Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Ako si z balkóna vytvoriť príjemné miesto a tipy ako na to

Pridané: 22.5.2024 15:30:00 Počet zobrazení: 669

Malý balkón s dreveným sedením a žltými doplnkami.


Niektorí z nás si až počas lockdownových období uvedomili, že i balkón môže nahradiť malú oázu relaxu a ponúknuť priestor na oddych, knižku, posedenie pri káve, alebo kde sa deti vedia zahrať napríklad spoločenské hry.

 

Možno máte len malý balkón, ale s trochou kreativity a úsilia môžete vytvoriť útulný a príjemný priestor, ktorý vám spríjemní bývanie. Tu je niekoľko tipov, ako na to.

 

Výber vhodného nábytku

Začnite s nábytkom, ktorý je vhodný pre vašu veľkosť balkóna. Skladateľný nábytok alebo nábytok s úložnými priestormi môže byť ideálnym riešením pre malé balkóny. Skúste zvoliť nábytok vyrobený z odolných materiálov, ktoré vydržia vonkajšie podmienky.

 

Balkón s drevenou podlahou a dreveným nábytkom, v pozadí pohľad na bytovky a sídlisko.

 

Rastliny a kvety

Rastliny môžu premeniť váš balkón na zelenú oázu. Vyberajte kvety a rastliny, ktoré sú vhodné pre vašu polohu a expozíciu slnka. Závesné kvetináče alebo stojany na rastliny môžu ušetriť miesto.

 

Príjemné osvetlenie

Osvecovanie vášho balkóna vhodnými svetlami môže vytvoriť útulnú a relaxačnú atmosféru. Môžete použiť nástenné svietidlá, svetelné reťaze alebo solárne lampy na osvetlenie vášho priestoru.

 

Útulné osvetlenie malého balkóna prostredníctvom reťaze žiaroviek.

 

Pohodlné doplnky

Veľa urobia pohodlné doplnky, ako sú vankúše, deky a koberce, ktoré vytvoria útulnú atmosféru a zvýšia pohodlie pri relaxácii na balkóne.

 

Súkromie a ochrana pred slnkom

Ak sa snažíte dosiahnuť súkromie na vašom balkóne, môžete použiť závesy, bambusové rohože alebo rastliny na vytvorenie prirodzenej bariéry. Nie je na škodu mať aj slnečník alebo markízu na ochranu pred slnkom a nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

 

Zábavné prvky

Pridajte na váš balkón zábavné prvky, ako sú napríklad malé fontány, venčeky na vtáky alebo venčeky na bylinky. Tieto detaily môžu pridať šarm a osobnosť vášmu balkónu.

 

Údržba a čistota

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu vášho balkóna. Pravidelné čistenie a starostlivosť o rastliny pomôžu udržať váš balkón vo vynikajúcom stave.

Buďte kreatívny a nebojte sa experimentovať s rôznymi nápadmi a dekoráciami, ktoré prinesú vášmu balkónu štýlový a útulný vzhľad.

 

Žltá krhlička zavesená na balkónovom zábradlí pod bylinkami.

 

Rastliny na balkóne

Pri výbere rastlín a kvetov pre váš balkón je dôležité brať do úvahy nielen estetiku, ale aj praktické aspekty, ako je expozícia slnka, dostupný priestor a vaše osobné preferencie.

Popínavé rastliny

Hortenzie (Hydrangea) sú kvitnúce kríky ideálne pre polotieňové balkóny a majú veľké a nápadné kvety.

Ruže sú klasickou voľbou pre balkónové kvetináče a kvitnú priebežne počas sezóny. Existuje mnoho odrôd, ktoré sú vhodné pre rast v kvetináčoch.

Clematisy sú popínavé rastliny s nádhernými kvetmi vo viacerých farbách a sú ideálne na ozdobenie pergol a zábradlí.

 

Klasické kvety

Petúnie sú tradičnými letnými kvetmi, ktoré sú dostupné v širokej škále farieb a odrôd. Sú vhodné pre slnečné balkóny a kvitnú bohato.

Pelargónie majú výrazné kvety a sú odolné voči suchu a teplu. Sú vhodné pre slnečné balkóny.

 

Balkón s rôznymi druhmi kvetov na zemi, zavesených zhora a na presklenom zábradlí. 

 

Ozdobné bylinky

Bazalka je nielen chutnou bylinkou na varenie, ale aj atraktívnou rastlinou s aromatickými listami a bielymi kvetmi.

Rozmarín je odolná bylina so silnou arómou a atraktívnymi ihlicami. Môže sa pestovať vo väčších kvetináčoch na slnečných balkónoch.

