom, ako zistiť, ako bude vaša pohovka vyzerať v miestnosti, je použiť pásku na označenie polohy pohovky na podlahe. Na obrys dĺžky a šírky pohovky môžete použiť maskovaciu pásku alebo maliarsku pásku. To vám pomôže zistiť koľko miesta zaberie vaša pohovka a ako to ovplyvní plynulosť chôdze v miestnosti. Všímajte si, či máte dosť miesta na chodenie okolo sedačky a či nie je sedačka v miestnosti príliš veľká alebo malá.

 

Komfort sedenia

Pozrime sa na to, čo znamená pohodlné sedenie. Pre každého to samozrejme môže znamenať niečo úplne iné. Často sa stane, že si zákazník vyberie sedačku iba podľa jej dizajnu a toho ako vyzerá na obrázku. Až keď ju má doma zistí, že mu nevyhovuje z praktického hľadiska.

Nedá sa povedať, aké sú správne parametre sedačky, preto je dôležité si svoje preferencie overiť osobne a spoliehať sa na svoj vlastný pocit. Komfort sedenia je zložený z týchto parametrov sedačky:

Výška sedu od zeme

Zákazníci v strednej a staršej vekovej kategórii, najmä kvôli jednoduchosti vstávania, väčšinou preferujú vyššie sedenie, teda 42 cm a viac. Nižšie sedenie zase môže byť pohodlnejšie na domáce leňošenie. Pri niektorých sedačkách existuje možnosť výmeny nožičiek, a tak aj prispôsobenie výšky sedačky podľa vašej potreby.

 

Nízka šedá sedačka v otvorenej obývačke s kuchyňou.

 

Hĺbka sedu

Z ergonomického hľadiska je ideálna hĺbka sedu okolo 60 cm. Ak však na sedačke sedíte nezvyčajne, alebo na nej skôr viac ležíte, bude vám vyhovovať ešte väčšia hĺbka.

 

Tvrdosť/mäkkosť sedadiel a operadiel

Aj pri tomto parametri neplatí žiadne pevné pravidlo. Všeobecne sa dá povedať, že z tvrdších sedadiel sa ľahšie vstáva, ale najlepšie je si vždy vyskúšať rôzne typy naživo a rozhodnúť sa podľa vášho pocitu.

 

Výška operadla/Opierka hlavy

Tu sa názory rôznia. Niekto hľadá sedačku, kde si môže pohodlne oprieť hlavu, iní zas uprednostňujú nízku opierku, najmä z pohľadu dizajnu, kde sedačka vizuálne zaberá menej miesta. Riešením pre oba názory sú sedačky s polohovateľnými opierkami, ktoré sa v čase nepoužívania jednoducho sklopia.

 

Drevené operadlo sedačky.

 

Zvážte ďalšie funkcie

Niektoré sedačky prichádzajú s extra funkciami, ktoré môžu zvýšiť váš komfort a pohodlie. Možno budete chcieť zvážiť tieto vlastnosti pri výbere pohovky v závislosti od vašich potrieb a preferencií.

V ponuke sú, napríklad sklápacie sedadlá, nastaviteľné opierky hlavy, odkladacie priehradky, držiaky nápojov, USB porty alebo vstavané reproduktory. Vďaka týmto vlastnostiam bude vaša pohovka funkčnejšia a príjemnejšia, najmä ak ju používate na sledovanie filmov, hranie hier alebo prácu.

S dodatočnými funkciami sú však spojené aj dodatočné náklady a údržba. Preto by ste si mali vyberať len funkcie, ktoré skutočne potrebujete a využívate. Mali by ste tiež skontrolovať kvalitu a životnosť funkcií, ako aj možnosti záruky a servisu. Nechcete skončiť s pohovkou, ktorá má pokazené alebo nefunkčné prvky, ktoré je ťažké opraviť alebo vymeniť.

 

Kontrola konštrukcie pohovky

Konštrukcia pohovky určuje jej pevnosť, stabilitu a dlhú životnosť. Dobre postavená pohovka by mala mať pevný rám, podporný systém odpruženia a odolné spoje a spojovacie prvky. Kostru pohovky tvorí rám a mal by byť vyrobený z masívneho dreva, kovu alebo preglejky. Vyhnite sa pohovkám, ktoré majú rám vyrobený z drevotriesky, plastu alebo tenkého kovu, pretože sú náchylné na praskanie, ohýbanie alebo zlomenie.

Odpruženie je sieť pružín, vlnovcov alebo popruhov, ktoré podporujú vankúše a váhu používateľov. Dobré odpruženie by malo byť pevné, pružné a rovnomerne rozložené. Vyhnite sa pohovkám, ktoré majú previsnuté, uvoľnené alebo nerovnomerné odpruženie, pretože môžu byť nepohodlné a navyše môžu aj poškodiť vankúše.

 

Béžová sedačka na drevenej konštrukcii.

 

Vankúše a čalúnenie

Vankúše a čalúnenie pohovky ovplyvňuje jej pohodlie, vzhľad a údržbu. Výplň je vrstva peny, peria alebo vlákna, ktorá vypĺňa sedadlá, operadlá a ramená pohovky. Čalúnenie je látka alebo koža, ktorá pokrýva povrch sedačky. Polstrovanie a čalúnenie by mali byť kompatibilné navzájom, ako aj s vašimi preferenciami a životným štýlom.

Výplň by mala byť mäkká, podporná a odolná. Mala by sa prispôsobiť tvaru a držaniu tela a po vstávaní by sa mala vrátiť do pôvodného tvaru. Vyhnite sa vankúšom, ktoré sú príliš tvrdé, príliš mäkké alebo príliš hrudkovité. Tieto atribúty môžu spôsobiť tlakové body, ochabnutie alebo nerovnosti. Čalúnenie môžete otestovať tak, že sedíte na pohovke aspoň 15 minút a skontrolujete ho na dotyk a samozrejme aj vizuálne.

Čalúnenie by malo byť trvácne, odolné voči škvrnám a malo by sa ľahko čistiť. Ideálne by malo tiež zodpovedať štýlu, farbe a celkovej atmosfére vašej izby. Môžete si vybrať z rôznych poťahových materiálov, ako je bavlna, ľan, vlna, polyester, mikrovlákno, koža, či zamat. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, v závislosti od jeho štruktúry, vzoru, hmotnosti a ceny. Pri výbere poťahového materiálu by ste mali zvážiť faktory, ako je frekvencia používania, vystavenie slnečnému žiareniu, prítomnosť domácich zvierat alebo detí a váš osobný vkus.

 

Moderná sedačka s ozdobným vankúšom.

 

Látky a poťahy

Materiál sedačky je jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré treba zvážiť. Materiál ovplyvňuje vzhľad, pohodlie a aj trvanlivosť pohovky. Používa sa veľa druhov látok a materiálov, z ktorých každý má svoje klady a zápory. Pozreli sme sa na niektoré najbežnejšie používané.

 

Koža

 

Koža je prírodná a luxusná látka, ktorá sa ľahko čistí a je odolná voči škvrnám a poškriabaniu. Okrem iného, koža, pri pravidelnej údržbe, výborne starne a časom si vytvorí peknú patinu. Na druhej strane je však pomerne drahá, citlivá na teplo a slnečné žiarenie, náchylná na praskanie a vyblednutie. Pri vysokých teplotách sa na koženej sedačke rýchlo spotíte, a ak sa obľubujete pohybovať po dome sporo odetý, radšej sa koženej sedačke vyhnite. Sedačka vyrobená z kože je vhodná pre ľudí, ktorí chcú klasickú a elegantnú pohovku, ktorá dlho vydrží.

Detailný pohľad na materiál koža v hnedej farbe.

Eko koža

 
Pre ekologicky a aj ekonomicky zmýšľajúcich ľudí existuje aj umelá alternatíva kože. Má veľmi podobné vlastnosti, no nie je vyrobená zo zvierat.
Detailný pohľad na eko kožu v zemitej farbe.

Bavlna

 
Bavlna je prírodná a priedušná látka, ktorá je mäkká, pohodlná a univerzálna. Dodáva sa tiež v rôznych farbách, vzoroch a textúrach. Je však tiež náchylná na krčenie a vyblednutie. Ľahko absorbuje rozliate tekutiny a zostávajú na nej škvrny, čo môže vyžadovať časté pranie. Bavlna je vhodná pre ľudí, ktorí chcú ležérnu a útulnú pohovku, ktorá sa hodí ku každému interiéru. Bavlnený materiál sedačky v bledej farbe.

Ľan

 
Ľan je prírodná a ľahká tkanina, ktorá je chladivá, hladká a odolná. Má tiež prirodzený a rustikálny vzhľad, ktorý môže pridať šarm do vášho domova. Ľan je však tiež náchylný na krčenie a žmolkovanie. Ľahko absorbuje vlhkosť a nečistoty a môže vyžadovať chemické čistenie. Obliečky z ľanu sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú jednoduchú a elegantnú pohovku, ktorá dokáže navodiť pohodovú atmosféru. Ľanový materiál sedačky.

Zamat

 
Zamat je textilná látka známa svojím jemným a luxusným povrchom, ktorý poskytuje neobyčajný komfort a eleganciu. Je mäkký na dotyk a dodáva interiéru sofistikovaný a príjemný vzhľad. Zamat je tiež odolný voči opotrebeniu, čo z neho robí skvelú voľbu pre domácnosti, ktoré hľadajú dlhotrvajúcu eleganciu. Avšak, tento materiál môže byť náročný na údržbu, pretože láka prach a je náchylný k zatláčaniu. Tiež nie je vodoodolný a môže si vyžadovať profesionálne čistenie pri znečistení. Napriek tomu, zamatové sedačky sú ideálne pre tých, ktorí si chcú vytvoriť luxusné a pohodlné prostredie v obývačke. Zamatový materiál sedačky.

Syntetické látky

 
Syntetické tkaniny sú umelé tkaniny, ktoré sú navrhnuté tak, aby napodobňovali vlastnosti prírodných tkanín. Zvyčajne sú lacnejšie, ľahšie sa udržiavajú a sú odolnejšie voči škvrnám, vyblednutiu a opotrebovaniu. Syntetické tkaniny sú však tiež menej priedušné, menej pohodlné a menej ekologické. Môžu tiež vylučovať škodlivé chemikálie alebo spôsobiť alergie. Sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú praktickú a odolnú pohovku, ktorá znesie náročné používanie. Čierna prešívaná syntetická látka.

 

Starostlivosť o vašu novú pohovku

Keď už ste si vybrali tú správnu sedačku pre váš domov, mali by ste sa o ňu aj dobre starať, aby ste ju udržali v dobrom stave a predĺžili jej životnosť. Tu je niekoľko tipov, ako sa starať o svoju novú pohovku:

 

Dlhá béžová sedačka v modernej obývačke.

 

Vždy si pozrite a nasledujte inštrukcie od výrobcu. Používajte odporúčané produkty a metódy pre čalúnenie vašej pohovky. Vyhnite sa používaniu agresívnych chemikálií, abrazívnych prostriedkov, nadmerného tepla alebo vlhkosti, pretože môžu poškodiť vašu pohovku.

Pravidelne vysávajte pohovku, aby ste odstránili prach, špinu, omrvinky a chlpy domácich zvierat. Použite mäkkú kefu a nastavenie nízkeho sania, aby ste nepoškodili látku alebo kožu. Venujte pozornosť štrbinám, švom a rohom, kde sa môžu hromadiť omrvinky a iné nečistoty.

Každých pár týždňov otočte vankúše, aby sa opotrebovanie rovnomerne rozložilo. Predídete tak prehýbaniu, vyblednutiu a pokrčeniu čalúnenia. Vankúše môžete tiež ručne natriasť, aby ste im vrátili tvar a objem.

Chráňte svoju pohovku pred priamym slnečným žiarením, zdrojmi tepla a ostrými predmetmi. Slnečné svetlo môže vyblednúť a oslabiť látku alebo kožu. Zdroje tepla ju môžu zase vysušiť a popraskať. Ostré predmety môžu povrch poškriabať, roztrhnúť alebo prepichnúť. Použite závesy, rolety na okná, alebo prikrývky na ochranu vašej pohovky pred škodlivými prvkami a držte ju ďalej od krbov, radiátorov, alebo vetracích otvorov. Môžete tiež použiť deky, vankúše alebo prikrývky, aby ste svojej pohovke dodali dodatočnú ochranu a pohodlie.

Užite si svoju pohovku a používajte ju opatrne. Hoci to môže byť ťažké, najmä ak máte malé deti, vyhnite sa skákaniu, pobehovaniu alebo státiu na pohovke, pretože to môže poškodiť rám a odpruženie. Vyhnite sa jedeniu, pitiu alebo fajčeniu na pohovke, ktoré vytvárajú škvrny, zápach alebo spáleniny. Ak na pohovku niečo rozlejete, ihneď to utrite čistou handričkou alebo papierovou utierkou a postupujte podľa pokynov výrobcu, ako škvrnu odstrániť.

Veríme, že vám náš návod uľahčí výber správnej sedačky do vášho domova. Pamätajte si, najprv si premyslite účel, na ktorý ju chcete používať, potom zvážte všetky možnosti vášho priestoru, rozpočet, štýl a komfort, ktorý hľadáte, urobte si on-line prieskum a keď budete mať zopár vytipovaných kúskov, navštívte predajňu a vašu budúcu sedačku riadne odskúšajte. Prajeme vám príjemne chvíle strávené na vašej novej sedačke!

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti