Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

26 DIY nápadov na vianočné ozdoby

Pridané: 29.11.2022 16:06:25 Počet zobrazení: 4418

Ozdobené darčeky vlastnoručne vyrobenými ozdobami.


Zdobenie vianočného stromčeka patrí k tým sviatočným tradíciám, ktoré utužujú rodinné vzťahy, navodia nádhernú atmosféru a vytvárajú nezabudnuteľné spoločné spomienky. Mnohé z týchto spomienok tvoria základ pre tradície, ktoré sa dedia z generácie na generáciu.

 

Zvyk zdobenia vianočného stromčeka pochádza z Nemecka zo šestnásteho storočia. Začal údajne tak, že ľudia na stromy po opadaní listov vešali ovocie a orechy, čo symbolizovalo prísľub prichádzajúcej jari. Čoskoro však niekomu napadlo preniesť stromček dovnútra a pridať aj sviečky a papierové kvety. Táto prax sa rozšírila a rýchlo si získala srdcia obyvateľov všetkých krajov vtedajšieho Nemecka.

Po roku 1800 priniesli už zabehnutú tradíciu nemeckí prisťahovalci aj do Ameriky, kde sa rozvinula a dočkala viacerých obmien. Ozdoby sa vyrábali z akéhokoľvek materiálu, ktorý mali rodiny k dispozícii – z ovocia (najmä z jabĺk), orechov, papierových stužiek, sviečok či alumíniovej fólie.

 

Papierová snehová vločka na vianočnom stromčeku.

Mimoriadnej pozornosti sa tomuto milému zvyku dostalo koncom štyridsiatych rokov devätnásteho storočia v Anglicku, vďaka rytine publikovanej v periodiku Illustrated London News. Ide o zobrazenie britskej kráľovnej Viktórie oslavujúcej Vianoce v spoločnosti svojho manžela princa Alberta, rodeného Nemca, a ich rodiny okolo ozdobeného stromčeka. Dosah tohto obrázka by sme dnes označili výrazom „virálny". V krátkom čase sa takto vzniknutého komerčného potenciálu vianočných ozdôb chytili viaceré manufaktúry a zrodil sa celosvetový fenomén.

V deväťdesiatych rokoch devätnásteho storočia predával už obchodný dom Woolworth's v Spojených štátoch z Nemecka dovážané ozdoby z olova a ručne fúkaného skla za 25 miliónov dolárov ročne. Ako čas plynul, ozdoby na stromček boli dizajnovo čoraz sofistikovanejšie a vyrábali sa z materiálov ako sú pozlátko, hodváb a vlna.

Dominanciu medzi ozdobami si časom získali gule a ich ponuka sa rozšírila v spektre od tých masovo vyrábaných na milióny kusov až po raritné zberateľské exempláre vysokej umeleckej hodnoty. Hviezda symbolizujúca narodenie spasiteľa, anjeli nesúci zvesť o jeho príchode, alebo cukrové paličky v tvare písmena „J" patria taktiež ku klasike.

V súčasnosti vianočný stromček stratil väčšinu svojho náboženského významu a s blížiacim sa koncom roka rodiny všetkých vierovyznaní po celom svete netrpezlivo čakajú, kedy budú môcť otvoriť svoje krabice plné dekorácií.

Skvelým spôsobom, ako každoročne oživiť slávnostnú udalosť spoločného rodinného zdobenia vianočného stromčeka, je pridaním vlastnoručne vyrobených ozdôb. Aby sme vám pomohli získať inšpiráciu, prinášame vám niekoľko tipov ako na to.

 

Aktuálny trend – Papierová snehová vločka

Snehová vločka je jedným zo symbolov Vianoc a zimy, určite ste videli viacero variant tejto ozdoby na Instagrame alebo TikToku. Jej výroba je naozaj jednoduchá a budete potrebovať len obyčajné papierové desiatové vrecúška, nožnice, lepidlo a špagátik alebo stužku na zavesenie. Na lepenie môžete použiť obojstrannú lepiacu pásku, lepidlo alebo lepiacu pištoľ.

 

Materiál na výrobu papierovej snehovej vločky.

 

Na výrobu peknej snehovej vločky budete potrebovať 8 desiatových vreciek. Prvý krok je zlepenie vreciek, začnite nanesením lepidla na spodnú stranu vrecúška – na časť, kde je jeho lem. Lepidlo naneste v tvare písmena „T".

 

Nanesenie lepidla na desiatové vrecko.

 

Zlepte rovnakým postupom dokopy všetkých osem vrecúšok.

 

Zlepené desiatové vrecúška.

 

Ďalšia časť tvorby je kompletne na vás a môžete vyskúšať vystrihnúť do vrecúšok rôzne tvary. Strihajte vždy hornú nezalepenú časť, môžete obstrihať cik-cak špic a na okraji vystrihnúť polku srdiečka. Následne naneste na horné vrecúško lepidlo a prilepte ho roztvorením k spodnému vrecúšku.

 

Papierová snehová vločka.

 

Na hotovú ozdobu môžete nalepiť špagát a môžete snehovú vločku použiť ako ozdobu stromčeka, nalepiť ju na okno alebo na dvere.

 

Snehová vločka z papierových vrecúšok na stromčeku.

 

1. Snehová vločka z rolky toaletného papiera

Už pomaly prichádza december, tak máte ešte dosť času na to, aby ste si odkladali rolky z toaletného papiera. Z tohto bežného odpadu, ktorý by ste inak zrecyklovali, môžete vytvoriť peknú snehovú vločku.

 

Vločky z rolky toaletného papiera.

 

Na tento DIY projekt budete potrebovať rolky toaletného papiera, nožnice a lepidlo.

 

Tri rolky toaletného papiera.

 

Pripravili sme pre vás detailný návod, ako na to:

Na rolke si ceruzkou podľa pravítka vyznačte 2 cm rozostupy, podľa ktorých budete strihať jednotlivé časti vločiek. Môžete si naraz vyznačiť 2 cm na všetkých rolkách, ktoré máte pripravené.

 

Vyznačené body ceruzkou na rolke toaletného papiera.

 

Vystrihnite si podľa značenia pásiky, na výrobu jednej vločky ich budete potrebovať tri.

 

Tri vystrihnuté pásiky z rolky toaletného papiera.

 

Následne je potrebné, aby ste na konci každého pásika vystrihli vykrojenie. Konce vystrihnite do písmena V, dajte si pozor na to, aby okraje zostali neporušené. Strihajte teda aspoň 2 mm od každého okraja.

 

Vykrojenie na pásikoch z rolky toaletného papiera.

 

Pásiky už máte pripravené na finalizáciu snehovej vločky, prvý krok je vloženie jedného pásika do druhého. Takto vám vznikne zatiaľ písmeno X. Aby vám vločka držala, je vhodné v tomto kroku zlepiť tieto dve časti. Odporúčame dať malú kvapku lepidla z tavnej pištole (môžete použiť aj sekundové lepidlo alebo pevnú obojstrannú pásku) pod vrchnú časť pásiku tak, aby sa tieto dve časti spojili.

 

Dva spojené pásiky z rolky toaletného papiera.

 

V poslednom kroku prevlečte tretí pásik cez pásiky v tvare písmena X tak, aby nový pásik išiel cez stred tohto tvaru. Opäť odporúčame prilepiť aj tento pásik. Snehovú vločku z rolky toaletného papiera máte hotovú!

 

Snehová vločka z rolky toaletného papiera.

 

Dokončené snehové vločky môžete ešte ďalej vyzdobiť podľa vlastného štýlu. Môžete použiť bielu farbu a dokresliť na vločky malé bodky. Vločky sa dajú zavesiť aj na pekný špagát a dať ich ako ozdoby vianočného stromčeka. Pekne vyniknú aj na farebnom baliacom papieri ako ozdoba pre obdarovaného.

 

Snehové vločky z rolky toaletného papiera.

 

2. Lesklá a žiarivá ozdoba z vykrajovacej formy na medovníky

Kuchynské vykrajovacie formy s vianočnými motívmi nie sú len výbornými pomocníkmi pri pečení, ale rovnako dobre poslúžia aj ako základný materiál pre ozdoby. V ponuke obchodov ich nájdete v dvoch variantoch – s pevným pozadím (ako detské formičky do pieskoviska) alebo otvorené (umožňujúce vykrojenie iba vďaka obrysu).

Do formy s pevným pozadím naneste jemnú vrstvu lepidla a vzápätí nasypte za hrsť miniatúrnych vianočných ozdôb, aké kúpite v obchodoch s dekoráciami. Potom prilepte stužku na zavesenie.

 

3. Vykrajovacie formy zabalené do dekoračného špagátu

Otvorené formy na vykrajovanie môžete ľahko skrášliť tak, že ich po celom obvode nahusto obmotáte dekoračným špagátom alebo tenkou vlnou. Takto ich následne zaveste na stromček, prípadne použite na okno, vchodové dvere, či ako ozdobu pri balení darčekov.

 

Formy na medovníky v tvare hviezdy a koruny a bordová vlna.

 

4. Snehová vločka zo štipcov na prádlo

Na impresívny vianočný ornament môžete premeniť aj drevené štipce na prádlo. Začnite tým, že spomedzi dvoch drevených častí štipcov odstránite kovové pružiny. Uvoľnené páry štipcov otočte a zlepte plochými stranami k sebe. Následne všetky tieto komponenty umiestnite symetricky do kruhu, užšími koncami smerom do stredu. Zachovaním tohto tvaru, pripomínajúceho hviezdu alebo snehovú vločku, zlepte štipce dohromady. Dekoráciu nakoniec nafarbite.

 

Drevené štipce položené vedľa seba do tvaru snehovej vločky.

 

5. Guľatý jednorožec

Z priesvitnej sklenenej alebo plastovej gule odstráňte uzáver. Zľahka do nej nalejte malé množstvo svetloružovej akrylovej farby. Guľou opatrne otáčajte, kým nebude vnútro úplne pokryté farbou. Ak treba, prebytočnú farbu vylejte. Farbu v guli nechajte zaschnúť a znovu na ňu nasaďte uzáver. Z modelovacej hmoty vytvorte roh a uši, ktoré následne prilepíte na guľu. Dokreslite oči a dozdobte podľa chuti drobnými kvietkami.

 

6. Orechový sob Rudolf

Ak veríte v Santa Clausa, privítajte ho na Štedrý večer ozdobou priateľského soba Rudolfa. Zoberte polovicu škrupiny vlašského orecha a smerom k jej hornej časti vyvŕtajte malý otvor, cez ktorý prevlečte tenký povrázok na zavesenie. Horúcim lepidlom z pištole prilepte pohyblivé oči, červený nos a hnedé plstené uši.

Rýchlejšia verzia tohto DIY je pracovať s celým orechom, na ktorý lepiacou pištoľou prilepíte červený nos, nakreslíte oči a z hnedého papiera vystrihnite parohy.

 

Sob vytvorený z orechu.

 

7. Zamatová guľa

Na tento elegantný „upgrade" vianočnej gule budete potrebovať iba tri druhy materiálu – tmavozelený zamat, červenú stuhu a malé biele korálky. Guľu celú zabaľte do zamatu (ak treba, vystrihnite štvorec primeranej veľkosti) a zhora ho zaviažte stuhou na veľkú mašľu. Pridajte kúsok stuhy na zavesenie. Malé perličkové korálky prilepte horúcim lepidlom po celej ploche zamatu podľa vami zvoleného vzoru.

 

8. Maľované orechové ozdoby

Orechové škrupiny sú veľmi vďačným materiálom na vianočné ozdoby. Tieto milé dekorácie môžete vyrábať napríklad s deťmi.

Potrebovať budete: akrylové farby (bielu, ružovú a zelenú), štetec, celé orechy v škrupinách (vlašské orechy, pekanové orechy, lieskové orechy a mandle), nožnice, lepidlo, plsť (čiernu, oranžovú, hnedú a červenú), chumáč ružovej vlny, mini cestoviny v tvare mušličiek, mini žlté dekoračné brmbolce, zlatý dekoračný povrázok, špagátik na zavesenie a čiernu fixku.

Na snehuliaka použite lieskovcové a pekanové orechy, ktoré zlepíte po troch na seba, aby vznikol tvar snehuliaka. Natrite ich nabielo a fixkou nakreslite gombíky. Z červenej plsti vystrihnite šál a prilepte ho snehuliakovi okolo krku. Nakreslite tvár a z oranžovej plsti vystrihnite malý trojuholníkový nos, ktorý mu prilepte medzi oči. Ako klobúk zrolujte čierny plstený obdĺžnik do trubice a prilepte naň čierny plstený kruh. Celé to prilepte na hlavu snehuliaka a potom do klobúka prilepte slučku šnúrky na zavesenie na stromček.

Vianočný stromček začnite namaľovaním mandle na zeleno. Na špic prilepte žltý mini brmbolec. Základ stromčeka vytvorte zrolovaním kúska hnedej plsti a prilepením na spodok maľovanej mandle. Okolo stromčeka omotajte zlatý lem, napevno ho prilepte a pridajte slučku na zavesenie.

Pre tvár lamy je vhodný vlašský orech, ktorý namaľujte na ružovo. Prilepte dve mini škrupiny z cestovín na vrch ako uši a tiež ich natrite ružovou farbou. Čiernou fixkou nakreslite tvár lamy. Vezmite malý chumáč vlny, vytvarujte ho a prilepte na hlavu lamy, priamo medzi uši. Vytvorte slučku na zavesenie a prilepte ju zhora dekorácie.

 

9. Sušené citrusové ozdoby

Citrusové ozdoby vyzerajú takmer ako farebné sklo, najmä keď cez ne presvitá svetlo. Na ich vytvorenie potrebujete citrusy (vhodné sú napríklad pomaranče), papier na pečenie, pekáč, špagát, tenký klinec a ozdobné háčiky.

 

Nádoby plné sušených pomarančov.

 

Predhrejte kuchynskú rúru na 120 °C a citrusy nakrájajte na hrubšie plátky, ktoré následne naukladajte na pekáč vystlaný papierom na pečenie. Pečte do sucha, približne 3 hodiny. (Ak máte sušičku ovocia, tá vám tento proces výrazne uľahčí.) Po vybratí z rúry pomocou klinca vytvorte v citrusových plátoch po dve dierky, cez ktoré prevlečte špagát na zavesenie. Pridajte dekoračné háčiky. Pomaranče môžete využiť aj ako dekoráciu vianočných darčekov.

 

Sušený pomaranč ako ozdoba vianočného darčeka.

 

10. Minimalistický sob Rudolf

Potrebovať budete neutrálne guľové ozdoby (mali by mať slučky na zavesenie), mini dekoračné brmbolce červenej farby, plát tenšej bielej peny pevnej konzistencie, lepiacu pištoľ a nožnice.

Do stredu guľovej ozdoby prilepte brmbolec. Následne z peny vystrihnite parohy, prilepte ich zvrchu dekorácie a minimalistický sob Rudolf je na svete!

 

11. Ornament z tyčiniek škorice

Táto ľahko spracovateľná ozdoba nielen pekne vyzerá, ale aj skvele vonia! Za pomoci horúceho lepidla jednoducho spojíte rozmarín, škoricové tyčinky a imitácie drahých kameňov do atraktívneho výsledného tvaru. Ten bude pripomínať vianočný stromček.

Ohnite kúsok hrubšieho dekoračného drôtu a konce zastrčte do dutín dvoch škoricových tyčiniek rovnakej veľkosti. Vytvoríte tak kmeň stromčeka, ak sa tyčinky mierne rozchádzajú, zlepte ich. Zo štyroch vetvičiek rozmarínu rôznych veľkostí vytvorte priečne „konáre" stromčeka. Prilepte ich na škoricové tyčinky v horizontálnej polohe od najdlhšej na spodu po najkratšiu hore. Na vetvičky prilepte malé imitácie drahých kameňov odtieňov zelenej farby.

 

Materiál na tvorbu stromčeka zo škorice a vetvičiek.

 

Rýchlejšia verzia tejto ozdoby je zlepenie dvoch škoricových tyčiniek, na ktoré nalepte malú vetvičku z vianočného stromčeka. Stromček môžete ďalej dozdobiť nalepením červených plstených guličiek alebo iných malých ozdôb, ktoré máte doma.

 

Vianočný stromček z vetvičky a škoricových tyčiniek.

 

12. Rustikálny stromček zo špagátu

Táto jednoduchá ozdoba pozostáva z drevenej formy a špagátu. Z tenkej preglejky si vyrežte trojuholníkové tvary pripomínajúce siluetu vianočného stromčeka. Lepiacou pištoľou na horný špic trojuholníka prilepte slučku zo špagátu. Potom pokračujte v horizontálnom obmotávaní celého tvaru špagátom. Ak je to potrebné, miestami ho prilepte. Z brezového konára odrežte priečnym rezom hrubší krúžok a prilepte ho k stromčeku ako podstavec.

 

13. Ozdoby zo slaného cesta

Ozdoby zo slaného cesta sú klasikou, ktorá poteší malých i veľkých. Zmiešajte 4 odmerky univerzálnej múky, 1 odmerku soli a 1,5 odmerky teplej vody v miske. Začnite miesiť a pokračujte, až kým nie je cesto pevné a hladké. Potom ho vyvaľkajte a vykrojte požadované tvary. Slamkou vypichnite otvor na zavesenie. Pečte asi jednu hodinu (alebo do sucha) pri 150 °C. Pred vešaním nechajte vychladnúť.

 

14. Stromček zo zvyškov dekoračných stužiek

Tento variant ozdoby v podobe vianočného stromčeka je ideálny, ak máte doma dieťa, ktoré sa práve naučilo zaväzovať si šnúrky na topánkach a prekypuje entuziazmom viazať mašle na všetkom čo má dva voľné konce.

Potrebujete: tenké rovné konáriky alebo tyčinky škorice dlhé asi 15 cm, rôzne zvyšky ozdobných stužiek, lepiacu pištoľ, špagát a nožnice. Kúsky stužiek postupne priväzujte na konárik. Ak sú príliš uvoľnené, upevnite ich lepidlom. Následne konce stužiek zastrihnite do tvaru stromčeka. Na širšie stužky môžete prilepiť mini dekorácie. Nakoniec pridajte špagátovú slučku na zavesenie.

 

15. Snehuliak z uzáverov na fľaše

Materiál a pomôcky: uzávery fliaš ako bývajú na pive (nie plastové), akrylové farby (biela, čierna, oranžová a červená), štetce, stuha, lepiaca pištoľ, gombíky a nožnice.

Natrite vnútro každého uzáveru bielou farbou a nechajte zaschnúť. Potom prilepte tri uzávery fliaš na kúsok stuhy s tým, že trochu lepidla vložíte aj medzi každý uzáver, aby držali pohromade. Z hornej časti stuhy vytvorte slučku a prilepte na miesto. Pomocou konca tenkého štetca alebo špáradla namaľujte snehuliakom príslušnými farbami oči, nos, ústa a gombíky. Kúsok stuhy uviažte medzi prvý a druhý uzáver fľaše, aby ste vytvorili šál a dolaďte ho gombíkom.

 

16. Hviezda z papierovej slamky

Na vytvorenie tejto jednoduchej hviezdy budete potrebovať len papierové slamky a pevnejšiu niť. Na ozvláštnenie dizajnu hviezdy odporúčame použiť rôzne dizajny papierových slamiek. Nastrihajte si slamky na 5 rovnako veľkých častí (veľkosť jednej časti závisí od toho, akú veľkú hviezdu chcete vyrobiť). Najľahšie je však použiť 5 slamiek, ktoré rozstrihnete presne na polku – z tohto množstva vytvoríte 2 hviezdy.

Prevlečte niť cez všetkých päť častí a dva konce nite pevne zauzlite. Položte si zviazané slamky tak, aby ste mali pred sebou päťuholník, ktorý má hornú časť špicatú (tvar vyzerá ako domček). Ľavú stranu presuňte doprava a spodnú smerom hore tak, aby sa vám vytvoril jeden trojuholník, ktorý bude mať na ľavej strane tri časti slamiek. Ďalej zložte trojuholník tak, aby sa spodná časť dostala zvnútra trojuholníka nahor a vytvoríte tak dva trojuholníky v sebe. Táto časť je trochu náročnejšia a musíte si tieto dva trojuholníky trochu prispôsobiť, aby ste mali vytvorenú peknú a súmernú hviezdu.

 

Hviezda vytvorená z papierových slamiek.

 

17. Mramorované drevené stromčeky

Celý proces mramorovania vianočných ozdôb netrvá dlhšie ako niekoľko minút a postačia vám k nemu len miniatúrne drevené stromčeky, tyčinka na miešanie, zelený lak na nechty (prípadne viaceré s rôznymi odtieňmi zelenej), voskový papier a voda izbovej teploty.

Plastovú nádobu naplňte vodou. Dôležité je aby mala izbovú teplotu - ak bude príliš studená lak v nej klesne na dno, ak príliš teplá výsledná emulzia bude lepkavá. Postupne do vody za stáleho miešania prilievajte lak na nechty. Keď sa dostatočne rozpustí ponorte do emulzie postupne všetky stromčeky. Vyťahujte ich opatrne a nechajte vysušiť na papieri na pečenie, alebo zavesením na vhodné miesto. Potom prilepte slučky na zavesenie.

 

18. Pestrofarebné vianočné gule

Odstráňte uzáver z priehľadných plastových gúľ a naplňte ich kombináciou akrylových farieb (odporúčame použiť dve alebo tri farby naraz). Otvor prekryte papierovou utierkou a pevne uchopte. Aby ste vytvorili pôsobivý vírivý efekt budete musieť guľami fyzicky zatriasť. Prebytočnú farbu vylejte a gule nechajte na bezpečnom mieste vyschnúť otvormi smerom nadol. Nezabudnite vrátiť uzávery naspäť na svoje miesto.

 

19. Gule s farebnými kamienkami

Azda najjednoduchšou metódou ako ozdobiť číre gule zo skla alebo plastu je prostredníctvom samolepiacich farebných kamienkov. Fantázii sa medze nekladú a môžete ich skombinovať ako sa vám páči. Ako dobrý doplnok poslúžia farebné stuhy na zavesenie.

 

20. Trblietajúci sa anjelik

V obchode s dekoráciami kúpite drevené formy na bábky s telom kužeľového tvaru a malou guľatou hlavou. Z ozdobného papiera vystrihnite anjelské šaty a krídla. Kus papiera, ktorý tvorí šaty omotajte okolo kužeľovej formy a prilepte lepiacou pištoľou. Vyrežte štrbiny na vloženie krídel do tela a prilepte do nich aj samotné krídla. Kus remeselného drôtu stočte do tvaru svätožiary a za horúca prilepte na hlavu. Dokreslite tvár a anjel je hotový.

 

21. Hviezda s koledou

Vytlačte noty vašej obľúbenej vianočnej koledy a vystrihnite z nich hviezdu. Nalepte ju na podklad z hnedého kartónu rovnakého tvaru hviezdy, len o čosi väčšej plochy. Do stredu hviezdy prilepte malú striebornú mašľu a nezabudnite na slučku na vešanie.

 

22. 3D gule a hviezdy

Na výrobu týchto hviezdicových a kruhových papierových vianočných ozdôb budete potrebovať vzorové šablóny, dekoračné papiere hrúbky výkresu, nožnice, tenkú ceruzku, špagát a lepidlo alebo obojstrannú lepiacu pásku. Skladanie samotných ozdôb je veľmi jednoduché. Najprv obkreslite tvary podľa šablóny, pre každú dekoráciu ich budete potrebovať päť. Tvary vystrihnite a preložte na polovicu podľa vertikálnej osi. Preložením vzniknú vonkajšie a vnútorné strany. Tvary zlepte dohromady vonkajšími polovicami do akoby harmoniky. Pred zlepením posledných dvoch polovíc prevlečte stredom celého ornamentu slučku špagátu na zavesenie a dole zaviažte veľký uzol, aby držala na mieste. Koniec špagátu môžete nechať dlhší a navliecť naň korálky.

 

23. Ozdoby s vôňou škorice

Na výrobu týchto krásnych ozdôb s vôňou škorice potrebujete len dve prísady – veľa mletej škorice a hustejšie jablkové pyré.

Zmiešajte 1 diel jablkového pyré a 1 diel škorice (ak chcete, pridajte štipku mletých klinčekov pre extra vôňu). Vzniknuté cesto vyvaľkajte a ak je príliš lepkavé pridajte viac škorice. Vyvaľkané cesto by malo mať hrúbku asi 1,2 cm. Použite vykrajovačky s vianočnými vzormi a slamku na vytvorenie dierky na zavesenie. Na pekáč položte papier na pečenie a naň rozmiestnite vykrojené tvary. Pečte 3 hodiny pri teplote 120 °C.

Ozdoby môžete použiť pri balení darčekov, alebo len tak zaveste na stromček.

 

24. Vianočné gule inšpirované princeznami od Disney

Každá zo slávnych Disneyho princezien má svoje typické farebné prevedenie, ktoré tvorí unikátna kombinácia dobre zapamätateľných farieb okamžite evokujúcich Snehulienku, Popolušku, Rapunzel, Tianu či Elsu. Týmito farbami môžete skrášliť aj vianočné gule.

Rapunzel – ružové samolepiace kamienky spojené s fialovými trblietkami nenechajú nikoho na pochybách. Pôvodne priesvitnú guľu nastriekajte trblietavou sprejovou fialovou farbou a kamienky nalepte v ľubovoľnom vzore.

Popoluška  ako základ použite jemnú žiarivú bledomodrú a ako rozlišovací znak prilepte výrazne trblietajúceho sa motýľa so zlatými alebo striebornými prvkami.

Snehulienka – guľu nafarbite sýtou žltou a hornú polovicu oblepte tmavomodrými flitrami. Na zavesenie použite červenú mašľu.

Tiana  Tiana potrebuje iba bledožltý podklad a svetlozelené listy z trblietavej dekoračnej textílie prilepené tak, aby mierne prevísali zhora nadol. Ich vzor môže pripomínať tvar listov okolo kvetinovej kytice.

Elsa – Elsa, to je žiarivý bledomodrý podklad a na ňom nalepené drobné snehové vločky odrážajúce všetky lúče vianočných svetiel.

 

25. Vianočný stromček z paličky od nanuku a drevených vetvičiek

Toto je ďalší z radu skvelých tipov na mini vianočný stromček.

Čo budete potrebovať: paličky od nanukov, tenké vetvičky, lepiacu pištoľ, nožnice, farebnú priadzu, flitre alebo iné ozdoby.

Začať môžete prechádzkou v prírode zbieraním všetkých druhov vetvičiek. Mali by byť čo najsuchšie. Rozlámte ich na rôzne dĺžky, ak sa dá, použite nožnice. Potom pozdĺž troch štvrtín nanukovej paličky postupne nanášajte lepidlo a prilepujte vetvičky od najdlhšej po najkratšiu tak, aby vznikol tvar stromčeka. Nahor prilepte slučku z priadze a celý stromček dozdobte flitrami.

Ak chcete rýchlu ozdobu, môžete na nanukovú paličku nalepiť menšiu vetvičku z vianočného stromčeka. Je už na vás, či stromček ešte ďalej ozdobíte alebo ho necháte naturálny.

 

Stromček z nanukových paličiek.

 

26. Hviezda z priadze

Efektná hviezda kombinujúca viacero techník a materiálov pre dokonalú ručne vyrobenú ozdobu.

Potrebujete: kartónový papier (napríklad z krabice), lepiacu pásku alebo lepidlo, priadzu vo farbách, ktoré sa vám páčia, špendlíky, vzorovaný papier (ideálne ladiaci s farbami priadze).

 

Materiál na výrobu kartónovej hviezdy z priadze.

 

Najprv vystrihnite dva identické štvorce z kartónu. Položte ich na seba tak, aby vznikol tvar pravidelnej osemcípej hviezdy a zlepte dohromady. Následne vystrihnite len o čosi menší štvorec z dekoračného papiera a nalepte ho na hornú časť hviezdy z kartónu. Ak preferujete viac naturálny kartónový look, môžete vynechať lepenie dekoračného papiera.

 

Zlepené kartónové štvorce.

 

Vezmite 8 špendlíkov a jemne zatlačte jeden do každého rohu hviezdy. Mali by mierne vyčnievať, aby mohli pri tkaní zachytávať priadzu.

 

Špendlíky zapichnuté v kartónoch na výrobu hviezdy.

 

Hviezdu prevráťte a koniec priadze prilepte k zadnej časti hviezdy. Teraz opäť vystrihnite o čosi menší štvorec z dekoračného papiera a nalepte ho na túto stranu.

 

Zalepená priadza zo zadnej strany kartónov na výrobu hviezdy.

 

Nasledujúce kroky popisujú proces tkania, čiže prevliekania priadze okolo hviezdy a špendlíkov systematickým spôsobom. Vzor je: 2 špendlíky nadol, 1 špendlík nahor. Začnite tým, že vezmete priadzu spoza hviezdy, prejdete cez jeden špendlík, zostúpite o 2 špendlíky (po okraji štvorca) a obídete špendlík priadzou zhora.

 

Ťahanie priadze medzi špendlíkmi na výrobu hviezdy.

 

Dostanete sa tak za špendlík a pokračujete smerom nahor k nasledujúcemu špendlíku, ktorý je jednu pozíciu vyššie od toho, okolo ktorého ste práve priadzu prevliekli.

 

Ťahanie priadze medzi špendlíkmi na výrobu hviezdy.

 

Priadzu prevlečte, tentoraz to bude zdola nahor, okolo špendlíka. Rovnaký vzor už len opakujte.

 

Prepletanie priadze medzi špendlíkmi do tvaru hviezdy.

 

Skontrolujte si podľa obrázku, či vyzerá vaša hviezda, po prevlečené priadze všetkými špendlíkmi, rovnako.

 

Priadza pretkaná obvodom všetkých špendlíkov.

 

Pokračujte ďalej tak, aby ste priadzu dávali jemne do ľavej strany a preťahovali ju cez špendlíky smerom dovnútra.

 

Ťahanie priadze medzi špendlíkmi smerom dnu.

 

Dekorácia bude hotová, keď priadza úplne pokryje vytŕčajúce časti špendlíkov a nebudete ju už mať okolo čoho obtáčať.

 

Finalizácia tvorby kartónovej hviezdy z priadze.

 

Nakoniec priadzu ešte použite na vytvorenie slučky na zavesenie a zauzlite malým nenápadným uzlíkom. Tak isto môžete koniec špagátu zalepiť zo zadnej strany lepiacou páskou.

 

Zalepenie konca priadze lepiacou páskou.

 

Hotovo! Už máte vytvorenú vašu prvú hviezdu z priadze a kartónu.

 

Hotová hviezda z bordovej priadze a kartónu.

 

Hotovú hviezdu môžete použiť ako ozdobu vianočného stromčeka alebo ako milú dekoráciu vianočných darčekov.

 

Hviezda z bordovej priadze a kartónu ako ozdoba vianočného stromčeka.
Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.