Fuchsie majú zavesené kvety vo výrazných farbách a sú vhodné pre polotieňové balkóny.

Na balkóne je možné úspešne pestovať nielen kvety a bylinky, ale aj zeleninu a ovocie. S obmedzeným priestorom môžete využiť rôzne metódy, ktoré vám umožnia pestovať rôzne druhy zeleniny a ovocia.

Vertikálne záhradníctvo je ideálnym spôsobom, ako využiť priestor na balkóne. Použite vertikálne záhradné steny, vertikálne stojany alebo špeciálne závesné nádoby na pestovanie plodín ako paradajky, uhorky, papriky a dokonca aj jahody.

 

Drevená vertikálna záhradná stena na pestovanie byliniek. 

 

Kochlíky alebo kvetináče sú skvelou voľbou pre pestovanie zeleniny a ovocia na balkóne. Výhodou je, že sú prenosné a môžete ich umiestniť tam, kde je najviac slnečného svetla. Pestujte napríklad cherry paradajky, reďkovky, šalát, alebo dokonca aj cukety vo väčších nádobách.

Malý vyvýšený záhon môžete vytvoriť z dreva, plastu alebo dokonca aj kameňa. Tento druh záhonu umožňuje ľahký prístup k rastlinám a môže byť ideálny pre pestovanie koreňovej zeleniny ako mrkva, repa, alebo dokonca aj malých odrôd paradajok.

Paletové zábradlie môže byť vynikajúcim riešením pre pestovanie zeleniny a bylín, ak máte obmedzený priestor. Paletu môžete upevniť na zábradlie a do otvorov naplniť zeminu a zasadiť rastliny ako petržlen, kôpor, alebo dokonca aj reďkovky.

Hrantíky sú štýlovým a praktickým riešením pre pestovanie rôznych druhov bylín a šalátov na balkóne. Môžete ich umiestniť na stenu alebo zábradlie a mať tak vždy po ruke čerstvé bylinky na varenie.

 

Pestovanie byliniek v malých hrantíkoch na balkóne.

 

Využitie týchto metód vám umožní pestovať rôzne druhy zeleniny a ovocia aj na balkóne s obmedzeným priestorom. Nezabudnite však na dôkladnú starostlivosť o rastliny ako zalievanie, hnojenie a pravidelnú kontrolu na škodcov a choroby. S trochou úsilia a kreativity môžete mať svoju vlastnú úrodu priamo z balkóna.

 

Farby na balkóne

Pri výbere farieb pre váš balkón je dôležité zvážiť nielen estetiku, ale aj to, ako tieto farby budú ladiť s vaším interiérom.

Pastelové farby sú mäkké a príjemné pre oči, a preto sú skvelou voľbou pre balkónový interiér. Farby ako svetlá modrá, jemná zelená, ružová alebo svetlá žltá môžu vytvoriť pokojnú a relaxačnú atmosféru.

Farby inšpirované prírodou, ako sú hnedá, hnedozelená, šedá alebo orechová, môžu vytvoriť spojenie medzi vašim balkónom a vonkajším prostredím. Tieto farby pôsobia prirodzene a môžu doplniť zelené farby rastlín.

Namiesto výrazných kontrastov sa snažte o jemné kombinácie farieb, ktoré sa líšia v odtieňoch alebo intenzite. Napríklad kombinácia svetlej modrej s krémovejšou farbou alebo svetlej ružovej s mäkšou šedou môže vytvoriť zaujímavý a príjemný dojem.

Ak chcete pridať šmrnc svojmu balkónu, môžete zvoliť jednu alebo dve výrazné farby ako akcenty. Napríklad ak máte svetlý interiér, môžete pridať akcenty v podobe farebných kvetináčov, vankúšov alebo dekoratívnych prvkov.

 

Žena polievajúca rastliny na balkóne plnom rôznorodých kvetov vo farebných kvetináčoch.

 

Farby vašich kvetov a rastlín môžu výrazne ovplyvniť atmosféru na balkóne. Zvoľte kvety a rastliny s farebnými kvetmi alebo listami, ktoré doplnia vašu farebnú paletu a pridávajú do priestoru život a vitalitu.

 

Zariadenie balkóna

Pri výbere podlahy a zariadenia pre súkromie na balkóne je dôležité zohľadniť nielen estetiku, ale aj praktické aspekty, ako sú odolnosť voči poveternostným vplyvom, ľahká údržba a samozrejme aj pohodlie.

Prateľné koberce sú ideálnou voľbou pre balkón, pretože môžu dodať teplý a útulný pocit. Vyberte si koberce vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam a ľahko sa čistia.

Vodoodolný koberec je vhodný pre balkóny, kde môže byť vystavený dažďu alebo vlhkosti.

 

Terasa s pohľadom na palmy s nábytkom a vzorovaným kobercom s hnedými tónami.

 

Drevená dlažba dáva balkónu prírodný a elegantný vzhľad. Vyberte si drevenú dlažbu ošetrenú vhodnými nátermi alebo olejmi, ktoré ju chránia pred poveternostnými vplyvmi a zabezpečia bezpečný povrch aj pri chôdzi naboso.

Ak si vážite pohodlie a relaxáciu na balkóne, zvoľte povrch, ktorý je príjemný na dotyk a vhodný na chôdzu naboso. Drevená dlažba alebo vodoodolný koberec môžu byť skvelou voľbou pre tento účel.

 

Súkromie na balkóne

Pre dosiahnutie súkromia na balkóne môžete využiť rôzne druhy zábran, clôn a zásten. Popínavé rastliny, ako hortenzie alebo jazmín, môžu vytvoriť prírodnú bariéru a zabezpečiť súkromie a ochranu pred zvedavými pohľadmi. Ďalšou možnosťou sú bambusové ploty alebo textílie, ktoré môžu byť ľahko presúvateľné podľa vašich potrieb.

Nezabudnite tiež na údržbu a starostlivosť o vybrané materiály, aby váš balkón zostal príjemným a útulným miestom na relaxáciu a oddych.

 

Zábrana od susedného balkóna vytvorená prostredníctvom drevenej vertikálnej bylinkovej záhrady.

 

Atmosféra a štýl

Vytváranie atmosféry a štýlu na balkóne závisí od vašich osobných preferencií.

Kvety a rastliny sú vždy skvelým spôsobom ako pridať farbu, život a prírodu na váš balkón. Vyberte si rastliny a kvety, ktoré vás oslovujú a ktoré sa dobre hodia do vášho balkónového prostredia.

Pohodlný nábytok a doplnky, ako sú mäkké vankúše, deky a pohodlné kreslá alebo hojdačky, môžu pridať pohodlie a relaxačnú atmosféru na váš balkón. Vyberte si nábytok, ktorý vám umožní relaxovať a oddychovať na čerstvom vzduchu.

Svietidlá a sviečky môžu pridať romantickú a intímnu atmosféru na váš balkón. Zvoľte si svetelné zdroje, ktoré vytvoria príjemné osvetlenie a pridajú do vášho priestoru útulnosť a šarm.

Pridajte na balkón dekoratívne prírodné prvky ako kamene, drevo alebo štrk. Tieto prvky môžu pridať textúru a charakter vášmu balkónu a vytvoriť príjemnú a prírodnú atmosféru.

Pamätajte, že cieľom je vytvoriť balkón, kde sa budete cítiť pohodlne a šťastne. Experimentujte s rôznymi dekoráciami a prvkami, ktoré vás inšpirujú a vytvorte si balkón, ktorý bude pre vás miestom relaxu, oddychu a radosti.

 

Účel balkóna

Raňajky na balkóne

Raňajky na balkóne môžu byť úžasným spôsobom, ako začať deň. Začnite s pekným stolovým obrusom, ktorý pridáva farbu a textúru k vášmu stolu. Vyberte si obrus, ktorý sa hodí k zvyšku vášho balkónového dizajnu a ktorý je ľahko prateľný a odolný voči poveternostným vplyvom.

 

Terasa s bielym sedením a pripravenými raňajkami.

 

Použite podnosy a servírovacie tácky na servírovanie jedál a nápojov. Okrem toho môžete na podnosoch prezentovať rôzne druhy syrov, ovocia, pečiva a džemov, čím vytvoríte lákavý raňajkový bufet.

Nezabudnite na pohodlné sedenie. Pridajte na balkón pohodlné stoličky alebo lavice, ktoré vám umožnia relaxovať a vychutnávať si raňajky v pohodlí.

Myslite aj na praktické doplnky ako servírovacie tanieriky, servítky a poháre na vodu. Prestieranie na balkóne môže vytvoriť príjemnú atmosféru, ktorá vám umožní začať deň s radosťou a pokojom. Nechajte sa inšpirovať prírodnými prvkami a farbami, ktoré vás obklopujú, a vytvorte si balkónový raňajkový kút, ktorý bude pre vás miestom oddychu a pohody.

 

Čitateľský a pracovný kút

Vytvorenie čitateľského a pracovného kútika na balkóne môže byť výborným spôsobom, ako využiť tento priestor nielen na relaxáciu, ale aj na produktívne činnosti.

Začnite s praktickým pracovným stolom a pohodlnou stoličkou, ktoré vám umožnia pohodlne sedieť a pracovať. Vyberte si stôl dostatočne veľký na umiestnenie počítača, kníh a ďalších pracovných potrieb.

 

Malý balkón s dreveným sedením a pracovným kútikom.

 

Dôležitým prvkom pracovného kútika je dobré osvetlenie. Ak je váš balkón dostatočne osvetlený prirodzeným svetlom, využite ho. V opačnom prípade doplňte priestor stojacou lampou alebo stolovou lampou, ktoré vytvoria dostatočné svetlo na čítanie a prácu.

Zabezpečte si dostatočné úložné priestory na udržanie vášho pracovného prostredia uprataného a organizovaného. Môžu to byť police, skrinky alebo škatule, kde môžete uskladniť knihy, dokumenty a ďalšie potrebné veci.

Uistite sa, že váš balkón je pokrytý WiFi signálom, aby ste mohli pohodlne pracovať a mať prístup k internetu bez obmedzení.

Pridajte na váš pracovný kútik kreatívne a inšpiratívne prvky. Môžu to byť umelé rastliny, obrazy alebo motivačné citáty.

 

Deti na balkóne

Pri zabezpečení bezpečného a zábavného prostredia pre deti na balkóne je dôležité zvážiť niekoľko dôležitých aspektov.

Bezpečnosť

Predovšetkým je dôležité zabezpečiť bezpečnosť detí na balkóne. Uistite sa, že balkón je vybavený primeranými zábranami alebo zábradlím, ktoré zabráni pádu. Dbajte na to, aby medzery medzi zábradlím boli dostatočne úzke, aby deti nemohli prepchať hlavu alebo telo.

Pridajte na balkón bezpečné hračky a zariadenia, ktoré sú vhodné pre vonkajšiu hru. Môžu to byť napríklad plyšové lopty, farebné kreslá, pieskovisko alebo malý stolík so stoličkami pre detské pikniky.

 

Dievčatko si kreslí na balkóne na zelenom plastovom posedení s plyšákmi.

 

Kreatívne a vzdelávacie aktivity

Integrujte prírodné prvky na balkóne, ako sú kvety, bylinky alebo malé záhradné záhony, ktoré deti môžu pozorovať a učiť sa o prírode. To môže podporiť ich záujem o vonkajší svet a ekologickú výchovu.

Vytvorte na balkóne priestor pre kreatívne a vzdelávacie aktivity, ako je maľovanie, kreslenie, čítanie alebo pozorovanie vtákov.

 

Dozor a výchova

Aj keď je balkón miestom zábavy a relaxácie, nezabudnite na dozor a výchovu detí. Uistite sa, že deti pochopili pravidlá bezpečného správania sa na balkóne a vysvetlite im dôvody, prečo je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

S vhodnými opatreniami a zariadením môže balkón slúžiť ako bezpečné a zábavné miesto pre deti, kde si môžu užiť vonkajšiu hru, tvorivé aktivity a čas strávený s domácimi miláčikmi a rodinou. Nezabudnite prispôsobiť zariadenie a aktivity veku a záujmom vašich detí, aby sa mohli skutočne baviť a užívať si čas na balkóne.

 

Bernský salašnícky pes sediaci na bielom koženom gauči na balkóne.

 

Výber vhodného stolíka

Pri výbere vhodného stolíka na balkón je dôležité zvážiť nielen jeho dizajn a štýl, ale aj jeho praktickosť a funkčnosť pre vaše konkrétne potreby, či už je to stravovanie alebo čítanie. Tu sú niektoré faktory, ktoré treba zvážiť.

Pre stravovanie je ideálny stolík s dostatočnou veľkosťou a rovnou, stabilnou plochou, ktorý umožní pohodlné umiestnenie jedál a nápojov, ideálne aby mal približne dostatočnú výšku, aby bolo jedlo pohodlne dosiahnuteľné.

Pre čítanie môže byť vhodný menší stolík, ktorý sa dá ľahko posunúť k pohodlnému kreslu alebo hojdačke a poskytuje dosť miesta na knihy a časopisy a aby bol na úrovni vašich rúk, keď sedíte.

Pri výbere materiálu stolíka zohľadnite jeho odolnosť voči poveternostným vplyvom a ľahkú údržbu. Pre balkón môžu byť vhodné materiály ako napríklad hliník, umelý ratan, alebo drevo s primeraným náterom, ktorý chráni povrch pred vlhkosťou a slnečným žiarením.

 

Kovovo-sklenený stolík na slnečnom balkóne s kávou a notebookom.

 

Sklenený stolík môže pôsobiť elegantne a ľahko sa udržiava čistý, ale môže byť náchylnejší na poškodenie a nevhodný pre rodiny s deťmi. Drevený stolík môže pôsobiť prírodným a útulným dojmom, ale vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť.

Ak máte obmedzený priestor na balkóne, môže byť dobrým riešením stolík, ktorý je skladateľný.

 

Funkčnosť balkóna

Pri zabezpečovaní funkčnosti balkóna je dôležité zvoliť vhodné materiály, ktoré odolajú vonkajším poveternostným podmienkam a zároveň poskytnú pohodlné a esteticky príjemné prostredie.

Skladací nábytok je skvelým riešením pre balkóny s obmedzeným priestorom, pretože umožňuje ľahké skladovanie a presun. Vyberte si nábytok vyrobený z odolných materiálov ako hliník, kov alebo umelý ratan, ktorý odoláva vlhkosti a slnečnému žiareniu.

Vodoodolné poťahy na nábytok a vankúše z polyesteru alebo iných syntetických materiálov sú ľahko umývateľné a rýchlo schnú. Pre ďalšiu vrstvu ochrany môžete zvážiť impregnované vankúše, ktoré majú odolnú vrstvu na povrchu, ktorá odoláva vlhkosti a špineniu. Tieto vankúše sú ideálne pre vonkajšie použitie a poskytujú pohodlné a príjemné sedenie.

Ak máte na balkóne drevený nábytok, dôležité je ho pravidelne udržiavať a chrániť pred poveternostnými vplyvmi. Použite náter alebo olej určený pre vonkajšie drevo, ktorý ochráni povrch pred vlhkosťou a slnečným žiarením a predĺži životnosť nábytku.

 

Posteľ z paliet na malom úzkom balkóne.

 

Pri stolíku alebo stoličkách s keramickými alebo sklenenými povrchmi sa uistite, že sú odolné voči poveternostným podmienkam a ľahko sa čistia. Tieto materiály sú trvanlivé a odolné voči vlhkosti a teplotným výkyvom.

Pri výbere materiálov a doplnkov pre balkón je dôležité zohľadniť nielen ich funkčnosť a odolnosť, ale aj ich estetický vzhľad a schopnosť doplniť celkový dizajn vášho vonkajšieho priestoru.

 

Vychytávky na balkón

Slnečníky alebo markízy sú vynikajúcim spôsobom ako poskytnúť ochranu pred prílišným slnkom a zároveň pridať do balkónu estetický prvok. Môžete ich umiestniť nad stôl alebo sedaciu súpravu a jednoducho ich zložiť, keď ich nepotrebujete.

Vertikálne závesy alebo bambusové rohože môžu poskytnúť súkromie a ochranu pred vetrom, zároveň pridávajú dekoratívny prvok na váš balkón. Umiestnite ich na stranu, kde vietor často fúka, aby ste minimalizovali jeho vplyv. Ventilátory a ohrievače umožnia regulovať teplotu a zabezpečia pohodlné prostredie v horúcich, ale aj chladnejších mesiacoch.

Hojdacia sieť alebo hojdacie vajíčko na balkóne môže poskytnúť ideálne miesto na relaxáciu a oddych. Príjemné kreslo s mäkkými vankúšmi alebo dekami môže poskytnúť ideálne miesto na čítanie kníh, pitie kávy alebo jednoducho relaxáciu na balkóne. Sedacie vaky sú ďalšou možnosťou pre relaxáciu a pohodlie. Sú ľahké a prenosné, vďaka čomu ich môžete jednoducho presunúť na rôzne miesta na balkóne podľa svojich potrieb.

 

Hojdacie vajíčko na terase s olivovníkom a vertikálnym záhradným systémom.

 

Pohodová atmosféra na balkóne môže byť ďalej umocnená príjemným osvetlením. Použite svetelné reťaze, sviečky alebo svietniky, aby ste vytvorili útulnú a romantickú atmosféru vo večerných hodinách. Ak chcete pridať na balkón aj ohnisko, prenosný biokrb je skvelou voľbou. Tieto kozubové kachle na biopalivá poskytujú teplo a svetlo a pridávajú do prostredia príjemnú atmosféru.

S týmito prvkami môžete vytvoriť balkónový raj, kde si budete môcť vychutnať pokojné chvíle oddychu a relaxácie s rodinou alebo priateľmi. Nezabudnite však na bezpečnosť a primerané umiestnenie každého z týchto prvkov, aby ste maximalizovali svoje pohodlie a bezpečnosť.

 

Značky

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti