Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako usporiadať oslavu s priateľmi – nápady na zaujímavé pohostenie

Pridané: 30.5.2024 18:00:00 Počet zobrazení: 66

Priatelia na záhradnej oslave sa zabávajú a opekajú marshmallow.


Pripravte pre vašich priateľov nezabudnuteľnú oslavu vďaka našim tipom.

 

Pripraviť oslavu pre priateľov môže byť skvelým spôsobom, ako osláviť špeciálnu príležitosť, utužovať priateľské vzťahy alebo jednoducho stráviť príjemný čas s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Avšak, aby bola oslava úspešná a hostia sa cítili pohodlne, je potrebné venovať dostatok pozornosti jej prípravám. Tento článok vám poskytne návod, ako usporiadať nezabudnuteľnú oslavu tak, aby ste na ňu vy a vaši hostia ešte roky spomínali.

 

Pohľad zhora na priateľov na oslave odoberajúcich si naraz občerstvenie zo stola.

 

Ako na to?

Nastavte svoj rozpočet

Začnite tým, že si pripravíte približný rozpočet na vašu oslavu. Jasná predstava o tom koľko môžete minúť ovplyvní všetky ďalšie kroky ako napríklad: koľko ľudí môžete pozvať, aké jedlo a nápoje môžete hosťom ponúknuť, kde sa bude oslava konať či aké dekorácie budete môcť použiť. Keď sa rozhodnete koľko si môžete dovoliť minúť, môžete začať plánovať.

 

Pripravte si zoznam

Ďalším krokom k úspešnej a nezabudnuteľnej oslave by malo byť vytvorenie si zoznamu všetkých potrebných vecí. S dobre pripraveným zoznamom máte malú šancu, že na niečo zabudnete a navyše vám umožní vizualizovať si všetky detaily.

 

Vyberte miesto oslavy

Váš dom, záhrada alebo terasa bude určite skvelým miestom na mnoho druhov osláv, navyše tak ušetríte veľa výdavkov. Ak však hľadáte niečo originálnejšie alebo väčšie, dobre si zvážte vaše možnosti a skontrolujte obsadenosť preferovaných lokácii.

Pri výbere miesta berte do úvahy dostupnosť verejnou dopravou alebo autom, náklady na miesto konania a maximálnu kapacitu priestoru na vaše podujatie. Dôležité je, aby ste zvážili aj pocit, ktorý vám daný priestor prináša a ako korešponduje s atmosférou, ktorú chcete mať na vašej oslave. Napríklad elegantná tanečná sála dodá vašej párty úplne inú atmosféru ako rustikálna stodola!

 

Priatelia grilujú na terase so psíkom.

 

Určite dátum oslavy a pozvite hostí

Ideálne je, ak si u vašich priateľov urobíte malý prieskum, v ktorom zistíte, kto má kedy čas na to, aby prišiel na vašu oslavu. Podľa toho potom môžete mierne prispôsobiť dátum oslavy a navyše aj zistíte približnú účasť.

Uistite sa, že máte kontaktné údaje všetkých pozvaných. Rozhodnite sa, ako budete pozvánky distribuovať. Vašich priateľov môžete pozvať osobne, pomocou eventu na sociálnych sieťach, prípadne, ak chcete dať vašej oslave väčšiu váhu, môžete si pripraviť a vytlačiť dizajnové pozvánky.

 

Premyslite si menu

Jedným z najdôležitejších aspektov každej oslavy je jedlo. Premyslite si, aké jedlá a nápoje by ste chceli ponúknuť. Zvážte rôzne preferencie a potreby vašich hostí. Ak sú niektorí z vašich priateľov vegetariáni, vegáni alebo majú alergie, snažte sa zahrnúť jedlá, ktoré budú vyhovovať všetkým. Dôležité je si aj premyslieť, či budete pripravovať všetko sami, alebo si necháte jedlo doviezť.

Pri plánovaní množstva jedla a nápojov je dôležité zohľadniť počet hostí. Všeobecne platí, že je lepšie mať viac jedla ako menej, aby nikto nezostal hladný. Pri alkohole a nealkoholických nápojoch si spočítajte koľko pohárov každý hosť pravdepodobne vypije. Môžete sa riadiť pravidlom, že na osobu by malo byť približne 1,5 až 2 nápoje za hodinu.

 

 Dizajnové prestieranie s rôznymi druhmi pohárov.

 

Forma občerstvenia

Zvážte akú formu občerstvenia zvolíte. Môžete sa rozhodnúť pre bufet, kde si hostia môžu sami nabrať jedlo, alebo môžete podávať jedlo na stôl v štýle servírovaného obeda či večere. Bufet je praktický, ak máte veľa hostí a rôznorodé jedlá, pretože si každý môže vybrať, čo mu najviac chutí. Naopak, servírovaný obed alebo večera môžu pôsobiť elegantnejšie a formálnejšie. Ak chystáte len malé posedenie, môžete vašim hosťom pripraviť stále populárne chlebíčky a jednohubky.

 

Obed, večera či brunch

Premyslite si, či bude vaša oslava vo forme obeda alebo večere. Obedová oslava môže začať skôr počas dňa a je vhodná pre rodiny s deťmi alebo pre ľudí, ktorí večer preferujú tráviť doma. Večerná oslava je zase ideálna pre dlhšie stretnutia s priateľmi, kde sa môže podávať viac chodov a kde je možnosť pokračovať v zábave až do neskorých hodín. Populárnou možnosťou posledných rokov bývajú aj oslavy vo forme brunchu, čiže niekedy medzi raňajkami a obedom, čomu zodpovedá aj jedlo a nápoje, ktoré sú väčšinou vo forme bufetu a obsahujú jedlá ako napríklad vajcia benedict, avokádové toasty, vafle, omelety, quiche a iné ľahšie pochutiny.

 

Aké občerstvenie pripraviť

Plánovanie občerstvenia na oslavu zahŕňa výber rôznych jedál a nápojov, ktoré budú uspokojovať chuťové poháriky vašich hostí. Rozmanitosť je kľúčová, pretože každý má iné preferencie. Tu je niekoľko nápadov na jedlá a nápoje, ktoré môžete pripraviť na vašu oslavu.

 

Minimalistické prestieranie s občerstvením na pláži s kvetmi, v pozadí more a loď.

 

Jedlá

Sladké

Cupcakes a koláče: Malé porcie koláčov alebo cupcakes sú ideálne, pretože sú ľahko konzumovateľné a môžete ich pripraviť v rôznych príchutiach.

Ovocné šaláty: Ľahké a osviežujúce. Ovocné šaláty sú skvelou voľbou, najmä počas letných osláv.

Čokoládové fondue: Poskytnite vašim priateľom rôzne druhy ovocia, marshmallows a sušienky na namáčanie do roztopenej čokolády.

 

Sladké občerstvenie s mandarinkovým koláčom a ovocím.

 

Slané

Mini sendviče, chlebíčky a wrapy: Rôzne druhy mini sendvičov, chlebíčkov a wrapov sú skvelé, pretože sa ľahko konzumujú a môžu byť plnené rôznymi ingredienciami, čím zabezpečíte rozmanitosť, ktorou ľahšie trafíte chuť vašich hostí.

Syrové a mäsové podnosy: Pripravte si rozmanité druhy syrov a údenín a podávajte ich s krekrami a chlebom.

Slané koláče a quiche: Slané koláče a quiche sú populárnou voľbou mnohých osláv a brunchov. Môžu sa podávať teplé alebo studené.

 

Slané občerstvenie s olivami, štanglami a mäsom v dizajnovom prestieraní so sviečkami.

 

Dezerty

Tiramisu alebo cheesecake: Kto by odolal dobrému tiramisu alebo cheesecakeu? Tieto dezerty sú obľúbené. Môžu mať viacero podôb a môžete ich pripraviť aj v menších porciách.

Domáce sušienky a muffiny: Tieto sladkosti potešia mnohých a navyše sú jednoduché na prípravu.

 

Snacky a jednohubky

Bruschetta a crostini: Malé kúsky chleba, prípadne hrianky s rôznymi náplňami, ako sú paradajky, bazalka a mozzarella.

Jednohubky z lístkového cesta: Môžete ich urobiť plnené šunkou, syrom, špenátom alebo inými ingredienciami, podľa chuti vašich hostí. Sú veľmi jednoduché na prípravu, keďže kvalitné lístkové cesto viete zohnať ako polotovar v takmer každých potravinách.

Nachos s rôznymi dipmi: Poskytnite rôzne druhy dipov, ako sú guacamole, salsa, syrový a smotanový dip.

 

Občerstvenie na terase s kvetmi, nachos, guacamole, pavlovou tortou a ďalšími chuťovkami.

 

Chuťovky

Olivy a nakladané zeleniny: Podávajte rôzne druhy olív a nakladanej zeleniny ako chutné a zdravé občerstvenie.

Kaviár a šampanské: Pokiaľ túžite po luxusnejšom nádychu vašej oslavy, kaviár a šampanské sú chuťovka, ktorá rozhodne nemôže chýbať.

 

Nápoje

Koktejly

Mojito, Margaritas, Pina Colada, Moscow Mule: Ponúknite klasické koktaily, ktoré sú obľúbené a jednoduché na prípravu.

Bezalkoholické koktaily: Pre tých, ktorí nepijú alkohol, môžete ponúknuť nealkoholické verzie známych koktejlov, ako sú napríklad Virgin Mojito, Piña Colada alebo Virgin Mary.

 

Ľudia zabávajúci sa na nočnej párty s drinkami v rukách.

 

Chladené limonády

Domáca citrónová limonáda: Tento osviežujúci nápoj je klasikou, ktorá sa dá ľahko pripraviť a uhasí smäd počas horúcich letných dní.

Ovocné limonády: Malinová, jahodová alebo mangová limonáda sú ďalšími skvelými možnosťami pre letné oslavy.

Sirupy: Nealkoholické nápoje vytvorené z domácich sirupov, ako napríklad z bazy, sú hitom každej oslavy. Môžete ich dokonca skombinovať s niektorou zo spomínaných ovocných limonád.

 

Nápoje pre deti

Ovocné šťavy: Čerstvé šťavy z pomarančov, jabĺk alebo iného ovocia sú zdravou a chutnou voľbou a potešia nielen najmladších hostí.

Mliečne koktaily: Čokoládové, vanilkové alebo jahodové koktaily sú ľahké na prípravu a veľmi obľúbené medzi deťmi.

 

Pohľad z dola na deti pripíjajúce si pomarančovým džúsom.

 

Grilovanie/Opekanie

Grilované mäso a zelenina: Hovädzie steaky, kuracie prsia, klobásy, ale aj grilovaná zelenina ako cuketa, paprika a šampiňóny.

Špízy: Kombinácia mäsa a zeleniny na špajdliach, ktoré sa ľahko pripravujú a sú veľmi chutné.

 

Ďalšie nápady na pohostenie

Tematická oslava: Pripravte občerstvenie v štýle vybraného motívu, napríklad mexickú fiestu s tacos, nachos a margaritas, alebo taliansku večeru s pizzou, cestovinami a vínom.

 

Žena držiaca v ruke drink, v pozadí stanica s občerstvením na párty a záhrada.

 

DIY stanice: Stanice, kde si hostia môžu sami pripraviť svoje jedlá, napríklad burger stanica, taco bar alebo DIY pizza.

 

Tým, že pripravíte rozmanité a chutné jedlá a nápoje, zabezpečíte, že vaša oslava bude nezabudnuteľná a hostia sa budú tešiť z každého momentu stráveného u vás.

 

Prispôsobenie priestoru pre oslavu

Pri plánovaní oslavy je rovnako dôležité venovať pozornosť priestoru, v ktorom sa bude oslava konať. Príprava vhodného prostredia zabezpečí, že sa vaši hostia budú cítiť pohodlne a užijú si príjemnú atmosféru. Tu je niekoľko krokov, ako prispôsobiť priestor pre vašu oslavu.

Dostatok miesta na sedenie

Zabezpečte, aby mal každý hosť pohodlné miesto na sedenie. Ak organizujete väčšiu oslavu, zvážte prenájom skladacích stoličiek a stolov. Rozmiestnite nábytok tak, aby bolo dostatok miesta na prechod a aby sa hostia mohli voľne pohybovať. Môžete vytvoriť rôzne zóny, napríklad oblasť na sedenie, jedálenský priestor a miesto na zábavu. Ak to bude malý piknik vo štvorici, môžete pripraviť útulné sedenie na dekách.

 

Muž nalieva víno na štýlovom pikniku.

 

Tieniace prvky

Ak organizujete oslavu vonku, dôležité je nezabudnúť zabezpečiť dostatok tieňa, najmä počas letných mesiacov. Môžete použiť slnečníky, plachty alebo stanové altánky, aby ste chránili hostí pred priamym slnkom. Uistite sa, že tieniace prvky sú pevne upevnené a dostatočne veľké, aby poskytli tieň pre všetkých hostí.

 

Osvetlenie

Svetlo je kľúčové pre vytvorenie správnej atmosféry. Ak sa oslava koná počas dňa, prirodzené svetlo bude pravdepodobne postačujúce. Pre večernú oslavu zabezpečte dodatočné osvetlenie. Môžete použiť sviečky, lampióny, LED pásiky alebo svetelné reťaze, ktoré vytvoria veľmi romantickú a teplú atmosféru. Umiestnite svetlá strategicky, aby bolo osvetlenie rovnomerné a nerušivé.

 

Pravidelne pozerajte predpoveď počasia

Pred oslavou vždy sledujte predpoveď počasia, najmä ak sa koná vonku. Pripravte si záložný plán pre prípad nepriaznivého počasia, ako je presunutie oslavy dovnútra alebo zabezpečenie dostatočného krytia vonkajšieho priestoru. Ak predpoveď počasia naznačuje dážď alebo silný vietor, zvážte prenájom stanu alebo veľkého prístrešku.

 

Párty stan v prírode ponad prestreté stoly, v popredí biele balóny.

 

Čistota

Pred oslavou je dôležité upratať priestor, v ktorom sa bude konať. Uistite sa, že je všetko čisté a upratané. Odstráňte všetky neporiadky, ktoré by mohli byť prekážkou pre hostí. Skontrolujte, či sú k dispozícii dostatočné odpadkové koše a zabezpečte, aby boli ľahko prístupné. Po oslave vám odporúčame pustiť sa do upratania čo najskôr, aby ste mohli priestor rýchlo vrátiť do pôvodného stavu.

 

Tipy na prispôsobenie priestoru

Komfort

Pripravte dostatok vankúšov a prikrývok pre hostí, aby sa cítili pohodlne. Ak je chladno, zvážte použitie ohrievačov alebo malých ohnísk. Vždy však dbajte na bezpečnosť a majte pripravené vhodné hasiace prístroje.

 

Dekorácie

Použite dekorácie, ktoré zodpovedajú téme oslavy. Kvety, balóniky, stuhy a farebné obrusy môžu výrazne prispieť k celkovej atmosfére.

 

Pohľad zhora na ľudí baviacich sa na záhradnej párty pod žiarovkami.

 

Hudba

Pripravte si playlist alebo zariadenie na prehrávanie hudby. Hudba môže vytvoriť správnu náladu a zabaviť hostí.

 

Interakcia

Vytvorte miesta, kde sa hostia môžu zhromažďovať a interagovať, ako napríklad okolie grilu, fotokútik, herný kútik a tanečný parket.

 

Vhodným prispôsobením priestoru pre vašu oslavu zabezpečíte, že sa hostia budú cítiť pohodlne a užijú si skvelý čas. Dôležité je venovať pozornosť detailom a pripraviť sa na rôzne situácie, aby ste mohli oslavu bez problémov zvládnuť.

 

Ako na pekné servírovanie

Správne servírovanie môže výrazne prispieť k celkovému dojmu z vašej oslavy. Niekoľko jednoduchých trikov vám pomôže vytvoriť esteticky príjemné a praktické usporiadanie jedál a nápojov.

 

Muž chystá servírovanie stola a pripravuje zeleninové občerstvenie.

 

Misy, podtácky a podnosy

Použite rôzne misy, podtácky a podnosy na servírovanie jednotlivých jedál. Veľké misy sú ideálne na šaláty, ovocie alebo hlavné jedlá, zatiaľ čo menšie podtácky môžu slúžiť na občerstvenie a jednohubky. Podnosy môžu byť použité na servírovanie nápojov alebo dezertov.

 

Servírovacie taniere a misky na dresing

Servírovacie taniere rôznych veľkostí sú nevyhnutné na prezentáciu hlavných jedál, syrových a mäsových tanierov či dezertov. Misky na dresing umiestnite v blízkosti šalátov a občerstvenia, aby si hostia mohli jednoducho pridať svoje obľúbené omáčky.

 

Servítky

Servítky by mali byť nielen praktické, ale aj estetické. Vyberte si servítky, ktoré ladia s témou oslavy a umiestnite ich tak, aby boli ľahko dostupné pre všetkých hostí.

 

Poháre a taniere podľa nápojov a jedál

Pripravte dostatok pohárov podľa typu nápojov, ktoré budete podávať (víno, pivo, koktaily, nealkoholické nápoje). Taktiež pripravte dostatok tanierov na predjedlá, hlavné jedlá, dezerty a občerstvenie. Vždy si nechajte rezervu a pripravte viac pohárov a tanierov, ako si myslíte, že bude potrebné.

 

Inšpirácie pre rôznorodé poháre a taniere pre servírovanie.

 

Dekorácie

Dekorácie dokážu zmeniť atmosféru a vytvoriť nezabudnuteľné prostredie. Vyberte si dekorácie podľa témy oslavy.

Girlandy a balóny

Girlandy a balóny sú univerzálnymi dekoráciami, ktoré sa hodia na akúkoľvek príležitosť. Môžete si vybrať girlandy s nápismi alebo vo farebnej schéme, ktorá zodpovedá vašej téme.

 

Tematická výzdoba

Tému oslavy si včas premyslite, pretože na prípravu adekvátnej dekorácie budete potrebovať dostatok času. Tému môžete zvoliť podľa dôvodu oslavy, sviatku, ročného obdobia alebo podľa vášho vkusu a nálady. Pozrite sa na niektoré typické témy osláv.

Pre deti: Použite farebné dekorácie, obľúbené rozprávkové postavičky, héliové balóny a hračky.

 

Deti fúkajúce bubliny a zabávajúce sa.

 

Narodeniny: Banery s nápismi, čísla z balónov, personalizované dekorácie.

Vianoce: Vianočné svetielka, stromček, ozdoby, sviečky s vianočnými vôňami.

Veľká noc: Veľkonočné vajíčka, zajačiky, pastelové farby.

Halloween: Tekvice, pavučiny, strašidelné dekorácie, sviečky.

Baby shower: Pastelové farby, tematické girlandy, výzdoba s menom dieťaťa.

20's/60's/80's/90's: Téma oslavy môže byť aj vaša obľúbená dekáda. V takom prípade vám odporúčame zohnať predmety a dekorácie pripomínajúce vami zvolené obdobie a vašim hosťom pripomenúť, aby dodržali dresscode spojený s daným obdobím.

 

Hudba

Hudba dokáže vytvoriť správnu atmosféru a je neodmysliteľnou súčasťou každej oslavy. Ak to váš rozpočet dovoľuje, môžete si najať profesionálnu kapelu alebo dídžeja. Ak nie, rozhodne vám odporúčame venovať čas príprave playlistu, ktorý sa bude hodiť na vašu oslavu. Či už sa rozhodnete pre tanečné hity na rozprúdenie zábavy, alebo len tichšiu nerušivú hudbu do pozadia, ktorá nebude rušiť rozhovory s priateľmi, je už na vás.

 

Ďalšie tipy na čo nezabudnúť

Ľad

Uistite sa, že máte dostatok ľadu na chladenie nápojov. Môžete si ho nechať vyrobiť vopred a uskladniť v mrazničke.

 

Servírovanie ľadových kociek do kokteilových pohárov.

 

Koše na odpadky

Pripravte dostatočné množstvo odpadkových košov a umiestnite ich na viditeľné miesta. Hostia tak budú mať možnosť jednoducho sa zbaviť odpadkov, akými sú jednorazové taniere, poháre alebo čokoľvek iné.

 

Vlhčené obrúsky

Vlhčené obrúsky sú praktické najmä pri grilovaní alebo podávaní jedál, ktoré sa jedia rukami. Umiestnite ich na stoly, aby boli ľahko dostupné.

 

Výslužky

Ak plánujete dávať hosťom výslužky, pripravte si obaly vopred. Môžete použiť malé škatuľky, tašky alebo poháre s vekom.

 

Žena vyberajúca makrónky z dizajnovej krabičky ozdobenej levanduľou.

 

Sviečky a repelenty proti hmyzu

Sviečky môžu pridať romantickú atmosféru, zatiaľ čo repelenty proti hmyzu sú nevyhnutné pre vonkajšie oslavy, aby hostia neboli obťažovaní komármi a iným hmyzom.

 

Rýchla záchrana

Mrazené jedlá: Majte v mrazničke rýchlo pripraviteľné jedlá, ako sú fornety alebo mini pizze, pre prípad, že by sa jedlo rýchlo minulo.

Donáška jedál: Určite vám odporúčame mať v zálohe aj kontakt na spoľahlivú donášku jedál, ktorá môže rýchlo doručiť jedlo v prípade potreby.

 

Starostlivým plánovaním a prípravou všetkých detailov zabezpečíte, že vaša oslava bude nezabudnuteľná a vaši hostia sa budú cítiť výborne. S dostatočným množstvom jedál, nápojov, dekorácií a pohodlným prostredím bude vaša oslava určite úspechom. Držíme vám palce!

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti