Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako vám v živote pomôže ranné ustlanie postele

Pridané: 31.1.2024 09:20:01 Počet zobrazení: 827

Ustlaná posteľ v minimalistickej spálni zariadenej v neutrálnych farbách.


Spánok je jedným z troch pilierov zdravia a k zlepšeniu jeho kvality môže prispieť aj úprava a ustlanie postele. Prečo by ste mali venovať pozornosť tomuto každodennému rituálu? Objavte s nami prekvapujúce výhody ustlania postele pre vaše zdravie a pohodu.

 

Výhody ustielania postele

Psychický blahobyt

Ľudia obklopení chaosom v domácom prostredí, predovšetkým v dôsledku hromadenia vecí, často zažívajú ťažkosti s reguláciou emócií, stresom a duševným zdravím. Výskum ukazuje, že jednotlivci s dobre uprataným a organizovaným životným priestorom majú tendenciu byť cieľavedomejší a svedomitejší vo svojom každodennom živote. Tento pozitívny prístup k starostlivosti o svoje prostredie môže mať hlboký dopad na psychický blahobyt a celkovú kvalitu života. Udržiavanie poriadku v domácnosti nie je len praktickým opatrením, ale môže slúžiť aj ako efektívny spôsob podpory duševného zdravia.

 

Neuprataná posteľ.

 

Poriadok a dobrá nálada

Vaša spálňa predstavuje významnú časť vášho života, a preto jej vzhľad ovplyvňuje aj váš emocionálny stav. Správne ustlaná posteľ vytvára dojem poriadku a priťahuje k sebe pozitívnu atmosféru pokoja a dobrej organizácie. Zároveň to ukazuje, že vám na svojom domove záleží, čo môže pomôcť zmierniť emocionálne zaťaženie a zdvihnúť náladu. Tak isto vás to bude nútiť mať spálňu pekne upratanú, čo sa môže potom presunúť aj na ostatné miestnosti a pravidelné udržiavanie poriadku.

 

Dobrý začiatok dňa a zlepšenie produktivity

Ustlanie postele sa môže stať prvou malou úlohou celého dňa, ktorá vám prinesie pocit hrdosti a motivácie. Vytvára základ pre ďalšie úlohy, poskytuje vám impulz k ďalším krokom a na konci dňa si uvedomíte, že jedna splnená úloha sa postupne mení na celú sériu dokončených úloh.

Upratovanie postele je jednoduchý akt, no môže mať hlbší vplyv na váš emocionálny stav a úspech. Pointou je, že váš deň začnete úspechom, hoci len takým malým, ako je ustlanie postele. Táto jednoduchá rutina môže pozitívne ovplyvniť vašu koncentráciu, produktivitu a celkovú kvalitu života.

Tejto téme sa venuje aj Charles Duhigg vo svojej knihe Sila zvyku, v ktorej autor vysvetľuje, že jednoduchý každodenný akt ustlania postele naštartuje váš deň a napomáha k vytvoreniu ostatných pozitívnych každodenných zvykov. Tak isto by mali práve takéto maličkosti, ako je ustlanie postele, pomáhať k zlepšeniu celkovej duševnej pohody.

 

Ustlaná posteľ s dekoračnými vankúšmi v minimalistickej spálni.

 

Lepší spánok

Vedecké štúdie ukazujú spojenie medzi pravidelným ustielaním postele a lepším spánkom. Ľudia, ktorí si starostlivo upravujú posteľ, často hlásia lepšiu kvalitu spánku a pocit osvieženia po prebudení. Tento jednoduchý akt sa tak stáva "základným rituálom," ktorý prináša pozitívne zmeny do vášho každodenného života.

 

Benefit pre starších ľudí

Aj pre starších ľudí je ustlaná posteľ dôležitá. Štúdia Dr. Sorrell publikovaná v Journal of Psychosocial Nursing and Mental Health Services naznačuje, že udržiavanie poriadku im môže pomôcť udržať si vo forme kognitívnu funkciu, čo prispieva k celkovému pohodliu a kvalite života.

 

Rozvoj detí

Naučiť malé deti ustlať si posteľ každé ráno môže mať viacero dôležitých benefitov. Táto jednoduchá úloha rozvíja zodpovednosť, sebadisciplínu a organizačné zručnosti, čím pomáha deťom vytvoriť si zdravú rutinu a podporuje ich samostatnosť. Okrem toho, ustlaná posteľ prispieva k čistému a organizovanému prostrediu, čo môže zlepšiť koncentráciu, produktivitu a celkový emocionálny stav dieťaťa. Tieto návyky môžu posilniť sebavedomie dieťaťa a položiť základ pre iné dobré životné návyky, ako je dodržiavanie osobnej hygieny a vykonávanie domácich prác.

 

Ustlaná detská izba v peknej dizajnovej izbičke.

 

Hygiena

Hoci je bežnou praxou ustlať si posteľ hneď ráno, nové poznatky naznačujú, že najprv je potrebné paplón poriadne vyvetrať kvôli hygiene. Počas spánku totiž produkujeme výrazné množstvo potu a odumretých kožných buniek, ktoré sú neviditeľné voľným okom. Ustlanie postele bez predchádzajúceho vyvetrania vytvára tmavé a vlhké prostredie, ideálne pre prachové roztoče, plesne a ďalšie nečistoty. Na povrchu vašej postele môže byť viac ako milión roztočov, ktoré spolu s ich trusom, odumretými bunkami a prachom predstavujú potenciálne alergény a dráždivé látky.

Vyvetranie postele na slnku môže pomôcť odstrániť alergény a dezinfikovať povrch. Ak nemáte čas čakať, môžete posteľ ustlať až keď sa vrátite z práce, napriek tomu, že sa vám to môže zdať zbytočné. Ide hlavne o zvyk a pravidelnosť.

Keď je reč o hygiene - pravidelná výmena posteľnej bielizne patrí tiež medzi najlepšie spôsoby udržania vašej postele v čistote. Prať a vymieňať obliečky by ste mali aspoň raz za dva týždne, aby ste predišli hromadeniu odumretých kožných buniek a roztočov. Toto pravidlo platí aj pre obliečky na vankúše, ktoré by nemali zostať zanedbané! Pranie sa odporúča na vyšších stupňoch, aby ste dôkladne zničili baktérie. Odporúča sa pranie samotných perín a vankúšov, a to každých šesť mesiacov.

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že v zime, vzhľadom na chladné počasie, nie je nutné nechať posteľ dýchať. Oproti tomu však v zimných mesiacoch, keď je zapnuté kúrenie, je vetranie rovnako dôležité ako v lete.

Ustlanie postele nie je len estetickým prvkom, ale môže mať pre vaše zdravie a pohodu prekvapujúce výhody. Začnite teda i vy váš deň týmto malým úspechom – prispejete tým k zdravšiemu prostrediu, lepšiemu spánku a celkovému psychickému blahobytu. Vaša ustlaná posteľ je skrátka kľúčom k lepšiemu životu.

 

Ustielanie postele.

 

Profesionálne ustlaná posteľ

A ako si ustlať posteľ ako profesionál? Základným prvkom optimálneho spánku je pohodlný matrac. Pred nákupom si ujasnite váš preferovaný štýl - spáči na boku uprednostnia mäkší matrac, zatiaľ čo tí, ktorí spia na chrbte alebo bruchu, by mali vyhľadávať pevnejšie matrace. Nezabudnite, že matrace majú životnosť približne 8 až 10 rokov, čo robí investíciu do kvalitného matraca zmysluplnou.

Voliteľná podložka na matrac nie je len ďalšou vrstvou pre extra pohodlie, ale zároveň chráni matrac pred prachom, poliatím a škvrnami. Ak chcete udržať optimálnu priedušnosť, voľte bavlnenú podložku, ktorá v horúcich letných nociach umožní priedušnosť a zároveň poskytne izoláciu v zimných mesiacoch.

Navlečte na matracovú podložku kvalitnú plachtu a pretiahnite elastické rohy cez každý roh matraca. Investujte do najkvalitnejších bavlnených obliečok, ktoré si môžete dovoliť. Vráti sa vám to v kvalite spánku. Pri výbere materiálu dbajte, aby to bola 100%-ná, pevná a hustá bavlna, ktorá zaručuje optimálnu kvalitu a priedušnosť. Pokiaľ ide o posteľnú bielizeň, šetrenie sa veľmi neopláca, keďže kvalitné obliečky cítite na prvý dotyk a určite to zistíte aj pri ich životnosti. Takže si vyberte tú najlepšiu posteľnú bielizeň, akú si môžete dovoliť.

To isté platí pre kvalitnú vnútornú výplň paplónov. Nie je dôležité len to, aby vaša posteľ dobre vyzerala - kvalita posteľnej bielizne je rozhodujúca pre dobrý spánok, ktorý ovplyvňuje vašu náladu po zvyšok dňa.

Voliteľná vrchná prikrývka nie je u nás až taká populárna ako v zahraničí, ale poskytuje dotyk elegancie. Položte ju na matrac a preložte horných cca 20% cez perinu.

 

Vrchná prikrývka postele v minimalistickej spálni.

 

Pri nastielaní postele s čerstvou bielizňou začnite paplónom. Vyberte si obliečku, ktorá zodpovedá nielen kvalite (materiál, väzba, hustota), ale aj vášmu vkusu a štýlu. Farby, vzory a textúry môžu vytvoriť zázračnú atmosféru v spálni a prispieť k zmene vzhľadu s každou sezónou. Vaša posteľ bude nielen pohodlná, ale aj štýlová. Navlečený paplón rovnomerne preložte a uložte na matrac potiahnutý plachtou.

Nakoniec, ak chcete, pridajte vrchnú prikrývku, prípadne pre extra pohodlný vzhľad aj deku zloženú na tretiny.

Vankúše na posteli dokonale dotvárajú atmosféru spálne. Ideálne je zladiť aspoň dva páry vankúšov s prikrývkou na perinu. Následne môžete navrstviť ďalšie ozdobné obliečky a dekoratívne vankúše a doladiť vzhľad ustlanej postele do dokonalosti. Aby ste predĺžili životnosť vankúšov na spanie, odporúča sa zakryť ich ochrannými poťahmi na vankúše.

Ak chcete posteľ ozvláštniť, držte sa pravidla nepárnych vankúšov. 3, 5 alebo 7 vankúšov vytvára asymetriu a pôsobí extra zaujímavo. Skvelým doplnkom môže byť hlboký, široký úložný kôš vedľa postele, kde môžete umiestniť menšie vankúše. Tak budete mať k nim ľahký prístup počas noci a zároveň pridáte do spálne štýlový doplnok.

 

Minimalistické dekoračné vankúše v prírodných farbách na posteli.

 

Experimentujte s kombináciou jednofarebných obliečok na vankúše so vzorovanými obliečkami na periny a snažte sa docieliť vyvážený vzhľad. Farby, ako modrá, oranžová, alebo antracitová, podporujú pocit pokoja v spálni. Pre moderný vzhľad a farebný šmrnc, párovanie sýtych vankúšov alebo zemitej prikrývky so zelenými odtieňmi môže vytvoriť pekný vizuálny kontrast. Pre veselšiu atmosféru zvážte pridanie ružovej, žltej a svetlých vzorov. Držte sa tónových variácií zvolenej farby a nebojte sa kombinovať vzory, ktoré sa dopĺňajú v mierke a štýle.

 

Dizajnová pekne ustlaná posteľ so vzorovanými veselými vankúšmi.

 

Aj primiešanie rôznych textúr pridáva extra štýlový prvok. Zamatová vrchná pokrývka v zime alebo vzdušná bavlnená prikrývka v lete môžu vašu posteľ len zatraktívniť. Ak sa bojíte experimentovať s materiálmi, zvoľte základné zmesi ľanu a pridajte textúru výberom vankúšov s výšivkou alebo strapcami, čo vašej posteli dodá profesionálne upravený vzhľad.

Základná farba posteľnej bielizne, biela, slúži ako ideálny základ pre jednoduché miešanie a zladenie farieb, odtieňov a textúr v štýle vašej spálne. Biela plachta alebo celá súprava dodáva miestnosti jemnosť a vizuálne zväčšuje priestor. Spolu s bielymi doplnkami otvorí menšie priestory, čím vytvorí ilúziu väčšej miestnosti. Pre tých, ktorí uprednostňujú iné farby, skúste do farebných obliečok zakomponovať biely prvok.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti